واکنش ۲ حقوقدان به بازداشت انفرادی ۳ فعال محیط‌زیست پس از صدور حکم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
واکنش ۲ حقوقدان به بازداشت انفرادی ۳ فعال محیط‌زیست پس از صدور حکم

واکنش ۲ حقوقدان به بازداشت انفرادی ۳ فعال محیط‌زیست پس از صدور حکم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
احکام تمامی 8 نفر فعال محیط‌زیستی صادر شده و 5 نفر به بند عمومی زندان اوین منتقل شده‌اند اما هنوز هومن جوکار، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز در سلول انفرادی منتظر انتقال به بند عمومی هستند.

موضوعی که این پرسش را پیش می‌آورد که زندانیانی که به دلیل آنچه انجام روند «تحقیقات» خوانده شده ۲۲ ماه از عمرشان را در سلول‌های انفرادی گذرانده‌اند چرا حالا و پایان تحقیقات و حتی صدور حکم باید همچنان در سلول انفرادی باشند؟ محمدحسین آقاسی چنین برخوردی را «غیرقانونی» می‌داند. این وکیل دادگستری معتقد است که نگه‌داشتن این افراد در سلول‌های انفرادی قانونی نیست و مقامی که دستور داده این افراد در بازداشت انفرادی بمانند، حرفی منطبق با قانون نمی‌زند. این وکیل دادگستری می‌گوید: «اگر واقعا قانون در مورد رفتار با فعالان محیط‌زیستی اعمال و اجرا می‌شد، افرادی که دستور داده‌اند فعالان محیط‌زیستی همچنان در انفرادی بمانند، مرتکب تخلف انتظامی جدی شده‌اند بنابراین باید تعقیب شوند و ضمن جبران خسارت این افراد در صورت اصرار باید از مقام قضایی خلع شوند یا مجازات سنگین‌تری در این زمینه متوجه آنها باشد.»

علی‌اکبر گرجی‌ازندریانی هم با این نظر آقاسی موافق است. معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست‌جمهوری از جمله حقوق‌دانانی است که بارها و بارها نسبت به مسائل مختلف اتفاق افتاده در پرونده زندانیان محیط زیستی مطالبی را مطرح کرده است. او این‌بار نیز نگه‌داشتن افراد در «انفرادی» را مصداق نوعی از شکنجه می‌داند و در این باره به «اعتماد» توضیح می‌دهد: «مطابق قواعد اساسی حقوق کیفری هر گونه جرم‌انگاری و مجازات باید توسط قانون پیش‌بینی شده باشد و صرفا در چارچوب سازوکارهای قانونی پیش‌بینی شده، اعلام شود. به همین خاطر است که زندان انفرادی و سلول انفرادی اساسا فاقد هر گونه مبنای قانونی است و اینگونه حبس‌ها به یک معنا تهدید و تخدیش کرامات انسانی است و تمامیت جسمانی و معنوی شهروندان را نشانه می‌رود. بنابراین زندان انفرادی نه مبنای قانونی دارد و نه مبنای حقوق بشری و اساسا با آن قواعد مربوط به حقوق شهروندی مغایر است.»

دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با اشاره به اصل سی و ششم قانون اساسی، «حکم به مجازات و اجرای آن» تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون را قابل اجرا می‌داند و از این اصل نتیجه می‌گیرد «اینکه در یک زندان و توسط یک نهاد و به صلاحدید آنها و دلبخواه آنها متهمان یا محکومان را به حبس انفرادی بکشانند، خلاف صریح قانون اساسی و اصل سی‌وششم است.» او می‌گوید «به گمان ما سلول انفرادی در واقع نوعی شکنجه مدرن است» و اصل ۳۸ قانون اساسی هر گونه اعمال شکنجه به زندانی، متهم یا هر کس دیگری را ممنوع می‌داند.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

به گفته گرجی، اجبار شخصی از طریق شکنجه برای گرفتن اقرار، کسب اطلاع، شهادت یا سوگند ممنوع است. این حقوقدان معتقد است که «قانون اساسی دراصل ۳۸ «هر نوع» شکنجه ازجمله شکنجه سفید یا سیاه را رد کرده است. بنابراین حبس انفرادی از مصادیق بارز شکنجه و خوار کردن شخصیت انسان‌هاست.»

