از گارد برخی دانشجویان موسیقی نسبت به روحانیون تا نگاهی متفاوت به ازدواج دانشجویی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
از گارد برخی دانشجویان موسیقی نسبت به روحانیون تا نگاهی متفاوت به ازدواج دانشجویی

از گارد برخی دانشجویان موسیقی نسبت به روحانیون تا نگاهی متفاوت به ازدواج دانشجویی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر با تاکید بر لزوم آشنایی بیشتر قشر دانشجو با روحانیان گفت: گاه دانشجوی موسیقی با این فرض که من آخوند با موسیقی مخالفم از همان ابتدا گارد می‌گیرد و حتی به خودش جرئت نمی‌دهد که بپرسد آیا این مسئله صحت دارد یا خیر؟ تصور می‌کنم عدم شناخت و باز هم تأکید می‌کنم عدم شناخت من روحانی از دانشجو و دانشجو از من روحانی نتیجه‌اش چنین چیزی می شود که شاهد آن هستیم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد دوست‌پرور در گفت‌و گو با ایسنا، درباره تحقق اهداف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر، تعامل دانشجویان و اساتید دانشگاه هنر با این دفتر و اینکه این نهاد آیا می‌تواند فصل مشترکی میان برنامه‌های خود با فضای حاکم دانشجویی در این دانشگاه برای استفاده از هنر برقرار کند توضیحاتی ارائه کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که دانشجوی دانشگاه هنر با توجه به واقعیات و فضای این دانشگاه، تا چه اندازه در تحولات کشور و تحقق اهداف عالی انقلاب اسلامی دخیل است؟، گفت: دانشگاه همواره نقش کلیدی در ارکان اجتماعی داشته و دارند و بسیاری از مدیران، مسئولان در سطح کلان این مملکت قشر تحصیلکرده دانشگاهی هستند که مصادر امور را در اختیار دارند. در ارتباط با دانشگاه هنر نیز ابتدا باید دید که کارهایی که در این دانشگاه و سایر مراکز آموزش عالی که متولی امور و رشته‌های هنری هستند انجام می‌شود از چه جنسی است. تصور می‌کنم که اگر این مسئله مورد بررسی قرار نگیرد و محتوای موجود در این دانشگاه و موارد مشابه تحلیل نشود، پاسخ چندان عالمانه نخواهد بود.

وی ادامه داد: از منظری دو وجهی می‌توان به این موضوع پرداخت، یکی اینکه آیا آنچه که در حال وقوع است و قرار است آن را در مسیر انقلاب قرار دهیم و با سنجه انقلاب و ارزش‌های آن بسنجیم را کانالیزه کرده‌ایم و توانسته‌ایم مجموعه‌ای از این مظاهر ارزشی را برشمرده و در راستای تحقق اهداف حاکمیتی اولویت‌بندی کنیم و دیگر آنکه چنین بیاندیشیم که هر اتفاق مثبتی که در حال وقوع است تقریبا در مسیری منتج به اهداف حاکمیت تعریف می‌شود و بر همین اساس با این دید باید بگویم که آری، دانشگاه هنر از این منظر، با ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی همراه است. هر چند که احتمال دارد شما در ماهیت وجودی این دانشگاه و فعالیت‌های صورت گرفته در آن بر نقطه‌ای انگشت بگذارید که چالش‌برانگیز باشد همچون موسیقی یا مجسمه‌سازی که دانشگاه هنر متولی آموزش آن است. اما آیا لزوما موسیقی و مجسمه همردیف با اهداف حاکمیتی است یا در تضاد با آن؟! این دو مقوله شاید مخالفانی داشته باشد و اما وقتی برگردیم به نگاه‌های مترقی همچون نگاه امام راحل و در شرایط کنونی مقام معظم رهبری مشاهده می‌شود که تأکید ایشان بر اشتغال به موسیقی فاخر است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دوست‌پرور افزود: وقتی همه این مقولات در قالب یک بسته یا چیزی که من نام آن را سبد زندگی معنا کنم، است آن زمان است که شاهد خواهید بود عرصه هنر از جمله اجزای اصلی این سبد محسوب شده و در پیشرفت، طراوات و تعالی جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت.

مگر یک روحانی هم می‌تواند چنین حرف و دیدگاهی داشته باشد؟

وی در پاسخ به این سئوال که آنچه که از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از منظر بیرونی متصور است اینکه این تشکل به دنبال تحقق منویات رهبری و اجرای فرهنگ اسلامی و انقلابی و شعائر دینی در دانشگاه‌ها باشد. مشخصا در دانشگاه هنر و با توجه به فضای فکری و اندیشه جاری در آن آیا می‌توان دغدغه و اندیشه‌ای مشترک طراحی کرد که این قرابت بیش از پیش میان دانشجو و نهاد به چشم آید و مثلا از تخصص دانشجویان و بازار هنری که آنها در اختیار دارند در راستای به ثمر رسیدن کارها و اهداف خود استفاده کرد تا این امر منجر به نزدیکی فضای ذهنی دانشجویان و نهاد شود؟، توضیح داد: تصور می‌کنم که ماها کمی از هم بیگانه شده‌ایم و مثل همسایگان آپارتمان‌نشینی شده‌ایم که از حال هم کاملا خبر نداریم. درصورتیکه به نظرم باید همچون محله‌ها و همسایه‌های قدیمی، باهم ارتباط داشته باشیم.

وی ادامه داد: عوامل زیادی دست به دست هم داده‌اند که این اتفاق بیفتد که باید مورد بررسی قرار گیرند. من بعضا بر سر کلاس با بچه‌ها موضوعاتی را مطرح می‌کنم که آنها بیش از هر چیز تعجب می‌کنند که مگر یک روحانی هم می‌تواند چنین حرف و دیدگاهی داشته باشد! مگر اساسا طبقه روحانی به چیز دیگری غیر از اجرا شدن دستورات دین فکر هم می‌کنند؟

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه هنر عنوان کرد: آنها حتی در خانه نیز ما را اینگونه تصور می‌کنند که با همین لباس زندگی می‌کنیم، می‌خوریم و می‌خوابیم. اینکه چرا این بیگانگی به وجود آمده ریشه در خیلی مسائل دارد. بخشی از آن هم به این مسئله بازمی‌گردد که اساسا خود دانشجو قصد ندارد به شکل دیگری به من نگاه کند یا در مورد منش و رفتار من نوعی بیاندیشد.

وی ادامه داد: به طور مثال دانشجوی موسیقی با این فرض که من آخوند با موسیقی مخالفم از همان ابتدا گارد می‌گیرد و حتی به خودش جرئت نمی‌دهد که بپرسد آیا این مسئله صحت دارد یا خیر؟ تصور می‌کنم عدم شناخت و باز هم تأکید می‌کنم عدم شناخت من روحانی از دانشجو و دانشجو از من روحانی نتیجه‌اش چنین چیزی می‌شود که شاهد آن هستیم؛ در حالیکه به جرئت می‌توانم بگویم روحانی نزدیکترین فاصله را با هنر دارد و مقولات هنری نیز بسیار به اندیشه و تفکر طبقه روحانی نزدیکند. بارها گفته و می‌گویم، آنچه هنرمند انجام می‌دهد با آنچه روحانی به آن اشتغال دارد امری واحد هستند؛ چرا که هر دو از ابزاری ظریف، گفتاری لطیف و علاقه و عشق به همنوع با استفاده از تخصصشان، درصدد تعالی و تحول جامعه خود هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دوست‌پرور ادامه داد: تأکید می‌کنم ما برای نزدیکی و احساس اعتماد به هم باید با یکدیگر مجالست و همنشینی داشته باشیم. این موضوع خوشبختانه در مورد رابطه ما با اساتید و هیئت علمی دانشگاه هنر وجود دارد و ما با آنها قرابت و نزدیکی و مودت بیشتری داریم و دلیلش هم همین است که ما در دانشگاه به بهانه‌های گوناگون از جمله کاری، آموزشی و مدیریتی، ارتباط بیشتری داریم که این مورد باید در رابطه ما با دانشجویان نیز به انجام برسد. تمام تلاش ما در نهاد بر این است که دیوار حائل میان خود و دانشجویان را برداریم و با هم به گفت و گو، تفاهم و نزدیکی برسیم.

چرا همایش «روحانی در قاب سینما» ادامه نیافت؟

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره عدم تداوم برگزاری رویدادهای مشترک که هر دو طیف در آن دخیل باشند است از جمله برگزاری همایش «روحانی در قاب سینما» که از سوی این نهاد در دانشگاه هنر برگزار شد، اظهار کرد: من با برگزاری چنین برنامه‌ای در همان مقطع کاملا موافق بودم، هرچند که به قول شما کاری فراتر از دفتر نهاد دانشگاه هنر بود؛ اما از آنجایی که در دانشگاه خود را مسئولی مداربسته می‌دانم و حوزه فعالیت خود و همکارانم را دانشگاه هنر تعریف کرده‌ام، ترجیحم این است که چنین رویدادی از سوی مجموعه‌های دیگری همچون وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار و جنبه ملی و سراسری پیدا کند و به این واسطه اقدامی فراگیر را شاهد باشیم که همه دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های هنری نیز در آن دخیل باشند. در مجموع از برگزاری چنین رویدادهایی به شخصه استقبال کرده و آن را در ترمیم شکاف میان دانشگاه و روحانیت مؤثر و مثبت می‌دانم.

فرهنگسازی در زمینه ازدواج را کنار بگذارید

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دوست‌پرور در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سئوال که یکی از رسالت‌های نهاد نمایندگی در دانشگاه‌ها ترویج و ترغیب جوانان دانشجو به امر ازدواج و به ویژه ازدواج ساده دانشجویی است. نهاد دانشگاه هنر در این زمینه چه اقداماتی را در راستای فرهنگسازی انجام داده است؟، توضیح داد: توصیه من به شما و سایر همکارانتان در حوزه مسائل اجتماعی این است که مدتی بحث مباحث فرهنگی و فرهنگسازی در زمینه ازدواج را کنار بگذارید به این مقوله بسیار مهم از دریچه موضوعات اجتماعی بپردازید.

وی ادامه داد: متأسفانه پررنگ شدن مقولات فرهنگی در بعد ازدواج ما را از فراهم‌آوری برخی زیرساخت‌ها و ملزوماتی که تا فراهم نشود امر مقدس ازدواج رخ نخواهد داد، غافل کرده است. وقتی در مورد فرهنگسازی ازدواج صحبت می‌کنیم و جوانان را ترغیب به این مهم می‌کنیم مانند این است که خواسته باشیم ساختمانی بسازیم در حالیکه از فوندانسیون و پی‌ریزی آن غفلت کرده‌ایم. اگر امر ازدواج طبقات یک ساختمان را تشکیل می‌دهد فراهم آوری زیرساخت‌های اجتماعی همچون داشتن یک مسکن، شغل خوب و درآمد کافی طبقه زیرین و پی آن ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه هنر افزود: اگر آمارهای طلاق در شرایط کنونی بالا رفته است لزوما همه آن مربوط به مباحث فرهنگی نیست بلکه شرایط اجتماعی برای رفتن دو جوان زیر یک سقف و پیوند زناشویی فراهم نشده است و تا این شرایط مهیا نشود قطعا جوان به محصول دیگر یعنی ازدواج فکر نمی‌کند و اگر هم مجبور به این امر شود، تبعاتی همچون اختلاف و طلاق را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: وقتی مقام معظم رهبری نگرانی خود را از کاهش میزان موالید مطرح می‌کنند و اینکه اگر کشور به این شکل پیش رود تبعات ناگواری از جمله پیری جامعه را به دنبال دارد، توقع می‌رود که دیگر دولتمردان دست از تبلیغات و فرهنگسازی صرف بردارند و به فکر فراهم‌آوری زیرساخت‌های اجتماعی باشند. این امر به ویژه در مورد دانشجویان هنر که ارتباطی تنگاتنگ با مقولات اجتماعی داشته و به کند و کاو ریشه‌ها و منشأ آنها برای خلق اثر هنری خود می‌پردازند، بیشتر نمود دارد و برای برطرف ساختن آن باید کاری بزرگ و جهادی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دوست‌پرور در ادامه متذکر شد: با این حال طبق آماری که اتفاقا نهاد مقام معظم رهبری آن را احصاء کرده است ازدواج‌های دانشجویی یکی از محکم‌ترین بنیان‌های خانوادگی است که اگر درصد طلاق‌ها در اجتماع در شرایط کنونی و به ویژه در کلانشهرها از ۲۵ درصد تجاوز کرده است اما در مورد ازدواج‌های دانشجویی این آمار به ۹/۵ درصد تقلیل یافته است و ما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم که شرایط را برای امر ازدواج دانشجویی بیش از پیش تسهیل کنیم چرا که این مقوله ریسک کمتری دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
جکی چان بازیگر چینی وعده داده به شخصی که واکسن ویروس کرونا را کشف کند، یک میلیون یوان معادل ۱۴۳ هزار دلار بپردازد. گزارش شده است که واکسن ساخته شده روسی در حال حاضر آزمایش شده‌ و بنا به گزارش مجله ودمیکوم، این واکسن در برابر پانزده نوع ویروس آنفلوانزا مؤثر است. بیشتر بدانید: پیش بینی هالیوودی از کرونا! + تصاویربیشتر بدانید: ویروس کرونا فیلم «شیوع» Contagion سودربرگ را پرطرفدار کرد + عکسبیشتر بدانید: جکی چان: کودک یتیمی که تا پای مرگ رفت!! + عکس کودکیبیشتر بدانید: عکس جکی جان و پسرش + تصمیم عجیب وی برای ثروت ۱۳۰ میلیون دلاری‌اشمنبع: tabnak. ir
مهرمهر1 روز قبل
در این برنامه همچنین یک نمایش طنز توسط گروه‌های دانش‌آموزی اجرا شد. داستان این کتاب درباره کفاشی بود که بعد از تخلیه شهر اولین کاسبی که به مغازه‌اش رفت بود و زندگی را از سر گرفت. خاطراتی از دوران تحصیل آقای نویسنده / چگونه نویسنده شدم؟ او در مورد نویسنده شدن خودش گفت: این ماجرا به زمان بچگی من برمی‌گردد. در این نمایش کودکانه سه شخصیت به نام‌های آقای کنجد، آقای گلابی و آقای خرمالو حضور داشتند. آنان بسیار گرسنه بودند و منتظر بودند که کسی برایشان غذا بیاورد …خاطره‌ای از اولین تئاتر دانش‌آموزی؛ سرشکستن نیروهای عراقی!!
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری1 روز قبل
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حمید کریلی طراح و گرافیست، در طراحی پوستر دومین مهرواره «شعر» آفرینش با بهره‌گیری از تصویر دو گل شقایق، فضایی شاعرانه را پدید آورده است. به گفته کریلی، گل شقایق لطافت ذاتی خاصی دارد و هم قافیه با عاشق است و در ادبیات تغزلی من حضور پررنگی دارد. کریلی با اشاره به این‌که تکنیک طراحی پوستر مهرواره «شعر»، آبرنگ است، افزود: این تکنیک به تخیل، لطافت و ادبیات نزدیک‌تر است. اعضای نوجوان و ارشد برگزیده‌ی انجمن‌های شعر در این مهرواره ضمن خوانش اشعار خود در کارگاه‌های تخصصی و آموزشی شعر با حضور استادان به‌نام کشور حضور خواهند داشت. یادآوری می‌شود پوستر دومین مهرواره شعر آفرینش با حضور محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون، مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده، محمود گلزاری روان‌شناس و مدرس دانشگاه، مدیران و کارشناسان کانون رونمایی شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
پیام مازند - ساری - نخستین جشنواره موسیقی فجر در مازندران همزمان با جشنوراه ملی موسیقی با استقبال پرشور مردم در ساری طنین انداز شد. به گزارش خبرنگار مهر، اولین دوره جشنواره موسیقی فجر دوشنبه شب با اجرای گروه موسیقی پاپ به خوانندگی شهاب مظفری در ساری آغاز شد. این جشنواره همزمان با برگزاری سی و پنجمین جشنواره ملی موسیقی فجر در تهران از ۲۸ تا ۳۰ بهمن ماه در ساری باهمکاری انجمن موسیقی این استان، برای نخستین بار با اجرای ۵ گروه برگزار می‌شود. عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد موسیقیایی کشور در حالی برگزار می‌شود که استان مازندران نیز در سال جاری برای نخستین بار میزبان این جشنواره شده است. این مسئول فرهنگی و هنری استان همچنین تصریح کرد: جشنواره استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و طی برگزاری آن، یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی نیز گرامی داشته می‌شود و نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه‌هایی خواهد بود که برای نخستین بار در آن برگزار خواهند شد.
مهرمهر11 ساعت قبل
او در پایان‌بندی مطلب خود، شعر سوم را تشریح کرده و به ویژگی‌های آن پرداخته است. این شعر گرم‌ترین شعر هایزی / هایزه است اما در محتوا، شاعر با سبک خاص خود نزدیکی و در عین حال عدم پذیرش جامعه، غم‌ها و شادی‌های زندگی و… را نشان می‌دهد. «دریا» هسته اصلی این‌شعر است که پهناوری آن می‌تواند زادگاه آرامش‌ها و درگیری‌ها، ایده‌ها و خانه‌ معنوی شاعر باشد. زمان شعر از فردا آغاز می‌شود ولی در اواسط شعر، زمان از دست می‌رود و به زمان حال باز می‌گردد. غم واقعی این شعر در وصف اوضاع بد الان نیست، بلکه در تسلیم شدن برای فردا است.
فردا نیوزفردا نیوز2 ساعت قبل
آن‎ها تمرینات زیادی را پشت سر می‌گذارند، ولی …***فیلم سینمایی «ارباب الوار» به کارگردانی «بری اندرسون»، جمعه ۲ اسفند ماه ساعت ۲۳:۵۰ از شبکه دو سیما روی آنتن می‎رود. ***فیلم سینمایی «پرواز» به کارگردانی «ویبو پوری»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه سه سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «شش درجه زیر صفر: معجزه در کوهستان» به کارگردانی «اسکات واو»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود. ***فیلم تلویزیونی «آواز آب‌ها» به کارگردانی «احسان صادقی جهانی»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه شما پخش می‎شود. شبکه کودکانیمیشن سینمایی «بالتو، در جستجوی گرگ‎ها» به کارگردانی «پیل وینستون»، پنجشنبه اول اسفند ماه ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر