خوب بودن فدراسیون به ستاره داشتن نیست/ قطر را مسخره می‌کردیم اما حالا از ما رد می‌شود/ بیرانوند امسال شرایط بهترین بازیکن شدن را نداشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. ورزشی

خوب بودن فدراسیون به ستاره داشتن نیست/ قطر را مسخره می‌کردیم اما حالا از ما رد می‌شود/ بیرانوند امسال شرایط بهترین بازیکن شدن را نداشت

ایلناخبرگزاری ایلنا |
سعید اکبری امروز در این برنامه میزبان فرشید طالبی بازیکن سابق سپاهان، تراکتور، ذوب آهن و کاندیدای بهترین بازیکن سال آسیا بود تا این سوال را از او بپرسد: چرا بیش از 15 سال است بازیکنان ایرانی نتوانسته اند بهترین بازیکن قاره شوند؟

خوب بودن فدراسیون به ستاره داشتن نیست/ قطر را مسخره می‌کردیم اما حالا از ما رد می‌شود/ بیرانوند امسال شرایط بهترین بازیکن شدن را نداشت - 1

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی «سلام صبح بخیر»، طالبی که سال ۲۰۱۰ دومین بازیکن برتر آسیا شده بود، در ابتدا درباره شایعاتی که در خصوص این جایزه وجود دارد، اظهار کرد: شایعات را نه می‌توان تایید کرد نه تکذیب چون اگر تایید کنیم ناحق گفته‌ایم و اگر تکذیب کنیم به ضرر خودمان است. وقتی رندوم تیم‌های دیگر را نگاه می‌کنیم تیم ایران به لحاظ گرفتن عنوان‌های نخست در آسیا، تیم دوم قرار دارد. اتفاقاتی هم برای فدراسیون ما افتاده و همه می‌دانیم فدراسیونمان شرایط خوبی نداشته است.

وی افزود: سالهای قبل فدراسیون ما در آسیا اول می‌شد ولی خود ما در داخل این را قبول نداشتیم و درباره اتفاقاتی که در فوتبال ما افتاده، به عنوان کسی که در دو دهه در تیم‌های خوب و قهرمان بوده‌ام و نزدیک به ۸، ۹ دوره باشگاه‌های آسیا را تجربه کرده‌ام، ما به هیچ لحاظ نمی‌توانستیم خودمان را فدراسیون برتر بدانیم.

این بازیکن سابق فوتبال درباره ۵ ستاره بودن فدراسیون اظهار کرد: اگر به ستاره باشد فکر می‌کنم بحرین هم بتواند ۵ تا اضافه کند و ۱۰ ستاره شود! به ستاره نیست و ما چیزهایی می‌بینیم که ما را از فوتبال آسیا جدا کرده است. همانطور که می‌بینیم قطر دارد اینگونه از ما رد می‌شود.

طالبی درباره احتمال حذف تیم ملی، تاکید کرد: وقتی سومدیریت وجود داشته باشد هر احتمالی وجود دارد. شما نگاه کنید الهلال عربستان قهرمان آسیا می‌شود و سه پله در بهترین لیگ‌های آسیا صعود می‌کند و ما پنجم می‌شویم. ما خودمان را باید برای سهمیه بندی باشگاه‌های آسیا که دو به علاوه دو هستیم آماده کنیم و قطعا کمتر می‌شود وقتی این اتفاقات می‌افتد دنبال نفوذ هستیم و کار را از ریشه درست نمی‌کنیم. ما حضور موفق در باشگاه‌ها نداشتیم و هنوز که هنوز است احساسی به این اتفاقات نگاه می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چطور ممکن است تاج اعلام کند سهمیه ایران ۳+۱ است اما دو هفته پیش مشخص شود این سهمیه ۲ +۲ است، تصریح کرد: شخص آقای کفاشیان به صورت افتخاری در AFC است و هراز گاهی در طول سال چند بار سر می‌زند و اینطور نیست مستمر حضور داشته باشد. اگر قلی زاده را بیاورید که رییس دپارتمان فوتسال هست می‌توانند بگوید آنجا چه خبر است. این حرفهای ضدونقیض نشات گرفته از نبود علوم است. وگرنه یک کلمه انگلیسی اینقدر سخت نیست.

این فوتبالیست سابق در پاسخ به اینکه آیا AFC دارد ما را بازی می‌دهد، گفت: هیچ وقت AFC ما را بازی نمی‌دهد و دنبال پیشرفت و حرکت است. مثلا همین سال قبل به ۴۷ کشور پیشنهاد میزبانی داد. هرچقدر درجه AFC بالا برود درجه‌اش در فیفا بالا می‌رود. شک نکنید. تیم قطر را قبلا محاکمه می‌کردیم به خاطر وقت تلف کردن اما حالا چطور از روی ما رد می‌شود. فوتبال نتیجه تدبیر و اندیشه و برنامه ریزی بلند مدت است.

طالبی یادآور شد: سال ۱۹۸۰ مربی برزیل در دفترچه خاطرات نوشت من در کشوری بدون دار و درخت با این هوای گرم باید به جوانانی فوتبال یاد بدهم که به زور از خانه شان بیرون می‌آید. نزدیک یکی دو سال بعد تیم جوانان قطر صعود کرد و تبدیل به اسطوره شد و ۴۰ سال بعد دسترنج آن روزها به دست آمده و این تیم قهرمان آسیا می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه ما با مدیریت فعلی به کجا می‌خواهیم برسیم، تصریح کرد: یاد خاطره فردی می‌افتم که برای استخدام به شرکتی می‌رود و پیش خودش می‌بیند نه مهارت موردنظر را دارد نه تحصیل و تخصص. اما وقتی پیش خانواده‌اش می‌رود می‌گوید همه چیز پارتی بازی بوده! این اتفاق در فدراسیون هم می‌افتد. مثلا درباره بیرانوند درست است که او بهترین گلر حال حاضر است اما درباره امسال اگر از خودش هم سوال کنید تایید می‌کند امسال این شرایط را نداشته است. ولی ما یاد گرفته‌ایم با احساس بازی می‌کنیم و احساس را جلو می‌اندازیم و فوتبال ما حق این را نداشت که بهترین بازیکن آسیا از بین بازیکنان آن باشد. پارسال پرسپولیس در فینال بود شرایط تیم ملی بهتر بود اما امسال پرسپولیس حذف می‌شود و تیم ملی در آستانه حذف است. پس چرا ما این باورها را داریم؟

در خبری بخوانید: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

طالبی درباره حرکت تاج و مازیار ناظمی و توئیت در خصوص بیرانوند، اظهار کرد: هر نمره در آسیا امتیازاتی دارد که خود به خود بازیکن متوجه می‌شود برتر خواهد شد یا خیر. مثلا در بازی فینال نمره من بیشتر از ساشا استرالیایی بود اما هر دو می‌دانستیم کسی که آن بازی را ببرد قهرمان می‌شود. ما انتظار داریم وزارت ورزش مسائل را ترمیم کند اما می‌بینیم بیشتر اتفاقاتی می‌افتد که تخریب می‌کند! اگر نام ایران برایمان مهم است و افتخارآفرینی کشور مهم است کاری که در جهت پیشرفت نمی‌کنند حداقل تخریب نکنند. اگر بخواهیم علیرضا بیرانوند‌ها را از دست بدهیم. بیرانوند ضربه روحی بزرگی خورد و این کارها خیلی غیرحرفه‌ای است.

وی در پاسخ به اینکه چرا به ناظمی تذکر نمی‌دهند، اذعان کرد: اگر بخواهیم دنبال چراها بگردیم اینقدر چراها پیدا می‌کنیم که نشات گرفته از وزارت ورزش است. ما وقتی افراد ورزشی در راس نداشته باشیم آسیب می‌بینیم. در والیبال و فوتبال هم آسیب دیده‌ایم و شرایط سیاسی اقتصادی خیلی به کشور ما آسیب می‌زند. ما بزرگترین معضلمان تناقضگویی است و آدمهای زیادی داریم که جلوی تلویزیون خوب حرف می‌زنند. در وزارت ورزش هم از کسانی استفاده می‌کنیم که خوب حرف می‌زنند و رگ خواب احساسی مردم را در دست می‌گیرند.

طالبی درباره مربی قطر اظهار کرد: این مربی خوب از اسپانیا نشات گرفته بود و همان انگیزه را در قطر گذاشت و هدف دار کار کردند و دیدیم تیم قطر صدر آسیا قرار گرفت و مربی شاقی هم نبود.

در بخش مرور عکسهای طالبی در دوران بازی، او درباره عکسی از تیم ذوب آهن گفت: آقای سوزوکی هم به من گفت تیم ما قهرمان بود و ما فوق العاده فوتبال می‌کردیم. این تیم قهرمان آسیا که با خون دل درست شده بود تمام ابرقدرتهای آسیا را شکست داده بود. ما در دل عربستان الهلال را شکست دادیم اما بعد تیم را به مدیرانی دادند که سومدیریت وجودشان را پر کرده بود و طی یک سال و نیم شرایط به نحوی تغییر کرد که برای نیفتادن از لیگ برتر ایران می‌جنگید!

وی درباره ماجرای اخراج از بازی معروف سپاهان، استقلال و داستانی که با امیر قلعه نویی داشت، توضیح داد: من از سالی که فجر سپاسی بودم در سال ۷۹ ایشان منت می‌گذاشتند و محبت داشتند و درخواست می‌کردند وارد تیمشان شوم. هروقت امیرخان در یک تیمی بودند من در تیم دیگری بودم که شرایطم ایده آل بود. ایشان ۱۵ سال از من درخواست می‌کردند اما شرایط همکاری مهیا نمی‌شد. کارنامه من هم مشخص است و فقط دو بار اخراج شدم. بعدها هم از استقلال و تراکتور پیشنهاد داشتم که برای عدم ایجاد حاشیه به استقلال رفتم و با تمام وجود استغفار می‌کنم که به تیم تراکتور رفتم.

این بازیکن سابق استقلال درباره بازیگری خود نیز گفت: من در سریال «در مسیر زاینده رود» ساخته استاد حسن فتحی نقشی داشتم در «نفس شیرین» هم بازی کردم. من اصلا در حد بازیگری نیستم و جسارت کردم از من درخواست شد و این فیلم را بازی کردم.

وی در پایان گفت: از مطبوعات و رسانه‌ها خواهش دارم شما که می‌توانید کاری کنید چون فقط شما می‌توانید دلسوز باشید از دل فدراسیون که دلسوزی ایجاد نمی‌شود. بعد از گرانی بنزین، میزگردهایی برگزار شد و همه بعد از گرانی سوخت می‌آمدند و می‌گفتند اجناس دیگر گران نمی‌شود و نمی‌شود اما آخر شد. کاش یک میزگرد درباره فوتبال بگذارید. امیدوارم از این شادی‌های لحظه‌ای دست برداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ خلاصه بازی الریان صفر - ۵ استقلال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رسوایی دروغگویی‌های ترامپ درباره ضربات موشکی ایران + فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل
ان، «توماس کمپبل» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا امروز آسیب مغزی در ۵۰ نیروی نظامی آمریکایی تشخیص داده شده است. حدود ۲۰۰ نفر که در زمان حمله موشکی ایران در محل انفجار حضور داشتند، تحت بررسی قرار گرفته‌اند. پنتاگون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابتدا مدعی شده بودند که هیچ نیروی نظامی در حمله موشکی هشتم ژانویه (۱۸ دی ماه) ایران به عین الاسد زخمی یا کشته نشده است. پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.

خلاصه بازی السیلیه - شهرخودرو / ایران ۴ -AFC ۰

مهرمهر1 روز قبل
بازی پرافت و خیر شهرخودرو و السیلیه قطر به نفع مشهدی‌ها به پایان رسید. این بازی بعد از تساوی در ۱۲۰ دقیقه به ضربات پنالتی کشیده شد که در پایان شهرخودرو موفق شد به مرحله گروهی صعود کند.

فیلم/ کاشته زیبای وریا و گل اول استقلال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
در دقیقه ۸ بازی استقلال - الریان، وریا غفوری ضربه ایستگاهی پشت محوطه جریمه را به تیر دروازه قطری‌ها کوبید و توپ برگشتی را دیباته به گل اول استقلال تبدیل کرد.

فیلم | بدل کیم جونگ اون و بوریس جانسون در هنگ کنگ

همشهریهمشهری1 روز قبل
دو شخص که خود را به شکل بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی درآورده‌اند در میان معترضان هنگ کنگی رفتند. بدل کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس را در هنگ کنگ ببینید. دریافت ۵ MB کد خبر ۴۸۱۱۳۷

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا9 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی

نظرها

اخبار بیشتر