تحولات لبنان؛ مخالفت عون با تعویق انتخاب نخست وزیر و اصرار حریری بر تشکیل کابینه تکنوکرات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

تحولات لبنان؛ مخالفت عون با تعویق انتخاب نخست وزیر و اصرار حریری بر تشکیل کابینه تکنوکرات

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- انصراف سمیر خطیب از نخست وزیری لبنان، بحران تشکیل کابینه را در این کشور با چالش‌های جدید و جنجالی مواجه کرد که ناشی از طرح مجدد نام نخست وزیری سعد حریری است. تاریخ انتشار: 10:43 - 18 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۵۲۲۷
تحولات لبنان؛ مخالفت عون با تعویق انتخاب نخست وزیر و اصرار حریری بر تشکیل کابینه تکنوکرات - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛در پی تشدید مخالفت‌ها با نخست وزیری «سمیر خطیب»، تاجر سرشناس لبنانی و از نزدیکان «سعد حریری»، نخست وزیر مستعفی لبنان، نشست رایزنی برای انتخاب نخست وزیر آتی این کشور را که قرار بود روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری لبنان و در میانه حلقه تشدید شده امنیتی برگزار شود، به مدت یک هفته به تعویق افتاد.

سمیر خطیب یکشنبه شب در پی تشدید مخالفت‌های گسترده مردم، احزاب و سیاستمداران با نخست وزیری وی و نیز متعاقب حمایت دارالفتوای لبنان از نخست وزیری حریری، پس از دیدار با حریری در نطقی تلویزیونی از نامزدی سمت نخست وزیری لبنان استعفا داد.

دفتر ریاست جمهوری لبنان یکشنبه شب اعلام کرد رایزنی‌های پارلمان برای انتخاب نخست وزیر را که براساس برنامه ریزی‌ها قرار بود، امروز دوشنبه برگزار شود تا یک هفته به تاخیر می‌اندازد.

دفتر ریاست جمهوری لبنان همچنین اعلام کرد «میشل عون»، شب گذشته تماس‌های تلفنی با حریری و «نبیه بری»، رئیس پارلمان برقرار کرده و در مورد تحولات اخیر با آنان گفت‌وگو کرده است.

این در حالی است که منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان می‌گویند عون با تعویق مذاکرات تا شانزدهم دسامبر (۲۵ آذر) موافق نیست و احتمالا مذاکرات را در روز پنجشنبه، یک روز پس از برگزاری نشست بین المللی پاریس در مورد لبنان، برگزار کند.

نشست چهارشنبه پاریس، برای بررسی بحران لبنان با حضور پنج عضو دائم شورای امنیت، آلمان، ایتالیا، عربستان، امارات، مصر و شماری از صندوق‌ها و بانک‌های جهانی و نیز هیئتی به ریاست نخست وزیر موقت لبنان یعنی حریری به مدت یک روز برگزار می‌شود.

حریری انتظار دارد بتواند از این نشست نتایج مثبتی برای اقتصاد لبنان به دست بیاورد.

با وجود پر رنگ شدن احتمال حضور مجدد حریری در سمت نخست وزیری پس از اعلام نامزدی وی در روز گذشته، احزاب لبنانی افرادی را به عنوان گزینه‌های نخست وزیری اعلام می‌کنند.

«سامی جمیل»، مسئول دفتر سیاسی حزب «الکتائب»، «نواف سلام» را به عنوان گزینه مطلوب این حزب برای تصدی سمت نخست وزیری معرفی کرد.

«هیئت تنسیق الثوره» لبنان به عنوان یک نهاد غیردولتی، بر مخالفت با نخست وزیری مجدد سعد حریری تاکید کرد.

       • بیشتر بخوانید: تشدید مخالفت‌ها با نخست وزیری سمیر خطیبتلاش‌ها برای تشکیل دولت تکنوکرات نتیجه می‌دهد؟

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کابینه موقت لبنان نیز اعلام کرد تنها دولتی که قادر به خارج کردن لبنان از بحران است، دولتی است که توسط حریری تشکیل شود؛ چرا که وی حمایت کشور‌های عربی و بین المللی را دارد.

روزنامه الاخبار لبنان نوشت علت اصلی تاخیر در فرآیند تشکیل دولت، درگیری میان حریری و «جبران باسیل»، وزیر خارجه و رئیس «جنبش آزاد میهنی» است. این روزنامه نوشت خطیب نیز در مواجهه با سادیسم سیاسی حریری مانند «محمد الصفدی» و «بهیج طباره» قربانی شد.

«غسان عطا الله»، وزیر لبنانی نیز در توضیح چالش‌های پدید آمده در مسیر انتخاب نخست وزیر لبنان گفت: «مداخلات خارجی در این روند از ابتدای امر صورت گرفت.»

وی ضمن متهم کردن حریری به انجام اقدام غیر مسئولانه در مسیر تشکیل کابینه، اعلام نامزدی حریری به تایید دارالفتوا را شوکه کننده خواند. برخی از مقام‌ها و احزاب لبنانی حریری را متهم به در پیش گرفتن رویه «یا من یا هیچکس دیگر» در حالی که ظاهرا شعار «نه من بلکه فرد دیگر» سر داده، متهم می‌کنند.

این در حالی است که منابع نزدیک به حریری نیز می‌گویند وی در صورت معرفی شدن برای تصدی سمت نخست وزیری از پذیرش این امر سرباز می‌زند و همچنان بر تشکیل دولت تکنوکرات تاکید دارد.

برخی از منابع از ادامه دار بودن بحران سیاسی در لبنان خبر می‌دهند. آنان در توضیح این پیش بینی خود می‌گویند اصرار حریری بر تشکیل کابینه تکنوکرات و احتمال پایین حل اختلاف نظر‌ها میان مقام‌های لبنانی به ویژه حریری و باسیل، دو عامل مهم در طولانی شدن این بحران خواهند بود. در پایان این گزارش آمده، با اتفاق دیروز، سعد حریری امور را به خانه اول بازگرداند.

لبنان که از حدود ۲ ماه گذشته تاکنون شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای بوده که منجر به کناره گیری حریری از سمت نخست وزیری شد، در کنار بحران اقتصادی با چالش عمده تشکیل کابینه نیز دست و پنجه نرم می‌کند. معترضان لبنانی امروز نیز با حضور در خیابان‌ها و مسدود کردن معابر و مسیر‌های مواصلاتی اعتراض خود را به روند تحولات در این کشور اعلام کردند.

معترضان در «طرابلس»، در شمال لبنان مسیر‌های اصلی مواصلاتی را مسدود کردند. طرابلس با اعتصاب عمومی نیز مواجه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

فیلم/ تهدید اسرائیل با هم‌پیمانان سنی‌مذهب ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
«افضل اشرف» کارشناس مسائل نظامی: اعلام معامله‌قرن، گروه‌های فلسطینی را به ایران نزدیکتر کرده و بعید نیست که علاوه بر هم‌پیمانان شیعی، در تحولی تازه شاهد استفاده ایران از گروه‌های نیابتی سنی‌مذهب باشیم.

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر19 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
نخست وزیر موقت عراق امروز (چهارشنبه) نسبت به خطر ایجاد خلأ جدید در قانون اساسی به دلیل به تاخیر افتادن تشکیل کابینه هشدار داد و گفت اگر تا دوم مارس کابینه جدید تایید نشود استعفا می‌دهد. طبق قانون اساسی کاندیدای جدید باید ظرف ۱۵ روز از تاریخ استعفا تعیین می‌شد اما تاخیر زیادی از آن تاریخ داشیم و در اوایل فوریه محمد توفیق علاوی تعیین شد و این امر بحران روند سیاسی بلکه بحران گروه‌ها و نهادهای قانونی مربوط به آن را نشان داد. نخست وزیر مستعفی عراق در ادامه از همه فراکسیون‌های سیاسی، پارلمان، افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان کشور خواست در مسیر سهولت بخشی به ماموریت علاوی در تشکیل کابینه و پشت سر گذاشتن موانع بزرگ و ساختگی گام بردارند. عبدالمهدی در ادامه گفت: اینکه بخواهم پس از دوم مارس به مسؤولیت‌هایم ادامه دهم، نادرست است و تنها راهی که پیش رویم است، راه‌حل‌های ذکر شده در قانون اساسی است. هدفم از همه اینها کمک به کابینه آتی و توقف نقض قانون اساسی است که بر خلاف منافع کشور و ساختار دموکرات آن انجام می‌شود.

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر