خوانساری: ١٥ ارگان در امور واردات و صادرات دخالت دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
خوانساری: ١٥ ارگان در امور واردات و صادرات دخالت دارند

خوانساری: ١٥ ارگان در امور واردات و صادرات دخالت دارند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تسنیم نوشت: رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بخش خصوصی نخستین قربانی فساد است گفت: اگر دولت بخواهد در همه چیز دخالت کند فساد بیشتر می‌شود و دولت های ما در میوه و ارز و پیاز دخالت می کنند و این یک مشکل است.

خوانساری در پنجمین همایش مبارزه با فساد با اشاره به اینکه بخش خصوصی نخستین قربانی فساد است، گفت: انجمن تجار برای نخستین بار به همین منظور تشکیل شد. اگر قرار است سرمایه گذاری رشد کند با فساد این امر میسر نیست. سرمایه گذاری داخلی نیز در کنار سرمایه گذاری خارجی، دچار مشکل است.

وی ادامه داد: هر از چند گاهی دادگاهی تشکیل و با مفاسدی بر خورد میشود اما این کار به تنهایی نمی‌تواند زیر بنایی فساد را حل کند ولی اتاق تلاش کرده است بیشتر آسیب شناسی و دلایل رشد فساد را پیدا کنیم. رقم‌های فساد هر روز از میلیونی به میلیاردی و الان رقم‌های باور نکردنی است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: هر سه قوه و اول دولت باید شروع کننده مبارزه با فساد باشد و اگر دولت بخواهد در همه چیز دخالت کند این امر بیشتر میشود و دولت های ما در میوه و ارز و پیاز دخالت می کنند و این یک مشکل است.

خوانساری افزود: در سالهای قبل سازمان چای، تنباکو، قند و شکر داشتیم ولی با حدف اینها مشکلات این بخش وجود دارد و اگر باید مردم حضور داشته باشند دخالت‌های دولت در امور کوچک نیازی نیست زیرا این کار فساد را گسترش میدهد.

خوانساری: ١٥ ارگان در امور واردات و صادرات دخالت دارند - 5

وی با اشاره به اینکه وقتی در سال ٩٧ جهش ناگهانی ارز رخ داد در ٥ماه ۴۰ بخش نامه تدوین شد، خاطر نشان کرد: عدم شفافیت باعث برداشت‌های مختلف و اختلال در نظام اقتصادی شد. وجود شرکت‌های دولتی و خصولتی نیز یکی دیگر از عوامل دامن زدن به فساد است. بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه عمومی کشور است. ولی میزان مالیات این شرکتها شاید یک هفتم بنگاه‌های بخش خصوصی است و این نشانه تبعیض و یک عامل اصلی فساد در جامعه است. رئیس اتاق تهران در خصوص ارگان هایی که در اقتصاد دخالت می‌کنند گفت: ١٥ ارگان دخالت در امور واردات و صادرات دارند، و ماه‌ها ورود یا صادرات کالا طول می‌کشد. اما در کشورهای دیگر این امر یک روزه است.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

خوانساری تصریح کرد: تصمیمات یک شبه یکی از عوامل فساد است و با تحریم های اخیر شاهد این بودیم که شبانه یک کالا صادرات یا واردات آن ممنوع می شد و باعث درامدهایی برای یک نفر در این بازار و بلاتکلیفی صادرکننده یا وارد کننده می شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر بحث زیربنایی حل نشود، نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم. نمونه‌ها زیاد است برای مثال موضوع عدم سو پیشینه است. هر کاری نیاز به عدم سوپیشینه دارند و باید یک سامانه باشد که افراد دارای سوپیشینه در آن اعلام شود ولی هنوز راه اندازی نشده است چرا؟ رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در سازمان نظام مهندسی نیز مشکلاتی این چنینی وجود دارد، با پروانه فروشی چرخه فساد در این حوزه شروع می‌شود، بنابراین چرخه تولید فساد در کشور روز به روز در حال چرخیدن است و با بزرگ شدن دولت این چرخه بزرگتر می‌شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی آمادگی گسترش گفتمان و مقابله با فساد را دارد. همچنین نیاز به کمپین نه به فساد داریم و رسانه‌ها را آزاد در بیان اختلالات دراین حوزه بگذاریم. پس راه مبارزه شناسایی علتهاست نه معلولها.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

فیلم | هواپیماهای خارجی آسمان ایران را دور می‌زنند

همشهریهمشهری16 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفته که میزان ورود هواپیماهای خارجی به آسمان ایران کاهش ۳۰ درصدی داشته است. توضیحات مقصود اسعدی سامانی را در این ویدئو ببینید.

ادامه ماجرای ورق‌های فولادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آنچه براساس گزارش فرزاد آذری بقا خبرنگار خبرگزاری صداوسیما که دیروز در بخش‌های مختلف خبری پخش شد و نشان داد آنچه در فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود به دست صنایع کوچک و متوسط برای تولید ماشین آلات کشاورزی نمی‌رسد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد نهادهای فراتر از وزارت صنعت معدن و تجارت باید به داد تولید کنندگان صنایع کوچک و متوسط برسد آنهایی که به دنبال تولید هستند اما روال‌های نادرست و فساد زا همچنان موانع بزرگ در برابر تولیدشا ن است.

نظرها

اخبار بیشتر