سهم نفت در لایحه بودجه ۹۹ بیشتر از ۱۰ درصد است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
سهم نفت در لایحه بودجه ۹۹ بیشتر از ۱۰ درصد است

سهم نفت در لایحه بودجه ۹۹ بیشتر از ۱۰ درصد است

فارسخبرگزاری فارس |
یک کارشناس بودجه گفت: دولت معتقد است که سهم نفت در لایحه بودجه 99 حدود 10 درصد است، درصورتیکه بیشتر از این حرفهاست. یعنی علاوه بر 48 هزار میلیارد تومان، 30 هزار میلیارد تومان دیگر که به عنوان قرض از منابع صندوق توسعه ملی است نیز باید به درآمدهای نفتی اضافه کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، دیروز برنامه «گفت‌و‌گوی اقتصادی» رادیو گفت‌وگو با موضوع سهم نفت در بودجه ۹۹ با حضور مهندس حسن خسروجردی رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی و رئیس اتاق مشترک ایران و آفریقا، مجتبی رحمتی کارشناس بودجه، محمود سحابی کارشناس اقتصادی و ایمان زنگنه استاد دانشگاه و کارشناس پولی و بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

*۲ هزار مشتری برای فرآورده‌های نفتی داریم

خسروجردی با تأکید بر اینکه درآمد نفت باید از بودجه جاری کشور جدا شود و دولت آن را هزینه بخش عمرانی کند، گفت: خوشبختانه دولت امسال به این قضیه واقف شده و به دنبال عملیاتی کردن این موضوع است.

وی همچنین با بیان اینکه کسری بودجه نفت باید از تولید فرآورده‌های نفتی تأمین شود افزود: این کار علاوه بر اینکه به دولت و وزارت نفت انگیزه ساخت پالایشگاه را می‌دهد، مشکل خام فروشی را نیز حل خواهد کرد.

رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: با حذف نفت قطعا بخشی از درآمدهای دولت کسر می‌شود و باید این هزینه‌ها را تأمین کرد. دولت می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را از طریق بخش خصوصی تأمین کند.

خسروجردی با اشاره به ظرفیت پتروشیمی برای تولید پنج هزار قلم کالا از فرآورده‌های گازی گفت: ما گاز را می‌سوزانیم درصورتیکه اگر صرف بخش فرآورده شود و درآمد فروش آن به دولت برسد قطعا کسری‌ها جبران خواهد شد.

رئیس اتاق مشترک ایران و آفریقا با اذعان به مشکلات فعلی کشور برای فروش نفت خام مطرح کرد: اگر فرآورده را برای درآمدهای دولت در نظر بگیریم عملا مشکل کسری بودجه برطرف خواهد شد.

وی صادرات نفت را در شرایط تحریمی کاری بسیار دشوار خواند و گفت: ما ۵۵ مشتری نفت داریم که تعدادی از آنها را با ارزان فروشی و ایجاد انگیزه‌ی درآمدی بیشتر، مجاب به خرید نفت می‌کنیم، از طرفی کشتی با پرچم ایران امکان پهلوگیری ندارد و باید به یک کشتی دیگر منتقل شود و مشکل سوم هم وارد کردن پول فروش نفت به کشور است اما برای فرآورده‌های نفتی ۲ هزار مشتری داریم.

خسروجردی در ادامه مطلب، فروش فرآورده‌های نفتی را به مراتب آسان‌تر از فروش نفت دانست و افزود: اکثر این مشتریان گمنام هستند و کشورها هم در صورت خرید فرآورده‌های نفتی ایران هیچ نگرانی بابت ضبط دارایی هایشان نخواهد داشت ضمن اینکه حمل پول فروش این فرآورده‌ها نیز بسیار راحت‌تر است.

رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی با تأکید بر لزوم کاهش هزینه‌های دولت مطابق با درآمدها بیان کرد: با ساخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها می‌توان بخش زیادی از مشکلات کشور را حل کرد.

*سهم نفت در بودجه ۹۹ بیشتر از ۱۰ درصد است

مجتبی رحمتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با نگاهی کلی به بودجه سال ۹۹ گفت: ۱۴٫۵ درصد نفت کشور سهم شرکت ملی نفت، ۳۶ درصد سهم صندوق توسعه ملی، که البته برای سال ۹۹ حدود ۲۰ درصد در نظر گرفته شده و مابقی هم سهم دولت است.

این کارشناس بودجه تصریح کرد: دولت معتقد است که سهم نفت در لایحه بودجه ۹۹ حدود ۱۰ درصد است درصورتیکه بیشتر از این حرفهاست. یعنی علاوه بر ۴۸ هزار میلیارد تومان، ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر که به عنوان قرض از منابع صندوق توسعه ملی است نیز باید به درآمدهای نفتی اضافه کنیم.

رحمتی همچنین گفت: رقمی که برای فروش و واگذاری‌های املاک منقول و غیرمنقول تحت عنوان مولد سازی دارایی‌ها در نظر گرفته شده نیز رقمی بسیار بالایی است که با توجه به عملکرد سال ۱۳۹۸، امکان تحقق آن وجود ندارد و شرایط اقتصادی کشور هم این اجازه را به ما نمی‌دهد.

کارشناس اقتصادی در توضیح بیشتر این مطلب تصریح کرد: عملکرد هفت ماهه فروش اموال حداکثر در بهترین حالت دو هزار میلیارد تومان بوده اما در لایحه رقمی نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است البته اگر اقتصاد ما ظرفیت فروش چنین اموالی را داشته باشد کسری بودجه جبران خواهد شد اما در عمل این عدد دست یافتنی نیست.

این کارشناس بودجه با یادآوی این موضوع که وزارت اقتصاد و معاونت خزانه داری باید این لایحه را در سطح گسترده ارائه می‌کردند، گفت: اصلاح ساختار بودجه یک سال است که شروع شده اما حتی پیش نویس لایحه در سطح عمومی هم منتشر نشد تا نظر دولت در این خصوص مشخص گردد.

رحمتی تصریح کرد: از آنجایی که درآمدهای نفتی سهل الوصول است دولت‌ها انرژی زیادی صرف نمی‌کنند و به کسی هم پاسخگو نیستند لذا طبق «قانون برنامه ششم توسعه» و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای جدا شدن از نفت باید پایه‌های مالیاتی را توسعه دهیم.

وی مالیات را یک درآمد سبز و پایدار دانست که ما را از تکانه‌های شدید ارزی ناشی از درآمد‌های نفتی نجات می‌دهد و در عین حال گفت: رقم درآمدهای مالیاتی از حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به ۱۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده اما هنوز تا دستیابی به درآمد مالیاتی پایدار و منطقی فاصله زیادی داریم.

رحمتی ساماندهی معافیت‌های مالی و فرارهای مالیاتی را از جمله الزامات هدفمند کردن مالیات‌ها و جدایی از نفت دانست و عنوان کرد: بخشی از درآمدها در بودجه موهوم و غیرواقعی است که فقط نقش تراز کردن بودجه را بازی می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از بی توجهی به صنایع پایین دست تأکید کرد: در شرایط فعلی ساخت پتروشیمی‌های بزرگ‌تر و حتی در مقیاس کوچک اما با ارزش افزوده بالا برای کاهش خام فروشی به شدت ضروری است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

*دولت در بودجه ۹۹ برنامه خاصی برای اصلاح ساختار بودجه ندارد

محمود سحابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: میزان صادرات نفت پیش بینی شده در سال گذشته بر مبنای یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز بود اما امسال بر مبنای یک میلیون بشکه در روز بسته شد.

وی افزود: از سوی دیگر، بخشی از درآمدهای نفتی حاصل از فروش میعانات گازی به پتروشیمی‌های داخلی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. دولت این موضوع را در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۹ مربوط به هدفمندی دانسته و این دو قضیه نهایتا باعث کاهش میزان درآمدهای نفتی ما از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در بودجه ۹۸ به حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان شد که در نتیجه آن، نگرانی ما درباره عدم تحقق بخشی از این منابع کمتر می‌شود.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: دولت اوایل امسال مجبور به اصلاح بودجه ۹۸ شد و حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای نفتی کاهش یافت.

سحابی با تذکر این نکته که قرار نیست نفت از اقتصاد حذف شود گفت: مهم این است که تکیه اصلی اقتصاد روی نفت نباشد. از آنجایی که نفت یک درآمد سهل الوصولی است دولتها به سراغ منابع مهم دیگر نرفتند بطوریکه هم اکنون نیز که با تحریم‌های اقتصادی مواجهیم درآمدهای مالیاتی آنگونه که باید جدی گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: گویا مسئولان با مردم و فعالان اقتصادی تعارف دارند و از آنجایی که کاهش معافیت‌های مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی منجر به درگیری با تعدادی از گروه‌های صاحب قدرت و ذی نفوذ خواهد شد ترجیح می‌دهند که به سراغ این کار نروند.

وی در توضیح بیشتر این مطلب متذکر شد: منظور از گروه‌های صاحب قدرت، افراد سرمایه دار و یا سیاسی نیستند، به عنوان مثال دولت انگیزه جدی برای دریافت مالیات واقعی از پزشکان و یا در برخورد با وکلا و غیره ندارد و حتی از دریافت مالیات بر عایدی سرمایه هم می‌ترسد. تا زمانی که دولت نفت را پایه اصلی درآمدهای خود بداند به سمت اصلاح نخواهد رفت.

سحابی اظهار داشت: دولت همچنان در بودجه سال ۹۹ همچون سال گذشته برنامه خاصی برای اصلاح ساختاری در دستور کار خود ندارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به راهکارهای بودجه منهای نفت به معنای واقعی گفت: سهم نفت در بودجه ۹۹ اسما ۱۰ درصد است اما عملا با قرض از صندوق توسعه ملی به حدود ۱۷ درصد می‌رسد. قرار نیست سهم نفت در بودجه صفر شود و همین که سهم نفت در بودجه جاری کشور صفر شود تا حد زیادی از مشکلات حل خواهد شد.

سحابی در پایان اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه متاسفانه با بازی کردن با الفاظ مدعی شده که سهم نفت در بودجه جاری صفر است درصورتیکه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی را از محل درآمدهای نفتی تامین می‌شود و همچنان نفت از بودجه جاری قطع نشده است.

*تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی هیچ تاثیری بر قشر ضعیف نداشت

ایمان زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت و گو با طرح سوالاتی بیان داشت: چرا باید قید نفت و درآمد حاصل از فروش نفت را که ثروت ماست زد؟ بخشی از این مسئله به عملکرد دولتها برمی گردد. زمانی که دولتها منبع درآمدی به این شکل دارند مقتصدانه و با بهره وری بالا رفتار نمی‌کنند.

این استاد دانشگاه گفت: در کشورهای تک محصولی مانند ایران هرچه قدر هم که نفت را به میعانات و مشتقات تبدیل کنیم اما نفت کماکان در اقتصاد ما همان نفت است و چه بسا اگر تحریم‌ها نبود فکر کاهش سهم نفت در بودجه ۹۹ به ذهنمان نمی‌رسید.

زنگنه اضافه کرد: علاوه بر لزوم ساماندهی سیاست‌های معافیت مالیاتی برای مناطق آزاد و گروه‌ها و اشخاص، چتر مالیاتی نیز باید گسترده‌تر شود تا درآمدهای مالیاتی فقط از قشر محدود و صرفا از طریق افزایش رقم جبران نشود.

این کارشناس پولی و بانکی بخش عمده‌ای از تاثیرات بودجه نفتی بر اقتصاد کشور را ناشی از سیاست‌های پولی دانست و افزود: ما در وضعیت تحریمی، توفیقی در صادرات نفت نداریم اما تا عبور از این پیچ تاریخی نباید دست روی دست گذاشت.

وی با بیان اینکه تاثیر مستقیم درآمدهای سرشار ارزی ناشی از فروش نفت، بر افزایش پایه پولی گفت: عرضه فراوان ارز از سویی دیگر موجب کاهش قیمت ارز می‌شود و دولتها برای ساماندهی اوضاع به سمت واردات گسترده خواهند رفت و نهایتا تولید ملی آسیب خواهد دید.

زنگنه با اشاره به معنای حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور یادآور شد: بارقه هایی از اطلاعات تخصیص ارزهای ترجیحی در جامعه برای اولین بار سال گذشته منتشر شد و ما تازه متوجه شدیم که این ارزهای ترجیحی هیچ مبنایی ندارند. ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و با هدف خیر تخصیص داده شد و هیچ تاثیری هم بر قشر ضعیف نداشت درصورتیکه اگر دولت این درآمدها را بین مردم توزیع کند به مراتب نفعش برای اقتصاد ملی بیشتر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر