کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی اعتبار «فرهنگ» در بودجه ۹۹/نباید در حوزه فرهنگ جرم‌سازی کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی اعتبار «فرهنگ» در بودجه ۹۹/نباید در حوزه فرهنگ جرم‌سازی کنیم

کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی اعتبار «فرهنگ» در بودجه ۹۹/نباید در حوزه فرهنگ جرم‌سازی کنیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی اعتبار حوزه فرهنگی کشور در لایحه بودجه ۹۹ گفت: ما نباید در عرصه فرهنگ جرم‌سازی کنیم، بلکه باید مسئولیت اجتماعی در عرصه فرهنگ تقویت شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سید رضا عاملی در نشست با معاونین فرهنگی دستگاه‌ها که امروز در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید قلمروهای شاخص حوزه فرهنگ را به خوبی شناسایی کنیم، اظهار کرد: ما در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه علم و فناوری نیز شاخص‌های قطعی نداریم و معمولا تولید مقاله، پایان‌نامه به منظور رتبه‌بندی‌های علمی به عنوان شاخص مطرح می‌شود. در حالی‌که بحث نشاط و شادابی در محیط دانشگاهی باید به عنوان یک شاخص کیفی حوزه علم و فناوری به شمار برود.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی از شاخص نشاط و شادابی در محیط دانشگاه‌ها صحبت می‌شود، معمولا برگزاری جشنواره‌های موسیقی، هنر، سینما یا رنگ‌آمیزی محیط دانشگاهی، فضای سبز و یا مبلمان دانشگاه را به عنوان شاخص در نظر می‌گیرند. در حالی‌که آنچه که در شادابی و نشاط این مراکز اهمیت دارد، قراردادهای پژوهشی آن دانشگاه است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: هر دانشگاهی که قراردادهای پژوهشی گسترده‌تر داشته باشد، معمولا فضای بانشاط‌تر و شاداب‌تری دارند. چرا که این قرادادها باعث ایجاد درآمد دانشگاه شده و نشست‌ها، سمینارها و کنفرانس‌های مختلف را می‌توانند برگزار کنند و دانشگاه توانسته در راستای ماموریت خود قدمی بردارند.

دکتر عاملی همچنین تاکید کرد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور بحث محوری سند مهندسی فرهنگی را در برنامه‌های کاری خود قرار داد و بر مبنای شاخص‌های این سند می‌توانیم عملکرد و فرآیندهای این حوزه را بسنجیم؛ البته ما هم از نظر نیروی انسانی امکان این سنجش را نداریم و هم اینکه روش درستی به شمار نمی‌رود که بخواهیم در دستگاه‌ها گزارش تهیه کنیم و عملکرد فرهنگی آنها را بسنجیم.

وی ادامه داد: تمامی دستگاه‌ها باید ضامن تهیه گزارش و سنجش عملکرد فرهنگی خود باشند و در این جهت نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی همفکری و همکاری لازم را انجام می‌دهد. ضمن اینکه خانواده فرهنگ در کشور پیوند خورده یکدیگر هستند و رابطه بالا و پایین در این زمینه وجود ندارد. چرا که در این صورت شکننده خواهد بود. به همین جهت همه دستگاه‌ها باید در این حوزه با یکدیگر همکاری و به اولویت‌های حوزه فرهنگ توجه کنند.

بحث حجاب و عفاف از اولویت‌های فرهنگی جامعه

دکتر عاملی بحث حجاب و عفاف را از اولویت‌های فرهنگی جامعه دانست و گفت: رهبری نیز تاکید کردند که اگر این قسمت فرهنگ دچار چالش شود، به امور دیگر نیز کشیده خواهد شد. به همین جهت برخی از راهکارهای تحقق آن با قواعد و مقررات صورت می‌گیرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این زمینه چهار مصوبه داشته است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در جلسه آخر شورا که در حوزه عفاف و حجاب برگزار شد، ما مسئولیت تامین حجاب و عفاف را بر عهده وزارت کشور گذاشتیم و این مسئولیت از وزارت ارشاد به وزارت کشور واگذار شد.

دکتر عاملی تاکید کرد: ما در حوزه حجاب و عفاف نباید فقط به قوانین و مقررات تکیه کنیم، بلکه توجه به بخش اقنایی هم لازم است و باید ذهنیت و نگرش جوانان در این حوزه اصلاح شود.

ضرورت توجه به «فرهنگ مصرف» در جامعه

وی همچنین بر ضرورت توجه به فرهنگ مصرف در جامعه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بودجه حاصل از یارانه‌ها ۱۲۰۰ میلیارد تومان است اما کل بودجه سال ۹۹، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است یعنی دو برابر بودجه کشور ما بودجه یارانه داریم اما به دلیل بی توجهی به فرهنگ مصرف بسیاری از بودجه‌ها در این زمینه هدر می‌رود و ما برای یک واحد انرژی شش واحد انرژی مصرف می‌کنیم و اگر به بخش فرهنگ توجه شود می‌توانیم شاهد معجزه اقتصادی در کشور شویم.

به گفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ما در سند مهندسی فرهنگی ۱۳ راهبرد تدوین کردیم که راهبرد هشتم این سند به فرهنگ مصرف مربوط می‌شود و اگر این حوزه تقویت شود، اعتماد ملی نیز در جامعه شکل می‌گیرد.

دکتر عاملی خاطرنشان کرد: ما در کشور نیازمند کار جمعی در حوزه فرهنگ هستیم. ما کمیسیون فرهنگی را در شورا تشکیل دادیم و همه دستگاه‌ها با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور مسئول فرهنگی خود را به این کمیسیون معرفی می‌کنند که مصوبات آن کمیسیون دستور کار ستاد مهندسی فرهنگی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تعدد نهادهای فرهنگی در کشور ما یک مسئله است، گفت: در لایحه بودجه سال ۹۹، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار فرهنگی کشور کاهش یافته است. اگر چه این کاهش منابع به دلیل کاهش اعتبار در کشور اتفاق افتاده است.

ضمانت‌های اجرایی در حوزه فرهنگ مهم است

دکتر عاملی با تاکید بر اینکه سزاوار نیست متولی‌گری در حوزه فرهنگ داشته باشیم، گفت: نباید بخواهیم همه کارهای این حوزه را خودمان انجام بدهیم. ضمن اینکه ضمانت‌های اجرایی در حوزه فرهنگ نیز مهم است و باید توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید در حوزه فرهنگ جرم‌سازی کنیم، گفت: باید در این حوزه جرم‌زدایی داشته باشیم، اما تشویق‌ها و تنبیه‌هایی نیز لازم است که در نظر گرفته شود؛ البته دیوان عدالت اداری می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد، اما از طرف دیگر جنبه مسئولیت اجتماعی باید تقویت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / ضدعفونی کردن مدارس تهران برای مقابله با کروناویروس

ایسناایسنا1 روز قبل
در پی‌شیوع کرونا در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران، صبح دوشنبه (۵ اسفند) مدارس عدالت و ۱۵ خرداد در منطقه یک تهران برای مقابله با کروناویروس، در حضور خبرنگاران ضدعفونی شدند. مسئولان سلامت آموزش و پرورش می‌گویند این اقدام از دیروز در مدارس شهر تهران آغاز شده است؛ اما این اقدام در تمام مدارس تهران انجام خواهد شد؟ خبرنگار: فرزاد گمار / تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

ببینید | انتقاد باشگاه خبرنگاران از بهنوش بختیاری برای تبلیغ شربت ضد کرونا!

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل

ببینید | تکذیب فایل صوتی جنجالی در بیمارستان مسیح دانشوری پس شیوع کرونا توسط علی‌اکبر ولایتی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

ببینید | راهنمای ساده جست و جوی موبایلی برای یافتن نزدیکترین مرکز مبارزه با کرونا در اطراف‌تان در تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
او در این کتاب، از ویروسی نوشته است که در شهر ووهان چین، در آزمایشگاه ساخته شده است. این کتاب در سال ۱۹۸۱ منتشر شده است. در این کتاب از ویروسی به نام ووهان-۴۰۰ به عنوان سلاحی آزمایشگاهی نام برده شده؛ ویروسی که در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین ساخته شده است. اما پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد کتاب ویرایش شده و در نسخه‌ای که سال ۱۹۸۹ منتشر شده، نام ویروس به ووهان-۴۰۰ تغییر پیدا کرده است. او در کتاب پایان روزها End of Days نوشته است: «در حوالی سال ۲۰۲۰، یک بیماری در سراسر جهان گسترش پیدا می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
چند روزگذشته به دلیل خطر ابتلا به شیوع بیماری کرونا بسیاری از اقلام بهداشتی مانند ماسک، محلول ضد عفونی کننده و … از سوی مردم خریداری شده و نایاب شده‌اند. ویدیوئی در صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری استوری شد که واقعا تعجب آور و یا بهتر است گفته شود شرم‌آور است. با توجه به اینکه چین به عنوان مبدا شروع این بیماری کرونا وکشورهای اول صنعتی جهان رسما اعلام کرده‌اند که هیچ دارویی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونا ۱۹ وجود ندارد دیدن چنین ویدیوهایی فقط نشان از فرصت‌طلبی آن افراد دارد. (در آخر ویدیو تعداد تپق‌هایش را با خنده رفع و رجوع می‌کند!) گول کاسبان مختلف را نخوریم و یادمان باشد که چنین مسائلی فراتر از یک نفع یا سود چند روزه است و شرم بر کسانی که از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا جیب خود را پرتر کنند.

نظرها

اخبار بیشتر