استفاده از «داوری» در سوانح هوایی/ کمیته حقوقی هوانوردی تشکیل می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
استفاده از «داوری» در سوانح هوایی/ کمیته حقوقی هوانوردی تشکیل می‌شود

استفاده از «داوری» در سوانح هوایی/ کمیته حقوقی هوانوردی تشکیل می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران‌ گفت: به زودی کمیته حقوقی هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها با هدف ایجاد کارگروهی برای تنظیم پیش‌نویس دستورالعمل داوری سوانح هوایی تشکیل می‌شود.

‌حجت رستمی‌ در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به سوانح و حوادث هوایی و هوانوردی‌ و ضرورت رسیدگی به علل آن در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان یکی از نهادهای ذیربط در صنعت فرودگاهی و هوانوردی، بیان کرد‌: از آنجا که شرکت فرودگاه‌‌ها و ناوبری هوایی ایران مسؤولیت خدمات ناوبری صنعت فرودگاهی و هوانوردی را برعهده دارد، بنابراین رسیدگی به علل سوانح حوادث هوایی علاوه بر آنکه پای شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران را به میانه دعاوی قضایی مربوط می‌کشاند، اساسا از تکالیف شرکت فرودگاه‌ها نیز هست.

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران‌ افزود: در سوانح و حوادث هوایی سال‌های اخیر صدور قرار وثیقه، صدور قرار بازداشت و احظاریه‌های متوالی پس از این سوانح متوجه کارکنانی می‌شد که تحت رفتارهای غیرحرفه‌ای و بعضا غیرقانونی برخی از نهادهایی که وظیفه حمایت از قانون را داشتند، قرار می‌گرفتند؛ در این میان نه تنها ناچار بودیم درگیر موضوع شویم، بلکه شاهد آثار متعاقب آن در بخش‌های مختلف بودیم.

رستمی‌ بیان کرد: سوانح و حوادث هوایی و مشکلات پس از آن، نخست کنترلرهای ترافیک هوایی و سپس مدیران فرودگاه‌ها را با چالش‌های‌ متعدد مواجه می‌کرد، ‌وجود رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیر‌قانونی از سوی برخی مقام‌های قضایی موجب می‌شود بدنه تخصصی از جمله متخصصان مراقبت پرواز دچار چالش شوند و جسارت لازم کار را از دست بدهند که این موضوع می‌‌تواند عوارض جدی را در صنعت هوانوردی کشور ایجاد کند.

وی افزود: در این شرایط کنترلرهای ترافیک هوایی ترجیح می‌دهند روی ایمنی متمرکز شوند تا سرعت جریان ترافیک را ارتقا دهند و این امر می‌توانست افزایش تاخیرهای پروازی را به دنبال داشته باشد.

رستمی گفت: به دنبال برگزاری جلسه های کارشناسی متعدد به این نتیجه رسیدیم که از مقوله داوری در دعاوی برای این حوزه استفاده کنیم، البته سوانح هوایی غالبا از وصف کیفری نیز برخوردارند و باید با کمک مراجع ذیربط در قوه قضاییه به این مهم دست یابیم، بنابراین از رئیس شورای عالی داوری در قوه قضاییه دعوت کردیم تا طی بازدیدی از مرکز کنترل و فضای کار شرکت، موضوع، بررسی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به تأکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر احیای داوری در کشور گفت: قرار است از این پس داوری سوانح هوایی به صورت جدی، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

رستمی عنوان کرد: با توجه به اینکه در داوری‌ها کارشناسان رسمی متعدد و متنوع به کار گرفته می‌شوند به نحو مطلوب‌تری می‌توان نسبت به مسایل و موضوعات مختلف پیگیری‌های لازم را انجام داد.

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران‌ گفت: در مرحله اول باید موضوع حقوقی کار مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و آنچه که وصف کیفری دارد به بخش دادسرا ارایه شود.

رستمی ادامه داد: مقوله داوری در سوانح هوایی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات آن لحاظ شود؛ سپس پیش‌نویس تبدیل به لایحه، به مجلس ارایه و در نهایت تبدیل به قانون شود.

وی افزود: با تأکید مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران قرار است به زودی کمیته‌ای تحت عنوان «کمیته حقوقی هوانوردی» در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تشکیل شود که یکی از اقدامات اصلی کمیته، ایجاد کارگروهی برای تنظیم پیش نویس دستورالعمل مربوط به داوری است که امیدواریم با حمایت‌های شورای عالی داوری این موضوع تبدیل به لایحه نیز شود.

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران توضیح داد: کارهای اصلی اعضای کمیته شامل بررسی پرونده مربوط به سوانح هوانوردی و تنظیم پیش‌نویس‌های داوری است و امیدواریم تا یک ماه آینده دستورالعمل در قالب پیش نویس ارسال و سپس جلسه‌های مشترک با شورای عالی سیاست‌گذاری داوری برگزار شود تا در نهایت دستورالعمل مربوطه ابلاغ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به افزایش سه برابری هزینه‌های گشت‌زنی یگان‌های حفاظتی، بر لزوم تخصیص سهمیه بنزین برای خودروهای محیط زیست تاکید کرد. محمدجواد اشرفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ضرورت تخصیص سهمیه بنزین به سازمان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، گفت: تامین نشدن سوخت یگان‌های حفاظتی یا در نظر نگرفتن بودجه‌ای در این زمینه، در طولانی‌مدت باعث کاهش گشت‌زنی و در پی آن نیز باعث افزایش تخلفات محیط زیستی در مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود. وی افزود: سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، فشار بسیار زیادی به سازمان حفاظت محیط زیست وارد کرده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تخصیص ندادن بنزین به یگان‌های حفاظت محیط زیست، هزینه گشت‌زنی محیط‌بانان را تا سه برابر افزایش داده است. اشرفی عنوان کرد: راهکار رفع مشکلات، تامین سوخت برای محیط زیست یا تخصیص بودجه‌ای برای گشت‌زنی و پایش محیط زیستی و محیطبانی است.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.
ایمناایمنا14 ساعت قبل
وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استان‌ها را داریم، هدف گذاری از بنگاه‌های فعال انجام داده‌ایم و درصدی از بنگاه‌های فعال را مشخص کرده‌ایم. قبادیان در خصوص ارکان طرح تاپ نیز تشریح کرد: واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان واحدهای تقاضا محور ثبت نام کرده‌اند که می‌خواهیم رفع نیازهای فناورانه و تخصصی آنها را با حداقل هزینه انجام دهیم. وی گفت: در طرف عرضه نیز اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: هدف گذاری شده که حداکثر ۱۰ درصد از طرح را به صورت پایلوت در سال ۹۸ اجرا کنیم و ۱۰ استان اول از جمله اصفهان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان، سمنان، هرمزگان بنگاه‌های خود را ثبت نام کردند.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1