احتمال تغییر جزیی لایحه بودجه در بحث واردات خودرو وجود دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای خودرو
  4. اقتصادی
احتمال تغییر جزیی لایحه بودجه در بحث واردات خودرو وجود دارد

احتمال تغییر جزیی لایحه بودجه در بحث واردات خودرو وجود دارد

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو |
با توجه به‌ارقام بودجه سال ۹۸، درآمد حاصل از نقل‌وانتقال خودرو نیز در بودجه سال جاری حدود ۶ درصد کاهش داشته است

به گزارش «اخبار خودرو»، همان‌طور که انتظار می‌رفت درلایحه بودجه ردیف درآمد دولت از محل واردات خودرو برای سال ۹۹ بازهم صفر در نظر گرفته شده و دولت دلیل این تصمیم را، نیاز به‌حفظ ذخایر ارزی کشور درسال آینده می‌داند. درآمد حاصل از محل واردات خودرو درلایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ درحالی حذف شده است که درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو هرساله درلایحه بودجه پیش‌بینی می‌شد. هرچند این عدد درسال ۹۸ هم درابتدا صفر در نظر گرفته شد، اما دراصلاحات بعدی عددی معادل عوارض واردات خودروهای حبس‌شده درگمرکات در این ردیف درنظر گرفته شد.

همیشه واردات خودرو یکی از مواردی بوده که به‌لحاظ سهم قابل توجه ارزبری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، اما برای سال آینده همچون امسال انتظار می‌رود این ردیف درآمدی دولت درچکش‌کاری بعدی نمایندگان و هیات‌دولت رقمی معادل درآمد مورد انتظار از مسیر واردات خودروهای بلاتکلیف‌مانده در گمرکات کشور باشد.

احتمال تغییر جزئی درلایحه بودجه

داریوش بدیعی‌ثابت، کارشناس اقتصادی بااشاره به‌وضعیت ویژه کشور گفت: «این امیدواری که دولت بخواهد بدون‌ پیدا کردن راه‌های جایگزین برای تجارت‌های بین‌المللی و سیاست باز خارجی، تغییری درنحوه مدیریت منابع ارزی خود صورت دهد، دور از انتظار است. لایحه پیشنهادی دولت برای مدیریت درآمد و مخارج کشور با توجه به‌تنگنای پیش‌رو طراحی شده است.»

وی افزود: «هرچند باز شدن مسیر واردات خودرو موجب رضایت دهک بالای جامعه می‌شود، ارز قابل توجهی را نیز از کشور خارج می‌کند. این درحالی‌است که موضوع امروز قوه اجرایی، مدیریت ذخایر محدودی است که از مسیر دور زدن تحریم‌ها به‌دست آمده است.»

این کارشناس اقتصادی درخصوص رویه تصویب لایحه بودجه درمجلس گفت: «لایحه ارائه‌شده از سوی دولت هنوز نهایی نیست و همانند سال‌های گذشته باید دید نمایندگان خانه ملت چه‌پیشنهادهایی را به‌آن اضافه یا کم خواهند کرد.»

وی افزود: «تغییراتی دراین لایحه به‌نسبت سال گذشته شاهدیم که گویای تمدید ممنوعیت واردات خودرو به‌مناطق آزاد تجاری است. درلایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۸ علاوه‌بر حقوق ورودی، درآمد حاصل از افزایش عوارض واردات خودروهای سواری به‌میزان پنج‌درصد قیمت روی کشتی برای استفاده درمناطق آزاد درنظر گرفته شده بود که برخلاف سال گذشته این رقم نیز صفر در نظر گرفته شده است.»

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

کاهش ۱۲ درصدی درآمد دولت از بازار خودرو

بدیعی‌ثابت تصریح کرد: «تمرکز دولت برای جذب درآمدهای مالیاتی بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد. اما متاسفانه به‌دلیل کوچک‌تر شدن بازار خودرو کشور شاهد کاهش ۱۲ درصدی درآمد متعلق به‌این حوزه در سال ۹۹ هستیم. دولت برای مالیات برشماره‌گذاری خودرو (تعویض پلاک) بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی و برای مالیات بر نقل‌وانتقال خودرو بودجه یک‌هزار و ۳۲۳ میلیارد و ۶۳۶ میلیون‌تومانی را درنظر گرفته است. براین‌اساس با توجه به‌اینکه در بودجه سال ۹۸، درآمد حاصل از نقل‌وانتقال ۷۸۷ میلیارد و ۸۷۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده، بودجه سال جاری نیز حدود شش‌درصد کاهش داشته است. چراکه در بودجه سال ۹۸، درآمد پیش‌بینی‌شده برای این بخش، یک‌هزار و ۴۱۴ میلیارد و ۱۴۱ میلیون تومان بوده است.»

وی متذکر شد: «همچنین درآمد حاصل از واگذاری و تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت درلایحه بودجه سال آینده دولت، ۷۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.»

اعداد کوچک!

این کارشناس اقتصادی درخصوص اخذ عوارض از خودروهای وارداتی که برای نخستین‌بار شماره‌گذاری می‌شوند، گفت: «درلایحه بودجه دولت برای سال آینده، درآمد موضوع اخذ عوارض شماره‌گذاری بر خودروهای وارداتی که نخستین‌بار شماره‌گذاری می‌شود متناسب با میزان آلودگی و ارزش گمرکی آن‌ها نیز یک‌هزار میلیارد ریال معادل ۱۰۰میلیارد تومان ذکر شده است.»

وی همچنین بااشاره به‌درآمد حاصل از معاینه‌فنی خودروها گفت: «درآمد پیش‌بینی‌شده دیگر درلایحه بودجه سال ۹۹ به‌درآمد حاصل از معاینه‌فنی خودروها اختصاص دارد؛ به‌طوری‌که البته رقم قابل توجهی نیست و ۱۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.»

بدیعی‌ثابت عنوان کرد: «درآمد حاصل از وضع عوارض با افزایش ۱۰ درصدی ارزش گمرکی خودروهای بنزین‌سوز ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.»

وی درپایان گفت: «دراین حوزه کم‌ترین درآمد دولت دربودجه سال آینده متعلق به‌از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است که جمع کل آن ۲۰ میلیارد تومان محاسبه شده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر