تاغزارهای سبزوار در معرض تهدید جدی/ هجوم سودجویان برای تهیه زغال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
تاغزارهای سبزوار در معرض تهدید جدی/ هجوم سودجویان برای تهیه زغال

تاغزارهای سبزوار در معرض تهدید جدی/ هجوم سودجویان برای تهیه زغال

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
این روزها به واسطه فعالیت برخی فرصت‌طلبان، تاغزارهای شهرستان سبزوار با یک تهدید جدی در مورد قطع درختان برای تهیه زغال روبرو شده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، تاغزارهای سبزوار به دلیل هجوم سودجویان برای تهیه زغال قلیان و قطع درختچه‌ها توسط برخی از روستاییان در آستانه نابودی قرار گرفته است. جنگل‌های تاغ در دهه ۴۰ با هدف تثبیت شن‌های روان در حوالی سبزوار و محدوده روستای «حارث‌آباد» ایجاد شد که خوشبختانه تاکنون از پدید آوردن خوزستانی دیگر جلوگیری کرده و تا حدود زیادی از ورود ریزگردها به سطح شهر جلوگیری کرده است.

طی چند سال اخیر جنگل‌های تاغ سبزوار به دلیل تهیه زغال قلیان از سوی برخی سودجویان در امان نبوده و متاسفانه شاهد هستیم بخشی از جنگل‌های تاغ سبزوار به نابودی کشانده شده است. همچنین بخش دیگری از جنگل‌های تاغ از سوی برخی روستاییان به دلیل افزایش اراضی کشاورزی از بین می‌رود که برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های تاغ به عنوان نعمت الهی در دل کویر باید سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی حضور فعال‌تری داشته باشد.

نخستین اقدام بیابان زدایی کشور در سبزوار

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار سبزوار گفت: در دهه ۴۰ در کشور بنا بر نظر کارشناسان به این نتیجه رسیدند که کنترل ریزگردها و جلوگیری از حرکت شن‌های روان نیاز به اقدامی اساسی و ملی دارد.

اسماعیل نصرآبادی افزود: بنابراین نخستین اقدام بیابان‌زدایی در دهه ۴۰ به صورت مشخص و منظم در شهرستان سبزوار انجام شد.

وی درباره کاشت درختچه‌های تاغ در این شهر اظهار داشت: در اوایل دهه ۴۰ در جنوب شهرستان در محدوده روستای «حارث‌آباد» مرکز بیابان‌زدایی شکل گرفت که نتایج اقدامات آن مرکز در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ منجر به بهبود شرایط از جهت کاشت تاغزارها و کاهش گرد و خاک و تغییر چشم انداز بیابان‌های جنوب شهر سبزوار شد.

وی ادامه داد: گیاه تاغ به دلیل نیاز کم به مواد غذایی، مقاومت در دماهای بسیار بالا و پایین، توانایی تحمل نور خورشید در طولانی مدت، رشد مناسب در مناطق گرم و خاک‌های فقیر و غیره دارای اهمیت است.

نصرآبادی با بیان اینکه گیاه تاغ علاوه بر جلوگیری از حرکت ریزگردها و ممانعت از ایجاد گرد و غبار منجر به افزایش پوشش گیاهی در زیر چتر درختچه خود می‌شود، خاطرنشان کرد: سایه‌اندازی این گیاه در شکل‌گیری زیستگاه‌های جانوری در منطقه کمک بسزایی می‌کند.

نصرآبادی اضافه کرد: در مناطق گرم و خشک شاهد بارش‌های رگباری هستیم که پوشش گیاهی تاغ در بیابان‌ها علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب‌های احتمالی، افزایش مدت زمان نگه داشت آب در سطح زمین و تاخیر در برخورد قطرات باران به زمین سبب افزایش نفوذ آب به زمین و ماندگاری بیشتر رطوبت خاک می‌شود.

معاون سیاسی فرماندار سبزوار با بیان اینکه حدود ۶ دهه از کشت نخستین گونه‌ها گذشته بخشی از درختان تاغ در منطقه دچار پیری شدهاند، افزود: همان طور که در دهه ۴۰ نسبت به تثبیت و حفظ ماسه‌های روان احساس نیاز شد و یک اقدام ملی صورت گرفت امروز نیز برای احیای جنگل‌های تاغ نیاز به یک اقدام ملی دارد زیرا اعتبارات شهرستانی پاسخگوی این نیاز نیست.

برخورد قاطع با تخریب‌گران تاغزارها

معاون فرماندار سبزوار با اشاره به علل تخریب جنگل‌های تاغ نیز گفت: امروزه برخی از سودجویان برای تهیه زغال اقدام به قطع و بوته‌کنی درخت تاغ می‌کنند که با این موارد به صورت جدی برخورد می‌شود.

نصرآبای با بیان اینکه بخش دیگری از تخریب‌ها به دلیل دیرزیستی و کهنسالی درختان تاغ موجود است، تصریح کرد: همچنین گاهی برخی از روستاییان به منظور گسترش زمین‌های کشاورزی اقدام به قطع درختان تاغ می‌کنند که تخلف بوده و جرم محسوب شده و در صورت وقوع با آن برابر قانون برخورد می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی مراقبت از محیط زیست به صورت عام و جنگل‌های تاغ و پوشش مرتعی به صورت خاص اظهار کرد: عدم فرهنگ‌سازی مداوم در روستاها و سطح شهرستان سبب شده مردم از ارزش این جنگل‌ها غافل باشند در همین راستا فرمانداری شهرستان سبزوار ضمن تشکر از اقدامات دستگاه‌های اجرایی و به ویژه طرفداران محیط زیست و سمن‌ها در سال‌های اخیر از تمامی دوستداران محیط زیست و سمن‌هایی که علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستند بیشتر از قبل، حمایت تام و ۱۰۰ درصدی خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

از بین رفتن ۱۰ هکتار جنگل تاغ بر اثر حریق

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار با بیان اینکه مساحت جنگل‌های دست کاشت در شهرستان سبزوار ۵۰ هزار هکتار و جنگل‌های طبیعی ۱۲۰ هزار هکتار است، گفت: ۳۷۰ هزار هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی و ۲۱ هزار هکتار کانون فرسایش بادی در شهرستان است.

عباسعلی کیانی‌فرد افزود: سالانه با توجه اعتبارات ملی و استانی اقداماتی در راستای بیابان‌زدایی در شهرستان انجام می‌شود که که با توجه به محدودیت اعتبارات این اقدامات نیز به صورت محدود انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ در زمینه بیابان زدایی ۲۷۰ هکتار با اعتبار ۴ میلیارد ریال اقداماتی انجام شد، اظهارداشت: سالانه ۴۵ هزار اصله نهال گلدانی و نیم‌هکتار گیاه تاغ در ایستگاه تثبیت شن روستای «برآباد» تکثیر و پرورش می‌یابد تا در بیابان‌های شهرستان مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات منابع طبیعی برای مهار ریزگردها ایجاد یک استخر با حجم ۱۵۰ هزار متر مکعب آب در بخش روداب بوده که از آب این استخر برای آبیاری نهال‌های تازه کشت شده نیز استفاده و در سال اول بعد از کشت ۶ نوبت آبیاری انجام می‌شود.

وی درباره احیای جنگل‌های تاغ نیز گفت: هرگونه گیاهی به سن کهنسالی می‌رسد نیاز به پرورش دارد که در سنوات گذشته در ۵ هزار هکتار از اراضی جنگل تاغ شهرستان پروژه پرورش تاغزارها اجرا شد که در این پروژه درخت تاغ از روی زمین بریده می‌شود و گیاه مجدد شروع به رشد می‌کند.

کیانی با بیان اینکه در سال‌جاری بارش‌های خوبی که انجام شد پوشش گیاهی مناسبی را به وجود آورده که این امر آتش‌سوزی و حریق‌های زیادی را در فصل گرما می‌تواند به همراه داشته باشد، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون سه مورد حریق در تاغزارهای روستای «حارث‌آباد» و «یحیی‌آباد» به وجود آمد که متاسفانه حدود ۱۰ هکتار از جنگل‌های تاغ از بین رفته است.

