مقایسه لایحه بودجه ۹۹ با سال ۹۸؛ از رشد ۱۶ درصد بودجه شرکت‌های دولتی تا افزایش درآمدهای مالیاتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

مقایسه لایحه بودجه ۹۹ با سال ۹۸؛ از رشد ۱۶ درصد بودجه شرکت‌های دولتی تا افزایش درآمدهای مالیاتی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته از رشد نزدیک به ۱۶ درصدی برخوردار شده است که در این بین منابع عمومی رشد بیشتری نسبت به رشد کل بودجه داشته و از رشد ۱۳ درصدی برخوردار است.

مقایسه لایحه بودجه ۹۹ با سال ۹۸؛ از رشد ۱۶ درصد بودجه شرکت‌های دولتی تا افزایش درآمدهای مالیاتی - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، ساختار بودجه کشور از دو بخش عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت تشکیل شده است که هر یک از این دو بخش منابع و مصارف مربوط به خود را دارا است. بودجه عمومی دولت نیز مجموعه منابع عمومی و منابع اختصاصی دولت است و از این حیث رقم بودجه عمومی دولت با منابع عمومی دولت متفاوت است.

لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته از رشد نزدیک به ۱۶ درصدی برخوردار شده است. در این بین منابع عمومی رشد بیشتری نسبت به رشد کل بودجه داشته و از رشد ۱۳ درصدی برخوردار است. در عین حال درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها با رشد ۱۱ درصدی مواجه شده است همچنین رشد بودجه شرکت‌های دولتی برابر با ۱۶ درصد است.

ارقام برحسب میلیون ریاللایحه بودجه سال ۹۹لایحه بودجه سال ۹۸درصد تغییر
کل منابع و مصارف۱۷،۰۳۲،۳۳۲،۲۷۰۱۹،۸۸۷،۳۷۰،۹۱۰۱۶%
منابع و مصارف بودجه عمومی۴،۷۸۶،۲۶۳،۸۲۸۵،۶۳۸،۲۹۳،۰۴۹۱۷%
منابع عمومی۴،۰۷۷،۱۳۷،۰۰۱۴،۸۴۵،۹۶۸،۰۶۶۱۸%
درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها۷۰۹،۱۲۶،۸۲۷۷۹۲،۳۲۴،۹۸۳۱۱%
بودجه شرکت‌های دولتی۱۲،۷۴۷،۵۴۵،۴۷۵۱۴،۸۳۹،۴۵۷،۶۸۹۱۶%

همچنین در جدول زیر نیز خلاصه بودجه کشور از حیث منابع و مصارف در سال ۱۳۹۹ به همراه تغییرات آن نسبت به سال ۱۳۹۸ به تصویر کشیده شده است: (ارقام به هزار میلیارد ریال است)

شرح منابع۹۹۹۸درصد تغییرشرح مصارف۹۹۹۸درصد تغییر
درآمد۲،۶۱۰۲،۰۸۶%۲۵هزینه‌ها۳،۶۷۲۳،۲۰۶%۱۴
واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای۹۸۸۱،۴۸۰۳۳-%تملک دارایی‌های سرمایه‌ای۷۰۳۶۲۰%۱۳
واگذاری دارایی‌های مالی۱،۲۴۷۵۱۰%۱۴۴تملک دارایی‌های مالی۴۷۰۲۵۰%۸۸
جمع بودجه عمومی دولت۴،۸۴۵۴،۰۷۷%۱۸جمع مصارف عمومی دولت۴،۸۴۵۴،۰۷۷%۱۸
درآمدهای اختصاصی دولت۷۹۲۷۰۹%۱۱ ازمحل درآمدهای اختصاصی دولت- هزینه‌ای۶۴۰۵۷۳%۱۱
    از محل  درآمدهای اختصاصی دولت- سرمایه‌ای۱۵۱۱۳۵%۱۱
منابع بودجه عمومی دولت۵،۶۳۸۴،۷۸۶%۱۷مصارف بودجه عمومی دولت۵،۶۳۸۴،۷۸۶%۱۷
منابع شرکت‌های دولتی۱۴،۸۳۹۱۲،۷۴۷%۱۶مصارف شرکت‌های دولتی ۱۴،۸۳۹۱۲،۷۴۷%۱۶
جمع۲۰،۴۷۷۱۷،۵۳۳%۱۶جمع۲۰،۴۷۷۱۷،۵۳۳%۱۶
کسر ارقام دوباره منظور شده۵۹۰۵۰۱%۱۷کسر ارقام دوباره منظور شده۵۹۰۵۰۱%۱۷
منابع بودجه کل کشور۱۹،۸۸۷۱۷،۰۳۲%۱۶ مصارف بودجه کل کشور۱۹،۸۸۷۱۷،۰۳۲%۱۶

همانطور که مشاهده می‌شود در بخش منابع بیشترین درصد متعلق به واگذاری دارایی‌های مالی با رشد ۱۴۴ درصدی است و نکته جالب اینکه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت به سال گذشته با رشد منفی ۳۳ درصدی همراه است.

در بخش مصارف نیز تملک دارایی‌های مالی با رشد ۸۸ درصدی از بیشترین رشد برخوردار است. تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که در واقع بودجه اختصاص یافته برای طرح‌های عمرانی کشور است رشد ۱۳ درصدی داشته است و مصارف بودجه‌ای دولت نیز رشد ۱۸ داشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

بررسی تراز عملیاتی بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۹ حاکی از کاهش ۵ درصدی نسبت به سال گذشته است.

خلاصه بخش منابع و مصارف بودجه عمومیلایحه بودجه ۹۹لایحه بودجه ۹۸درصد تغییر
درآمدها۲۶۱۰۲۰۸۶۲۵%
هزینه‌ها۳۶۷۲۳۲۰۶۱۴%
تراز عملیاتی۱۰۶۲-۱۱۲۰ـ۵%-

با کاهش درآمدهای نفتی کشور ناشی از تحریم‌های اقتصادی دولت تمرکز ویژه‌ای بر روی درآمدهای مالیاتی گذاشته است. هر چند این موضوع با انتقاد فعالین اقتصادی همراه بوده چرا که آنها باور دارند در شرایط رکود اقتصادی افزایش نرخ مالیاتی موجب تشدید این شرایط خواهد شد.

در مقابل سازمان امور مالیاتی در تلاش است تا با کاهش فرار مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی و نیز تعریف پایه‌های مالیاتی جدید مانند مالیات از پزشکان و هنرمندان این درآمدها را محقق کند.

از همین روی درآمدهای پیش بینی شده برای مالیات به رشد ۲۷ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

عنوان لایحه بودجه ۹۹لایحه بودجه ۹۸درصد تغییر
درآمدهای مالیاتی۱۹۵۰۱۵۳۵۲۷%

از نکات مهم منابع و مصارف لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۹ بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای است که پیش‌بینی شده است رشد منفی ۳۳ درصدی داشته باشد.

عمده رشد منفی مربوط به منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که با رشد منفی ۶۶ درصدی همراه است و ناشی از تحمیل شرایط از فرامرز است.

همچنین بخش فروش واگذاری‌های اموال منقول و غیرمنقول با رشد بسیار بالای ۱۰۰۰ درصدی همراه است و واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز بدون تغییر خواهد بود.

ارقام به هزار میلیارد ریال است

واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای سال ۹۹ سال ۹۸درصد تغییر
منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی۴۸۲۱۴۲۵۶۶%-
منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول۴۹۵۴۵۱۰۰۰%
منابع حاصل از واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای۱۰۱۰۰%
 جمع واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای۹۸۸۱۴۸۰۳۳%ـ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ مداحی حاج محمود کریمی در محضر رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رسوایی دروغگویی‌های ترامپ درباره ضربات موشکی ایران + فیلم

رکنارکنا5 ساعت قبل
ان، «توماس کمپبل» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا امروز آسیب مغزی در ۵۰ نیروی نظامی آمریکایی تشخیص داده شده است. حدود ۲۰۰ نفر که در زمان حمله موشکی ایران در محل انفجار حضور داشتند، تحت بررسی قرار گرفته‌اند. پنتاگون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابتدا مدعی شده بودند که هیچ نیروی نظامی در حمله موشکی هشتم ژانویه (۱۸ دی ماه) ایران به عین الاسد زخمی یا کشته نشده است. پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا23 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.

نظرها

اخبار بیشتر