او ادامه می‌دهد: «اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم تصریح می‌کند که هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است. اگر ما پذیرفتیم که زندان انفرادی مساوی با هتک حرمت زندانیان است، آنگاه مرتکب نقض اصل ۳۹ قانون اساسی شده‌ایم کسی که هم چنین عملی را انجام می‌دهد، خود مجرم است و باید مطابق اصل ۳۹ قانون اساسی کسی که دستور زندان انفرادی را صادر کرده، محاکمه و مجازات شود.» به گفته معاون ارتباطاتو پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست‌جمهوری، فارغ از اینکه کجا و مستند به چه اسنادی باشد، وقتی چنین رفتاری صورت می‌گیرد و با وجود صدور حکم هنوز زندانی را که اصلا از ابتدا نباید در سلول انفرادی باشد در انفرادی نگه ‌می‌دارند، «غیرقانونی» و «مغایر با شرع و اخلاق و مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران» است.

علی‌اکبر گرجی معتقد است که «این دسته از رفتارها احتمالا از سوی کسانی صورت می‌گیرد که به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد ندارند والا کسی که به مبانی و آرمان‌های جمهوری اسلامی اعتقاد داشته باشد نباید عمل خلاف قانون اساسی عمل کند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرواز هواپیمای جدید ایرباس (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

صحنه‌ای عجیبی که مرد مست در مترو رقم زد+فیلم

رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، به تازگی ویدیویی در فضای مجازی و رسانه‌های خارجی به انتشار گذاشته شد که صحنه بامزه از کله پا شدن یک مرد مست را در مترو به تصویر کشیده است. این ویدیو که هنوز موقعیت مکانی اش اعلام نشده است توسط شاهدان عینی ضبط و به انتشار گذاشته شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
سی‌ام دی‌ماه سه سال قبل بود که آتش‌سوزی جزئی ساختمان پلاسکو منجر به سوختن کل ساختمان و درنهایت فروریختن آن شد. فراز: سی‌ام دی‌ماه سه سال قبل بود که آتش‌سوزی جزئی ساختمان پلاسکو منجر به سوختن کل ساختمان و درنهایت فروریختن آن شد. یکی از معروف‌ترین بناهای قدیمی که کارشناسان معتقدند به سرنوشت پلاسکو دچار می‌شود، ساختمان آلومینیوم واقع در خیابان جمهوری و نرسیده به پل حافظ است که اصطلاحا «برادر دوقلوی پلاسکو» خوانده می‌شود. آن روزها مطالب زیادی از مسئولان درباره چرایی این حادثه و چگونگی پیشگیری از حوادث این‌چنینی شنیده شد، اما بازبینی دوباره ساختمان آلومینیوم نشان از این دارد که با فروخوابیدن تب آتش‌سوزی پلاسکو، دیگر بناهای قدیمی شهر عملا رها شده‌اند. مالک هر دو این ساختمان‌ها بنیاد مستضعفان است.

دشمنان سردار سلیمانی را خواهیم زد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی در آیین معارفه خود که امروز (دوشنبه) با حضور فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نیرو‌های مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، اظهار داشت: این مراسم در واقع میثاق با فرماندهی دلاور، مردمی و ولایت مدار است و ما گرد هم آمدیم تا با این الگوی قهرمان مقاومت و انسان ملکوتی پیمان ببندیم که راهش همچنان استمرار خواهد داشت. وی با بیان اینکه دشمن ناجوانمردانه سردار سلیمانی ما را به شهادت رساند، گفت: آنان مرد میدان جنگ نبودند که در میدان با حاج قاسم درگیر شوند؛ در اوج ناجوانمردی سردار عالی مقام ما را به شهادت رساندند، اما به لطف الهی و به همت همه آزاد مردانی که در سرتاسر عالم خونخواه او هستند، جوانمردانه دشمن او را خواهیم زد. فرمانده نیروی قدس سپاه خاصیت شیطان بزرگ را شیطنت، دشمنی و خباثت عنوان و اظهار کرد: دشمنان ما زبانی غیر از زور را نمی‌فهمند، از این رو باید در مقابل آنان مستحکم بایستیم؛ اگر ما به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم همه تهدید‌ها قابلیت تبدیل شدن به فرصت را دارد. سردار قاآنی در توصیف سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، گفت: هر چند زبان از توصیف فضائل اخلاقی حاج قاسم قاصر است، اما تبعیت محض از ولایت شاخص اصلی و محور اقدامات این سردار سربلند بود، همواره با اخلاص عمل می‌کرد و خالصانه درمسیر گام برمی داشت و سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت در مسیر اعتلای اسلام، به آرزوی دیرین خود_ شهادت_رسید. فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان یگانه راه غلبه بر دشمن را ایستادگی و مقاومت برشمرد و تاکید کرد: راه و مسیر روشنی که حاج قاسم در آن با اقتدار و صلابت گام برمی داشت، همانگونه که در حکم فرماندهی معظم کل قوا تصریح شده است، با قدرت استمرار خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر