چرا در لایحه بودجه ۹۹، بانک‌ها مکلف به خرید اوراق مالی دولت شدند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
چرا در لایحه بودجه ۹۹، بانک‌ها مکلف به خرید اوراق مالی دولت شدند؟

چرا در لایحه بودجه ۹۹، بانک‌ها مکلف به خرید اوراق مالی دولت شدند؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
یک کارشناس امور بانکی اظهار داشت: پیش از این بانک‌ها می‌توانستند به راحتی از منابع بانک مرکزی استفاده کنند و نهایتا یک نرخ سودی به بانک مرکزی پرداخت کنند اما امروز بانک‌ها اگر بخواهند از این خطوط اعتباری بهره‌مند شوند باید به اندازه کافی اوراق در اختیار داشته باشند که این باعث می‌شود جلوی خلق پول و رشد نقدینگی اقتصاد کشور گرفته شود.

اعتمادآنلاین| کامران ندری درباره الزام بانک‌ها به خرید اوراق مالی دولت که در لایحه بودجه سال ۹۹ پیشنهاد شده است، گفت: بانک‌ها باید بخشی از دارایی‌شان را به شکل اوراق دولتی نگهداری کنند که این در تمام دنیا مداول است و معمولا اوراق دولتی سالم‌ترین دارایی برای بانک‌ها محسوب می‌شود چرا که ریسک پایین و قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند.

وی ادامه داد: البته نیازی نیست الزام بانک‌ها به خرید اوراق مالی دولت در بودجه پیشنهاد شود اما ذکر آن در لایحه بودجه به این دلیل است که با تصویب و تبدیل آن به قانون، پشتوانه محکم‌تری برای اجرا داشته باشند.

این کارشناس امور بانکداری با بیان اینکه تاکنون بانک‌ها برای استفاده از خطوط اعتباری بانک مرکزی وثیقه‌ای را تامین نمی‌کردند، ادامه داد: این یک روال عجیب و غریب نیست که امروز بانک مرکزی می‌خواهد بانک‌ها را مکلف به خرید اوراق مالی دولت کند و متاسفانه در ایران این اقدام با تاخیر نسبت به سایر کشورها انجام خواهد شد.

ندری افزود: در تمام دنیا بانک‌ها در قبال اعتباری که از بانک مرکزی دریافت می‌کنند وثایقی را تامین می‌کنند که این ابزار باید در ایران هم قابلیت اجرا داشته باشد. از این رو دولت در قانون بودجه سال آینده الزام بانک‌ها به خرید اوراق مالی دولت را آورده است تا تمام بانک‌ها به طور قانونی ملزم به اجرای آن باشند.

وی اظهار داشت: مقررات به لحاظ قوانین در اجرا یک رتبه پایین‌تر هستند هر چند که بانک مرکزی این موضوع را در قالب مقررات اعلام کند اما قانون پشتوانه‌ای محکم‌تری دارد و اگر بانک‌ها آن را رعایت نکنند تخلف مرتکب شده‌اند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس بانکی با تاکید بر اینکه این اقدام در راستای ساماندهی بازار پول در کشور است گفت: پس از اجرای این قانون استفاده بانک‌ها از منابع بانک مرکزی نظم پیدا خواهد کرد هرچند که پیش از این مقرراتی به این صراحت درباره تامین وثایق وجود نداشت اما دولت متوجه این خلاء شده و از آنجایی که اعمال نظارت در ایران بسیار سخت است تصمیم گرفته الزام بانک‌ها به خرید اوراق دولتی را به شکل قانون ابلاغ کند که تا قدرت بیشتری برای اجرا داشته باشد.

ندری افزود: پیش از این بانک‌ها می‌توانستند به راحتی از منابع بانک مرکزی استفاده کنند و نهایتا یک نرخ سودی به بانک مرکزی پرداخت کنند اما امروز بانک‌ها اگر بخواهند از این خطوط اعتباری بهره‌مند شوند باید به اندازه کافی اوراق در اختیار داشته باشند که این باعث می‌شود جلوی خلق پول و رشد نقدینگی اقتصاد کشور گرفته شود.

وی گفت: از دیگر فواید این تصمیم این است که این اوراق کمک می‌کند بخشی از کسری بودجه دولت پوشش داده شود و رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی نظامند و ساختارمند شود.

همچنین به کنترل رشد نقدینگی و اعمال بهتر سیاست پولی توسط بانک مرکزی کمک می‌کند و زمینه را برای اجرای عملیات بازار باز برای بانک مرکزی فراهم خواهد کرد.

این کارشناس بانک تاکید کرد: همانطور که گفتم در کشورهای دیگر این موضوع نیازی به تبدیل قانون ندارد اما از آنجایی که در ایران توسعه و قوانین جدی گرفته نمی‌شود دولت ترجیح داده برای کاهش مقاومت بانک‌ها در اجرای این سیاست از ابزار قانون استفاده کنند.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آن روی ممنوعیت واردات/ انتقال فعالیت از صرافی به بانک‌ها، خوب یا بد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت نگارین طب بهنام درخصوص سابقه فعالیت این مجموعه گفت: شرکت نگارین طب بهنام از سال ۱۳۹۵ به صورت تخصصی در زمینه کیت‌های تشخیص دامی مشغول به فعالیت است. ندا قلیچ‌خانی در گفتگو با برنامه مدیران موفق به ورود به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کیت‌های ما وارد بازار شده و ازطرفی به کمک تیم رباتیک و نخبه توانستیم پرینتر هوشمند را ثبت کنیم. آرش ارشادی مدیر عامل شرکت مانا پوشاک دی درخصوص مجموعه فعالیتش گفت: حدود ۸ سال است که به صورت تخصصی و نمایندگی، کار واردات پوشاک را انجام می‌دهیم اما متأسفانه امسال باتوجه به قانون ممنوعیت واردات پوشاک نتوانستیم کارمان را به سرانجام برسانیم. احسان همت‌پور رئیس هیئت مدیره یکتا تجارت دایا به فعالیتش اشاره و مطرح کرد: عرضه کالاهای ساخته‌شده و آماده به مصرف برای واردات دچار مشکل شده‌اند درصورتی که قبلا توسط صرافی‌ها و بدون انتقال ارز انجام می‌شد.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رضا اکبری با بیان اینکه ۱۳۰۰ پل نیز در استان آسیب دیده است افزود: بعضی راه‌های روستایی همچنان مشکل دارد و امکان تردد وجود ندارد. ­معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: در ۵۰۰ نقطه ریزش کوه داشتیم، در بسیاری از نقاط آب فروکش کرده و بخش عمده مشکلات حل شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ مجلس شورای اسلامی، درباره ابهام به وجود آمده در شیوه ادغام پرداخت یارانه‌های نقدی و یارانه‌های معیشتی اظهار کرد: ممکن است این سوال برای برخی به وجود بیاید که چرا در نتیجه ادغام یارانه نقدی و یارانه کمک معیشتی مبلغ آن تنها به ۷۲ هزار تومان افزایش یافته است که باید در پاسخ به این سوال بگویم که ما ۲۰ درصد این مبلغ را به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) اختصاص داده‌ایم و در نتیجه ۷ درصد افراد جامعه یارانه بیشتری دریافت می‌کنند. قوامی درباره شیوه پرداخت یارانه کسانی که کمک معیشتی دریافت نمی‌کنند و یا بالعکس گفت: کسانی که یارانه می‌گیرند، اما مشمول دریافت کمک معیشتی نمی‌شوند از ابتدای سال آینده یارانه کمک معیشتی را دریافت خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر