کاربران جایی برای انتخاب ندارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. تکنولوژی
کاربران جایی برای انتخاب ندارند

کاربران جایی برای انتخاب ندارند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
شرکت‌های آمازون، فیس‌بوک و آلفا‌بت (شرکت پشتیبان گوگل) در دهه گذشته رشدی سریع‌تر از رشد اقتصادی داشته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، برای همین است که هر سختی و هر واکنش تندی، چه از جانب رسانه‌ها و چه از جانب مجلس نمایندگان، نسبت به کمپانی‌های بزرگ فناوری، در معادلات مالی آنها رنگ می‌بازد. این شرکت‌ها به ظاهر تحت فشار هستند اما در واقع سودهای میلیارد دلاری را در کارنامه مالی خود دارند و منطقا انتظار می‌رود که به راه خود ادامه دهند.

غول‌های تکنولوژی سال‌ها و شاید در بعضی موارد دهه‌ها‌ست که استارت‌آپ‌ها را در نظر نگرفته‌اند. آنها بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان هستند و خود را ملزم به چنین کاری نمی‌دانند. اما این معیارها برای سنجش آنها کافی نیست.

آنها از ادغام شرکت‌های گوناگون تشکیل یافته‌اند که قدرت‌شان حتی وسیع‌تر از تعداد سرسام‌آور کاربران اعلام شده است.

آنها قدرت‌های انبساطی هستند که با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و روحیه اکتشافی افراد اقدام به جذب مشتریان صدها میلیونی کرده‌اند. آنها به ابرقدرت‌هایی تبدیل شده‌اند که ضرورت رشدشان با نیاز به حفظ کاربران و استثمار آنها تعویض شده است. رسیدن به رقم یک میلیارد کاربر یک موفقیت محسوب می‌شود اما حفظ آن و ادامه سرسپردگی کاربران به قدرت، برای آنان حکمرانی محسوب می‌شود.

گوگل بیشتر از یک موتور جست‌وجوگر است؛ آمازون بسیار بیشتر از یک سایت ساده تجارت الکترونیک است و همه اینها به تنهایی موضوع رقابت را پیچیده می‌کنند. حالا دیگر دستیابی به ائتلاف گسترده و سرویس‌دهی عظیم فیس‌بوک برای هر تازه‌کاری تقریبا یک اتفاق غیرممکن است؛ بهترین کاری که یک رقیب می‌تواند انجام دهد تخصیص بخشی از دلارهای تبلیغاتی برای خود است. از مارک زوکربرگ در جلسات پاسخگویی در کمیته مجلس سنا سوال می‌شود که بزرگ‌ترین کمپانی رقیب برای او کیست.

او به ‌جای نام بردن از گوگل، اپل، آمازون و مایکروسافت می‌گوید: «ما با سایر سیستم‌های عامل به اشکال مختلف هم‌پوشانی داریم» او به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که گویی نحوه سوال کردن اشتباه بوده است و دیگر بحث رقابت با سایت‌های رقیب برای او مطرح نیست و حالا دیگر در میدان بازی سیستم‌عامل‌ها بازی می‌کند. پیتر تیل عضو هیات‌مدیره فیس‌بوک می‌گوید: «رقابت در حوزه‌ای که فقط سایت‌ها هستند به بازندگان تعلق دارد». کسی به این حرف‌ها توجه نمی‌کند اما این «هم‌پوشانی» که زوکربرگ از آن حرف می‌زند زمانی روی می‌دهد که صاحبان قدرت بخواهند یک فضای مشترک با جمعیت مشترک را در شرایط نرمال تسخیر کنند.

غول‌های فناوری در روند تبدیل شدن به ابرقدرت‌ها، بدون آنکه دیده شوند، رشد چند بعدی در هم تنیده‌ای یافته‌اند که به سختی می‌توان آنها ‌را دریافت. آنها همچنین با یکدیگر نظم جهانی جدیدی را طراحی کرده‌اند که گریزی از آن نیست. در سال ۲۰۱۹، لازمه استفاده از اینترنت برای هر کاربری با این شرط امکان‌پذیر است که بخش عمده‌ای از اطلاعات خصوصی خود را در فیس‌بوک، گوگل، واتس‌آپ و … به اشتراک بگذارد. برای شروع یک شرکت اینترنتی باید مطیع قواعد باشد. اما کمی بعد از پا گرفتن، ما همه سوژه‌هایی هستیم روی سیاره‌ای که آن را به‌طور کامل مستعمره خود کرده و به میل خود تغییر می‌دهند.

اکنون اینترنت یعنی همان موبایل و چیزی که تقریبا همه جا در دسترس است و توانسته موارد استفاده کاربر از خدمات را به‌طور وسیعی گسترش دهد. رشد تلفن‌های موبایل و مرکزیت یافتن «اپ‌استورها»، ادغام شبکه‌های مصرفی حول واسطه‌های بزرگ‌تر، همه به شکل‌گیری حکومت اینترنتی به سبک تجاری کمک می‌کنند. آنچه از این میان ظهور می‌کند چهره زشت اقتصاد جهانی است که قدرت اقتصادی را در اختیار تعداد انگشت‌شماری از کمپانی‌های بزرگ قرار داده است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار تکنولوژی روز ایران و سایر نقاط دنیا

اپلیکیشن اجتماعی «تیک تاک» متعلق به چین نیز در این بازی رقابت ظهور می‌کند و از طریق یک کمپین تبلیغاتی موفق می‌شود بسیاری از کاربران غربی را جذب خود کند و تنها در یک سال صدها میلیون دلار درآمد داشته باشد.

ابرقدرت‌های فناوری امریکا با کاهش ثبت‌نام کاربر جدید مواجه شده‌اند. اما آنچه بیشتر موجب نگرانی آنها‌ شده شکست پروژه کسب بازارهای بین‌المللی جدید است، به‌ویژه چین و کشورهایی که فناوری چین آنها را در اختیار گرفته است.

این نگرانی در طول ده سال اخیر موجب یک بازبینی مهم در دورنمای این کمپانی‌ها شده است، زمانی که آنها با خوشحالی می‌توانستند پیش‌‌بینی «یک میلیارد کاربر آتی» را داشته باشند و تنها دغدغه آنها منابع مهندسی و زمان بود. اما حالا آنها دیگر نمی‌توانند پیش‌بینی رشد دایم داشته باشند، خطر تضادهای علنی در آینده بین این کمپانی‌ها افزایش یافته است. برای مثال، اپل و آمازون شاید بخواهند جریان موسیقی اینترنتی را تحت کنترل خود درآورند، ولی آنها نیازی به نابود کردن «اسپاتی فای» ندارند. اپل سال‌ها ‌است که درآمد سرشاری از فروش گوشی تلفن کسب می‌کند و خط اصلی تجارت آمازون به طرز غول‌آسایی رشد کرده است و همیشه بازارهای بیشتری برای بسط و توسعه وجود داشته است. چه اتفاقی می‌افتد که ناگهان بعد از چند سال رشد آهسته، تجارت دیگری مانند جریان موسیقی باید پول‌ساز شود؟

تضادهای بیشتری نیز محتمل است. شاید عقلانی به نظر نرسد ولی غیرممکن هم نخواهد بود اگر آمازون خدمات «هاستینگ» یا میزبانی خود را به سیستمی مجهز کند تا در صورتی که شرکت‌هایی را که با او کار می‌کنند رقیب تشخیص داد، آن خدمات را قطع کند یا خدماتی را ارایه دهد که با خود او هم‌پوشانی دارند. گوگل و فیس‌بوک می‌توانند مانند هر شرکت تبلیغاتی تصمیم بگیرند با چه کسی کار کنند. چه اتفاقی می‌افتد اگر آنها از شبکه اجتماعی متعلق به چین آگهی نپذیرند؟ یا حتی ممکن است از جانب دولت امریکا به آنها گفته شود که چنین کنند؟

ما به عنوان کاربر – به عنوان انسان – حتی بخشی از این گفت‌وگوها نیستیم. حق انتخاب ما به عنوان کاربر هر بار کم‌رنگ‌تر می‌شود وقتی در مبارزه قدرت بین کمپانی‌ها یک نفر برنده می‌شود و ما جایی برای انتخاب نداریم. ما این امپراتورها را فقط در زمان رشدشان شناخته‌ایم. چه پیش خواهد آمد اگر آنها برای فتوحات بیشتر با فقدان سرزمین و مردم مواجه شوند تا آنها را فتح کنند و از آن خود بدانند؟ آنها چگونه حکمرانی کنند و چگونه مبارزه کنند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران خودرو، خودرو‌های پژو ۴۰۵ اس. ایکس و پژو پارس تی. یو.۵ را با موعد تحویل ۳۰ روزه ثبت نام می‌کند که این ثبت‌نام فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو صورت می‌گیرد. شرکت ایران خودرو همچنین در شرایط فروش عادی خود نیز خودرو‌های پژو پارس سال را با پیش پرداخت ۳۹ میلیون تومان و پژو۲۰۷ آی دستی را با پیش پرداخت ۴۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و با موعد تحویل دیماه ۹۹ به فروش می‌رساند که ثبت نام این دسته از خودروها، از ساعت ۱۱ امروز و از طریق سایت فروش اینترنتی ایران خودرو انجام می‌شود.

معرفی پریوس پرایم ۲۰۲۰/ زیباترین پلاگین هیبرید تویوتا چه ویژگی هایی دارد؟ (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
اطلاع رسانی؛ ثبت تصویر با وضوح بالا در تاریکی شب با دوربین موبایل همیشه یکی از چالش‌های اساسی کاربران بوده است. حالت عکاسی در شب دوربین سه‌گانه Huawei Y۹s تمرکز ویژه‌ای روی این قابلیت داشته و تصاویری با وضوح قابل توجه را در تاریکی شب ثبت می‌کند. هوآوی در گوشی Huawei Y۹s، در حالت Night Modeاز ترکیب دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی و فناوری پیشرفته هوش مصنوعی استفاده کرده تا تصاویر گرفته شده در شب یا نور کم، واضح و با کیفیت باشند. هوآوی به دیافراگم f/۱٫۸ قناعت نکرده و از فناوری هوش مصنوعی هم کمک گرفته تا کیفیت عکاسی در شب دو چندان شود. این دو قابلیت باعث شده‌ حالت عکاسی در شب یا Night Modeگوشی Huawei Y۹s عملکردی چشم‌گیر داشته باشد و تصاویر بسیار خوبی را در کمترین نور ثبت کند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رپرتاژ آگهیمعامله خودرو از طریق سایت فروش خودرو، این روزها یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که با رونق گرفتن هر چه بیشتر معاملات اینترنتی مربوط به ماشین دست دوم، مورد توجه افراد چه در جایگاه فروشنده و چه در جایگاه خریدار قرار گرفته است. به گزارش عصر ایران، فروش فوری خودرو کارکرده با قیمت مناسب در فضایی امن که با سرعت بالا انجام شود؛ ایده‌آل‌ترین حالت برای هر فروشنده‌ای است. در حال حاضر روش‌‍‌های متعددی از مراجعه به بازارهای دلالی گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و سایت فروش خودرو برای معامله ماشین کارکرده وجود دارد که گاهی افراد را در انتخاب میان آن‌ها دچار تردید می‌کند. بنابراین هر زمانی که قصد فروش خودرو کارکرده خود را داشتید؛ به دنبال شرایطی باشید که بزرگ‌ترین دستاورد آن برای شما سرعت، امنیت و اطمینان از مبلغ نهایی باشد. خودرو۴۵ متفاوت‌ترین سایت فروش خودروخودرو ۴۵ با بررسی تمام مشکلاتی که افراد در فروش خودرو کارکرده با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ به یک شیوه نوین در معاملات رسیده و موفق شده که سریع‌ترین و امن‌ترین شیوه فروش ماشین دست‌دوم را برای اولین بار در ایران به مرحله اجرا برساند.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش پایگاه اینترنتی «دیلی استار»، به محض نصب این برنامه‌ها دستگاه‌های اندرویدی با سیل تبلیغات مخرب و در عین حال باورپذیر مواجه می‌شوند. بمباران تبلیغاتی حتی وقتی از این اپ‌ها استفاده نمی‌کنید نیز ادامه می‌یابد. این به خودی خود مخرب نیست اما کلیک کردن بر روی هر کدام از تبلیغات می‌تواند منجر به دانلود یک بدافزار بر روی گوشی هوشمندتان شود. به نقل از محققان شرکت رومانیایی بیت‌دیفندر (Bitdefender)، این اپ‌ها پس از نصب، خود را در دستگاه کاربر پنهان کرده و به طور مستمر تبلیغات ناخواسته نمایش می‌دهند. به فهرست زیر دقت کنید و اگر هرکدام از این برنامه‌ها را بر روی گوشی خود نصب دارید، همین حالا آن را پاک کنید.

فیلم/ رونمایی از ماهواره ظفر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر