آمارهای مخفی آنفلوانزا در خراسان جنوبی/تخت‌های ایزوله جوابگو نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
آمارهای مخفی آنفلوانزا در خراسان جنوبی/تخت‌های ایزوله جوابگو نیست

آمارهای مخفی آنفلوانزا در خراسان جنوبی/تخت‌های ایزوله جوابگو نیست

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند-با شروع موج اول آنفلوانزا در کشور، تعداد زیادی از مردم خراسان جنوبی نیز درگیر با این بیماری شده و روز به روز نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بیماری آنفلوانزایک بیماری ویروسی تب دار حاد دستگاه تنفسی و به شدت واگیردار است که با تب، سردرد، درد عضلانی، آبریزش بینی، گلو درد و سرفه تظاهر می‌کند و این روزها به عنوان شایعترین بیماری فصل سرما شناخته می‌شود.

این بیماری که برای نخستین بار در قرن بیستم شیوع پیدا کرد، امروز به یک بیماری جهانی تبدیل شده که هر ساله جان تعداد زیادی را در کشورهای مختلف می‌گیرد که کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

این بیماری که در سال‌های گذشته از آبان‌ها در کشور شیوع پیدا می‌کرد امسال کمی زودتر خود را نشان داده به گونه‌ای که بر اساس اعلام وزارت بهداشت از ابتدای مهرماه تاکنون نزدیک به ۵۶ نفر در کشور جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند.

با شروع موج اول این بیماری در کشور، تعداد زیادی از مردم خراسان جنوبی نیز درگیر با این بیماری شده و روز به روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

هر چند مسئولات دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از دادن آمار مبتلایان به این بیماری خودداری می‌کنند اما مشاهدات عینی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که طی چند هفته گذشته بخش زیادی از بیماران کلینیک‌های درمانی با علائمی شبیه به آنفلوانزا به این مراکز مراجعه داشته‌اند و جتی طبق برخی شنیده‌ها این بیماری در استان تلفات نیز داشته که با وجود پیگیری‌های متعدد خبرنگار مهر آمار قطعی این بیماران هنوز اعلام نشده است.

آمارهای کاذب بیماری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: بر اساس دستور وزارت بهداشت آمار بیماران تنها از طریق رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها این وزارت اعلام می‌شود که یکی از دلایل آن بیش شماری می‌تواند باشد.

کامبیز مهدی زاده با بیان اینکه در آمار انفولانزا یک سری آمار مضنون، مشکوک و قطعی داریم، بیان کرد: موارد مظنون همان کسانی که یک سری علائم دارند و کسانی که پزشک برای آن تشخیص آنفلوانزا می‌دهد، شامل آمار مشکوک می‌شوند.

وی ادامه داد: از این افراد آزمایشی در آزمایشگاه‌های مرجع گرفته می‌شود که نمونه هایی که در این آزمایشگاه تایید می‌شوند، موارد قطعی بیماری هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه در کل کشور ۱۰ آزمایشگاه وجود دارد که مجوز انجام این آزمایش را دارند، عنوان داشت: ویروس آنفولانزا یک ویروس خطرناک بوده که در همه آزمایشگاه‌ها قابل انجام نیست به همین دلیل به ازای هر ۲٫۵ میلیون نفر یک آزمایشگاه تعریف شده است.

مهدی زاده با بیان اینکه ممکن است در استان تعدادی بستری شده مشکوک داشته باشیم و تعدادی از این‌ها به بیمارستان مشهد منتقل و جزء آمار استان خراسان رضوی نیز اعلام شوند، عنوان داشت: به این ترتیب تعداد موارد کاذب بیماران در کشور زیاد می‌شود و بنابراین تنها رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها این آمار را اعلام می‌کند.

موارد قطعی آنفلوانزا در استان کم است

وی با تأکید بر اینکه هر سال این موج آنفلوانزا فصلی را داریم که معمولا از اواسط آبان آغاز و تا اواخر آذرماه تمام می‌شود، افزود: امسال این پیک مقداری زودتر شروع و به سمت فصل گرما رفت که حدود ۱۵ تا ۲۰ روز طول مدت پیک بیشتر و در نتیجه تعداد موارد مشکوک نیز افزایش پیدا کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در استان ما نیز هنوز آمار دقیقی در دسترس نیست اما کسانی که نمونه آن‌ها مثبت شده تعدادشان خیلی کم است.

مهدی زاده در ارتباط با اقدامات دانشگاه علوم پزشکی برای مقابله با این بیماری نیز گفت: کاری که دانشگاه علوم پزشکی باید انجام دهد یکی حفظ شهروندانی است که هنوز درگیر با بیماری نشده‌اند.

وی با اشاره به اینکه عمده کار از طریق اطلاع رسانی، آموزش و آمادگی مردم انجام شده است، بیان کرد: در این راستا به صورت خیلی وسیع به تمام مراجعه کنندگان مراکز بهداشتی، خانه‌های بهداشت و بخش درمان آموزش داده شده و کارهای زیادی از طریق رسانه‌ها انجام شده است.

حذف پیشگیری دارویی به دلیل کمبود «تامیفلو»

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه یک بخش از وظایف نیز ارائه خدمات درمانی است که عمدتا به بیمارستان‌ها مربوط می‌شود، بیان داشت: در این بخش یکی از وظایف ما توزیع دارویی به اسم «تامیفلو» بوده به صورت اختصاصی برای آنفلوانزای فوق حاد تجویز می‌شود.

مهدی زاده عنوان داشت: در این راستا از ابتدای شروع فصل آنفلوانزا بر اساس چیزی که بخش درمان تخمین زدند متناسب با آن داروها تهیه شده است و به اندازه کافی دارو موجود است.

وی یادآور شد: به اندازه کافی یعنی آن هایی که لیبل آنفلوانزای شدید را دارند و نیاز به این دارو دارند، کسانی که طبق نظر پزشک باید بستری شوند، کسانی که دارای مشکل زمینه‌ای هستند و در گروه‌های سنی پر خطر باشند تا مشمول درمان شوند.

وی با بیان اینکه البته دستورالعمل خیلی وسیع‌تر از این است، عنوان داشت: طبق دستورالعمل تمام کسانی که در تماس با این افراد هستند باید پیشگیری دارویی شوند که دوز این‌ها نصف دوز درمان است اما چون دارو به اندازه کافی نداریم این پیشگیری دارویی را حذف کرده‌ایم و کسانی که با بیمار سرو کار دارند که عمدتا همکاران ما در بیمارستان‌ها هستند، قبلا از طریق واکسیناسیون ایمن شده‌اند.

خبری: بهترین اخبار کوتاه سلامت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه سال گذشته تمام پرسنل بیمارستان حتی کسانی که در بخش اداری و پشتیبانی بودند را واکسن تزریق کردیم چون در فضای آلوده بودند، افزود: اما امسال به دلیل اینکه واکسن کم بود فقط پرستاران و افرادی که مستقیم با بیمار ارتباط داشتند واکسیناسیون شدند.

مهدی زاده اضافه کرد: همچنین طبق دستور العمل کسانی که در خانواده یک نفر مبتلا به آنفلوانزا دارند باید تا چند روز نصف دوز درمانی فرد بیمار دارو دریافت کنند اما چون دارو به اندازه کافی نیست این افراد از طریق همان واکسیناسیون باید ایمن شوند.

کمبود واکسن در داروخانه‌ها

وی با تأکید بر اینکه البته برای کسانی که پزشک تشخیص آنفلوانزا دهد، دارو به اندازه کافی وجود دارد و تاکنون موردی نداشته‌ایم که درخواست بی پاسخ بماند، یادآور شد: باز هم برای داروی بیشتر درخواست داده‌ایم که اگر موج بعدی و یا همین موج بیشتر ادامه پیدا کند کمبود دارو نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه فقط برای گروه‌های پرخطر از جمله کسانی که با مریض سروکار دارند و یا کسانی که مشکل زمینه‌ای دارند واکسیناسیون آن‌ها را باید در بخش دولتی انجام شود، افزود: بقیه افراد باید خودشان واکسن تهیه کنند اما طولانی شدن موج این بیماری سبب افزایش تقاضا و در نتیجه کمبود واکسن در برخی داروخانه‌ها شده است.

تخت‌های ایزوله جوابگوی بیماران نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در ارتباط با جداسازی بخش‌های بستری این بیماران در بیمارستان‌ها نیز گفت: همه بیمارستان‌ها چند تخت به عنوان تخت ایزوله تنفسی دارند که در تمام بیمارستان‌های استان نیز این تخت‌ها وجود دارند اما تعداد موارد آنقدر زیاد است که جوابگو نیست.

مهدی زاده با تأکید بر اینکه با این وجود بیمارانی که تشخیص یکسان دارند در اتاق‌های مشترک بستری می‌شوند، بیان کرد: علاوه بر این برای تمامی بیماران بستری در بیمارستان اقدامات حفاظتی انجام می‌شود اما ریسک کلی وجود دارد که کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند در معرض انواع و اقسام عفونت‌های بیمارستانی هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پایش انجام شده نشان می‌دهد در پایان پیک نخست این بیماری هستیم، بیان کرد: پیک دوم نیز طبق اطلاعات هر سال معمولا از اواسط بهمن آغاز و تا اواسط اسفند ادامه می‌یابد.

خودمراقبتی مهمترین اصل در بیماری‌های تنفسی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، خودمراقبتی را یکی از اصول اصلی تمامی بیماری‌های تنفسی دانست و گفت: این امر کمک می‌کند هم مردم کمتر درگیر شوند و هم اگر درگیر شدند، سریعتر درمان شود.

مهدی زاده با بیان اینکه نخستین توصیه برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری شستن دست هاست، بیان داشت: به دلیل اینکه ویروس این بیماری روی سطوح می‌نشیند و دست‌ها نیز در تماس با ستون هستند، آلوده شده و تماس دست‌ها با صورت، مخاط و بینی بیماری را منتقل می‌کند.

وی با بیان اینکه شهروندان باید تا جایی که امکان دارد در اماکن عمومی و پرتردد حضور نداشته باشند و اگر ناچار به حضور هستند از ماسک استفاده کنند، تأکید کرد: افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند باید مراقب خودشان باشند تا کمتر در مجامع عمومی حضور یابند و به محض اینکه دچار بیماری می‌شوند به پزشک مراجعه کنند.

مردم خوددرمانی نکنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با تأکید بر اینکه مردم خوددرمانی اصلا نکنند چراکه درمان دارویی برای آنفلوانزای فصلی جایگاهی ندارد، عنوان داشت: نکته بسیار مهم اثبات شده نشان می‌دهد که درمان آنتی بیوتیکی در بیماری‌های ویروسی که به صورت خود درمانی انجام می‌شود نه تنها بهبود ایجاد نمی‌کند بلکه شرایط را بدتر می‌کند.

مهدی زاده با بیان اینکه بیماران باید دو اصل استراحت و مایع درمانی را رعایت کنند و اگر استراحت کافی داشته باشند طول دوره بیماری ۱۰ روز بیشتر نخواهد بود، افزود: کسانی که موارد شدید دارند باید به پزشک مراجعه کنند تا در صورت نیاز به درمان آنتی بیوتیک، درمان را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه خیلی از مرگ هایی که در آنفلوانزا اتفاق می‌افتد بخاطر عوارض بعد از آنفلوانزا بوده که در سیستم تنفسی، قلبی و عروقی ایجاد کرده است، بیان داشت: مواردی که تاکنون بر اثر این بیماری فوت شده‌اند بیشتر مشکل زمینه‌ای داشته‌اند و معمولا انسان‌های سالم در اثر آنفلوانزا دچار مرگ نمی‌شوند.

هرچند آمار زیاد مبتلایان به این بیماری غول بزرگی از آن ساخته است اما آنطور که پزشکان می‌گویند این بیماری با رعایت چند نکته ساده از جمله شستن دست‌ها حتی با آب خالی و رعایت بهداشت فردی به راحتی قابل پیشگیری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین23 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- به دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش اولین محموله دارویی نیروی زمینی ارتش، به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال به منطقه سیل زده روستایی بخش نوبندیان چابهار ارسال شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، امیر سرتیپ دوم پزشک بهزاد موذن با بیان اینکه به دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش اولین محموله دارویی نیروی زمینی ارتش، به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال به منطقه سیل زده روستایی بخش نوبندیان چابهار ارسال شد، گفت: فرمانده نیروی زمینی ارتش در بازدید میدانی از منطقه سیل زده سیستان و بلوچستان یکی از نیاز‌های اولیه مردم را کمبود دارویی احساس کرد و بلافاصله دستور ارسال یکصد قلم داروی پر مصرف و خاص را به منطقه صادر کرد. بیشتر بخوانید: همچنین امیر سرتیپ دوم معمار باشی ارشد نظامی ارتش در منطقه جنوب شرق در خصوص دارو‌های ارسالی گفت: با توجه به سیل و شیوع بیماری‌های فصلی، نیازمند به برخی دارو‌ها برای تجویز مردم در گروه‌های سنی بودیم که با دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش و همکاران عزیزمان در اداره بهداشت و درمان و داروخانه ۲۹ فروردین نزاجا این دارو‌ها به منطقه نوبندیان جابهار ارسال شد. وی افزود: بیمارستان صحرایی نیروی زمینی ارتش با تیم پزشکی مجرب در منطقه روستایی از بخش نوبندیان چابهار مستقر است و روزانه صد‌ها نفر از مردم منطقه را ویزیت می‌کند. ارشد نظامی ارتش در منطقه جنوب شرق خاطرنشان کرد: یگان‌های ارتش تا زمانی که مردم منطقه نیاز داشته باشند در کنار آن‌ها خواهند بود و بیمارستان صحرایی نیز تا پایان ماموریت در منطقه مستقر است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رضا افتخار کارشناس ارشد تغذیه گفت: کاهش وزن پایدار از مباحث پزشکی رایج در سراسر دنیا است نکته‌ای که محققان بر سر آن توافق نظر دارند این است که فرد باید قبل از کاهش وزن، از لحاظ روحی آمادگی و باور را داشته باشد. نکته دوم تغییر سبک زندگی فرد به زندگی سالم است. او ادامه داد: معمولا در هر شیوه کاهش وزن، داخل سلول چربی خالی و وقتی فرد بیش از حد کالری دریافت کند این سلول چربی دوباره پر می‌شود و وزنش اضافه می‌شود. این کارشناس ارشد تغذیه گفت: روش‌های کاهش وزن مثل طب سوزنی از لحاظ علمی چندان تایید شده نیست در واقع طب سوزنی روی هورمون اشتها اثر می‌گذارد و با کم شدن آن، فرد میل کمتری به غذا پیدا می‌کند، اما بعد از قطع جلسات طب سوزنی، اشتهای فرد به روال قبل برمی گردد و با خوردن غذا دوباره وزنش اضافه می‌شود. افتخار افزود: در روش‌های جراحی که معده فرد کوچک می‌شود فرد معمولا در سال اول با رعایت دستورات پزشک در میزان غذاخوردن کاهش وزن قابل توجهی دارد، اما با گذشت زمان و رعایت نکردن رژیم درمانی، فرد به علت کوچک بودن معده، در هر وعده غذای کمی را میل می‌کند، اما مصرف وعده‌های غذایی زیاد است در نتیجه به دلیل کاهش نیافتن کالری مصرفی، فرد دچار اضافه وزن می‌شود.
مهرمهر1 ساعت قبل
برای افراد بزرگسال سالم روزانه ۲ واحد یا بیشتر از گروه شیر و لبنیات توصیه می‌شود. معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: زنان باردار و شیرده می‌بایستی حداقل روزانه ۳ واحد از این گروه مصرف کنند. (هر واحد معادل یک لیوان شیر) متاسفانه مصرف سرانه شیر و لبنیات در کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر کمتر است. وی ادامه داد: در ایران سالانه حدود ۲۷ لیتر شیر مصرف می‌شود در حالی که در کشورهای اروپایی حدود ۵۰ لیتر و در امریکا متوسط سرانه مصرف شیر ۱۰۰ لیتر در سال است. در فنلاند حدود ۱۲۰ لیتر در سال مردم شیر مصرف می‌کنند.
تابناکتابناک5 ساعت قبل
چه نشسته‌اید که سمی مهلک در بسته بندی شکیل و زیبا به شما فروخته می‌شود و به خیال خام آن را سر می‌کشید! برنامه‌ای که در آن کارشناس تاکید می‌کند شیر‌هایی که به اسم پاستوریزه در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها توزیع می‌شوند، حاوی سمی خطرناک هستند و مجری از مردم می‌خواهد که تا اطلاع ثانوی شیر نخورند! بحث درباره سمی با نام «آفلاتوکسین» است که کارشناس تاکید دارد از طریق غذای آلوده دام‌ها به بدنشان رسیده و به واسطه شیر، به مردم فروخته می‌شود و سلامت ایشان را در معرض تهدید قرار می‌دهد. موانعی که برخی از جدی‌ترین هایشان محصول دوران حضور قاضی زاده هاشمی در راس وزارت بهداشت است. مشکلاتی که شاید در قیاس با لطمه وارد شده به اعتماد عمومی در این مواقع، قابل اغماض باشد!
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
درباره افسردگی زمستانی به مطالب متعددی اشاره شده است. اما برخی راهکارها برای کنترل افسردگی وجود دارد. راهکارهایی ۵ گانه که بسیاری از افراد به سادگی آن را انجام می‌دهند. نور بیشتری به خانه و محل کار خود اضافه کنیداگر احساس افسردگی می‌کنید، پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بزنید نور وارد خانه شما بشود، ورود نور به خانه شما می‌تواند با افسردگی مبارزه کند. وقتی پرده‌ها کشیده شده یا بسته می‌شود تاریکی منجر به تشدید افسردگی می‌شود. اجتماعی بمانیدما می‌دانیم که بیرون رفتن احتمالا آخرین کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید، اما روانشناسان توصیه می‌کنند که اجتماعی بمانید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته سوم سال ۲۰۲۰/جدول فروش فیلم‌های در حال اکران

تکراتوچند ثانیه قبل

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: خدمات سپاه در محرومیت‌زدایی و آبادانی کشور قابل تجلیل است

تسنیم5 دقیقه قبل

جهانگیری: صرفه‌جویی انرژی نقش موثری در اقتصاد ملی دارد

ایرنا5 دقیقه قبل

شکایت باشگاه شهرداری ماهشهر از پرسپولیس در خصوص استفاده غیرقانونی از فرشاد احمدزاده توسط کمیته انضباطی رد شد

طرفداری5 دقیقه قبل

نماینده ولی‌فقیه در مازندران: حمایت از تولیدات داخلی بین دولتمردان تقویت شود

تسنیم5 دقیقه قبل

آخرین تصمیمات ستاد تنظیم بازار برای شب عید

ایلنا6 دقیقه قبل

مرکز منش؛ از بذر ایده‌های نو تا درخت پربار کسب‌وکار+فیلم

ایسنا6 دقیقه قبل