نهاوندیان: باید در برخورد با فساد قانونمند باشیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
نهاوندیان: باید در برخورد با فساد قانونمند باشیم

نهاوندیان: باید در برخورد با فساد قانونمند باشیم

الفخبرگزاری الف |
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که باید در برخورد با فساد قانونمند باشیم ، اظهار داشت: رویه های مبارزه و قانونی فساد باید خود عاری از فساد باشد.

به گزارش تسنیم، محمد نهاوندیان در پنجمین همایش مبارزه با فساد با اشاره به اهمیت این همایش و مورد نیاز جامعه اظهار داشت: نکته مهم این همایش این است که توسط بخش خصوصی برگزار شده است و اتاق بازرگانی برای این کار به پاخواسته و همکاری دستگاه‌های مسئول را در این زمینه در خواست می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه جز با عزم ملی به مبارزه با فساد نمی‌توانیم دست یابیم، گفت: برخورد ریشه‌ای با فساد نیازمند همه جنبه‌های ایجاد انگیزه برای فساد است. توجه به فساد در کل جهان بیشتر از گذشته شده و علت آن دسترسی بیشتر مردم به اطلاعات و فضای مجازی است. به سرعت فساد به یک موضوع سیاسی تبدیل می‌شود و این عامل مورد توجه بیشتر دولتهای جهان است.

نهاوندیان خاطر نشان کرد: بین واقعیت فساد و احساس فساد فاصله است و میتواند واقعیت فساد کمتر باشد با بزرگ نمایی‌ها، اخبار جعلی و اتهامات ثابت نشده. در نظراتی که از مردم پرسیده شده در مطالعات فاصله بین احساس فساد و واقعیت آن خیلی زیاد است.

وی با بیان اینکه فساد به رشد و کارامدی اقتصادی لطمه می‌زند، افزود: فساد اقتصادی و احساس فساد به عدالت لطمه می‌زند و اگر مردم احساس فساد کنند سرمایه اجتماعی و در نتیجه همه ملت آسیب می‌بیند. اگر احساس فساد بین دولت و ملت لطمه ببیند همه احاد جامعه لطمه می‌بیند بنابراین در انسجام و قابلیت مقاومت یک جامعه نقش مهمی دارد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: از ابتدای انقلاب، یکی از شعارهای مهم، مبارزه با فساد اقتصادی بوده و در سال ٧٦ رهبری درخصوص ثروت‌های باد آورده صحبت و جلسات برگزار و گزارش هایی منتشر شد و همیشه این موضوع مورد توجه بوده است.

وی تأکید کرد: آیا جامعه نسبت به مبارزه با فساد رضایت دارد؟ توقع جامعه بیشتر از آنچه بوده که انجام شده است. از حرف و نقد در خصوص فساد کم نگذاشته‌ایم و در عزم مبارزه نیز همین طور ولی میزان نتیجه گیری اگر آنچه نبوده که توقع داشتیم باید ریشه را پیدا کنیم.

مشاور اقتصادی رییس جمهور اظهار داشت: یک نکته اساسی این است که مسئله مبارزه با فساد مربوط به یک فرد و دستگاه و بنگاه نیست و باید سیستمی نگاه کنیم و هماهنگ عمل کنیم و اقدام ریشه‌ای را بر اقدامی مصداقی ترجیح دهیم. گاهی یک دستگاه فساد را گردن دستگاه دیگر می‌اندازد و یا بر علیه هم صحبت می‌کنند ولی خواست مردم این نیست. مردم نتیجه می‌خواهند.

وی ادامه داد: در خصوص موسسات غیر مجاز، سپرده گذاران میگفتند صدا و سیما تبلیغ و آگهی پخش می‌کرد و مردم تفاوتی بین قوه قضاییه و دولت و صدا و سیما نمیدانند و مردم خروجی و نتیجه می‌خواهند. اگر همه به این نتیجه برسیم که همه در یک قایق نشسته‌ایم و بین قوا و بخش خصوصی و دولتی فرقی نیست، آن وقت به راه حل‌های هدفمند و جامع نگر و بلند مدت می‌رسیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نهاوندیان با اشاره به کاستی‌ها گفت: در مبارزه با فساد باید ریشه‌ای برخورد کنیم. در پیام مقام معظم رهبری خشکانیدن فساد مالی و اقتصادی و عمل قاطع و گره گشا تأکید شده است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: حرکت به سمت اقتصاد رقابتی باعث مقاومتهای جدی ازسوی منتفعین می‌شود و برای مقابله با اینها نیاز به عزم ما است. اگر شکاف‌های سیاسی و برخورد با فساد جناحی شد مطمئن باشید مشکل حل نخواهد شد.

وی افزود: تنظیم بازار در شرایطی که رقابتی شدیم پاسخ نمی‌دهد حتما زمینه فساد ایجاد می‌کند و چاره کار نظارت است. اکر در مهندسی سازوکارهای اقتصادی مبنا بر رقابتی و واقعی شدن است، دستگاه اجرایی باید در ارایه خدمات هماهنگ شود.

نهاوندیان اظهارداشت: موسسه اعتباری غیر مجازی که سه درصد سپرده‌ها را تسهیلات دهد جای تعجب است زیرا دستگاه نظارتی از قوت و هماهنگی لازم با دستگاه‌های دیگر برخوردار نبوده است. تأکید بر هماهنگی ملی برای مبارزه با فساد را مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان این که هوشمندسازی برای مبارزه با فساد یک امر ضروری است، ادامه داد: آزادی کسب و کار باید قاعده اصلی بازی باشد و باید با خلاف این برخورد شود. فکر در خصوص اینکه لغو مجوز مانع فساد است کاملا اشتباه است. فرایند کسب و کار باید حتی الامکان الکترونیکی باشد و بین بانک‌های اطلاعاتی ارتباط وجود داشته باشد تا متخلف از این شکاف نتواند استفاده کند.

وی گفت: مرحله سوم مبارزه و شناسایی مفسدان اقتصادی است. مجازات مفاسد لازمه این کار است ولی در شناسایی باید مراقب باشیم تا هم بیگناهی نباید مجازات شود و نه گناهکاری از مجازات فرار کند که موضوع اول مهمتر است.

نهاوندیان با بیان این که باید در برخورد با فساد قانونمند باشیم، اظهار داشت: رویه‌های مبارزه و قانونی فساد باید خود عاری از فساد باشد. در شناسایی کانون‌های فساد در ستاد مبارزه با فساد کارهای بزرگی انجام شده و ماموریت داده شد که گزارشی برای اقدام هماهنگ سه قوه ارایه شود. ستاد مبارزه با فساد گلوگاه‌های فساد را معرفی کرد و سیستم بانی ما در این زمینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: ریشه اصلی تورم نقدینگی است ولی عامل نقدینگی چیست؟ نرخ سود بانکی است. بانک مرکزی هر ساله نرخی را اعلام می‌کرد ولی نمیتوانست آن را محقق کند. هزینه عظیمی بر تولید ما و فشار اقشار کم درآمد وارد می‌کنیم به دلیل اینکه نتوانستیم با بی نظمی در سیستم بانکی مبارزه کنیم.

وی گفت: نخستین کار موضوع فرهنگی است و باید فساد ضد ارزش شود و این مال باید حرام شناخته شود.

وی تأکید کرد: پیروز مبارزه با فساد باید مردم باشند نه یک جناح و یک سازمان و دستگاه.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

برگزاری مهمترین نمایشگاه خودرویی اتریش / از ۵۵ کواترو تا سیویک تایپ آر (+تصاویر)

80+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی غفاری، دبیر فراکسیون ورزش با اعلام این خبر گفت: براساس پیگیری‌های صورت گرفته از سوی رییس فراکسیون ورزش، این فراکسیون فردا ظهر جلسه‌ای را با حضور وزیر ورزش، دبیر کمیته ملی المپیک و سرپرست فدراسیون فوتبال برای بررسی موضوع محرومیت تیم‌های باشگاهی ایران از میزبانی‌ در لیگ قهرمانان آسیا برگزار خواهد کرد.
ایمناایمنا16 ساعت قبل
وی افزود: باور داریم اساسا توسعه بدون وجود زنان ناقص خواهد بود، کانون خانواده در ایران زنان هستند و اصطلاح خانواده بدون زنان ناممکن است به همین دلیل معتقدیم زنان می‌توانند محور توسعه اخلاق باشند. نبود فرصت‌های شغلی مناسب معضل امروز زنان سرپرست خانواریک جامعه‌شناس گفت: زنان سرپرست خانوار با توجه به عدم دسترسی به فرصت‌های شغلی مناسب در مقایسه با مردان دارای کارآمدی کمتری بوده و به طور عمده به مشاغل پاره وقت مشغول هستند. وی در خصوص وضعیت زنان سرپرست خانوار، گفت: زنان سرپرست خانوار با توجه به عدم دسترسی به فرصت‌های شغلی مناسب در مقایسه با مردان دارای کارآمدی کمتری بوده و به ‌طور عمده به مشاغل پاره وقت مشغول هستند. قرایی‌مقدم تصریح کرد: وضعیت اقتصادی و اجتماعی نامطلوب، پائین بودن سطح آگاهی و پائین بودن سطح سلامت روانی و جسمی مسائلی هستند که زنان سرپرست خانوار را به قشری آسیب پذیر تبدیل کرده‌اند. وی افزود: در این بند قانونی به مسأله بیمه زنان خانه‌دار با اولویت زنان سرپرست زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست اشاره شده است.

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر