پیش‎ بینی رشد اقتصادی ۲ درصدی در بودجه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

پیش‎ بینی رشد اقتصادی ۲ درصدی در بودجه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس سازمان برنامه و بودجه: در بودجه سال آینده فروش نفت یک میلیون بشکه با قیمت ۵۰ دلار پیش بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدباقر نوبخت در نشست خبری و در تشریح جزئیات لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور گفت: لایحه بودجه سال آینده کل کشور دیروز با ۱۹ جلد پیوست تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که هیچ کدام از اعداد بودجه مانند سال قبل نیست.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی گفت: این بودجه برای سومین سال تحریم بزرگ اقتصادی تهیه و تدوین شده است، این که چگونه منابع آن را تهیه کنیم، مصارف آن در شرایط تحریم باید متفاوت از شرایط غیر تحریم باشد و سال آینده به دنبال چه چیزی هستیم و برون رفت این بودجه در زندگی مردم چیست؟ نکته مهمی است که باید مشخص شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: مردم به دنبال این هستند تا بودجه امسال گشایشی در شرایط تنگنا ایجاد کند.

آقای نوبخت گفت: امروز بزرگترین وظیفه ما به عنوان یک شهروند این است که باید به همدیگر کمک کنیم و سختی‌های مردم را کاهش دهیم.

وی افزود: بودجه کشور ۴ مأموریت اساسی دارد اول؛ پیش بینی منابع، دوم؛ برآورد مصارف و عملیاتی کردن آن، سوم؛ سیاست‌ها و چهارم اهداف آن است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه کل کشور شامل بودجه عمومی که بودجه دستگاه‌های اجرایی است و بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات غیر دولتی وابسته است.

آقای نوبخت افزود: بودجه امسال با طرحی با عنوان طرح اصلاح بودجه تهیه شده البته همه آن طرح در بودجه امسال نیامده بلکه بودجه امسال گام نخست آن طرح است.

وی گفت: این طرح در ۴ محور و ۹ بسته تهیه و تدوین شده است که شامل درآمدزایی پایدار، هزینه کارکرد کارا، ارتقاء ثبات، توسعه و عدالت، اصلاحات نهادی نظام بودجه ریزی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: منابع عمومی بودجه امسال ۴۸۴ هزار میلیارد تومان است که ۸ درصد رشد دارد و این منابع از سه محل درآمدها، واگذاری‌های سرمایه‌ای و مالی تأمین می‌شود.

آقای نوبخت گفت: درآمد‌ها از ۱۷۵ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی، ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکی و ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل سایر به دست می‌آید.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: درآمد ارزی صادرات گاز ۴ میلیارد دلار خواهد بود که جمع درآمد ارزی حاصل از فروش نفت و گاز ۲۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار خواهد بود.

آقای نوبخت افزود: به این ترتیب سهم ۳۶ درصدی صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد دلار و سهم شرکت نفت ۱۴ و نیم درصد یعنی ۳ و ۲ میلیارد دلار و سهم دولت ۴۹ و نیم درصد یعنی ۱۱ میلیارد دلار است.

وی گفت: در بخش اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه ایی در سال ۹۹ بیش از ۷۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به امسال ۵ درصد رشد دارد و در بخش اعتبارات هزینه‌ای ۳۶۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به امسال ۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: بیشترین پولی که در بودجه در نظر گرفته شده مربوط به امور رفاهی است و بعد از آن بخش آموزش و پژوهش و در رتبه سوم اعتبارات امور دفاعی و امنیتی است.

آقای نوبخت با اشاره به این که در سال آینده ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت حاصل می‌شود، افزود:۷۰ هزار میلیارد تومان آن در بخش اعتبارات هزینه خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال آینده فروش نفت یک میلیون بشکه با قیمت ۵۰ دلار پیش بینی شده است که این رقم امسال یک و نیم میلیون بشکه به قیمت ۵۵ میلیون دلار دیده شده است.

وی گفت: سال آینده حداقل ۴۷ هزار میلیارد تومان اوراق به فروش می‌رسد که ۶۰ درصد نسبت به امسال رشد خواهد داشت.

پیش بینی افتتاح ۱۳ سد در لایحه بودجه ۹۹

محمد باقر نوبخت در ادامه افزود: بهره برداری از ۹ طرح آبرسانی به شهر‌ها به میزان ۲۳۰ میلیون متر مکعب و طرح شبکه آبیاری و زهکشی در ۹۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی هم در بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

وی همچنین گفت: برای تکمیل مسیر‌های ریلی خواف هرات، یزد اقلید، رشت انزلی، همدان سنندج و چابهار زاهدان هم در سال ۹۹بودجه مشخصی اختصاص خواهد یافت.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی نهاد‌ها همچون صدا و سیما از صندوق توسعه ملی ۱۵۰میلیون یورو دریافت کنند، اما اولویت‌های دیگری هم وجود دارد افزود: این تخصیص در لایحه بودجه نیامده بود بلکه درخواست و مجوزی از مقام معظم رهبری برای پرداخت به برخی دستگاه‌ها از جمله صدا و سیما گرفته شد که آن هم به صورت پرداخت تسهیلات است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در لایحه بودجه سال آینده اختصاص اعتبار برای بهره برداری از ۱۳ سد کشور با حجم ۱۱۰۰میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است.

نوبخت درباره زمان پرداخت یارانه و حمایت معیشتی نیز گفت: از این پس دهم هر ماه پرداختی حمایت معیشتی و بیستم هر ماه یارانه‌ها پرداخت خواهد شد.

وی در توضیح بیشتر در خصوص پرداختی‌های سال آینده تصریح کرد: برای همسان سازی بازنشستگان ۶ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی فرهنگیان ۲ هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها ۴۳ هزار میلیارد و برای حمایت معیشتی ۳۱ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت در لایحه برای اجرای برنامه‌های کاهش خط فقر مطلق ۱۵هزار و ۵۵۰ میلیارد و برای استمرار طرح تحول سلامت ۵ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته است.

پیش بینی رشد اقتصادی ۲ درصدی در بودجه

آقای محمدباقر نوبخت با اشاره به پیش‎ بینی رشد اقتصادی ۲ درصدی در بودجه سال ۹۹ گفت: البته مجامع جهانی نیز اعلام کرده‌اند که سال بعد، ایران از رکود خارج می‌شود و دوباره رشد اقتصادی را تجربه می‌کند.

وی درباره شیوه تنظیم افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان گفت: قانون افزایش حقوق را متناسب با میزان تورم دیده است، اما واقعیت این است که توان پرداخت ما بیشتر از این نیست و اگر بود قطعا بیشتر می‌کردیم هر چند سال آینده نرخ تورم را کمتر از امسال پیش‌بینی می‌کنیم.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که چرا الان فروش نفت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه است، اما برای سال بعد یک میلیون بشکه در نظر گرفته‌اید گفت: عدد اعلام شده میزان فروش نفت بین ۳۰۰ تا۵۰۰ هزار بشکه صحت ندارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره احتمال حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر در سال آینده افزود: مجلس هر سال در قانون حذف سه دهک را تصویب می‌کند، اما وقتی طرح حمایت معیشتی را برای ۶۰ میلیون نفر اجرایی کردیم خیلی‌ها معترض بودند و اگر این کار را هم انجام دهیم باعث ایجاد استرس در جامعه می‌شود و ما در لایحه، حذف ۳ دهک را نیاوردیم.

وی همچنین درباره معافیت مالیات هنرمندان گفت: صرفا در خصوص معافیت مالیات هنرمندان برخی‌ها گفتند چرا معافشان کردید در حالیکه از کل جامعه هدف تعداد ده یا بیست نفر درآمد بالایی دارند و نمی‌شود به همه تعمیم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ترور سردار سلیمانی نقض آشکار قوانین بین المللی است

مهر7 دقیقه قبل

مرگ یک کودک بر اثر ریزش منزل مسکونی در ریگان کرمان

نامه‌نیور11 دقیقه قبل

ایلیچیچ: توپ هت تریک‌های خود را به خانه می‌برم چون دخترهایم می‌خواهند با این توپ‌ها بازی کنند

طرفداری14 دقیقه قبل

افزایش شمار جان باختگان ویروس کرونا به ۵۴ نفر

صدا و سیما17 دقیقه قبل

پرنده انحصاری ایران چه نام دارد/ زاغ بور، پرنده‌ای به رنگ کویر‌های ایران

میزان‌آنلاین19 دقیقه قبل

حضرت فاطمه از اوصاف نبوی به فرزندان می‌گوید

تسنیم20 دقیقه قبل

ارزش اقتصادی خاورمیانه منهای آمریکا

اقتصادنیوز23 دقیقه قبل