افزایش ۸۴ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
افزایش ۸۴ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه

افزایش ۸۴ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه

مهرخبرگزاری مهر |
تبریز- مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا در آذربایجان شرقی گفت : دریاچه ارومیه باید به صورت یک گفتمان ملی تبدیل شود و به غیر از مشارکت همگانی امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای آذربایجان شرقی امروز در مراسم معرفی سفیران دریاچه ارومیه گفت: قبل از اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل بگیرد مخاطره‌ای به عنوان خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح بود که در نتیجه بر این فکر شدیم تا ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل بگیرد.

خلیل ساعی بیان کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را شروع کرد؛ اگر با وجود روند نزولی ۴۰ سانتی متری دریاچه ارومیه در هر سال، ستاد احیا شکل نمی‌گرفت امروزه چیزی به جز یک تالاب خشکیده نبود.

وی گفت: تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته حدود ۸۴ سانتی متر افزایش یافته است.

ساعی با بیان اینکه یکی از تهدیدهای اصلی دریاچه ارومیه، تبخیر است افزود: در تابستان سال جاری، نزدیک به ۲ میلیارد متر مکعب آب تبخیر شده است.

وی گفت: اگر بتوانیم به راهکارهای جلوگیری از تبخیر دریاچه ارومیه به صورت علمی دست یابیم، در راستای احیای دریاچه ارومیه تأثیر گذار خواهد بود.

ساعی خاطرنشان کرد: با تصمیم گیری دولت برای احیای دریاچه ارومیه و مطالعات انجام گرفته، ۲۷ راهکار احیای دریاچه ارومیه عنوان گردید که اصلی تربن آن، اصلاح الگوی کشت و از طرفی در نظر گرفتن معیشت کشاورزان است.

وی ادامه داد: باتغییر الگوی کشت و با پیش بینی ستاد احیا برای صرفه جویی ۸ درصدی در مصرف آب، حدود ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی صرفه جویی می‌گردد.

ساعی افزود: حقابه دریاچه ارومیه، ۳ میلیارد متر مکعب می‌باشد که سالانه باید بر پیکره دریا وارد شود؛ در استان ما ۳۹۳ میلیون متر مکعب از حقابه دریاچه به دلیل اینکه پتانسیل آبی منطقه کم است باید تأمین شده و بر پیکر دریا وارد شود.

وی گفت: طی سال‌های قبل با وجود بارش‌های موجود، آب به سمت دریاچه روانه نمی‌شد اما با لایروبی مسیل‌ها و هم چنین با انجام لایروبی ۱۴۲ کیلومتری مسیل‌ها در استان آذربایجان شرقی، آب به سمت دریاچه ارومیه روانه شد.

وی ادامه داد: افزایش تراز دریاچه ارومیه به واسطه لایروبی مسیل‌های انجام گرفته و رهاسازی ۲/۴ آب‌ ذخیره شده در پشت سدها بود.

ساعی با اشاره بر اینکه با انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه، حدود ۶۲۳ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه روانه خواهد شد افزود: بیش از ۳۰ کیلومتر از تونل زاب، حفاری و لاینینگ شده است.

وی ادامه داد: دولت، ۳ برنامه برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته است که علاوه بر انتقال آب از تونل زاب، می‌توان به انتقال تمامی آب‌های تصفیه شده پساب تبریز بر پیکر دریا اشاره کرد که مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد می‌باشد که با اتمام بخش مایع این مدول، حدود ۱۲۳ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا در آذربایجان شرقی افزود: مدول سوم تصفیه خانه ارومیه، بالغ بر ۵۵ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه روانه خواهد کرد که در مجموع نزدیک بر ۸۵۰ میلیون متر مکعب بر پیکر دریاچه وارد خواهد شد که با انجام این اقدامات، قدری از دغدغه کاهش خواهد یافت اما نباید این دریاچه را از یاد برد.

ساعی با تأکید بر اینکه دریاچه و آب موجود در آن باید به صورت یک گفتمان ملی تبدیل شود افزود: احیای دریاچه ارومیه جز مشارکت همگانی قابل احیا نیست.

وی مباحث اجتماعی و فرهنگی را تأثیر گذار و پاسخگوی احیای دریاچه ارومیه دانست و بیان کرد: مسئولیت گروه پایش، بررسی ۲۷ راهکار احیای دریاچه ارومیه و اینکه میزان اثربخشی هر پروژه را در احیای دریاچه ارومیه بررسی کند و در صورت کاهش اثر بخشی یک راهکار، راهکار جدیدی معرفی کند.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های مهم، فرهنگ سازی و آگاه سازی جوامع محلی و عمومی سبب می‌شود تا از آب به طرز بهینه استفاده کنیم.

وی با اشاره بر متوقف شدن سد شهید مدنی و چراغ ویس انجام گیرد تا در خدمت احیای دریاچه ارومیه باشد گفت: با بررسی اثرات پل میان گذر در خشک شدن دریاچه ارومیه به این رسیده‌اند که باید دو دهانه به طول ۵۰۰ و یک متر با وجود افزایش مقدار آب موجود، انجام خواهد گرفت.

وی در پایان بیان کرد: از پارامترهای خشک شدن دریاچه ارومیه تغییر اقلیم، کاهش نزولات جوی، توسعه باغات و افزایش برداشت از منابع زیرزمینی و تغییر الگوی کشت از من مصرف آبی به پر مصرف آبی را می‌توان برشمرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، به رغم ادعای مقامات دفاعی آمریکا و رسانه‌های مختلف مبنی بر فقدان کشته و زخمی در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الأسد» عراق، تارنمای دفنس وان از ضربه مغزی دستکم یازده نظامی آمریکا خبر داد. یک مقام پنتاگون در گفت‌وگو با دیفنس‌وان اعزام یازده نظامی آمریکایی به خارج از عراق برای درمان را تأیید کرد. سیتیزن‌تروث در این گزارش ادعا کرد به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بیش از صد نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند. به هر روی، به نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکایی به تدریج در حال درز دادن اطلاعات مربوط به تلفات حمله موشکی به عین‌الاسد هستند و احتمال دارد که روند مزبور ادامه یابد. با این حال، تا همین ‌جا، اذعان به آسیب دیدن یازده نظامی آمریکایی نیز با سخنان صریح رئیس‌جمهور این کشور که گفته بود همه نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد در سلامت هستند، در تناقض است.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. سرویس اجتماعی- سایت‌های دوستیابی‌ای وجود دارند ‌که بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بریتانیایی از طریق آن نام‌شان را برای پیدا کردن «شوگر ددی» ثبت می‌کنند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روزنانه «میرر» با انتشار این خبر می‌نویسد: "دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. طبق آماری غیررسمی تعداد دختران بریتانیایی در حال جستجوی شوگر ددی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی به میزان ۳۶ درصد افزایش یافته است. در میان دانشجویان دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه هنر لندن بیشترین تقاضا را برای شوگر ددی داشته‌اند، دومین دانشگاه، دانشجویان دانشگاه منچستر و سومین دانشگاه در این زمینه دانشجویان کالج لندن بوده‌اند که بیشترین تعداد ثبت‌نام جهت یافتن مردان کهنسال را برای دوستی داشته‌اند.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا6 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

1 هفته قبلایسنا1