مراقبت از رونق تولید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

مراقبت از رونق تولید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- ریل‌گذاری اخیر قوه قضائیه برای تجهیز قطار سریع‌السیر تولید نشان می‌دهد که بسیاری از مشکلات این حوزه به مسائل داخلی باز می‌گردد و می‌توان با ارائه راهکار‌های تسهیل‌کننده، صنعتگران، کشاورزان و همه اصناف تولید کننده را به پیمودن راه امیدوار کرد؛ مسیری که طی کردن آن جز با اتکا به ظرفیت‌های بومی و قطع امید از بیگانگان، ممکن و میسر نیست. تاریخ انتشار: 10:32 - 18 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۵۲۲۰

مراقبت از رونق تولید - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، یکی از ماموریت‌های ترسیم شده برای دستگاه قضا از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی که در سخنرانی ابتدای سالجاری ایشان در مشهد مقدس ترسیم شد، حضور این نهاد مهم حاکمیتی در کنار مراقبت دستگاه‌های نظارتی برای رونق تولید است.

حمایت از تولید به این مفهوم است که عمده مشکلات اقتصادی با تکیه بر توانمندی‌های درونی و رهیافت‌های داخلی قابل‌حل هستند، سوءمدیریت‌ها موجب رکود و تورم شده و نگاه به آن‌سوی مرز‌ها برای گره‌گشایی در امر معیشت مردم، چیزی جز فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت نیست.

بااین‌حال، بعضی دست‌اندرکاران نظام که باید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده خود باشند، کم‌کاری و بدعملی خود را به‌پای آمریکا نوشته و صراحتا مدعی‌اند که آدرس دادن ریشه مشکلات به داخل، اشتباه است! با رهنمود روشن سکان‌دار انقلاب، قوه قضائیه بدون توجه به عدم عزم دستگاه‌های متصدی نبرد اقتصادی و رونق تولید، مبارزه با فساد، رانت و انواع و اقسام موانع در این راستا را در دستور کار خود قرار داده است.

جدیت در حمایت از تولید ملی از طریق ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه، فعال‌سازی صد‌ها واحد صنعتی راکد و غیرفعال و فراهم آوردن زمینه اشتغال، جلوگیری از تعطیلی صد‌ها شرکت و بیکار شدن نیروی‌های شاغل در آن‌ها، رفع مشکلات واحد‌های تولیدی، حمایت قضائی از تولیدکنندگان، تشکیل کمیته حل اختلاف صنعت به‌منظور حل مشکلات واحد‌های تولیدی، ورود مدعی‌العموم برای ادامه فعالیت کارخانه‌ها، تشکیل کمیته حل مشکلات مالیاتی واحد‌های تولیدی در راستای پشتیبانی از محصولات وطنی و … بخشی از این همت جهادی برای سرشاخ شدن و غلبه بر غول وابستگی به درآمد‌های نفتی است.

این در حالی است که رسیدگی قضایی به اتهامات مدیران عامل شرکت‌ها به‌نحوی‌که اقدامات قضایی موجب اخلال در روند تولید نشود و نیز دستور اخیر دادستانی به بانک‌ها مبنی بر عدم اجرای سایر وثیقه‌ها از شرکت‌هایی که محل اجرای پروژه‌های خود را در رهن بانک گذاشته و قیمت آن، کفاف پرداخت بدهی شرکت را می‌کند، آخرین موارد از اهتمام عدلیه برای دلگرم کردن تولیدکنندگان به شمار می‌رود. بر این مبنا، جهت‌گیری دستگاه قضا در حمایت صد در صدی از تولید کاملا مشهود است چراکه رویکرد این نهاد حاکمیتی بر شاخصه‌ها و مؤلفه‌های ذیل بنا شده است.

یکم: فساد ستیزی، اصلی است که در دوره جدید مدیریت قوه قضائیه مبنای عمل قرارگرفته است. به تعبیر آیت‌الله رئیسی، «هیچ کارآفرین، سرمایه‌گذار، صنعت‌گر و کاسبی آماده رشوه دادن به دستگاهی نیست و آنچه منجر به رشوه می‌شود، بروکراسی اداری و سخت کردن کار‌های اداری است.» طبیعتا بسیاری از مشکلاتی که در مسیر تولید شکل می‌گیرند، ناشی از فساد اداری بوده و این حقیقتی عیان است.

تعدد موانع برای اخذ مجوز‌های تولید رقابت‌پذیر در کنار نظام مالی پیچیده و غیر شفاف، اتاق تاریک و نموری برای رشد ویروس فساد محسوب می‌شود که چاره‌ای جز ورود به این تاریکخانه و خانه‌تکانی اساسی را باقی نمی‌گذارد.

فساد، کالبد اقتصاد را همچون موریانه می‌خورد، کارکرد‌های آن را مختل می‌کند و در بسیاری از شاخص‌های عیارسنجی وضعیت اقتصادی، فزونی یا کاستی آن به‌عنوان یک مؤلفه بسیار مهم در تولید شناخته می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وعده حمایت از گزارشگران مفاسد اقتصادی که طبق گفته سخنگوی قوه قضائیه، در دستورالعمل تشکیل مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی پیش‌بینی‌شده، یکی از این دست اقدامات امیدوارکننده برای به جریان انداختن رونق تولید است.

دوم: اصلاح برخی قوانین دست و پاگیر و بعضا مزاحم در راستای تسهیل فعالیت بخش‌های تولیدی، گام بلند دیگر قوه قضائیه برای جانب‌داری از جهادگران اقتصادی به شمار می‌رود.

در گذشته همان‌گونه که پیش‌تر به آن اشاره شد روال به‌این‌ترتیب بود که مدیران واحد‌های تجاری و صنعتی به دلیل یک شکایت، مدت‌ها درگیر پرونده‌ای می‌شدند که آن‌ها را از حضور در محیط کار و هدایت مجموعه تحت مدیریت خود دور می‌کرد.

در مواردی حتی این واحد‌ها برای مدتی تعطیل‌شده و پرداخت حقوق کارمندان و کارگران آن‌ها با تأخیر انجام می‌شد. این معضل، با تیزبینی و به‌درستی در معرض دید قوه قضائیه قرار گرفت و نحوه احضار اشخاص حقوقی به‌جای مدیر عامل، اصلاح شد.

سوم: طراحی ساز و کاری برای تعامل سازنده بین دو بخش تولیدی و مالی. بدهی‌های مالیاتی یا بانکی کارخانه‌ها و صنعتگران در شرایط فعلی که دچار نوسانات اقتصادی هستیم، بعید نیست و قوه قضائیه با ابلاغیه‌ها و تدابیر جدید، راهی برای اصلاح رابطه یک‌طرفه و از بالا به‌پایین دستگاه‌ها و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

خوشبختانه تاکنون صد‌ها شرکت و تولیدکننده زیر چتر حمایتی قوه قضائیه قرارگرفته‌اند و استفاده از ظرفیت‌های قانونی در این راستا، تحولی بزرگ را پدید آورده.

به‌عنوان نمونه، هم و غم عدلیه بر این است که واحد‌های تولیدی تعطیل نشوند و مدیران آن‌ها به دلیل بدهی‌های مالی، زندانی نشوند، اما اگر همه راه‌ها مسدود شد، طبق دستور دادستانی، چنانچه قیمت محل اجرای پروژه اقتصادی، کفاف پرداخت بدهی شرکت را بدهد، به همان بسنده شده و سایر وثیقه‌ها و تضمین‌های تولیدکننده به اجرا در نمی‌آید.

به عبارت دیگر، برای وصول بدهی، اولویت همواره با محل اجرای پروژه است و بانک به سراغ بقیه اموال و دارایی‌های سرمایه‌گذار نمی‌رود.

منطقی‌تر شدن روابط شرکت‌های تولیدی و بانک‌ها قاعدتا مشوقی است برای کسانی که سرمایه خود را به‌جای سپرده‌گذاری در بانک و دریافت سود بی‌درد سر، در فعالیت‌های مولد متمرکز کرده‌اند. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که وارد میدان تولید می‌شوند، قصد کار سالم اقتصادی دارند و قسم اندکی از آن‌ها که می‌خواهند مسیر سوءاستفاده را در پیش بگیرند، دیر یا زود شناخته‌شده و به چنگال عدالت گرفتار خواهند آمد.

نکته پایانی اینکه ریل‌گذاری اخیر قوه قضائیه برای تجهیز قطار سریع‌السیر تولید نشان می‌دهد که بسیاری از مشکلات این حوزه به مسائل داخلی باز می‌گردد و می‌توان با ارائه راهکار‌های تسهیل‌کننده، صنعتگران، کشاورزان و همه اصناف تولید کننده را به پیمودن راه امیدوار کرد؛ مسیری که طی کردن آن جز با اتکا به ظرفیت‌های بومی و قطع امید از بیگانگان، ممکن و میسر نیست.بیشتر بخوانید:رونق تولید در یک واحد تولیدی نیمه فعال/ از بیکاری پرسنل شرکت ژوبین آردا جلوگیری شد

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
مرحله چهارم سبد حمایت معیشتی امشب (دهم اسفندماه) به حساب ١٩ میلیون و ٢٨٣ هزار و ٢۴۵ سرپرست خانوار واریز می‌شود. پس از واریز مرحله نخست، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که یارانه حمایت معیشتی از این پس دهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار مشمول واریز می‌شود و پس از آن مراحل دوم و سوم به حساب مشمولان و خانواری که درخواست آنهابررسی و تایید شده بود واریز شد. میزان سبد حمایت معیشتی برای خانوارهاسبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می‌شود. چه کسانی یارانه معیشتی نمی‌گیرندهفت شاخص برای خانوارهایی که مشمول دریافت سبد حمایتی معیشتی نمی‌شوند، اعلام شده است. بر اساس این شاخص حداقل درآمد ماهانه خانواده یکنفره باید چهار میلیون، خانواده دو نفره پنج میلیون، خانواده سه نفره ۶ میلیون و خانواده هفت نفره هفت میلیون و خانواده پنج نفر و بیشتر هشت میلیون باشد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ساعت قبل
«محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، ضمن تسلیت به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام کرد که «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم به علت ابتلا به آنفولانزا درگذشت. وی افزود: مرحوم رمضانی که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود در انتخابات ۲ اسفند با کسب اکثریت آرا به عنوان منتخب مردم به بهارستان راه یافته بود اما متاسفانه شب گذشته به دلیل ابتلا به ویروس آنفولانزا درگذشت و به یاران شهیدش پیوست. به گزارش فارس، رمضانی دستک در انتخابات اخیر ۱۳ هزار و ۹۴۸ رأی کسب کرده و قرار بود در خرداد ماه سال آتی به عنوان منتخب مردم آستانه اشرفیه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس مراسم تحلیف را به جا آورد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز52 دقیقه قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، چندی پیش تصاویری مربوط به مهدی طارمی و سحر قریشی در فضای مجازی پخش شد که سرو صدای زیادی بپا کرد و بعد از مدت‌ها این موضوع دوباره سر زبان‌ها افتاد و حتی پایش را به برنامه دور همی با اجرای مهران مدیری باز کرد. حال مهدی طارمی بعد از سکوتی نسبتا طولانی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد:
برترین‌هابرترین‌ها4 ساعت قبل
اگرچه در کل هفته گذشته قیمت دلار رشد ۹ درصدی را ثبت کرد، اما شواهد حاکی از آن است که روند قیمتی دلار در هفته جاری تغییر خواهد کرد. دنیای اقتصاد نوشت: اگرچه در کل هفته گذشته قیمت دلار رشد ۹ درصدی را ثبت کرد، اما شواهد حاکی از آن است که روند قیمتی دلار در هفته جاری تغییر خواهد کرد. به اعتقاد برخی فعالان، پس از ثبت این رشد در هفته گذشته، بازار نیاز به یک اصلاح قیمت خواهد داشت و معامله‌گران خریدهای خود را در قیمت‌های پایین عرضه خواهند کرد. همچنین بازارساز نیز می‌تواند با فعال کردن نقش خود این روند کاهشی را تسهیل کند.
ایران‌جیبایران‌جیب3 ساعت قبل
اما برای اینکه ولع خرید مردم تمام و راه‌های سوء‌استفاده از بازار مصرف بسته شود، از هفته جاری ذخایر استراتژیک در کالاهای اساسی در بازار مصرف توزیع می‌شود تا ضمن افت قیمت‌ها، مردم دغدغه‌ای نداشته باشند. این موضوع درباره ماسک، ژل ومحلول‌های ضدعفونی‌کننده هم صدق می‌کند. در سایر خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری هم مسئولان وزارت صمت و تعزیرات حکومتی نسبت به تأمین کالاهای اساسی و کالاهای مصرفی این روزهای مردم مصاحبه‌هایی انجام دادند. وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌ها، قیمت گوشت گوسفند هر کیلو بیش از ۱۲۰هزار تومان و در برخی اوقات تا ۱۴۰ هزارتومان بوده و این تخلف است. عرضه نامحدود کالاها را آغاز کردیم و همه فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند به سازمان‌های مربوط از جمله پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی مراجعه کنند و به هر میزان کالا که بخواهند دریافت کنند.» (روزنامه ایران)
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز، قیمت یورو در بازار آزاد پس از چند روز حرکت روی مدار صعودی در کانال ۱۶ هزار تومانی انتهای هفته گذشته وارد کانال ۱۷ هزار تومانی شده، امروز شنبه ۱۰ اسفندماه در کانال ۱۷ هزار تومانی صعود کرد. قیمت دلار آمریکا روز پنجشنبه به سمت مرز کانال ۱۶ هزار تومانی حرکت کرد اما نهایتا در محدوده ۱۵۸۰۰ تومانی بسته شد. امروز شنبه، نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد صبح امروز در نزدیکی مرز ۱۶ هزار تومانی نوسان کرد. اکنون قیمت دلار بین ۱۵٫۷۵۰تا ۱۵٫۸۸۰ تومان معامله می‌شود. نرخ دلار و یورو در صرافی ملیصرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را امروز به شرح زیر اعلام کرد: قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۵۱۵۰ تومان (۴۵۰-) قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۵٫۲۵۰ تومان (۴۵۰-) قیمت خرید یورو: ۱۶٫۴۵۰ تومان (۴۰۰-) قیمت فروش یورو: ۱۶، ۵۵۰ تومان (۴۰۰-)

نظرها

اخبار بیشتر