چوب حراج به اموال دولت نمی‌زنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
چوب حراج به اموال دولت نمی‌زنیم

چوب حراج به اموال دولت نمی‌زنیم

مهرخبرگزاری مهر |
وزیر اقتصاد از اصلاح سازوکارهای واگذاری شرکت‌های دولتی خبر داد و گفت: درراستای واگذاری شرکت های دولتی، چوب حراج به اموال دولت نخواهیم زد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال شکور پورحسین سقلانی نماینده پارس آباد از وزیر امور اقتصاد و دارایی در مورد تخلفات در واگذاری شرکت‌های دولتی در دستور کار قرار گرفت.

دژپسند گفت: در شرایطی که ما از نظر استفاده از درآمدهای نفتی دارای محدودیت هستیم و به سمت انقطاع درآمدهای نفتی از هزینه‌های جاری حرکت کرده‌ایم، واگذاری اموال مازاد دولت و شرکت‌های دولتی یکی از راه کارهای مهم دولت است.

وی با بیان اینکه خصوصی سازی در چند دهه اخیر نیازمند آسیب شناسی عمیق است، افزود: در ابتدای کارم در دولت دوازدهم آسیب شناسی دقیقی در این خصوص انجام دادم. نتیجه این بود که روش‌های کنونی در زمینه واگذاری شرکت‌های دولتی کفایت مقابله با بحران‌های اجتماعی و اقتصادی را ندارد و باید به اقتضای محیط اجتماعی و نوع فعالیت واحدهای اقتصادی در روش‌های واگذاری تنوع ایجاد شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در همین راستا مقرر شد به جای اینکه سهام شرکت‌ها را به یک فرد و یا یک کنسرسیوم واگذار کنیم، واحدهای سرمایه گذاری تشکیل داده و سهام را به مردم واگذار کنیم. این امر به مردمی شدن اقتصاد کشور کمک می‌کند. علاوه براین، این فرآیند موجب حل مشکلات دولت در تأمین مالی خواهد شد.

دژپسند در خصوص روش‌های قیمت گذاری، اظهار داشت: قانونی در این خصوص به تصویب رسیده که تمام جوانب را مورد ارزیابی قرار داده است. خصوصی سازی اگر چه موجب کوچک سازی دولت می‌شود اما نباید منتهی به اجحاف و چوب حراج زدن به اموال دولت شود. به همین دلیل مقرر شد اولا هیئت و افرادی به عنوان کارشناس انتخاب شده و بر مبنای اصول و روش هایی قیمت واگذاری شرکت‌ها را تعیین کنند.

وی تأکید کرد: در گام دوم مقرر شد قیمت تعیین شده به هیئت واگذاری اعلام شده و در این هیئت مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: در چند ماه گذشته تعدادی پالایشگاه برای واگذاری عرضه شده است که بر خلاف گذشته اگر اولین بار امکان عرضه آن وجود نداشت آنها را مشمول تخفیف نکردیم بلکه روش واگذاری را تغییر دادیم.

دژپسند با تأکید بر اینکه در واگذاری‌ها نباید تعلل کنیم، گفت: باید دقت کرد که واگذاری‌ها موجب ایجاد مشکلات اجتماعی نشود.

در ادامه شکور پورحسین سقلان نماینده مردم پارس آباد گفت: سازمان خصوصی سازی در چند سال اخیر به صورت سوال برانگیزی اقدام به واگذاری اموال دولت به افراد نالایق با قیمت نازل کرده است.

وی افزود: به قول رئیس قوه قضائیه این کار واگذاری نیست بلکه به معنای تاراج اموال ملت است. با درخواست نمایندگان از قوه قضائیه، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی، ممنوع الخروج و برکنار شد و پرونده وی مفتوح است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

پورحسین در ادامه به بررسی تخلفات پوری حسینی پرداخت و گفت: شرکت الومینیوم المهدی به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان در زمان مدیریت ایشان به قیمت ۸۰۰ میلیارد تومان به فردی که دارای اهلیت نبود، به صورت اقساطی فروخته شد.

وی در خصوص واگذاری نیشکر هفت تپه اظهار داشت: این مجموعه به فردی واگذار شد که سابقه کار در زمینه کشاورزی را نداشت. این امر موجب بحران‌های اجتماعی و امنیتی در آن منطقه شد.

نماینده مردم پارس آباد خاطرنشان کرد: واگذاری هپکو نیز دارای مشکلات زیادی بود که موجب شد بعد از ۱۳ سال با چندصد میلیارد بدهی به دولت بازگردد.

وی در خصوص واگذاری کشت و صنعت مغان، افزود: این شرکت در تولیت مردم مغان است و تمام نهادهای نظارتی بعد از واگذاری این شرکت از جهت قیمت و اهلیت خریدار، وارد موضوع شده است.

در ادامه جلسه، دژپسند، وزیر اقتصاد گفت: برای تمامی واحدهای واگذار شده که توسط نمایندگان و نهادهای نظارتی مورد ایراد واقع شده بودند، کار گروهی ویژه تشکیل شده است تا مسائل و ایرادات را به صورت دقیق بررسی کنند.

وی افزود: مشکل هپکو را از نظر مالکیت حل کردیم و امروز در دفتر معاون اول جلسه‌ای در این خصوص برگزار شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: در مورد پرونده آلومینیوم المهدی، مشکل را به گونه‌ای حل کردیم که مورد لطف مردم، نمایندگان و مسئولان منطقه قرار گرفتیم. در مورد هفت تپه نیز سال گذشته مشکلات اجتماعی زیادی وجود داشت اما امسال مشکلی وجود ندارد.

دژپسند در خصوص مجموعه کشت و صنعت مغان اظهار داشت: قیمت گذاری این مجموعه توسط کارشناسان دادگستری انجام شده، قیمت گذاری آن مجدد مورد بررسی قرار گرفته و براساس مصوبه دولت بخشی از اراضی این شرکت به عشایر واگذار خواهد شد.

وی تصریح کرد: براساس گزارشات موجود، این شرکت پس از واگذاری از نظر عملکرد، توسعه منطقه، بهره برداری و اشتغال، عملکرد مثبتی داشته است.

دژپسند گفت: پرونده سازمان خصوصی سازی نیز در دادگاه در حال بررسی است.

در پایان پورحسین اعلام کرد: انتظار داریم فرآیندهای خصوصی سازی اصلاح شود اما در عین حال تحقیق و تفحص نمایندگان در مورد واگذاری‌ها در زمان مدیریت پوری حسینی ادامه دارد. اگر وزیر قول دهد که فرآیند واگذاری‌ها اصلاح شده و زمین‌های عشایر در کشت و صنعت مغان تعیین تکلیف شود، سوال را به رأی نمی‌گذارم.

در ادامه وزیر اقتصاد با این درخواست‌ها موافقت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل از واقعه ۱۹ ژانویه به عنوان روز بازگشت آذری‌های مسلمان به هویت واقعی خود یاد کرد و گفت: مسلمانان آذربایجان در این روز در واقع علاقه و عشق قلبی خود به دین مبین اسلام، سرزمین ایران و رهایی از سیطره حکومت کمونیستی را نشان دادند. در روز ۱۹ ژانویه ۱۹۹۰ برابر با ۲۹ دی ۱۳۶۸ همزمان با فروپاشی نظام شوروی سابق جمع بسیار زیادی از مردم مسلمان آذربایجان با برچیدن موانع مرزی به خاک جمهوری اسلامی ایران سرازیر شدند که این اقدام با استقبال مردم مسلمان و غیور مرزنشینان ایرانی مواجه گردید. این روز به نام روز همبستگی آذری‌های مسلمان جهان نامگذاری شده و هر سال گرامی داشته می‌شود. وی افزود: شاه اسماعیل صفوی که از اردبیل برخاسته بود با ایمان، شجاعت و درایت خود توانست کشور ملوک الطوایفی ایران را یکپارچه کرده و تشیع را به عنوان مذهب رسمی این سرزمین اعلام کند. شعرخوانی و نیزط اجرای سرود در گرامیداشت روز ۱۹ ژانویه و نیز خدمات شاه اسماعیل صفویه از برنامه‌های جنبی این مراسم که در سالن اجتماعات نگارخانه خطایی اردبیل ترتیب یافت بودند.

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا11 ساعت قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر