یادداشت| گم شدن نام «کشمیر» در رسانه‌های پاکستانی؛ آرامش قبل از طوفان یا توافق پنهان؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
یادداشت| گم شدن نام «کشمیر» در رسانه‌های پاکستانی؛ آرامش قبل از طوفان یا توافق پنهان؟

یادداشت| گم شدن نام «کشمیر» در رسانه‌های پاکستانی؛ آرامش قبل از طوفان یا توافق پنهان؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
از زمانی که قانون ۳۷۰ توسط هند نقض شده و عملا خودمختاری کشمیر از بین رفته است رفتار پاکستان شکلی پیچیده و مرموز به خود گرفته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسام کیان مقدم» با ارسال یادداشتی نوشت: سکوت مبهم و معنادار رسانه‌های پاکستانی طی هفته‌های اخیر در خصوص کشمیر سوالات و ابهاماتی که ابتدا توسط برخی چهره‌های اپوزیسیون مطرح می‌شد را تقویت می‌کند.

از زمانی که هند با لغو ماده ۳۷۰ از قانون اساسی عملا خودمختاری کشمیر را زیر پا گذاشته و تلاش خود را برای تغییر بافت جمعیتی کشمیر و به اقلیت کشاندن مسلمانان منطقه آغاز کرد حدود ۴ ماه سپری می‌شود.

در روزهای نخست دولت پاکستان واکنش‌های بسیار تندی داشت و حتی برخی چهره‌های سیاسی احتمال نبرد با هند را جدی می‌دانستند.

«شیخ رشید» وزیر راه آهن پاکستان صریح‌تر از دیگران حتی زمان جنگ و نبرد با هند را نیز مشخص کرد ودیگران نیز با او همصدا شدند که اگر وضعیت کشمیر به حالت سابق خود بازنگردد تقابل نظامی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

همزمان با آغاز حکومت نظامی توسط هند و حبس خانگی مردم کشمیر برخی چهره‌های اپوزیسیون از جمله «فضل الرحمان» رئیس حزب جمعیت علمای اسلام مدعی شدند که عمران خان کشمیر را به هند واگذار کرده و در این خصوص بین سران دو کشور توافقاتی صورت گرفته است.

تکراری بودن این گونه اتهامات باعث شد که حرفهای وی چندان جدی گرفته نشود حرفهایی که هنوز هم هیچ مستند و مدرکی در خصوص صحت آن وجود ندارد.

حضور عمران خان در سازمان ملل و سخنرانی آتشین او که بارها حضار را به تشویق واداشت ذهن‌ها را از این فرضیه (توافق میان هند و پاکستان بر سر کشمیر) کاملا دور کرد ولی آنچه باعث ابهام بیشتر در وضعیت کنونی می‌شود این است که چرا دولتمردان پاکستانی و به خصوص رسانه‌های این کشور به صورت ناگهانی دست از موضوع کشمیر برداشته‌اند.

فارغ از مسائل سیاسی آنچه باعث نگرانی دلسوزان و حامیان مسلمانان کشمیری می‌شود این است که دولت اسلام آباد به عنوان حامی اصلی حقوق مردم کشمیر در مجامع بین المللی و رسمی طی (حداقل) یک ماه اخیر سکوت معناداری نسبت به این موضوع اتخاذ کرده است.

این سکوت را می‌توان در رسانه‌های پاکستانی به چشم دید، رسانه هایی که در آغاز بحران کشمیر روزانه و حتی به صورت ساعتی از وضعیت مردم کشمیر خبر منتشر می‌کردند اینک یک ماه است که حرف خاصی راجع به کشمیر نمی‌زنند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

بدیهی است منتشر نشدن خبر در مورد کشمیر باعث کم شدن توجه‌ها نسبت به این موضوع مهم و حتی در آینده باعث فراموش شدن آن خواهد شد.

اگر فرضیه توافق پنهانی هند و پاکستان در قبال کشمیر صحت داشته باشد نسل‌های آینده سیاستمداران کنونی پاکستان را نخواهند بخشید.

کشمیر برای مسلمانان منطقه‌ای مهم و حیاتی است که دفاع از مظلوم دلیل اصلی ماندگار شدن نام آن است. هند در حالی میلیون‌ها کشمیری را در حبس خانگی نگهداشته است که آنها به ضروریات اولیه زندگی خود نیز دسترسی ندارند.

اگر باز هم به فرضیه احتمالی خود بپردازیم نباید خطر حضور اسرائیل در منطقه جنوب آسیا و به خصوص هند را کمرنگ بدانیم، اگر چه دولت اسلام آباد بارها وجود هرگونه ارتباط با اسرائیل و حتی تلاش برای به رسمیت شناختن این رژیم جعلی را رد کرده است ولی گمانه زنی‌ها به خصوص توسط برخی چهره‌های اپوزیسیون در این خصوص ادامه دارد.

برخی دیگر از کارشناسان معقتدند که بحران کشمیر می‌تواند منجر به باز شدن پای رژیم صهیونیستی در منطقه شود به خصوص که دولت هند ارتباط نزدیکی با اسرائیل دارد و حتی برخی محافل خاص پاکستانی مدعی شدند یکی از جنگنده هایی که سال گذشته توسط ارتش پاکستان ساقط شد متعلق به اسرائیل بود.

این افراد از حرف‌های «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان برای اثبات ادعای خود استفاده کرده و می‌گویند: وی ابتدا مدعی ساقط شدن دو جنگنده هندی و اسیر شدن دو خلبان شد ولی ساعاتی بعد تاکید کرد یک جنگنده هندی ساقط شده و خلبان آن نیز در اختیار ارتش پاکستان قرار دارد.

البته نباید فراموش کرد که ممکن است پاکستان با زیرکی نقشه دیگری را علیه هند در خصوص کشمیر اجرا کند و احتمال اینکه سکوت رسانه‌ها آرامش قبل از طوفان باشد نیز وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

نظرها

اخبار بیشتر