فساد تا هشت درصد روی تولید ناخالص داخلی اثر دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
فساد تا هشت درصد روی تولید ناخالص داخلی اثر دارد

فساد تا هشت درصد روی تولید ناخالص داخلی اثر دارد

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه فساد از یک تا هشت درصد بر روی تولید ناخالص داخلی اثر دارد، گفت: متاسفانه قبح فساد در جامعه ریخته است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی امروز دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸ در همایش مبارزه با فساد گفت: فساد از یک نقطه سرچشمه می‌گیرد که باید به آن توجه کرد؛ در حالیکه اکنون به آن توجهی صورت نمی‌گیرد؛ بالاتر از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مسائل دیگری که به آن توجه داریم، آنچه که آینده ما را با مخاطره شدید مواجه می‌سازد، روند حرکت اخلاق در جامعه است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: مسائل اقتصادی آنقدر برای ما مشکل آفرین نخواهد بود که سقوط اخلاق در جامعه دردسرساز می‌شود و روند حرکت نیز با کمال تاسف، یک سیر نزولی با شیب تند را نشان می‌دهد. این موضوع باید به عنوان یک موضوع مهم، سرلوحه کار قرار گیرد و به وضع خطرناک کنونی پایان ببخشیم.

وی تصریح کرد: ما همان کشوری هستیم که رفتارهای حاکم بر بازار ما تحسین برانگیز بود؛ ما اگر می‌دیدیم که همسایه‌مان کسب و کار خوبی ندارد، یک ساعت زودتر چراغ حجره خود را خاموش می‌کردیم تا حجره کناری هم بتواند کاسبی کند. ما در بازار بیش از اینکه به تولید فکر کنیم، به تربیت و تولید افراد فکر می‌کردیم. به همین خاطر شاهد بودیم فردی که در بنگاه اقتصادی در بازار به کار گرفته می‌شد، از سوی صاحب کار، بیشتر تربیت می‌شد تا اینکه کار یابد بگیرد. اما اکنون فاصله زیادی با آن شرایط داریم.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

به گفته شافعی، قبح فساد در جامعه ریخته است و تا جایی جلو آمده‌ایم که فساد در جامعه زشت نیست؛ اما اینکه به سر اقتصاد چه آید نیز برای ما مهم نیست. این در حالی است که فساد از یک تا هشت درصد بر روی رشد اقتصادی یک جامعه اثرگذار است.

وی اظهار داشت: در جامعه ایران، از دست دادن سرمایه‌های اجتماعی کشور به شدت در حال ترویج است و یکی از عوامل اصلی آن، رانت و فساد است که در نهایت این شیوه تبدیل به تجمل گرایی شده و خطرناک‌تر از همه این مسائل، آن است که تجمل گرایی یک قاعده عمومی اجتماعی در ایران شده است و متاسفانه فقراحساسی بر جامعه حاکم شده است؛ فقراحساسی، از فقر واقعی بسیار خطرناک‌تر است. اگر به این مسائل توجه نکنیم، ممکن است زود دیر شود.

شافعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد، افزود: ایشان فساد را به اژدهایی هفت سر تشبیه کرده‌اند و فساد مالی را مانند خوره و سرطان می‌دانند که باید با آن مبارزه کرد؛ این کلمه‌ای که در مورد فساد به عنوان سرطان به آن اشاره کرده‌اند، بسیار مهم است چراکه اگر به سرطان رسیدگی نشود، درمان آن امکان پذیر نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز17 ساعت قبل
ایران‌جیبایران‌جیب23 ساعت قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین22 ساعت قبل
پس از اینکه سازمان بهداشت جهانی از اعلام حالت فوق العاده بین‌المللی خودداری کرد و سرمایه گذاران در تلاش برای یافتن جزئیات شدت شیوع ویروس در چین هستند، قیمت طلا در معاملات امروز کاهش یافت. اعتمادآنلاین|‌ پس از اینکه سازمان بهداشت جهانی از اعلام حالت فوق العاده بین المللی خودداری کرد و سرمایه گذاران در تلاش برای یافتن جزئیات شدت شیوع ویروس در چین هستند، قیمت طلا در معاملات امروز کاهش یافت. پس از اینکه سازمان بهداشت جهانی از اعلام حالت فوق العاده بین‌المللی خودداری کرد و سرمایه گذاران در تلاش برای یافتن جزئیات شدت شیوع ویروس در چین هستند، قیمت طلا در معاملات امروز کاهش یافت. هر اونس طلا با ۳٫۸۵ دلار کاهش ۱۵۵۹٫۰۹ دلار فروخته شد، اما در مسیر افزایش ۰٫۲ درصدی طی هفته گذشته قرار گرفت. از دیگر عوامل کاهش قیمت طلا، افزایش ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای بین المللی بود که روز گذشته پس از اینکه بانک مرکزی اروپا نرخ بهره این منطقه را تغییر نداد، به بالاترین رقم در یک ماه گذشته رسید.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع هلند اعلام کرد که ناوچه De Reuter این کشور را به خلیج فارس اعزام می‌شود. همچنین اشاره شده که این کشتی به مدت ۵ ماه در این منطقه مستقر خواهد شد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز پس از این موضوع اعلام کرد که واشنگتن در حال ایجاد ائتلاف برای امنیت و اطمینان از آزادی ناوبری در منطقه خلیج فارس است. ایده ائتلاف اروپایی برای اولین بار در ماه ژوئیه مطرح شد. رسانه‌ها گزارش می‌دهند که ائتلاف اروپایی که عضو اصلی آن فرانسه است سعی دارد به طور جداگانه از ائتلاف آمریکایی با هدف حفظ برجام عمل کند.

نظرها

اخبار بیشتر