قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟

قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: چند سینماگر درباره انتشار غیرقانونی فیلم‌های سینمایی در فضای مجازی و راه چاره آن توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش سینماپرس، قاچاق فیلم‌های سینمایی طی ماه‌های اخیر روند بی سابقه‌ای را به خود گرفته و فیلم‌ها با کیفیت‌های بالا در فضای مجازی به دست مخاطبانی که تمایل به دانلود و مشاهده دارند، می‌رسد. البته برخی از این فیلم‌ها مجوز اکران عمومی و یا توزیع در شبکه نمایش خانگی نداشته و ندارند و برخی هم مجوز پخش ندارند.

اینکه چرا این اتفاق افتاده، چه بلایی بر سر کلیت سینما می‌آورد و چه باید کرد، سوالی است که درباره آن از چند سینماگر پرسیدیم و جوابشان را در ادامه این گزارش می‌خوانید:قوه قضاییه و دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیر پدیده قاچاق فیلم‌ها شوند

مسعود ردایی تهیه‌کننده سینما، درباره قاچاق فیلم‌ها و راهکار مقابله با آن گفت: پیگیری‌های لازم باید از طریق مراجعی که می‌توانند کاری انجام بدهند، صورت بگیرد. این امر می‌تواند از سمت قوه قضاییه و بازوهای اجرایی آن مانند دادسرای فرهنگ و رسانه، ناجا و … باشد. برخی فیلم‌ها که اجازه نمایش خانگی ندارند، به نوعی قاچاقشان زیر سوال است؛ اینکه چرا فیلمشان قاچاق شده و به صورت عادی در دست مردم قرار می‌گیرند!

قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟ - 4

تهیه‌کننده فیلم «سال دوم دانشکده من» افزود: قاچاق فیلم‌هایی که می‌توانند به صورت قانونی در شبکه نمایش خانگی ارائه شوند، باید از طریق دادسرای فرهنگ و رسانه بررسی و پیگیری شود.

تهیه‌کننده فیلم «مالاریا» ادامه داد: قاچاق فیلم‌ها در کل موضوع خوشایندی نیست؛ چون به فیلم و اقتصاد آن ضربه می‌زند. فکر می‌کنم باید این موضوع هرچه سریع‌تر از طریق سازمان سینمایی رسیدگی شود.قاچاق فیلم، تولید و فروش در سینما را به قهقرا می‌برد

عبدالله علیخانی دیگر تهیه‌کننده سینما هم گفت: موضوع قاچاق فیلم‌های سینمایی، از طرف آدم‌های سودجو و یا سهل‌انگاری برخی‌ افراد است. اگر اینطور پیش برود، سینما به نابودی کشیده می‌شود؛ چون روی تولید، اثر منفی شدیدی می‌گذارد و فروش‌ را به قهقرا می‌برد و در این میان تهیه کننده و اصل سینما فنا می‌شوند.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟ - 9

این تهیه کننده با اشاره به بی سابقه بودن این حجم از قاچاق فیلم‌های سینمایی در مدتی اندک، افزود: قبلا هم قاچاق فیلم داشتیم؛ از روی پرده فیلم می‌گرفتند و کیفیت خوبی هم نداشت؛ اما این حجم از قاچاق فیلم در مدت زمان کم آن هم با کیفیت بالا بی سابقه است!قاچاق فیلم چگونه اتفاق می‌افتد؟

داریوش باباییان دیگر تهیه‌کننده سینما هم گفت: قاچاق فیلم‌ها از طریق دفتر بازبینی پروانه نمایش وزارت ارشاد و یا در زمانی که برای پخش تیزر را بازبینی می‌کنند، اتفاق می‌افتد و راه سومی ندارد.

قاچاق فیلم‌های سینمایی چگونه اتفاق می‌افتد؟ - 12

این سینماگر ادامه داد: وقتی فیلمی به صورت قاچاق به بازار بیاید، یا هنوز اکران نشده و یا اکران شده است. اگر اکران نشده باشد که به کل نابود خواهد شد. اگر هم نمایش داده شده که روی پخش خانگی آن اثر می‌گذارد؛ یعنی دیگر قابل فروش نیست. در کل قاچاق فیلم، به لحاظ مالی و معنوی روی کل سینما تاثیر می‌گذارد و فلج کننده است.

پیش از این سید محمد مهدی طباطبایی نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، درباره مقابله با قاچاق مکرر فیلم‌های سینمایی در فضای مجازی، در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ما گفته بود: «ما به خودی خود ابزار اجرایی لازم را نداریم و باید در این باره به دادسرا شکایت کنیم. در مورد قاچاق همه این فیلم‌ها هم شکایت کرده‌ایم و مسئولان امر هم اکنون در حال بررسی هستند؛ مطلعین را احضار و بازجویی کرده‌اند و به ما نتیجه کار را خواهند گفت».

*خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر