زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/یزد مدیر کل آموزش و پرورش یزد با اشاره به روابط محکم و زندگی مسالمت آمیز زرتشتیان و مسلمانان در یزد، زرتشتیان را اولین پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد خواند که این مدارس را بدون در نظر گرفتن گرایشات مذهبی و سیاسی و تنها برای ارتقای دانش و فرهنگ عمومی جامعه بنا می‌نهادند.

«عباسعلی دانافر» در مراسم شب دبیرستان کیخسروی که اولین مدرسه نوین در یزد به شمار می‌آید، با اشاره به نقش زرتشتیان در ارتباط با تاسیس مدارس نوین و نقش آن‌ها در توسعه علم در یزد، اظهار کرد: نحوه تحصیل در دوران قبل و بعد از اسلام به روش مکتبخانه‌ای بوده اما از اوایل دوران قاجار و پس از تاسیس دارالفنون، مدارس ایران، اروپایی و نوین شدند که در این زمینه زرتشتیان اولین پیشگامان راه‌اندازی این مدارس در کشورمان به شمار می‌روند.

وی با بیان این که مدرسه کیخسروی به استناد تاریخ قریب ۱۴۰ سال قدمت دارد، گفت: البته سال تاسیس این مدرسه به روایت کتیبه نصب شده‌ در ورودی مدرسه نیز به سال ۱۲۶۸ هجری شمسی نسبت داده شده است.

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 3

این مسئول با بیان این که زرتشتیان یزدی با آغاز نهضت مدرسه‌سازی در یزد طی ۷۰ سال گذشته ساخت ۴۲ مدرسه را به ثبت رساندند، تصریح کرد: زرتشتیان به ویژه زرتشتیان مقیم هند بدون در نظر گفتن دین به مدرسه‌سازی در یزد پرداختند و حتی هزینه‌های جاری مانند هزینه معلمان، تعمیرات و تجهیزات مدارس را نیز برعهده گرفتند.

وی با اشاره به توجه زرتشتیان به ارتقای دانش عمومی جامعه، تصریح کرد: هیچ کدام از مدارس زرتشتیان به تنها پیروان این دین متعلق نیست بلکه آن‌ها بدون در نظر گرفتن گرایشات مذهبی و اهداف سیاسی و اجتماعی، مدارس را برای ارتقای دانش و فرهنگ عمومی جامعه در یزد بنا نهادند و اقدامات قابل توجه دیگری نیز در زمینه سلامت به جامعه ارائه کردند که همگی ریشه در آموزه‌های دینی آنها داشته است.

دانافر با اشاره به رابطه محکم و زندگی مسالمت آمیز زرتشتیان و مسلمانان در یزد، گفت: البته اکنون نیز در زمینه خیرین مدرسه‌ساز، گروهی از زرتشتیان این مسئله را دنبال می‌کنند.

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 7

تفرقه‌افکنی دشمن در زندگی مسالمت‌آمیز ادیان یزد

به گزارش ایسنا، «سپنتا نیکنام» عضو شورای سلامی شهر یزد و رییس انجمن زرتشیان استان نیز در این مراسم، با اشاره به زندگی مسالمت‌آمیز ادیان در این استان، اظهار کرد: روند رفتار با زرتشتیان یزد در طی دوران گذشته تغییرات زیادی پیدا کرده و با افزایش دانش و فرهنگ جامعه به این سمت و سو حرکت کردیم که مردم مسلمان یزد توانستند با رای دادن به یک زرتشتی یزدی، او را به عنوان نماینده و خدمتگذار خود بپذیرند.

وی زندگی مسالمت‌آمیز مسلمانان و زرتشتیان یزد را عامل ثبت شدن یزد در فهرست آثار جهانی عنوان کرد و گفت: برگزاری برنامه‌هایی مانند مراسم گرامیداشت مدرسه کیخسروی در یزد نیز نشان دهنده همین همبستگی و نمود این زندگی مسالمت‌آمیز است که البته باید حواسمان باشد تا اجازه ندهیم دشمنان در این زمینه تفرقه‌افکنی کنند.

این مسئول برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای زرتشتیان یزد توسط سپاه الغدیر یزد را یکی از دیگر رفتارهای دوستانه این دو مسلک متفاوت در یزد خواند و افزود: در بالای سر شهید زرتشتی استان یزد، قابی از یک شخصیت اصولگرا، اصلاح طلب و یک زرتشتی شکل گرفته بود که نشان می‌داد یزدی‌ها فارغ از گرایش‌های سیاسی و مذهبی روابط دوستانه‌ای با هم دارند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی البته از وجود برخی کج سلیقگی‌های مدیران یزدی گلایه کرد و گفت: بعضا برخی مشکلات جزئی مانند تغییر نام پارک مارکار و میدان جمشید امانت در خلدبرین باعث نارضایتی‌ها شد که با وجود مسئولان دارای فرهنگ زندگی مسالمت‌آمیز، انتظار پیگیری رفع این مشکلات را داریم.

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 14

نیکنام در ادامه به برگزاری جشنواره گردشگری معلولان در یزد نیز اشاره و تصریح کرد: در این جشنواره که بخشی از آن به بازدید از دخمه زرتشتیان تعلق داشت، دو تیم شامل جوانان زرتشتی و هیات‌های مذهبی یزد بدون در نظر داشتن گرایش‌های مذهبی معلولان را برای بازدید از این بنای تاریخی همراهی کردند که این مسئله نیز بسیار حائز اهمیت بود.

وی در ادامه به نقش معلمان زرتشتی در پرورش دانش‌اموزان یزدی نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته معلمان زرتشتی، دانش‌آموزان زیادی را فارغ از در نظر گرفتن مذهب، پرورش دادند این در حالی است که امروزه تعداد این معلمان در سیستم آموزش و پرورش کاهش یافته و عواملی مانند ترس و زدگی از رفتارهای برخی مسئولان گذشته، منجر به ریزش آن‌ها از سیستم آموزش یزد شده است.

رییس کمیسون خدمات و محیط زیست شورای شهر یزد به نبود هیچ نیروی زرتشتی در اداره کل اوقاف و امور خیریه یزد با وجود این که ۴۲ درصد از موقوفات یزد متعلق به زرتشتیان است، گلایه کرد.

وی نماد «فروهر» موجود بر سر در آتشکده را یکی از نمادهای شاخص یزد مطرح کرد و گفت: در حالی این نماد متعلق به یزد حتی در ایجاد سازه‌های شهرداری حذف می‌شود که تنها دربردارنده اسطوره و اصل و مفاهیمی مشترک با همه مردم ایران است و نپذیرفتن این نماد مانند سایر نمادهای شهر یزد منطقی نیست.

نیکنام از وجود کتیبه‌ای مربوط به یک مدرسه زرتشتی با عنوان کیخسروی در یزد با قدمتی متعلق به یک سال پس از تاسیس دارالفنون اشاره کرد و در این باره گفت: سنگ کتیبه این مدرسه تاریخی اکنون در اختیار داریم.

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 20

زندگی کردن روابط مسالمت‌آمیز ادیان در مدرسه

«جمال الدین عزیزی بندرابادی» شهردار یزد نیز با یادآوری خاطراتی از تحصیل خود در این مدرسه، اظهار کرد: با تحصیل در این مدرسه که به همت خیر زرتشتی یزد ساخته شده است، حضور مسالمات‌آمیز ادیان را زندگی کردیم.

وی از سطح بالای فرهنگی مدارس دولتی در گذشته یاد کرد و گفت: بعضا شاهد این مسئله هستیم که امروزه مدارس دولتی گزینشی‌تر شده‌اند، در حالی که در گذشته بهترین مدارس یزد مدارسی مانند کیخسروی، ایرانشهر و رسولیان بودند.

در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان و دانش‌اموزان قدیمی و حال حاضر این مدرسه برگزار شد، همچنین «مهدی برهان‌پور» استاد دانشگاه و مدرس کسب و کار و یکی از دانش‌آموزان تحصیل کرده مدرسه کیخسروی و همچنین «میترا رییسی» معمار و یکی از کارمندان شهرداری نیز در رابطه با اصل بنای این مدرسه سخنانی را ایراد کردند.

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 25زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 26زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 27زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 28زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد - 29

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

استقرار موکب‌های فارس در مناطق سیلزده جنوب

ایسنا12 ساعت قبل

عکس/ یک روز زمستانی در طبعیت سیاهکل

مشرق‌نیوز20 ساعت قبل

ایجاد عدالت آموزشی در سراسر کشور با کلاس‌های غیرحضوری واحد الکترونیک دانشگاه آزاد + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل

قاسمپور: AFC سیاسی‌‌کاری می‌کند/ کشورهای مدعی دوستی با ما هم با آنها هماهنگ شدند

فارس6 ساعت قبل

بانک مرکزی قدرت لازم برای نظارت بر بانک‌ها را ندارد

خانه ملت13 ساعت قبل

فوتبال انتخابی المپیک/ صعود استرالیا و عربستان به نیمه نهایی با پیروزی خفیف

فوتبالی1 روز قبل

استاندار: بهره‌برداری اقتصادی از گردشگری اولویت مازندران است

مازن آنلاین13 ساعت قبل

مامور پیشین سیا: راهبرد ترامپ برابر ایران با ترور سلیمانی شکست خورد

ایرنا1 روز قبل

الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌ها در مقابل خطر آتش‌سوزی

ایلنا15 ساعت قبل

همه تمهیدات لازم برای مقابله با یخ زدگی معابر و سطح خیابان‌ها اندیشیده شده است

فارس11 ساعت قبل