نفرات برتر کنکور سراسری باز هم بورسیه بانک پاسارگاد شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
نفرات برتر کنکور سراسری باز هم بورسیه بانک پاسارگاد شدند

نفرات برتر کنکور سراسری باز هم بورسیه بانک پاسارگاد شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
برای دوازدهمین سال متوالی، نفرات برتر کنکور سراسری در پنج رشته آزمایشی، از سوی بانک پاسارگاد مورد حمایت قرار گرفتند.

- اخبار بازار -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک پاسارگاد در مراسمی که با حضور مدیران ارشد این بانک و بزرگان عرصه علم و دانش کشور در دانشگاه خاتم برپا شد، از نفرات اول تا سوم کنکور سراسری سال ۹۸ را در رشته‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان خارجی و هنر تجلیل کرد.

بر اساس این گزارش، به نفرات اول رشته ۲۵ هزار سهم بانک پاسارگاد، به نفرات دوم ۱۸ هزار سهم و به نفرات سوم ۱۵ هزار سهم این بانک اهدا شد ضمن این که این نفرات تا پایان تحصیل خود در دوره دکترا در داخل کشور، ماهیانه ۷ میلیون ریال از این بانک خصوصی دریافت خواهند کرد.

رییس دانشگاه خاتم: توفیقات به دست آمده را به خاک پای مردم ایران تقدیم می‌کنیم

مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد و رییس دانشگاه خاتم در این مراسم با تبریک به نفرات برتر کنکور و خانواده‌های آنان، به این نخبگان بابت ورود به بازار کار، صحنه علم و اثرگذاری در سطحی بالاتر خیر مقدم گفت و اظهار داشت: این بانک در این سال‌ها بیش از ۱۹۰ نفر از نفرات برتر کنکور را بورسیه کرده که از این تعداد، هنوز ۵۶ نفر در مقطع کارشناسی، ۴۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه هم در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند ضمن این که ۲۵ نفر هم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

وی با بیان این نکته که بنیاد نخبگان توفیقات خوبی برای بازگشت نخبگان به داخل کشور داشته است، گفت: دانشگاه خاتم هم با راه اندازی رشته اقتصاد نظری، تعدادی از نخبگانی را که به درجه استادی در دانشگاه‌های معتبر دنیا نائل شده‌اند را به کشور بازگردانده است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به این نکته که دانشگاه خاتم به عنوان چهارمین دانشگاه کشور موفق به اخذ مجوز راه اندازی رشته اقتصاد نظری شده است، ادامه داد: ورودی‌های سالیانه این رشته رتبه‌های زیر ۳۰ کنکور سراسری هستند و این دانشگاه هر سال ۱۷ تا ۱۸ دانشجو در این رشته می‌پذیرد.

وی با تاکید بر این نکته که تا رسیدن به این موفقیت، ۵ تا ۶ سال تلاش صورت گرفته است، برنامه راهبردی دانشگاه خاتم را عبور از دانشگاه استنفورد خواند و با اشاره به برپایی هم اندیشی با نخبگان ایرانی شاغل در بنگاه‌های بزرگ دنیا طی دو روز، اضافه کرد: در این هم اندیشی، ۶ پروژه بزرگ برای دستیابی به این هدف راهبردای طراحی و تدوین و پس از آن نیز سمینارهایی با حضور نخبگان و استادان برجسته برپا و مقرر شد که این نخبگان از یک ساعت تا ۳۶۵ روز در دانشگاه خاتم حضور پیدا کنند.

قاسمی همچنین از برپایی مدارس تابستانی در دانشگاه خاتم خبر داد و گفت: نخبگانی در سطح نامزدی دریافت جایزه نوبل برای این مدارس دعوت شده‌اند که علت حضور این نخبگان با وجود تحریم‌ها، دعوت نخبگان ایرانی و فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه‌های خارجی از آنان بوده است.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری مشترک بین دانشگاه خاتم و دانشگاه سوربون فرانسه در زمینه فناوری‌های همگرا افزود: بر این اساس، دانشجویان جذب شده، نیمی از واحدهای درسی خود را در کشور فرانسه و نیم دیگر را در دانشگاه خاتم می‌گذرانند.

