کدام بخش‌های انرژی سریع‌ترین رشد را تجربه کردند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
کدام بخش‌های انرژی سریع‌ترین رشد را تجربه کردند؟

کدام بخش‌های انرژی سریع‌ترین رشد را تجربه کردند؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
طی سه سال گذشته جهان رشد نسبتا بالایی را برای منابع انرژی کربن محور و همچنین منابع انرژی تجدیدپذیر مشاهده کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرده است هزینه روی تجدیدپذیرها از نیروی مبتنی بر سوخت فسیلی فراتر خواهد کرد و بازار انرژی هند رکورددارسریع‌ترین نرخ رشد در جهان خواهد شد.

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است که جمعیت جهان از ۷٫۶ میلیارد نفر به ۹٫۸ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ رشد خواهد کرد و این نرخ رشد به همراه رشد سریع شهرنشینی‌، موتور رشد تقاضا برای انرژی خواهد بود.

تقاضای جهانی برای برق دو برابر سریع‌تر از مصرف انرژی رشد کرده و تا سال ۲۰۴۰ ممکن است به میزان بیش از ۵۰ درصد رشد کند و تقاضا برای انرژی طی این مدت ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

در این بین چالش تامین تقاضای رو به رشد برای انرژی و کاهش آلایندگی‌های مضر و گازهای گلخانه‌ای همچنین قابل توجه خواهند ماند. غلظت جوی جهانی دی اکسید کربن ۱٫۴ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد کرد که بزرگترین رشد سالانه ثبت شده تاکنون بود.

وب سایت اویل پرایس به بررسی بخش‌های مختلف انرژی پرداخته که سریع‌ترین نرخ رشد را داشته‌اند و در کنار آن بخشهای رو به افول را بررسی کرده است که به این ترتیبند:

برندگان

۱- تجدیدپذیرها

بخش انرژی تجدیدپذیر طی چند سال گذشته رونق قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. طبق گزارش ۲۰۱۹ آژانس بین‌المللی انرژی، انرژی تجدیدپذیر در حال فتح دنیاست و با سرعت بی سابقه‌ای در سیستم انرژی جهانی نفوذ می‌کند. طبق اعلام انجمن صنایع انرژی خورشیدی، آمریکا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴٫۸ گیگاوات ظرفیت فوتوولتائیک خورشیدی نصب کرده که رشد سالانه ۲٫۱ درصدی را نشان می‌دهد.

حدود ۳۸ درصد از انرژی جدید در قالب خورشیدی بوده که انرژی خورشیدی را دومین مشارکت کننده بزرگ در سبد انرژی جدید این کشور پس از گاز طبیعی ساخته است.

در بعد جهانی، پیش بینی شده که تاسیسات فوتوولتائیک به رکورد بالای جدید ۱۱۴٫۵ گیگاوات خواهد رسید که بیانگر رشد سالانه ۱۷٫۵ درصدی است.

نیروی بادی همچنان کمتر از پتانسیل خود مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدود ۰٫۳ درصد از نیازهای انرژی جهان را تامین می‌کند. با این حال این بخش در آستانه رشد باورنکردنی قرار دارد و آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که نیروی بادی فراساحلی تا سال ۲۰۴۰ به یک صنعت یک تریلیون دلار تبدیل می‌شود.

پس از وقفه کوتاهی که در رشد نیروی بادی در سال ۲۰۱۸ پیش آمد، این بخش در سال ۲۰۱۹ بهبود پیدا کرد.

انجمن انرژی بادی آمریکایی اعلام کرده که ۱۹۲۷ مگاوات تاسیسات نیروی بادی در سه ماهه سوم تکمیل شد و کل ظرفیت نصب شده این کشور را به ۱۰۰ گیگاوات رساند. مجموع تاسیسات در مسیر رشد سالانه حدود هشت درصد قرار دارند.

در مجموع آینده انرژی تجدیدپذیر جهانی روشن به نظر می‌رسد و آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که این بخش در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ به میزان ۵۰ درصد رشد کرده و به ۳۷۰۰ گیگاوات می‌رسد. انرژی تجدیدپذیر ۸٫۵ درصد از نیازهای انرژی جهان را در سال ۲۰۱۷ تامین کرد اما این رقم تا سال ۲۰۴۰ می‌تواند به حدود ۳۰ درصد بالغ شود.

در آمریکا انرژی پاک برای ۷۷۷ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده که تقریبا برابر شاغلان بخش مخابرات است. انرژی بادی و خورشیدی برای افراد بیشتری در مقایسه با انرژی زغال سنگ در ۳۰ ایالت آمریکا اشتغال ایجاد کرده است.

۲- گاز طبیعی

تقاضا برای گاز طبیعی نرخ رشد باورنکردنی ۴٫۶ درصد را در سال ۲۰۱۸ داشت و ۳۱۴ میلیون تن گاز طبیعی تحویل داده شد و با ادامه گذر از زغال سنگ به گاز در تولید برق، این روند رشد در سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کرد.

گاز طبیعی اکنون ۴۵ درصد از رشد مصرف انرژی طی یک دهه گذشته را تشکیل می‌دهد.

با پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی که اعلام کرده که تقاضا برای گاز طبیعی دو درصد در سال ۲۰۱۹ و تا پنج سال آینده به طور میانگین سالانه ۱٫۶ درصد رشد خواهد کرد، انتظار می‌رود تقاضا برای گاز طبیعی ملایم شود. کندی رشد تقاضا برای گاز طبیعی عمدتا به دلیل مصرف کمتر چین خواهد بود که پیش بینی شده است پس از رشد ۱۸٫۱ درصدی در سال ۲۰۱۸، تا سال ۲۰۲۴ به میزان تنها هشت درصد در سال رشد کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد مصرف گاز طبیعی تا سال ۲۰۵۰ به میزان ۴۰ درصد رشد کند. گاز طبیعی می‌تواند نقش کلیدی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ایفا کند. بکارگیری سریع گاز طبیعی عامل افت مستمر نیروگاه‌های زغال سوز در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا بوده است.

۳- انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای همچنان مشارکت رو به رشدی در تقاضا برای انرژی پاک و مطمئن دارد. تولید انرژی هسته‌ای جهانی از ۴۴۹ رآکتور فعال جهان به ۲۵۶۳ تراوات ساعت رسید.

مجموعا ۵۵ رآکتور در دست ساخت هستند و ساخت پنج رآکتور آغاز شده است. این بخش رشد قوی را نشان داده و ۲۰ رآکتور جدید قرار است پیش از پایان سال ۲۰۲۰ به شبکه جهانی متصل شوند.

انرژی هسته‌ای حدود ۱۰ درصد از برق جهان را تامین می‌کند و دومین منبع بزرگ نیروی دارای آلایندگی اندک است. سهم مذکور تا سال ۲۰۵۰ بدون تغییر خواهد ماند. آمریکا به انرژی هسته‌ای وابستگی بیشتری دارد و انرژی هسته‌ای منبع تولید ۸۰۸ تراوات ساعت برق در سال ۲۰۱۸ یا معادل ۲۰ درصد از کل تولید برق بود. این روند با وجود این که منتقدان خود را دارد، تا چند دهه آینده به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد.

بازندگان

۱- نفت

میادین نفتی جهان امسال در مقایسه با پیک سال گذشته، نفت کمتری تولید کردند. طبق آمار Y-Charts، تولید نفت خام در اوت به ۸۲٫۴۶ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۸۴٫۷۲ میلیون بشکه درروز در نوامبر سال ۲۰۱۸ - که پیک تولید پنج سال گذشته بود - رسید.

با این‌همه کاهش مذکور ممکن است ناشی از محدودیت عرضه داوطلبانه تولیدکنندگان اوپک باشد در حالی که تولید آمریکا به رکورد ۱۲٫۸ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشترین میزان تولید یک کشور در دنیا به شمار می‌رود.

اما با وجود رشد سریع منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک، بعید است که بتوانند با روند سریع رشد تقاضا برای انرژی همگام بمانند و از این رو همچنان به نفت نیاز است. در واقع انتظار می‌رود تولید نفت خام طی یک دهه آینده به رشد خود ادامه دهد و آمریکا منبع ۸۵ درصد از این رشد خواهد بود.

۲- زغال سنگ

در رقابت ادامه‌دار برای انرژی پاک و بادوام، زغال سنگ به عنوان بزرگترین بازنده پدیدار شده است.

طبق گزارش CarbonBrief، برق جهانی که با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود، به میزان ۳۰۰ تراوات ساعت یا سه درصد در سال جاری کاهش پیدا خواهد کرد. بزرگترین مصرف زغال سنگ در تولید برق، تولید سیمان و فولادسازی است.

افت کم‌سابقه در کشورهای توسعه یافته شامل اتحادیه اروپا، آلمان و کره جنوبی مشاهده شده و افت این کشورها با رشد مناطق دیگری برابری نداشته است. بزرگترین کاهش در آمریکا بوده که چندین نیروگاه زغال سوز بزرگ اخیرا تعطیل شده‌اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، حدود ۳۸ درصد از برق جهان توسط نیروگاههای زغال سوز تولید می‌شود که ۱۳ درصد بالاتر از تجدیدپذیرها است.

مهمترین عاملی که مانع تسریع افول زغال سنگ شده است، رشد تولید در آسیای جنوب شرقی است اما با درخواستهای بی‌شمار برای توقف مصرف زغال سنگ، تولید برق با استفاده از زغال سنگ احتمالا در کمتر از دو دهه آینده به پایین ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و تجدیدپذیرها سهم حداکثری پیدا می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شفافیت مالی، راهکار جلوگیری از امضا فروشی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیتعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد اسلامی امروز در حاشیه مراسم آیین معارفه و تکریم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سطح کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند، گفت: این افراد با مدیریت و نظارت در ساخت و ساز‌ها و ساخت خانه‌های با کیفیت در طرح اقدام ملی مسکن نقش آفرینی می‌کنند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در چارچوب پروانه صادرشده اقدام به ساخت و ساز کنند و مهندسین اجازه ندهند خلاف پروانه ساخت و سازی صورت گیرد. وی بیان کرد: شفافیت مالی و مقابله با فساد یکی از کار‌های آقای خرم، رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و وی در تعاملی که با دولت و سایر دستگاه‌ها دارد دوره امضا فروشی را خاتمه دهد و با رویکرد جدید، جایگاه نظام مهندسی را نزد جامعه ارتقا دهد. اسلامی گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی باز آفرینی برگزار شد و بزودی در استان‌های مختلف شاهد شروع طرح‌های مختلفی توسط توسعه گران در بافت فرسوده خواهیم بود. وزیر راه و شهرسازی بااشاره اینکه ۲۰ هزار واحد برای نوسازی بافت‌های فرسوده به بانک معرفی شدند و ۲۰ هزار واحد نیز برای دریافت پروانه اقدام کردند، تصریح کرد: تسهیلات و تمهیداتی اندیشیده‌ایم که از محل تبصره ۱۸ یارانه به آن‌ها پرداخت می‌کنیم تا مردم بتوانند خانه‌ها را در بافت فرسوده بسازند. اسلامی افزود: تسهیلات پرداختی به بافت فرسوده ۱۸ درصد است که ۹ درصد آن را دولت پرداخت می‌کند. وی بیان کرد: ۶۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده را در استان‌های مختلف کلنگ زنی خواهیم کرد. اسلامی افزود: شناسایی و خرید اراضی در بافت فرسوده از دلایل تاخیر در طرح‌های نوسازی این بافت‌ها است. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از بافت‌های فرسوده واجد ارزش هستند، گفت: تا سال ۱۴۰۰ چند محله از محلات هدف از فهرست نوسازی خارج می‌شوند. اسلامی درباره محله سیروس گفت: این محله متاسفانه مشکلات حقوقی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم. وی درباره قیمت مسکن بیان کرد: قیمت مسکن اساسا تابع مولفه‌های اقتصادی کشور است برنامه جدید ما رونق تولید است و تسهیلاتی هم تصویب شد برای اوراق حق تقدم تا از این طریق سرمایه در گردش صندوق تامین مسکن مهیا شود.

کاهش قاچاق سوخت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر کشور افزود: در حوزه قاچاق کالا از داخل به خارج بیش از ۸۰ درصد بخش سوخت است که با کاهش بسیار خوبی یعنی حدود ۹ میلیارد لیتر مواجهیم. وی ادامه داد: با طرح تکمیلی در حوزه صادرات فرآورده‌ها توسط مرز نشینان که اخیرا توافق شد و وزارت نفت همکاری بسیاری خوبی داشت، امیدواریم در ماه‌های باقی مانده سال و در سال ۹۹ با کاهش چشمگیر در حوزه قاچاق سوخت مواجه باشیم. وی گفت: گزارش بعدی جلسه بحث سامانه‌ها بود. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/همدان دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان همدان با بیان اینکه کل منابع بانکی استان ۲۴۹ هزار و ۲۲۲ میلیارد ریال است، گفت: نسبت مصارف به منابع تا پایان آذر امسال ۹۱ درصد است. محمد طوماسی یکشنبه ۶ بهمن در کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان همدان، اظهار کرد: منابع داخلی بانک ملی استان همدان ۳۷ هزار میلیارد ریال است که نسبت مصارف به منابع در این بانک ۷۳ درصد است. وی با بیان اینکه کل مصارف بانک‌های استان همدان ۲۲۵ هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: ۱۲ درصد از تسهیلات اعطایی بانک‌های استان همدان در بخش صنعت و معدن، ۱۶ درصد در بخش کشاورزی، ۲۰ درصد در بخش مسکن و ساختمان و ۵۱ درصد خدمات و بازرگانی بوده است. طوماسی کل مصارف بانک ملی استان را ۲۷ هزار و ۱۵۲ میلیارد ریال دانست و خاطرنشان کرد: ۳٫۱۷۵ میلیارد ریال از منابع این بانک در بخش صنعت و معدن، ۳٫۰۳۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی، ۲٫۳۵۳ میلیاردریال در بخش مسکن و ساختمان و ۱۸٫۵۹۴ میلیارد ریال در بخش خدمات و بازرگانی هزینه شده است. مدیر امور شعب بانک ملی استان همدان با اشاره به اینکه مطالبات معوق بانک‌های استان همدان ۱۲ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال است، نسبت مطالبات غیرجاری به مصارف ۵٫۴ درصد دانست و تأکید کرد: نرخ تمام شده پول ۱۷ تا ۱۸ درصد است یعنی اگر بانک‌ها منابع جذب شده را مصرف نکنند، زیان ده می‌شوند.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آرش فرزام صفت پیش از ظهر یکشنبه در ششمین کارگروه صادرات کالاهای غیر نفتی در گمرک انزلی با اشاره به اهمیت صادرات کالا از گیلان به کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه، اظهار کرد: متأسفانه تعدادی از صادرکنندگان برای دریافت مجوز در یک دستگاه سرگردان هستند. وی با بیان اینکه با ادامه این روند نمی‌توانیم رفع موانع تولید را حل کنیم، افزود: برای تسهیل روند صادرات فعالان اقتصادی، صدور مجوزهای لازم در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت پذیرد. فرزام صفت به هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات کالا از گیلان اشاره و تصریح کرد: از ابتدای امسال تا کنون با احتساب صادرات چمدانی بیش از ۴۱۰ میلیون دلار صادرات انجام شده که ۸۲ درصد از اهداف مورد نظر محقق شده است. فرزام صفت با اشاره به اینکه همگان باید خود را در خصوص کارت‌های بازرگانی مسئول بدانند، تصریح کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۹۴ کارت بازرگانی ابطال شده است. وی به صراحت قانون در خصوص معافیت‌های کالا در مناطق آزاد اشاره کرد و ادامه داد: حمایت از بخش خصوصی وظیفه این کارگروه است و برای همه دستگاه‌های ناظر و اجرایی و خدمات رسان وظیفه تعیین شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به عبارت دیگر، اینکه استارتاپ‌ها بر چه «مسائل و راهکارهایی» تمرکز کنند، بر آینده فناوری‌های امروزی و فناوری‌هایی که در آینده ظهور خواهند کرد مؤثر است. ۲) اما ممکن است استارتاپی برای حل همین مسئله امروز، فناوری‌های نوینی را پیشنهاد دهد. ۳) اما حالت مهم و آخر، استارتاپ‌هایی هستند که بر مسائل آینده جامعه بشری تمرکز کرده‌اند و طبعا راهکارهای آنها نیز از جنس آینده است. بنابراین توسعه فناوری‌های نوظهور و ابداع فناوری‌های جدید برای فعالیت این استارتاپ‌ها الزامی‌ است. اینکه چگونه می‌توان به مریخ رفت؟ به چه شکلی می‌توان غذا تولید کرد یا گیاه پرورش داد؟ اینکه چگونه برای مسافران سکونتگاه ساخته می‌شود؟ احتمالا این سؤالات، آینده فناوری‌های حمل‌و‌نقل تا کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز14 ساعت قبل
براساس اظهارات یک اقتصاددان، عملیات بازار باز دارای الزاماتی است که در ایران هیچ یک از پیش‌شرط‌های آن انجام نشده است. عملیات بازار باز موفق‌ترین ابزار سیاست‌گذاری پولی در دنیایکی از موضوعات مهم سخنان سعدوندی اجرا عملیات بازار باز است که به اعتقاد وی، عملیات بازار باز موفق‌ترین ابزار سیاست‌گذاری پولی است که در دنیا اجرا شده و به عرصه عمل رسیده است، اگر بیش از ۱۹۰ کشور جهان به خوبی تورم را کنترل کرده‌اند، یک دلیل عمده آن عملیات بازار باز است. ریاست بانک مرکزی در هیات دولت حضور دارد که این یعنی استقلال بانک مرکزی اتفاق نیفتاده است. این که بانک مرکزی اعلام می‌کند من اوراق خریده‌ام یعنی در شرایط تورمی بانک مرکزی سیاست انبساطی انجام می‌دهد. احتمال بروز ابرتورم با عملیات بازار بازاین اقتصاددان در ادامه نتیجه عملیات بازار باز را اینگونه ارزیابی کرد که ممکن است به ابرتورم منجر شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

جهان پس از آتش‌سوزی‌ استرالیا چگونه خواهد بود؟

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

عکس/ تکرار کنید بلد نیستم

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

واکنش لیونل مسی به خبر درگذشت کوبی برایانت: من هیچ حرفی برای گفتن ندارم؛ تمام عشق من برای کوبی است

طرفداری14 دقیقه قبل

واکنش باشگاه‌های انگلیسی به خبر در گذشت کوبی برایانت؛ در آرامش بخواب نماد ورزش

طرفداری14 دقیقه قبل

گزارش تصویری؛ ناپولی ۲-۱ یوونتوس (فصل ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری17 دقیقه قبل

تعیین تکلیف رتبه‌بندی نیروهای آموزشی شاغل

اقتصاد آنلاین21 دقیقه قبل

مدعی طب اسلامی از دادگاه روحانیت حکم محکومیت گرفته بود

ایسنا22 دقیقه قبل