سیاست ساماندهی بازار پتروشیمی پیامد تعادل عرضه و تقاضا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
سیاست ساماندهی بازار پتروشیمی پیامد تعادل عرضه و تقاضا

سیاست ساماندهی بازار پتروشیمی پیامد تعادل عرضه و تقاضا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مرور شرایط بازار محصولات پتروشیمی گویای آن است که میزان تقاضای محصولات این بخش در بازه زمانی سه ماهه دوم سال ۹۷ بیش از ۵ میلیون تن بود، اما با ساماندهی و مدیریت این محصولات توسط وزارت صنعت، میزان تقاضا در همین دوره زمانی در سال ۹۸ به حدود یک میلیون تن رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت صنعت، معدن وتجارت با رصد مستمر زنجیره تامین محصولات پتروشیمی برنامه ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در دستور کار خود دارد و آمارهای رسمی نیز حاکی است، میزان تقاضای بیش از ۸۳ درصد در سه ماهه دوم سال ۹۸ نسبت به سه ماه مشابه در سال قبل کاهش یافت و آرامش نسبی در بازار این محصولات را درپی داشت.

واقعیت اینکه کاهش ۸۳ درصدی تقاضا در مقابل کاهش ۲۸ درصدی معامله نشان از واقعی نبودن بخشی از تقاضا و موثر بودن اقدامات صورت گرفته از سوی وزارتخانه مزبور است.

وزارت صنعت ضمن تصریح براین مطلب که تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ با افزایش نامتعارفی روبه روشده بود، افزوده است: میزان تقاضا بالاتر از میزان مصرف واحدهای صنعتی بود واین روند باعث بروز نوسان در قیمت محصولات پتروشیمی شده بود.

ضرورت ورود به این بازار و ساماندهی آن موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی نوسان قیمتی و مدیریت عرضه و تقاضا دربازار وارد عمل شود و کمیته راهبری مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی تشکیل، و زنجیره تامین محصولات پتروشیمی را با اتخاذ تدابیری مورد بررسی قرار داد.

نخستین گامی که برای ساماندهی و مدیریت بازار به مورد اجرا گذاشته شد، عرضه مستمر و رعایت کف عرضه از طریق بورس و پتروشیمی‌ها بود که مورد پیگیری قرار گرفت و هماهنگی‌های لازم نیز برای ایجاد تعادل در بازارمتناسب با عرضه و تقاضا صورت گرفت.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

همچنین در بخش تقاضا نیز که بازار غیر منطقی ایجاد شده بود، قیمت‌های پایه عرضه در بورس کالا بر اساس ارز نیمایی در نیمه دوم سال ۹۷ تعدیل و در ادامه امسال طرح افق بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار به منظور پایش سیستمی سهمیه واحدها و شفاف سازی در قالب سامانه الکترونیکی شروع بکار کرد.

سامانه الکترونیکی یاد شده با محوریت اطلاعات سامانه بهین یاب و سامانه جامع اطلاعات شروع بکار کردند و میزان عرضه (فروش) محصولات را متناسب با تولیدات واحدهای صنعتی مورد پردازش قرارداد.

طرح مزبور از ابتدای تیرماه ۹۸ به شکل پایلوت و از ابتدای پاییز ۹۸ برای تمام مواد پتروشیمی و مصرف کنندگان آن اجرایی شد. علاوه براین بازبینی سهمیه‌ها با اولویت واحدهایی که ۸۰ درصد خرید مواد را در دو سال گذشته انجام داده‌اند نیز با جدیت مورد بررسی قرار گرفت.

