بخش خصوصی اولین قربانی فساد است/ بخشنامه‌های متعدد فساد را گسترش می‌دهد/ رسانه‌ها برای افشا آزاد باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

بخش خصوصی اولین قربانی فساد است/ بخشنامه‌های متعدد فساد را گسترش می‌دهد/ رسانه‌ها برای افشا آزاد باشند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: به ازای هر یک دلار هزینه در دولت الکترونیک 15 دلار صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت ما باید رسانه‌ها را برای افشای فساد آزاد بذاریم.

بخش خصوصی اولین قربانی فساد است/ بخشنامه‌های متعدد فساد را گسترش می‌دهد/ رسانه‌ها برای افشا آزاد باشند - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پنجمین همایش مبارزه با فساد که در مرکز همایش‌های صدا و سیما در حال برگزاری است مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بخش خصوصی اولین قربانی فساد است، گفت: هر چقدر فساد کمتر باشد کارآفرینی‌ها بهتر می‌توانند فعالیت کنند و رسالت ما در اتاق‌های بازرگانی این است که این گفتمان را گسترش دهیم.

وی ادامه داد: این امر سابقه دارد از ۲۵ سال قبل انجمن وکلای تجار فعالیت خود را برای مقابله با بی‌قانونی در آن زمان آغاز کرد اکنون که ما هم قانون داریم و هم دولت، سرمایه‌گذاری خارجی امروز به سبب تحریم‌ها مشکل دارد اما سرمایه‌گذار داخلی هم به دلیل تبعیض و عدم شفافیت دچار مشکل شده است. ما هر چقدر به ریشه‌های فساد بپردازیم بهتر از آن است که به دنبال معلول‌ها باشیم اینکه هر چند وقت دادگاهی برگزار شود شاید به صورت مقطعی مشکل را حل کند اما تا به ریشه‌ها و علت پرداخت نشود هیچ فایده‌ای ندارد.

خوانساری ادامه داد: فساد در سال‌های اخیر بیشتر شده ابتدا رقم‌ها میلیونی بود بعد میلیاردی و اکنون اصلا قابل بیان نیست. دولت بزرگ یکی از زمینه‌های اصلی ایجاد فساد است در حال حاضر دولت‌های ما از ارز گرفته تا سیب‌زمینی و پیاز خودشان را مسئول می‌دانند و در آن دخالت می‌کنند و با بخشنامه‌های متعدد به دنبال کار اجرایی هستند این در حالی است که سال‌های قبل ما سازمان چای، تنباکو و قند و شکر داشتیم اما اکنون که اینها حذف شدند آیا مردم مشکل دارند. قطعا چنین چیزی نیست اگر دولت کار را به مردم بسپارد بسیاری از مشکلات امروز حذف خواهد شد. حضور بخشنامه‌های متعدد در اصل فساد را گسترش می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به جهش ارزی در ابتدای سال ۹۷ گفت: در آن زمان ۴۰ تا ۵۰ بخشنامه متناقض صادر شد و عدم شفافیت باعث شد که هر دستگاهی تحلیل خودش را از این بخشنامه‌ها ارائه کنند.

وی با اشاره به دیگر عوامل فسادزا گفت‌ وجود شرکت‌های دولتی و خصوصلیتی نیز از یکی دیگر عوامل فسادزاست بگونه‌ای که این شرکت‌ها دو برابر بودجه عمومی دولت است ولی پرداخت مالیات آنها از یک ششم نیز کمتر است. از یک ششم مالیاتی که بنگاه‌های خصوصی پرداخت می‌کنند کمتر است. این حمایت ویژه یکی از عوامل اصلی فساد در جامعه است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی با اشاره به مشکلات تاجران برای واردات و صادرات گفت: برای ورود یک کالا ۱۵ نهاد با ۲۰ رویه گمرکی دخالت دارند در حالی که در کشورهای پیشرفته برای واردات هر کاری کمتر از یک روز زمان می‌برند در حالی که در کشور ما برای واردات و صادرات ماه‌ها منتظر می‌ماند. از طرف دیگر وجود دستگاه‌ها و نهادهای مختلف آن هم با رویه‌های متفاوت باعث بروز فساد می‌شود.

خوانساری ادامه داد: تصمیمات خلق الساعه یکی دیگر از عوامل فسادزا است. اینکه یک شبه تصمیم می‌گیرند واردات یا صادرات یک کالا را ممنوع کنند صدمات جبران ناپذیری به فعالان آ‌ن حوزه می‌زند در حالی که کشوری مانند آمریکا برای تحریم‌ کردن هر حوزه ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برسد. موضوع دیگر بحث سوء پیشینه‌ها است شاید در کشور ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر سوء پیشنیه داشته باشند اما ۸۰ میلیون ایرانی اسیر آنها هستند درست کردن یک سامانه و قرار دادن افراد دارای سوء پیشنیه در آن کار سختی نیست و این موضوع را آقای پورمحمدی در زمانی که وزیر بودند تایید کردند. و ما اخیرا با خانم جنیدی مکاتباتی در این زمینه داشتیم و آنها نیز این پیشنهاد را پذیرفتند اما نمی‌دانم چرا اجرایی نمی‌شود. شاید بحث اشتغال دفاتری که این خدمات را می‌دهند مطرح است.

خوانساری با بیان دولت الکترونیک و شفافیت می‌تواند نقش مهمی در رفع فساد داشته باشد گفت: به ازای هر یک دلار هزینه در دولت الکترونیک ۱۵ دلار صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت. ما باید رسانه‌ها را برای افشای فساد آزاد بذاریم. تشکیل کمپین نه به اقتصاد در سطح جامعه می‌تواند به این امر کمک کند و ایجاد اتا

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادر پایان تصریح کرد: برخورد با فساد مشکلی را حل نمی‌کند برخورد با مفسد مشکلی را حل نمی‌کند بلکه برخورد با معلول‌ها است که می‌توان فساد را ریشه‌کن کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.

مشکل بدهی تولیدکنندگان چگونه باید حل شود؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تولیدکنندگان علاوه بر مشکل تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و تامین نقدینگی با چندبرابر شدن نرخ ارز، به یک باره تبدیل به بدهکار کلان بانکی شدند. ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازانبه عنوان نمونه براساس گزارش ارایه شده در مهرماه ۱۳۹۸ در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکار هستند. داشتن بدهی بانکی تولیدکنندگان منطقی استعبداله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است: داشتن بدهی بانکی منطقی است اما فشار بانک‌ها و بگیر و ببندها راه چاره برای دریافت معوقات نیست. حمایت ناکافی «طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی» در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده است. حل مشکلات بدهی تسهیلات صنعتی در نظام بانکی، راه حل اساسی رونق تولید در ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.

لینک اند کو ۰۵؛ فرمول سوئدی برای تولید یک شاسی بلند باکیفیت چینی! (+تصاویر)

20+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

۳ کشته در تظاهرات پایتخت گامبیا

صدا و سیما14 دقیقه قبل

باهنر: اصولگرایان با دولیست حتما انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان کاندیدای کافی دارند ‌

ایسنا19 دقیقه قبل

لبنان در مسیر امیدواری

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل

مصدومیت پیانیچ احتمالا جدی نیست و ممکن است بتواند مقابل فیورنتینا بازی کند

طرفداری23 دقیقه قبل

حمله میلیاردها ملخ به شرق آفریقا +تصاویر

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

ارتش سوریه مناطق دیگری را از کنترل تروریست‌ها خارج کرد

ایرنا28 دقیقه قبل

ویدیو؛ حضور دوستداران کوبی برایانت در استیپلس سنتر، ورزشگاه لس آنجلس لیکرز

طرفداری29 دقیقه قبل