ماراتن سیزدهمین دوره «سینماحقیقت» آغاز شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
ماراتن سیزدهمین دوره «سینماحقیقت» آغاز شد

ماراتن سیزدهمین دوره «سینماحقیقت» آغاز شد

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: آیین افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» با حضور جمعی از مستندسازان و علاقه‌مندان سینمای مستند در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» صبح امروز ۱۸ آذرماه در سالن شماره یک پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرایش را منصور ضابطیان بر عهده داشت، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر این جشنواره روی صحنه آمد و گفت: قرار نیست یک مراسم افتتاحیه در شکل‌های خاص خودش داشته باشیم. سابق بر این هم این جشنواره مراسم افتتاحیه نداشته است. همانطور که بنیان سینمای مستند، ساده و بی‌پیرایه است این جشنواره هم افتتاحیه چندانی ندارد.

وی ادامه داد: خیلی مفتخرم که خانواده سینمای مستند چه در مرکز گسترش و چه به‌عنوان دبیر جشنواره، پذیرای من هستند. این جشنواره دوازده دوره خود را سپری کرده و از دبیران گذشته این جشنواره تشکر می‌کنم. فکر می‌کنم با ثبات دبیری و انسجام، شاهد یک جشنواره خوب و متفاوت هستیم. این جشنواره جایگاه ویژه و متمایزی دارد در این دوره مسیر متفاوتی را آغاز کرده‌ایم. هر چند چرخ را دوباره اختراع نمی‌کنیم بلکه مسیر جدیدی را آغاز کرده‌ایم که کمی متفاوت است.

حمیدی‌مقدم افزود: ماجرا در استانداردسازی ورود به سالن‌ها بود که در هر جشنواره جهانی وجود دارد با توجه به گسترش روزافزون مخاطبان جشنواره، از امسال کارت‌های هویت‌دار صادر کرده‌ایم تا با رزرو بلیت رایگان، فیلم‌ها دیده شوند. اختصاص بخشی از سالن برای کسانی که دوست دارند بلیت‌ها را بخرند و به تماشای فیلم‌ها بنشینند از جمله تفاوت‌های این دوره است. گسترش مخاطبان ما در شهرستان‌ها هم اتفاق مبارکی است.

وی افزود: امسال سال خوبی برای سینمای مستند است. برای مثال یک مستند، سینمای ما را در اسکار نمایندگی می‌کند و این یک حرکت پیشرو است. دریافت سه جایزه مهم از معتبرترین جشنواره مستند جهان یعنی «ایدفا» اتفاق مبارک دیگر این حوزه بود. همه این‌ها این نوید را می‌دهد که سینمای مستند در مسیر حرکت رو به رشدی قرار دارد. تأثیرگذاری سینمایی دارد و با توجه به محتوای خود، با سینمای جهان تعامل می‌کند.

حمیدی‌مقدم ادامه داد: امیدوارم این رشد و نجابت و این پویایی در سینماگران مستند ما پابرجا باشد. سینماحقیقت یک دریچه پویا در همه حوزه‌هاست. بخش‌های متنوعی را در جشنواره تدارک دیده‌ایم. تعامل با مهمانان خارجی داریم، هرچند در شرایط فعلی این کار سخت است، اما با تلاش همکارانم این مهمانان تشریف آورند و قرار است همه بخش‌ها به صورت پویا برگزار شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی افزود: ما اصل مهمی داریم که تکیه بر سندنگاری برای مستند دارد. یک شگفتانه اتفاق افتاده است. شاید از «باد صبا» بارها شنیده‌ایم که صدای سحرانگیز منوچهر انور بر روی آن وجود دارد. راش‌ها و پلان‌های دیده نشده از این فیلم، به دست آمده که با تلاش لادن طاهری مدیر فیلم‌خانه ملی قرار است، این هدیه داده شود. امیدوارم جشنواره خوبی را شاهد باشیم و میزبان خوبی برای شما باشیم. قطعا با شرایط جدید مشکلاتی داریم ولی ناگزیریم این مسیر را طی کنیم.

در ادامه حسین ترابی، محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی‌جهرمی و منوچهر انور روی صحنه آمدند.

در این بخش منوچهر انور گفت: کارگردان باد صبا دچار مصیبت‌های زیادی شده بود. اینجا آمده و گفته بود می‌خواهم نریشن انگلیسی داشته باشم. گفته بودند ما کسی را داریم که می‌تواند این کار را انجام دهد. او پیش دوست مشترکی می‌رود که استاد نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا بود و من به او معرفی شدم. او بعد از دیدن یکی از فیلم‌های من، با من احساس نزدیکی کرد.

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: لاموریس هنرمند بزرگی بود و اصرار داشت در گویندگی انگلیسی، کار دراماتیک شود. سپس فیلم را به زبان فارسی ترجمه کردیم. من این راش‌هایی که امروز می‌خواهیم ببینیم، پیش از این ندیده بودم و خیلی هیجان دارم. چیزی به نام عشق که اگر در فرهنگ ما معنی داشته باشد به من انرژی می‌دهد.

سپس انور با گفتن جمله «خانم‌ها، آقایان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت آغاز می‌شود» این جشنواره را افتتاح کرد. او پس از بیان این جمله گفت: با این جمله به ۶۰ سال پیش رفتم!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای اسحاق جهانگیری صبح امروز در همایش ملی گرامیداشت هفته شورا‌های آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با تأکید بر اینکه شورا‌های آموزش و پرورش باید خود را مسوول آموزش و پرورش استان‌ها بدانند، گفت: در نخستین فرصتی که قانون اساسی اصلاح می‌شود، باید موضوع نظام مدیریت متمرکز مورد توجه و اصلاح قرار بگیرد. وی افزود: امروز به محض تفویض اختیار به استان‌ها، از سوی وزرا اعلام می‌شود که از آنجایی که وزیر در برابر رئیس جمهوری و مجلس پاسخگو است، این تفویض اختیار امکان پذیر نیست. این در حالیست که ایران کشور بزرگی است و به طور مثال یک وزیر نمی‌تواند از تهران برای فلان جاده در فلان منطقه کشور تصمیم گیری کند. آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود به عضویت ۱۷ دستگاه در شورای آموزش و پرورش استان‌ها اشاره کرد و گفت: همه این دستگاه‌ها باید در کنار خیرین، سرمایه گذاران و علاقه‌مندان به کار‌های توسعه‌ای به آموزش و پرورش کمک کنند. سرمایه گذاران و خیرین بدانند هیچ کاری قابل قبول‌تر از کمک به آموزش و پرورش نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

اینفوگرافیک / چه کسانی بسته معیشتی دریافت می‌کنند؟

ایسنا11 دقیقه قبل

یادداشت یک وکیل دادگستری درباره ثبت موسسات حقوقی

ایسنا15 دقیقه قبل

شماری از اسقف‌های کاتولیک خواستار به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی شدند

ایرنا17 دقیقه قبل

انتقاد نمایندگان از مخالفت لاریجانی با مطرح شدن پیشنهادهای مخالفان طرح تشکیل وزارت بازرگانی

فارس18 دقیقه قبل

حبس و غرامت برای قاچاق اثر «پیکاسو»

همشهری20 دقیقه قبل

مادر اژدهای «بازی تاج و تخت» به تئاتر بازمی گردد | نمایشی از چخوف

همشهری21 دقیقه قبل

جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

مشرق‌نیوز21 دقیقه قبل