نقش ۸۰ درصدی انسان‌ها در تخریب تاغزارها

رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار با بیان اینکه یگان حفاظت اداره به صورت شبانه روزی فعال است و سریعا به گزارشات مردمی رسیدگی می‌کند، گفت: سبزوار ۸۰۰ هزار هکتار عرصه ملی تنها با ۳ نیرو محافظت می‌شود در حالی که براساس استاندارد، شاخص برای هر ۲۰ هزار هکتار یک نیرو نیاز است.

کیانی افزود: ۸۰درصد علت تخریب تاغزارها عوامل انسانی است. به گفته وی اصلی‌ترین علت تخریب تاغزارها در سبزوار قطع و بوته‌کنی تاغ‌ها است که برخی سودجویان به منظور تهیه زغال دست به این عمل می‌زنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته از مجموع ۲۳۳ پرونده تشکیل شده در منابع طبیعی، ۸۸ فقره مربوط به تاغزارها بوده است که حدود ۴۰ درصد پرونده‌ها را شامل شده است؛ عنوان کرد: خسارت‌های وارد شده به تاغزارها ناشی از تخلفات بوته‌کنی، قطع تاغزارها، ورود به عرصه، احداث کوره زغال و قاچاق چوب در سال گذشته حدود یک میلیارد ریال بوده است.

وی درباره نقش سمن‌ها در حفظ جنگل‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های اعتباری برای حفظ تاغزارها و جلوگیری از حرکت ریزگردها و ماسه‌های روان سمن‌ها بسیار می‌توانند در این زمینه کمک‌رسان منابع طبیعی باشند و با فرهنگ‌سازی مانع از تخریب جنگل‌های تاغ در شهرستان شوند. درحال حاضر ۲ سمن در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست در شهرستان مشغول به فعالیت هستند.

به گفته وی روستاییان می‌توانند همکاری مناسبی با منابع طبیعی داشته باشند و در صورت مشاهده تخلفات با شماره‌گیری ۱۵۰۴ گزارش تخلف بدهند تا نیروهای منابع طبیعی رسیدگی کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار تصریح کرد: روستاییان باید درحفظ و نگهداری تاغزارها احتمام ویژه‌ای بورزند و از تخریب آنها جلوگیری کنند. کیانی در پایان از خیرین محترم برای اجرای پروژه‌های بیابان زدایی دعوت بعمل آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

یخ بستن آب پشت سد حسنلوی در شهر نقده آذربایجان غربی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

ماجرای غذاهای دست ساز

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

نذر جالب برای پرندگان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کسبه بازار تاریخی ارومیه هر روز برای پرندگان، بویژه کبوترهای آن حوالی دانه می‌ریزند. به دلیل همچواری بازار تاریخی ارومیه با مسجد اعظم و مسجد جامع ارومیه، کبوترهای زیادی در آن حوالی زندگی می‌کنند. برخی از اهالی نذورات خود را به کسبه می‌دهند تا با هدف خیرات، برای پرندگان دانه تهیه کنند. بیشتر بخوانید: روش عجیب مرد مجنون برای نجات کبوتر زخمی + فیلمانتهای پیام/

تمرینات اختصاصی علی کریمی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل

بیش‌فعالی را بشناسیم/ یک بیماری بحران زا که در کودکی نادیده گرفته می‌شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
مهمترین نشانه‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. خانواده‌ای که کودک‌شان او از بیش‌فعالی و نقص توجه رنج می‌برد. مهم‌ترین نشانه‌‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. این اختلال به سه نوع تقسیم می‌شود: کمبود توجه، بیش‌‌فعالی و ترکیبی از این‌دو. این نشانه‌‌ها در کودکان پیش از دوازده سالگی قابل تشخیص است و شیوع آن در پسران بیشتر از دختران است.

نظرها

اخبار بیشتر