مقایسه معامله مواد پتروشیمی دارای التهاب در بورس کالا در سه‌ماهه دوم سال‌های ۹۸ نشان می‌دهد که با اقدامات اصلاحی در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی ثبات نسبی در وضعیت بازار محصولات پتروشیمی ایجاد و وزارت صنعت تاکید دارد که این اقدامات را با جدیت تا ساماندهی کامل ادامه خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
مرحله چهارم سبد حمایت معیشتی امشب (دهم اسفندماه) به حساب ١٩ میلیون و ٢٨٣ هزار و ٢۴۵ سرپرست خانوار واریز می‌شود. پس از واریز مرحله نخست، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که یارانه حمایت معیشتی از این پس دهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار مشمول واریز می‌شود و پس از آن مراحل دوم و سوم به حساب مشمولان و خانواری که درخواست آنهابررسی و تایید شده بود واریز شد. میزان سبد حمایت معیشتی برای خانوارهاسبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می‌شود. چه کسانی یارانه معیشتی نمی‌گیرندهفت شاخص برای خانوارهایی که مشمول دریافت سبد حمایتی معیشتی نمی‌شوند، اعلام شده است. بر اساس این شاخص حداقل درآمد ماهانه خانواده یکنفره باید چهار میلیون، خانواده دو نفره پنج میلیون، خانواده سه نفره ۶ میلیون و خانواده هفت نفره هفت میلیون و خانواده پنج نفر و بیشتر هشت میلیون باشد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ساعت قبل
«محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، ضمن تسلیت به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام کرد که «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم به علت ابتلا به آنفولانزا درگذشت. وی افزود: مرحوم رمضانی که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود در انتخابات ۲ اسفند با کسب اکثریت آرا به عنوان منتخب مردم به بهارستان راه یافته بود اما متاسفانه شب گذشته به دلیل ابتلا به ویروس آنفولانزا درگذشت و به یاران شهیدش پیوست. به گزارش فارس، رمضانی دستک در انتخابات اخیر ۱۳ هزار و ۹۴۸ رأی کسب کرده و قرار بود در خرداد ماه سال آتی به عنوان منتخب مردم آستانه اشرفیه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس مراسم تحلیف را به جا آورد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز55 دقیقه قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، چندی پیش تصاویری مربوط به مهدی طارمی و سحر قریشی در فضای مجازی پخش شد که سرو صدای زیادی بپا کرد و بعد از مدت‌ها این موضوع دوباره سر زبان‌ها افتاد و حتی پایش را به برنامه دور همی با اجرای مهران مدیری باز کرد. حال مهدی طارمی بعد از سکوتی نسبتا طولانی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد:
ایران‌جیبایران‌جیب1 ساعت قبل
برنامه «دورهمی»، شب‌گذشته (جمعه ۹ اسفند) شاهد شوخی مهران مدیری با شیوه اعلام میزان آلودگی هوای شهرها بود. برنامه «دورهمی»، شب‌گذشته (جمعه ۹ اسفند) شاهد شوخی مهران مدیری با شیوه اعلام میزان آلودگی هوای شهرها بود. مهران مدیری در برنامه جمعه‌شب «دورهمی»، با وابستگی به دستگاه‌های دیجیتال از جمله مشکلی که در اعلام آلودگی هوای شهرها پیش آورده است، شوخی کرد. اگر این سنسورها نصب شود، اخبار هواشناسی دل و جگر را جدا اعلام می‌کنند.» او افزود: «در هر صورت چیزی که محرز است، بین هوای پاک و کباب، باید یکی را انتخاب کنید. شاید حاشیه جنوب تهران و برخی از شهرستان‌ها که هوای دل پذیری دارند، برای این است که نمی‌توانند کباب بخورند.»
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 ساعت قبل
به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژانویه امسال و نزدیک شدن به موعد مذاکرات درخصوص تعیین چگونگی روابط آینده، به نظر می‌رسد باید منتظر یک دوره پر تنش باشیم. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰٫۱ درصد اندازه‌گیری کرده است. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱٫۳۴۰۷ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱٫۳۹۳۳ دلار سنگاپور مبادله شد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۵۳۶۴ دلار مبادله شد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ساعت قبل
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد که برای پیشگیری از بیماری‌ها باید تنوع و تعادل را در برنامه غذایی حفظ کرد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد که برای پیشگیری از بیماری‌ها باید تنوع و تعادل را در برنامه غذایی حفظ کرد. دکتر زهرا عبداللهی با اشاره به تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند کروناویروس گفت: اگر تغذیه درست باشد و تنوع و تعادل در آن رعایت شود، سیستم ایمنی بدن تقویت شده و بنابراین برای پیشگیری از همه بیماری‌ها و نه‌ فقط کرونا، مناسب است. زیرا سبزی و میوه منبع ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. وی با بیان اینکه اصلا نیازی به مصرف مکمل‌ها نیست، گفت: باید توجه کرد که مصرف انواع منابع غذایی مانند همه سبزی‌ها و میوه‌های تازه حاوی ویتامین C، به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر