کشف بزرگترین سیاه‌چاله در همسایگی کهکشان راه شیری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
کشف بزرگترین سیاه‌چاله در همسایگی کهکشان راه شیری

کشف بزرگترین سیاه‌چاله در همسایگی کهکشان راه شیری

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
محققان مؤسسه مکس پلانک آلمان موفق به شناسایی بزرگترین سیاه‌چاله موجود در همسایگی کهکشان راه شیری شده اند.

بزرگترین سیاه چاله‌ای که در همسایگی کهکشان راه شیری شناسایی شده، ۷۰۰ میلیون سال نوری با کره زمین فاصله دارد.

این سیاهچاله در خوشه آبل ۸۵ در کهکشانهایی در صورت فلکی ستوس واقع است و جرم آن ۴۰ میلیارد برابر جرم خورشید است که در نوع خود جالب توجه به نظر می‌رسد.

از زمان تأیید وجود اولین سیاه چاله در سال ۱۹۷۱ تاکنون، تلاش‌های زیادی برای شناسایی آنها در کهکشان‌های مختلف صورت گرفته که پیشرفت فناوری در یک دهه اخیر به این امر کمک شایانی کرده است.

کشف بزرگترین سیاه‌چاله در همسایگی کهکشان راه شیری - 4

از نظر نظری کوچک‌ترین سیاه چاله تنها ۲۲ میکروگرم جرم دارد. اما در سال‌های اخیر شناسایی سیاه چاله هایی سنگین وزن امکان پذیر شده که در کهکشان‌های دور و نزدیک واقع هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

شناسایی سیاه چاله جدید با استفاده از تلسکوپی موسوم به Very Large صورت گرفته که در مرکز کهکشان Holm ۱۵A در خوشه Abell ۸۵ واقع است. در این خوشه حدود ۵۰۰ کهکشان جای گرفته‌اند و Holm ۱۵A یکی از کهکشان‌های سبک وزن تلقی می‌شود. این کهکشان جرمی معادل با دو تریلیون خورشید دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| تابش چرنکوف چیست؟ چرا نور رآکتور اتمی آبی است؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
منشا این نور آبی برای فیزیکدانها یک معما بود، تا اینکه تقریبا سه سال بعد ایلیا فرانک و ایگور تام با استفاده از معادلات نسبیت خاص اینشتین موفق شدند منشأ نور آبی اسرار آمیز را توضیح دهند. چرا آب یک راکتور هسته‌ای آبی است؟ همانطور که تابش چرنکوف در آب حرکت می‌کند، ذرات باردار در آن محیط سریعتر از نور حرکت می‌کنند. از آنجایی که نور بیشتری با طول موج کوتاه وجود دارد، رنگ نور آبی به نظر می‌رسد. در رآکتور اتمی استخری (pool-type reactor)، از میزان نور آبی می‌توان برای اندازه‌گیری رادیواکتیویته میله‌های سوخت استفاده کرد. در ویدئوی زیر لحظه آغاز به کار یک رآکتور هسته‌ای نوع تریگا (TRIGA) را می‌بینید که با انتشار نور آبی یا همان تابش چرنکوف همراه است.

فیلم/ رونمایی از ماهواره ظفر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
یک مطالعه جدید که توسط استنفورد انجام شده است، قصد دارند درک کند که چگونه استفاده مردم از فناوری بر رفاه آنها تأثیر می‌گذارد. درواقع محققان می‌خواهند بین همه روشهای مختلفی که مردم از یک پلتفرم واحد استفاده می‌کنند، مانند فیس بوک بررسی گسترده انجام دهند. به گفته محققان استنفورد این پروژه، همانطور که در بررسی فناوری MIT شرح داده شده است، با گرفتن عکس از دستگاه‌های شرکت کنندگان در فواصل پنج ثانیه، زمان وابستگی کاربران به گوشی مطالعه خواهد شد. از اخبار جعلی گرفته تا اعتیاد به تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی و سلامت روان. " داشتن تصویری از یک وسیله شخصی که هر ۵ ثانیه از آن گرفته می‌شود، ممکن است تهاجمی به نظر برسد، اما محققان امیدوارند نگاه مکرر به آنچه در صفحه نمایش شرکت کنندگان در مطالعه وجود دارد، مفید باشد.

معرفی پریوس پرایم ۲۰۲۰/ زیباترین پلاگین هیبرید تویوتا چه ویژگی هایی دارد؟ (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
در گزارش امروز «ایرنا زندگی» محصولاتی از برند هاوال که توانسته‌اند به بازار داخلی کشور راه یابند معرفی شده‌اند. هاوال H۲ محصول سال ۲۰۱۴ بازار چین است و نخستین بار در سال ۹۴ و به دست شرکت عظیم خودرو به ایران آمد. معرفی دو محصول هاوالاما هاوال H۲ چه ویژگی‌هایی دارد؟ پرفروش‌ترین کراس اور در کشور چین هاوالH۲ است. محصول بعدی برند هاوال که در بازار ایران وجود دارد، هاوال H۹ است. شرکت بهمن موتور به عنوان نماینده هاوال در ایران، خودرو هاوال H۹ را در بازار ایران عرضه می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گروه صنعتی ایران خودرو در دی ماه امسال تعداد ۵۰ هزار و ۴۴ دستگاه خودرو تولید کرده است، تولید در دی ماه سال گذشته به تعداد ۲۲ هزار و ۹۱۳ دستگاه خودرو ثبت شده است. برهمین اساس، با حمایت وزارت صمت و همت جمعی کارکنان و زنجیره تامین ایران خودرو، از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه، ۲۹۱ هزار و ۹۱۵ دستگاه انواع خودرو سواری و وانت تولید شده است. در همین حال در روز پایانی دی ماه نیز تولید در ایران خودرو به دو هزار و ۵۵۷ دستگاه رسید که این میزان تولید در شرایط تحریمی، رکورد مهمی به حساب می‌آید. طبق آمار و اطلاعات ایران خودرو، در کنار تولید، تکمیل و تجاری سازی خودرو‌های کسری دار نیز ادامه داشته و در ۱۰ ماه سال جاری تعداد ۳۳۶ هزار و ۴۴۰ دستگاه خودرو تجاری سازی و نزدیک به همین تعداد نیز تحویل مشتریان و وارد بازار شده است. رونق در خطوط تولید شرکت‌های قطعه ساز و بازگشت به کار چندین هزار نیروی کار تعلیق شده در صنعت قطعه‌سازی نیز بخشی از دستاورد حاصل شده در ماه‌های اخیر است. یقینا با حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولان و دولتمردان از صنعت خودروی کشور که رونق آن، تولید در بیش از ۶۰ صنعت وابسته را به همراه دارد، اهداف تولیدی در ایران خودرو محقق خواهد شد و در ماه‌های پایانی سال با افزایش عرضه، بازار خودرو نیز شرایط مناسب‌تری خواهد یافت. انتظار می‌رود با ادامه روند کنونی افزایش شمارگان تولید، در سایت مرکزی و سایت‌های استانی ایران خودرو، هدف امسال که تولید مکانیکی ۳۸۰ هزار دستگاه و تولید تجاری ۴۱۰ هزار دستگاه محقق شود.

نظرها

اخبار بیشتر