مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. سیاسی

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - ثبت نام از نامزدهای انتخابات مجلس در حالی پایان یافت که در این مدت افرادی با دغدغه‌های متفاوت اعلام حضور کردند و شور انتخابات در گام نخست ایجاد شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها؛ ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با سراسر کشور از روز یک شنبه هفته گذشته در استان‌های مختلف آغاز شد و شامگاه روز شنبه ۱۶ آذر به پایان رسید.

بررسی آمار ثبت نامی‌ها نشان می‌دهد که در این دوره شاهد افزایش کاندیداها در بیشتر استان‌های کشور بوده‌ایم و همچنین نام نویسی جوانان و زنان نیز رشد داشته است که این حاکی از برگزاری پرشور و باشکوه انتخابات اسفند ماه است.

در حالی که تا زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس کمتر از ۸۰ روز زمان باقی نمانده است، نخستین مرحله برای برگزاری انتخابات مجلس با ثبت نام داوطلبان برگزار شد.

ثبت نام ۳۷۵نفر برای تصدی ۷کرسی نمایندگی مجلس در استان مرکزی

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: طی مهلت ۷ روزه ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم، در مراکز حوزه‌های انتخابیه استان مرکزی ۳۷۵ نفر شامل ۳۲۹ مرد و ۴۶ زن نام نویسی کردند.

بهروز اکرمی اظهار داشت: از ابتدای فرآیند ثبت نام کاندیداهای نمایندگی دوره یازدهم مجلس تا پایان روز هفتم و آخرین روز، از حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب ۱۴۳ نفر شامل ۱۱۱ نفر مرد و ۳۲ نفر زن، حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان ۶۶ نفر شامل ۶۳ نفر مرد و ٣ نفر زن، حوزه انتخابیه محلات و دلیجان ۲۶ نفر متشکل از ۲۵ نفر مرد و یک نفر زن، حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه ۶۴ نفر شامل ۶۰ نفر مرد و ۴ نفر زن ثبت نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی ادامه داد: همچنین تا پایان روز هفتم، در حوزه انتخابیه شازند ۴۷ نفر شامل ۴۴ نفر مرد و ۳ نفر زن و در حوزه انتخابیه خمین هم ۲۹ نفر شامل ۲۶ نفر مرد و ۳ نفر زن به عنوان کاندیدا نام نویسی کرده‌اند.

برای هر کرسی نمایندگی مجلس در استان مرکزی ۵۴ نفر متقاضی نام نویسی کرده است اکرمی خاطر نشان کرد: مجموعا طی مهلت هفت روزه ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس دهم در استان، ۳۷۵ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۲۹ نفر مرد و ۴۶ نفر نیز زن هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: در انتخابات اسفندماه سال جاری، ۷ نماینده از ۶ حوزه انتخابیه استان مرکزی برای تصدی کرسی‌های نمایندگی این استان در مجلس شورای اسلامی یازدهم با رای مردم انتخاب می‌شوند.

وی همچنین ابراز داشت: طبق آمار به دست آمده، در مرحله ثبت نام برای هر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی یازدهم در استان مرکزی، ۵۴ نفر متقاضی نام نویسی کرده است.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 15

افزایش ۲۴ درصدی ثبت نام کنندگان در آذربایجان شرقی

رقابت انتخاباتی در آذربایجان شرقی با ثبت نام ۷۷۷ کاندیدا برای تصاحب ۱۹ کرسی استان در مجلس آغاز شد.

استان آذربایجان شرقی دارای ۱۳ حوزه انتخابیه با ۱۹ کرسی است که نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات، در فرمانداری‌های مرکز این حوزه‌ها یعنی فرمانداری‌های تبریز، اهر، بستان‌آباد، بناب، سراب، شبستر، کلیبر، مراغه، مرند، ملکان، میانه، هشترود و ورزقان و همچنین ستاد مرکزی وزارت کشور انجام شد.

آذربایجان شرقی با ۲۱ شهرستان دارای ۱۳ حوزه انتخابیه و ۱۹ کرسی نمایندگی در خانه ملت است بر اساس آمار دوره‌های گذشته میزان ثبت نامی‌ها در دوره جاری ۲۴ درصد افزایش ثبت نام داشته است. استان آذربایجان شرقی با ۲۱ شهرستان، دارای ۱۳ حوزه انتخابیه و ۱۹ کرسی نمایندگی در خانه ملت است.

بررسی ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس نشان می‌دهد که ۳ نماینده فعلی مجلس از آذربایجان شرقی ثبت نام نکردند. در این بین اسامی سلمان خدادادی نماینده ملکان، محمد حسن نژاد نماینده مردم و شهاب الدین بیمقدار نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو به چشم می‌خورد.

این نشان می‌دهد که از ۱۹ نماینده فعلی آذربایجان شرقی در مجلس ۱۶ نفر برای دوره بعد تلاش می‌کنند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 22

رقابت تنگاتنگ اصلاح طلبان و اصولگرایان در آذربایجان شرقی

البته در این بین اسامی چهره‌های شاخص و بعضا پرحاشیه نیز دیده می‌شود که در دوره‌های قبلی سابقه نمایندگی مجلس را داشته‌اند و شانس خود را برای مجلس دوازدهم امتحان می‌کنند.

از مجموع نام نویسی کنندگان ۳۲ داوطلب سابقه نمایندگی در ادوار گذشته و ۱۶۳ نفر نیز سابقه داوطلبی در ادوار گذشته انتخابات مجلس را داشته‌اند.

با نگاهی به لیست ثبت نامی‌های مجلس از استان می‌توان به این نکته پی برد که امسال در اسفند ماه شاهد رقابت تنگاتنگ اصلاح طلبان و اصولگرایان خواهیم بود چراکه تقریبا تعداد نفرات ثبت نامی از هر دو جناح مساوی است و چهره‌های نام آشنایی برای ورود به خانه ملت تلاش می‌کنند.

تعداد داوطلبان ثبت نامی در آذربایجان غربی ۱۸ درصد رشد دارد

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی در خصوص آخرین تحلیل و آمارها در زمینه ثبت نام داوطلبان در آذربایجان غربی گفت: در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۵۲۲ نفر از ۱۰ حوزه انتخابیه ثبت نام کردند که نسبت به دوره قبل ۱۸ درصد رشد دارد.

علی مصطفوی با بیان اینکه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۴۴ داوطلب در ۹ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی ثبت نام کرده بودند افزود: در انتخابات دوره دهم مجلس در کل استان برای هر کرسی نمایندگی ۳۷ نفر ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۳۸ نفر را بانوان تشکیل می‌دادند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 30

وی با بیان اینکه در فرایند ثبت‌نام یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ۱۰ نماینده دوره پیشین و ۲۱ نماینده دوره‌های گذشته در استان ثبت نام کردند که رقمی قابل توجه است ادامه داد: از کل ثبت‌نام‌کنندگان در آذربایجان‌غربی، ۴۷۲ نفر مرد و ۵۰ نفر زن هستند که بیشترین بانوی ثبت‌نامی در این مدت مربوط به ارومیه با ۲۵ نفر است.

در فرایند ثبت‌نام ۱۰ نماینده دوره پیشین و ۲۱ نماینده دوره‌های گذشته در آذربایجان غربی ثبت نام کردند رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی گفت: در این مدت ۱۶۳ داوطلب در حوزه انتخابیه ارومیه، ۶۹ داوطلب در حوزه انتخابیه نقده و اشنویه، ۴۸ داوطلب در حوزه انتخابیه خوی و چایپاره، ۴۴ داوطلب در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب، ۳۸ داوطلب در حوزه انتخابیه ماکو شوط چالدران و پلدشت، ۳۵ داوطلب در حوزه انتخابیه سلماس، ۳۵ داوطلب در حوزه انتخابیه بوکان، ۳۱ داوطلب در حوزه انتخابیه مهاباد، ۳۰ داوطلب در حوزه انتخابیه میاندوآب و ۲۹ داوطلب نیز در حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت ثبت‌نام کردند.

وی با اشاره به اینکه در همه حوزه‌های ۱۰ گانه در استان بانوان نیز داوطلب شدند ادامه داد: از ۵۰ بانوی ثبت‌نامی، ۲۵ نفر در مرکز استان، هشت نفر در خوی و چایپاره، چهار بانو در هرکدام از شهرستان‌های بوکان و میاندوآب، سه نفر در سلماس، ۲ نفر در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب و یک نفر در هر کدام از حوزه‌های انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران، مهاباد، نقده و پیرانشهر سردشت نام‌نویسی کردند.

بیشتر داوطلبان ثبت نام شده در این دوره کمتر از ۵۰ سال سن دارند

مصطفوی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان این دوره در آذربایجان‌غربی کمتر از ۵۰ سال سن دارند که می‌تواند نشان‌دهنده توجه جوانان برای حضور در عرصه انتخابات باشد اضافه کرد: بیشترین گروه سنی ثبت نام کنندگان را در دوره دهم گروه سنی ۳۰ تا ۳۵ سال تشکیل می‌دادند به طوری که ۹۹ نفر در این سنین کاندیدا شده بودند، ازگروه سنی ۷۱ تا ۷۵ سال نیز تنها یک نفر در این دوره نامزد انتخابات شده بود.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی عنوان کرد: ۸۳ نفر از کاندیداها دارای مدرک دکترا، ۱۷ نفر دارای مدرک حوزوی، ۱۸ نفر معادل و ۳۲۴ نفر کارشناس ارشد بودند که از این تعداد ۸۱ فرهنگی، ۲۰ پزشک، ۵۹ استاد دانشگاه، ۱۴۱ کارمند، ۴۵ بازنشسته، سه نظامی و هفت نفر روحانی نیز نشان‌دهنده علاقه همه اقشار برای حضور در انتخابات است.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 37

مصطفوی یادآور شد: ارومیه نظیر همه ادوار گذشته بیشترین داوطلب نمایندگی را با فاصله زیاد نسبت به شهرستان دوم در اختیار دارد و با ۱۶۳ نفر داوطلب، سهم ۳۱ درصدی را بین همه شهرستان‌های استان به خود اختصاص داده در حالی‌که سهم مرکز استان از کرسی‌های نمایندگی ۲۵ درصد است.

ثبت نام ۱۲۹ داوطلب نمایندگی مجلس در ایلام

۱۲۹ نفر با پایان مهلت نام نویسی داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان داوطلب این دوره از انتخابات مجلس در ۲ حوزه انتخابیه دهلران و ایلام ثبت نام کردند.

تنوع گرایش‌های سیاسی، ورود چهره‌های جدید، تعدد نمایندگان ادوار، تنوع مدارک دانشگاه و … از ویژگی‌های این دوره از انتخابات ایلام در دو حوزه‌ شمالی وجنوبی است که پیچیدگی‌های انتخاباتی را در پی داشته و پیش بینی‌ها و گمانه زنی‌ها در باره راهیابی فینالیست‌ها به مجلس را با دشواری روبرو کرده است.

استان ایلام با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری، سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. این استان دارای ۲ حوزه انتخابیه دهلران شامل شهرستان‌های دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره دارای یک کرسی و حوزه انتخابیه ایلام شامل ایلام، مهران، ملکشاهی، ایوان، چرداول و سیروان با دو کرسی است.

هر سه نماینده فعلی ایلام در مجلس برای این دوره هم کاندید شده‌اند هر سه نماینده فعلی ایلام در مجلس برای این دوره هم کاندید شده‌اند، استاندار سابق، فرماندار اسبق، استاددانشگاه، نماینده فعلی، نماینده ادوار، پزشک، مهندس، کارمند، بازنشسته و …همه از هر جامعه‌ای از اقصی نقاط ایلام آمدند تا در قامت وکیل المله، عرض اندام کنند.

در بین داوطلبین هم چهره‌های اصولگر و هم چهره‌های اصلاح‌طلبان دیده می‌شود، به نظر می‌رسد کار داوطلبان برای رسیدن به کرسی مجلس، در صورت تایید صلاحیت در هر دو حوزه استان بسیار سخت خواهد بود.

سن این داوطلبان ۳۰ تا ۳۵ سال (۱۴ نفر)، ۳۶ تا ۴۰ سال (۲۸ نفر)، ۴۱ تا ۴۵ سال (۲۵ نفر)، ۴۶ تا ۵۰ نفر (۲۷ نفر)، ۵۱ تا ۵۵ سال (۲۲ نفر) و ۵۶ تا ۷۵ سال (۱۵ نفر) هستند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 46

رشد ۶۵درصدی تعداد داوطلبان مجلس در چهارمحال و بختیاری

۲۲۴ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری ثبت نام کردند که این تعداد بیانگر رشد ۶۵ درصدی تعداد داوطلبان نسبت به دوره گذشته است. از این تعداد ۲۰۰ نفر مرد و ۲۴ نفر زن هستند.

استان چهارمحال و بختیاری با جمعیت ۹۶۰ هزار نفری، چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. این استان دارای چهار حوزه انتخابیه لردگان و خانمیرزا، حوزه انتخابیه بروجن، حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کوهرنگ، کیار و دهستان دستگرد و حوزه انتخابیه شهرکرد، بن و سامان است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

۷۰ نفر از تعداد کل ثبت نام کنندگان برای انتخابات مجلس کارمندان دولت هستند ۷۰ نفر از تعداد کل ثبت نام کنندگان برای انتخابات مجلس کارمندان دولت هستند. از تعداد کل داوطلبان انتخابات مجلس ۳۰ فرهنگی، ۱۱ نفر وکیل و قاضی، چهار نفر روحانی، سه نفر بیکار، دو نفر نظامی، ۳۱ نفر بازنشسته، ۲۱ نفر استاد دانشگاه، ۲۴ نفر شغل آزاد و ۱۷ نفر فعال در مشاغل دیگر هستند.

سه نفر از مجموع چهار نماینده فعلی مجلس در این دوره از انتخابات مجلس ثبت نام کردند و یک نفر ثبت نام نکرده است. از مجموع کل داوطلبان انتخابات مجلس در چهارمحال و بختیاری ۱۱ نفر سابقه داوطلبی مجلس را داشته‌اند. کم سن‌ترین داوطلب انتخابات مجلس ۳۰ سال و مسن‌ترین داوطلب انتخابات مجلس در این استان ۶۸ سال سن دارد.

کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای ۸ کرسی مجلس

۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخاباتی ثبت‌نام کردند که بیشترین گروه شغلی در این دوره کارمندان دولت بودند.

استان کرمانشاه با ۶ حوزه انتخابیه هشت کرسی در مجلس دارد که شهرستان کرمانشاه و مرکز استان با ۳ کرسی بیشترین تعداد نماینده دارد؛ در این دوره از انتخابات ۲۰۵ نفر برای این سه جایگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 56

هر سه نماینده فعلی کرمانشاه در مجلس برای این دوره هم کاندید شده‌اند؛ چند تن از نمایندگان ادوار کرمانشاه هم به این جمع اضافه‌شده‌اند، یکی دیگر از نمایندگان هم که قصد شرکت در انتخابات نداشت و پایگاه اجتماعی خود را در حوزه انتخابیه قبلی کاملا از دست رفته می‌دید در آخرین ساعات ثبت نام تغییر نظر داده و در لیست شهرستان کرمانشاه خود را جای داد!

در بین داوطلبین جبهه اصولگرایان شهرستان کرمانشاه نام ۷ چهره سرشناس و در مقابل در لیست اصلاح‌طلبان آن ۴ چهره نام‌آشنا و بعضا افراطی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد کفه اصولگرایان در این دوره سنگین‌تر از رقیب باشد.

سهم ۱۰ درصدی بانوان از ثبت‌نامی‌ها در کرمانشاه

۲۳۲ نفر از داوطلبین هم در رده سنی ۳۰ تا ۴۵ سال قرار دارند و این یعنی بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس را جوانترها تشکیل می‌دهند که نوید یک انتخابات پرشور را می‌دهد و جای امیدواری است.

تعداد بانوان در این دوره تنها ۱۰ درصد از کل داوطلبین بود تعداد بانوان در این دوره تنها ۱۰ درصد از کل داوطلبین بود؛ آنها با ۴۴ نفر قرار است در مقابل ۳۶۱ داوطلب مرد برای کسب کرسی‌های مجلس در استان کرمانشاه رقابت کنند.

همچنین در بین افراد ثبت‌نامی ۲۲ نفر از آنها سابقه نمایندگی مجلس دارند و ۹۳ نفر دارای سابقه داوطلب شدن در ادوار مختلف هستند؛ از هشت نماینده فعلی استان هم هفت نفر در ماراتن انتخابات باقیماندند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 63

ثبت نام ۳۷۵نفر برای تصدی ۷کرسی نمایندگی مجلس مرکزی

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: طی مهلت ۷ روزه ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم، در مراکز حوزه‌های انتخابیه استان مرکزی ۳۷۵ نفر شامل ۳۲۹ مرد و ۴۶ زن نام نویسی کردند.

بهروز اکرمی اظهار داشت: از ابتدای فرآیند ثبت نام کاندیداهای نمایندگی دوره یازدهم مجلس تا پایان روز هفتم و آخرین روز، از حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب ۱۴۳ نفر شامل ۱۱۱ نفر مرد و ۳۲ نفر زن، حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان ۶۶ نفر شامل ۶۳ نفر مرد و ٣ نفر زن، حوزه انتخابیه محلات و دلیجان ۲۶ نفر متشکل از ۲۵ نفر مرد و یک نفر زن، حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه ۶۴ نفر شامل ۶۰ نفر مرد و ۴ نفر زن ثبت نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی ادامه داد: همچنین تا پایان روز هفتم، در حوزه انتخابیه شازند ۴۷ نفر شامل ۴۴ نفر مرد و ۳ نفر زن و در حوزه انتخابیه خمین هم ۲۹ نفر شامل ۲۶ نفر مرد و ۳ نفر زن به عنوان کاندیدا نام نویسی کرده‌اند.

۳۷۵ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۲۹ نفر مرد و ۴۶ نفر نیز زن هستند اکرمی خاطر نشان کرد: مجموعا طی مهلت هفت روزه ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس دهم در استان، ۳۷۵ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۲۹ نفر مرد و ۴۶ نفر نیز زن هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: در انتخابات اسفندماه سال جاری، ۷ نماینده از ۶ حوزه انتخابیه استان مرکزی برای تصدی کرسی‌های نمایندگی این استان در مجلس شورای اسلامی یازدهم با رای مردم انتخاب می‌شوند.

وی همچنین ابراز داشت: طبق آمار به دست آمده، در مرحله ثبت نام برای هر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی یازدهم در استان مرکزی، ۵۴ نفر متقاضی نام نویسی کرده است.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 71

۴۳۰ نفر در همدان برای رسیدن به ۹ صندلی در مجلس ثبت نام کردند

در استان همدان با ۱۰ شهرستان و ۹ کرسی نمایندگی ۴۳۰ نفر ثبت نام خود را قطعی کردند.

از این میان سهم همدان با ۱۰ شهرستان و ۹ کرسی نمایندگی، ۷ حوزه بود که نام نویسی از نامزدها علاوه بر این ۷ حوزه انتخابیه در وزارت کشور نیز صورت گرفت.

تحلیل این آمار نشان می‌دهد که از این تعداد ۱۴۳ نفر در حوزه انتخابیه همدان و فامنین، ۷۷ نفر در ملایر، ۴۲ نفر در نهاوند، ۲۹ نفر در تویسرکان، ۶۳ نفر در بهار و کبودرآهنگ، ۳۳ نفر از اسدآباد و ۴۳ نفر در حوزه انتخابیه رزن و درگزین ثبت نام کرده‌اند و از این تعداد ۳۹۴ نفر مرد و ۳۶ نفر زن هستند.

آیا واقعا تمامی افرادی که وارد این گود شده‌اند توانایی تکیه زدن به صندلی‌های سبز مجلس را دارند یا خیر به هر حال ثبت نام نامزدهای این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان انجام شد اما آنچه در این میان جای بحث دارد اینکه آیا واقعا تمامی افرادی که وارد این گود شده‌اند توانایی تکیه زدن به صندلی‌های سبز مجلس را دارند یا خیر.

تعداد داوطلبان ثبت نام شده نسبت به دوره قبلی انتخابات مجلس در مرکز حوزه انتخابیه همدان و فامنین ۶۶ درصد افزایش یافته است.

از ۱۳۸ داوطلب ثبت نام شده ۱۲۴ داوطلب مرد و ۱۴ داوطلب زن هستند که ۱۳۲ داوطلب در فرمانداری همدان و ۶ داوطلب در وزارت کشور ثبت نام کردند.

۹۱ داوطلب در گروه سنی ۳۰ تا ۴۵ سال، ۴۲ داوطلب در گروه سنی ۴۶ تا ۶۰ سال و ۵ داوطلب در گروه سنی ۶۱ تا ۷۰ سال قرار دارند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 80

رشد ۷۰ نفری شمار داوطلبان انتخابات مجلس در کردستان

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کردستان با پایان مهلت ثبت نام در نهایت ۲۷۸ نفر در پنج حوزه انتخابیه در این استان ثبت نام کرده و رسما داوطلب حضور در انتخابات شدند.

استان کردستان دارای شش صندلی در بهارستان است، به گونه‌ای که حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران دو نفر، سقز و بانه، بانه و مریوان، قروه و دهگلان و در نهایت بیجار هر کدام یک نماینده استان کردستان را به خود اختصاص می‌دهند.

هر چند که شمار داوطلبان این دوره در مقایسه با دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با رشد خوبی مواجه شده است، ولی ذکر این نکته هم ضروری است که این بار بانوان کردستانی هم استقبال بهتری برای داوطلب شدن از خود نشان داده‌اند.

در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در نهایت ۲۰۸ نفر ثبت نام کردند که در این دوره ۷۰ نفر بیشتر داوطلب شدند و این مهم نشان دهنده افزایش مشارکت کردستانی برای داوطلب شدن در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

رئیس ستاد انتخابات کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آخرین آمار ثبت نامی‌ها در این استان، بیان کرد: تا آخرین روز از مهلت ثبت نام داوطلبان برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه پنج گانه این استان در مجموع ۲۷۸ نفر شامل ۲۵۰ داوطلب مرد و ۲۸ داوطلب زن نام‌نویسی کرده بودند.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 87

حسین خوش اقبال با اشاره به شمار ثبت نامی به تفکیک حوزه‌های انتخابیه استان کردستان، گفت: در نهایت ۹۴ نفر برای حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران شامل ۸۵ مرد و ۹ زن، ۵۵ نفر مریوان و سروآباد شامل ۴۹ مرد و ۶ زن، ۵۰ نفر بیجار شامل ۴۵ مرد و ۵ زن، ۴۲ نفر قروه و دهگلان شامل ۳۷ مرد و ۵ زن و ۳۷ نفر سقز و بانه شامل ۳۴ مرد و ۳ زن به‌ترتیب بیشترین و کمترین آمار ثبت‌نامی در این دوره از انتخابات را داشته‌اند.

روند ثبت نام افراد داوطلب برای حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان با یک شیب ملایمی پیش رفت به گونه‌ای که در روز آخر در مجموع ۱۱۱ نفر با مراجعه به ستادهای انتخابات داوطلب شدن خود برای حضور در انتخابات را اعلام کردند.

چهره‌های شاخص از دو جریان اصلاح طلبان و دولتی‌ها به همراه اصولگرایان در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان داوطلب شده‌اند جدای از آمار رسمی شمار ثبت نامی‌ها در استان کردستان، نکته مهم دیگر حضور افراد شاخص و شناسنامه دار در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسراستان است، به گونه‌ای که همه کسانی که پیش بینی می‌شد در این دوره از انتخابات حضور پیدا کردند.

چهره‌های شاخص از دو جریان سیاسی کشور یعنی اصلاح طلبان و دولتی‌ها به همراه اصولگرایان نیز در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان در صحنه انتخابات داوطلب شده‌اند و بعد از تایید صلاحیت شدن برای رسیدن به صندلی‌های سبز بهارستان با هم رقابت می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان حضور پررنگ نمایندگان ادوار مردم استان در دوره‌های قبلی مجلس شورای اسلامی است.

نگاهی به اسامی ثبت نام شده در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان نشان می‌دهد که علاوه بر شش نماینده فعلی و شش نماینده دوره قبلی مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی، حتی نمایندگان دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی نیز داوطلب حضور در انتخابات دوره یازدهم هستند.

به هر حال بررسی صلاحیت داوطلبان از روز گذشته آغاز شد و تا ۲۶ آذر ادامه خواهد داشت تا کم کم برای انتخابات مجلس آماده شویم.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود و مردم مقدرات سیاسی و اجتماعی چهار ساله خود را با فرستادن وکلای خود به خانه ملت رقم خواهند زد.

مشارکت جوانان در غرب کشور افزایش یافت/ شور انتخاباتی در گام اول - 97

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری23 ساعت قبل

رویترز اعلام کرد / ۳۴ نظامی آمریکایی در عین الاسد ضربه مغزی شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری تأیید کرد که تاکنون ۳۴ نفر از نظامیان آمریکایی که طی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق دچار ضربات مغزی خفیف شده‌اند، تحت درمان قرار گرفته و بعضا به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این مقام آمریکایی در خصوص آخرین آمار مجروحان حمله موشکی ایران به عین‌الاسد گفت: «تاکنون بروز ضربات مغزی خفیف در ۳۴ نفر از سربازان تشخیص داده شده است. ۸ نفر از آنها به آلمان اعزام شده و امروز نیز برای ادامه درمان وارد آمریکا شده‌اند؛ ۹ نفر به آلمان اعزام شده و هنوز در آنجا تحت ارزیابی یا درمان هستند؛ یک نفر به کویت اعزام شده که اکنون به عراق بازگشته است و ۱۶ نفر از آنها نیز در همان عراق باقی ماندند و اکنون به محل خدمت خود بازگشته‌اند.» بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری‌ رسانه‌ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به‌صورت قطره‌چکانی آمار تلفات پایگاه عین‌الاسد را اعلام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

نظرها

اخبار بیشتر