رییس دانشگاه خاتم با قدردانی از حمایت‌های وزارت علوم از راه اندازی این دانشگاه، گفت: مسوولان این وزارتخانه با سختگیری و دقت نظر، مجوزهای لازم را برای فعالیت دانشگاه خاتم صادر کردند که این موضوع جای تشکر دارد.

وی تمامی توفیقات به دست آمده را به خاک پای مردم ایران تقدیم و اظهار امیدواری کرد که این شایستگی‌ها در خدمت ارتقای علمی و زندگی هموطنان قرار گیرد.

قاسمی به فعالیت گروه مالی پاسارگاد در حوزه‌های دیگر و فعالیت چند هولدینگ این گروه اشاره کرد و اظهار داشت: هولدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) ظرف ۱۱ سال فعالیت، ۳۵ پروژه را به اجرا درآورده و ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری را بدون کمک دولتی و با امکانات بانک پاسارگاد و مشارکت‌های مردمی، عملیاتی ساخته است.

به گفته وی، ۱۶ هزار نفر به صورت مستقیم و ۱٫۵ میلیون نفر به صورت غیرمستقیم سهامدار این هولدینگ صنایع معدنی هستند و ۲٫۵ میلیارد دلار محصول مستقیم این هولدینگ در سال است.

رییس دانشگاه خاتم گفت: با اندیشه نخبگان ایرانی، امروز قیمت تمام شده مس کاتد در شرکت بابک مس با استفاده از کشت باکتری به قدری کاهش یافته که هیچ واحد فرآوری سنگ مس در جهان قادر به رقابت نیست به گونه‌ای که دولت شیلی هم در بیانیه‌ای از این شرکت قدردانی کرد و این موفقیت جز به دست نخبگان محلی شهر بابک به دست نیامده است.

وی از سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری در هولدینگ گسترش انرژی پاسارگاد هم خبر داد و اظهار داشت: دو میدان گازی جدید که از سوی رییس جمهوری در سفر به استان یزد به آن اشاره شد از سوی این هولدینگ بدون کمک خارجی در حال اکتشاف است.

قاسمی تاکید کرد: گسترش انرژی پاسارگاد با ارائه طرحی که از سوی سه نخبه ایرانی فعال در شرکت‌های بزرگ نفتی خارج از کشور به وزارت نفت ارائه کرد در یک مسابقه سنگین بین المللی برنده اکتشاف این میادین نفتی شد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی خطاب به نفرات برتر کنکور با بیان این نکته که شما جوانان نخبه توانایی دارید که در سطح بین المللی رقابت داشته باشید، خاطرنشان کرد: شرکت فناپ به عنوان هولدینگ فناوری اطلاعات بانک پاسارگاد هم با به کارگیری نخبگان ایرانی، شانه به شانه کشورهای خارجی توانایی برنده شدن در پروژه‌های بزرگ را دارد.

رییس دانشگاه خاتم با اظهار خرسندی از این که بانک پاسارگاد امسال هم برای دوازدهمین سال متوالی نفرات برتر کنکور را مورد حمایت قرار داده است، اضافه کرد: این نخبگان تا پایان دوره دکترا بورسیه این بانک هستند و پس از آن نیز می‌توانند در جای جای مجموعه گروه مالی پاسارگاد، استعداد خود را به منصه ظهور برسانند.

عضو هیات امنای دانشگاه خاتم: باید قدردان حمایت‌های بانک پاسارگاد از نخبگان علمی کشور بود

سعید سهراب پور، عضو هیات امنای دانشگاه خاتم و رییس اسبق دانشگاه صنعتی شریف نیز در سخنانی از دکتر قاسمی به عنوان رییس یک بانک موفق و همچنین یک دانشگاه موفق نام برد و اظهار داشت: در موسسات، بنگاه‌ها و بانک‌های بزرگ دنیا موضوعی به نام مسوولیت اجتماعی مطرح است که این بنگاه‌ها در کنار کار تخصصی خود، نسبت به جامعه نیز وظایفی دارند و به این وظایف مهم می‌پردازند.

وی با بیان این نکته که بانک پاسارگاد هم در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، در حمایت از تیم‌های ورزشی و همچنین هنر بسیار فعال است، ادامه داد: این بانک، توجه ویژه به مسائل علمی را که پایه همه پیشرفت‌های کشور است نیز در دستور کار دارد.

به گفته وی، بر اساس برنامه ریزی‌های دکتر قاسمی، دانشگاه خاتم باید دانشگاه استفورد عبور کند و به همین دلیل با تمام قوا در پی تحقق این هدف است.

سهراب پور با بیان این نکته که یکی از مهم‌ترین خدمات علمی، حمایت از نخبگان است، اضافه کرد: این افراد، بهترین‌های کشورند که باید مورد حمایت قرار گیرند. در همین راستا، بانک پاسارگاد ۱۱ سال است که از نفرات برتر کنکور حمایت کرده است و امسال نیز برای دوازدهمین سال متوالی آنان را تا پایان مقطع دکترا مورد حمایت مستمر قرار می‌دهد که باید قدردان این حمایت‌ها بود.

وی خطاب به نفرات برتر کنکور گفت: شما از مرحله نوجوانی وارد مرحله جوانی شده‌اید، مسوولیت تان سنگین‌تر شده و کشور تمام امیدش به شما جوانان و نخبگان است.

عضو هیات امنای دانشگاه خاتم در عین حال به ظهور شرکت‌های دانش بنیان در کشور از چندسال گذشته تاکنون اشاره کرد و افزود: بعضی از این شرکت‌ها بسیار موفق اند و حتی حجم زیادی صادرات دارند.

مدیرکل دفتر امور موسسات آموزشی وزارت علوم: ازطرف وزارت علوم قدردان بانک پاسارگاد هستیم

فرزانه شمیرانی، مدیرکل دفتر امور موسسات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم با تبریک به نفرات برتر کنکور سراسری و خانواده‌های آنان، گفت: در وزارت علوم، ۳۱ موسسه غیرانتفاعی وجود دارد که تنها ۱۸ موسسه به دانشگاه تبدیل شده است زیرا فرآیند تبدیل به دانشگاه بسیار دشوار است.

وی ادامه داد: دانشگاه خاتم توانسته این مسیر را به خوبی طی کند که جای تبریک دارد ضمن این که این دانشگاه در بحث اعضای هیات علمی و دانشجویان نیز بالاتر از استاندارد تعریف شده عمل کرده و در جذب اعضای هیات علمی با سختگیری در حال انجام کار است.

شمیرانی، دانشگاه خاتم را از نظر وزارت علوم، دانشگاه معتبری خواند و افزود: این که نفرات برتر کنکور تا پایان مقطع دکترا، بورسیه بانک پاسارگاد می‌شوند آن هم در شرایطی که مغزها در حال فرار از کشور هستند، اقدامی در خور تحسین و قدردانی است و محبتی به کل ملت ایران محسوب می‌شود زیرا باعث می‌شود دانشجویان نخبه در داخل کشور بمانند و به کشور خدمت کنند.

وی این ایده را ایده‌ای بسیار نو خواند و افزود: ازطرف وزارت علوم قدردان این اقدام بانک پاسارگاد هستیم و امیداواریم خاطره این بورسیه شدن باعث شود که دانشجویان نخبه هم این فکر و ایده را ترویج کنند.

مدیرکل دفتر امور موسسات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اگر خود را باور داشته باشیم بی تردید همواره رو به جلو خواهیم رفت.

بر اساس این گزارش، نفرات برتر کنکور سراسری سال ۹۸ در پنج رشته آزمایشی، با حضور دکتر قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد و رییس دانشگاه خاتم، دکتر فاضل پور وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سهراب پور عضو هیات امنای دانشگاه خاتم، دکتر شمیرانی مدیرکل دفتر امور موسسات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و چند تن دیگر از استادان برجسته علمی، جوایز خود را دریافت کردند.

