شمارش آرای انتخابات افغانستان با مشکل جدی مواجه شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
شمارش آرای انتخابات افغانستان با مشکل جدی مواجه شده است

شمارش آرای انتخابات افغانستان با مشکل جدی مواجه شده است

مهرخبرگزاری مهر |
سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی اعلام کرد که روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با مشکلات جدی مواجه است.

«داوود سلطان زوی» سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در خصوص زمان احتمالی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگار مهر گفت: تیم دولت ساز بیش‌تر از همه خواهان شفافیت در روند انتخابات افغانستان است. اما فشار‌های موجود بر روی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان باعث خواهد شد تا این کمیسیون نتواند روند شمارش آرا را به درستی به پیش ببرد.

سلطان زوی در ارتباط با شفافیت در روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهم این است که تیم‌های انتخاباتی به کمیسیون اعمال فشار نکنند. دیده شده که برخی از مسئولین کمیسیون‌های ولایتی را بعضی از تیم‌ها رد کرده‌اند.

سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی همچنین مدعی شد که برخی از تیم‌های رقیب با توسل به زور تظاهرات اعتراضی را بر علیه تیم دولت ساز برپا کرده‌اند.

سلطان زوی گفت اگر درک درستی از روند فنی استفاده از فناوری بایومتریک در بین تیم‌های انتخاباتی وجود داشته باشد، کمیسیون انتخابات افغانستان می‌تواند کار خود را به درستی به پایان برساند.

سلطان زوی در واکنش به ادعاهایی که گویا کشورهای خارجی در امور کمیسیون انتخابات افغانستان نفوذ کرده و دخالت می‌کنند؛ گفت: روند انتخابات به گونه‌ای است که هیچگونه مداخله در نتیجه انتخابات نمی‌تواند تاثیر داشته باشد، چرا که در این برنامه رأی وجود دارد، ورقه رأی گیری وجود دارد، لیست رأی دهندگان وجود دارد، شواهد رأی گیری وجود دارد، صندوق‌ها وجود دارد، فقط و فقط اگر ما رای‌ها را حساب کنیم ناظرین وجود دارند و تمام پروسه در حضور تمام ناظرین انتخاباتی و نهاد‌ها صورت می‌گیرد پس به همین دلیل بازدید اعضای سفارت خانه‌ها و نمایندگان کشورهای مختلف در صورتی که کمیسیون به صورت مستقل کار خود را به پیش می‌برد هیچ تاثیری نخواهد داشت.

سلطان زوی می‌گوید که خواسته تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری اشرف غنی رئیس جمهور این کشور این است که تمام مسائل بر اساس اصول و قوانین انتخاباتی افغانستان به پیش رود.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

سخنگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی خاطرنشان ساخت که بهتر است همه تیم‌های انتخاباتی بگذارند تمام مسائل بر اساس قانون حل شود و در اخیر کمیسیون انتخابات این کشور برنده انتخابات را معرفی کند.

سلطان زوی در این ارتباط تصریح کرد: در حالت فعلی برای هر بخش پیش بینی وجود دارد و در قانون و طرز العمل‌های انتخاباتی افغانستان برای رفع هر چالش راه حل سنجیده شده است. بهتر است بگذاریم که قانون کار خود را انجام دهد و همه آرا تفکیک شود. خود کمیسیون اعلام می‌کند که کدام تیم تا چه اندازه رأی دارد.

سخنگوی تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی انجام تقلب در انتخابات افغانستان را به کلی رد نکرد؛ اما تصریح نمود: ما نمی‌گوییم که انتخابات چگونه بوده یا نبوده (تقلب صورت گرفته یا نگرفته) ما به عنوان یک تیم انتخاباتی می‌گوییم که انتخابات صورت گرفت، در تمام انتخاباتی که در جهان برگزاری می‌شود تخطی‌ها و کارهای غیر اصولی صورت می‌گیرد، آرای پاک و ناپاک وجود دارد، اما در تمام جهان باید آرایی که برای آن شواهد کافی وجود ندارد از آرای پاک تفکیک شود.

سلطان زوی گفت که تیم دولت ساز خواهان شفافیت در انتخابات است؛ وی در این مورد تصریح نمود: ما می‌خواهیم تا آرای پاک مردم افغانستان حساب شود و آرای ناپاک از آن جدا شود و یگانه راه این موضوع این است که پروسه انتخابات بر روی رأی‌ها تطبیق شود، در طرزالعمل انتخابات برای هر موضوعی یک روند قانونی وجود دارد و اگر مانع تطبیق این روند شویم نمی‌توانیم آرای پاک را از ناپاک جدا کنیم ما اول از همه می‌خواهیم که آرای پاک مردم جدا شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر1 روز قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

فیلم | کنایه انتخاباتی روحانی و مقایسه ایران با افغانستان

همشهریهمشهری1 روز قبل
رئیس جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور گفت: افغانستان هم انتخابات الکترونیکی برگزار می‌کند اما در ایران هنوز محقق نشده است. در هر دوره‌ای به وزیر کشور تاکید کردیم، نشد. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۰۸۷۹

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

روایت انقلاب به زبان هنر در مساجد کشور

مهر1 ساعت قبل

پاسخ قضایی به یک تذکر اجرایی

ایسنا1 ساعت قبل

حضور مدافع بلغاری مدنظر استقلال در تست‌های پزشکی

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

ترامپ توافق تجاری جدید امضا می‌کند

ایسنا1 ساعت قبل

مدیر برنامه‌های تیاگو سیلوا: هنوز پیشنهادی از پاری سن ژرمن برای تمدید قرارداد دریافت نکرده‌ایم؛ اولویت تیاگو ماندن در باشگاه است

طرفداری1 ساعت قبل

رضا شکاری: امیدواریم در آینده، شکست مقابل پرسپولیس را جبران کنیم؛ از اینکه نتوانستم در بازی با پرسپولیس کاری کنم، ناراحتم

طرفداری1 ساعت قبل

برنده مدال «کالدکوت» ‌ مشخص شد

ایسنا1 ساعت قبل