گفتنی است، علیرضا سخایی راد، محمدصادق مجیدی و دانا افاضلی نفرات اول تا سوم رشته علوم ریاضی، ایزد مهر احمدی، محسن راستکار و فرهنگ امیری نفرات اول تا سوم رشته علوم تجربی، فاطمه شب خیز، مریم اسماعیلی و امین ایمان پور نفرات اول تا سوم رشته علوم انسانی، سارا سادات کریمی، صبا محمدی مفرح و پریا سیناییان نفرات اول تا سوم رشته هنر و امیرشایگان چادگانی پور نفر دوم رشته زبان‌های خارجی به عنوان بورسیه‌های بانک پاسارگاد تا پایان دوره دکترا، مورد حمایت این بانک خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف20 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی دربرنامه تیتر امشب گفت: عملیات بازار باز به طور پیوسته می‌تواند اوضاع اقتصاد و بین المللی را رصد و با این کار نرخ سود موجود را بر اساس سیاست بانک مرکزی تعیین کند. رحمانی گفت: موفقیت این سیاست گذاری نوین و هدف گذاری تورمی با فرض درست انجام شدن عملیات بانک مرکزی لازم است کسری بودجه دولت پایداری داشته باشد. در ایران در شرایطی این عملیات آغاز شده است که دولت نیز در تنگنای مالی قرار دارد، اما بانک مرکزی با هدف کمک به دولت این کار را اجرایی نکرد، اما می‌تواند به دولت نیز کمک کند. ناترازی در نظام بانکی ما که در یک دهه شکل گرفته وتشدید شده است و با توجه به تورم سال ۹۷ و ۹۸ ناترازی همچنان وجود دارد، بنابراین اگر چاره اندیشی جدی نشود اجرای موفقیت آمیز عملیات بازار باز را با مشکل مواجه خواهد کرد. تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در ادامه درباره آمادگی بانک‌ها برای اجرای سیاستگذاری جدید گفت: ناترازی در بانک‌ها وجود دارد، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب شرایط مداراگونه است بنابراین اگر بانک ناترازی داشته باشد نشان میدهد واسطه‌گری را نیز به درستی انجام نمی‌دهد و سیاست‌های بانک مرکزی را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: آنچه باعنوان بازار باز مطرح شده است تنها خرید و فروش اوراق بهادار به وسیله بانک مرکزی نیست بلکه به صورت یک بسته است. ساماندهی رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی، سالم سازی ترازنامه بانک‌ها و توجه به نرخ بازار بین بانکی عواملی است که در این بسته مورد توجه قرار گرفته است. او افزود: اگر تاکنون بانک‌ها برای جبران کسری از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کرده‌اند، در بسته عملیاتی بازار باز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از ۲۸ دی عملیاتی شد بانک‌ها از این پس برای استفاده از منابع بانک مرکزی باید حتما اوراق بهادار دولتی را تودیع کنند یعنی در آینده بانک‌ها دیگر بدون وثیقه نمی‌توانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند. او افزود: انتظار می‌رود با عملیاتی شدن بخشنامه عملیات بازار باز در آینده شاهد باشیم بانک‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌هایی که در ترازنامه نگهداری می‌کنند اوراقی کم ریسک با نقدشوندگی بالا باشد البته اهداف دیگری نیز در این راستا دنبال می‌شود که قابل توجه است و می‌تواند در صورت درست اجرا شدن به اقتصاد کشور کمک کند. کامران ندری کارشناس مسائل پولی بانکی در ادامه درباره تاثیر عملیات بازار باز بر اقتصاد کشور گفت: چارچوب نوین سیاست گذاری با هدف کنترل نرخ تورم پایه گذاری شده است بنابراین برای اجرای آن نیاز به از بین رفتن ناترازی و کسری بودجه است که استقلال بانک مرکزی در این راستا بسیار مهم است بنابراین نیاز به اوراق دولتی به اندازه کافی داریم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به برنامه ریزی است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.
شاناشانا13 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محمد مشکین‌فام با بیان اینکه همه سکوهای پارس جنوبی عملیاتی هستند و وقفه‌ای در تولید وجود ندارد، گفت: هم‌اکنون در پارس جنوبی روزانه ۶۳۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود. وی به نصب سکوهای جدید در میدان مشترک پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم که سکوهای جدیدی که نصب شده است به زودی عملیاتی شوند. تولید ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور از پارس جنوبیمدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، اظهار کرد: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه‌روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند، از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکوها از مدار تولید خارج نشوند. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از ثبت رکورد جدید مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید سازوکاری به‌منظور مهار این رویه داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر