جانسون راه دشواری برای کسب اکثریت پارلمان انگلیس دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
جانسون راه دشواری برای کسب اکثریت پارلمان انگلیس دارد

جانسون راه دشواری برای کسب اکثریت پارلمان انگلیس دارد

فارسخبرگزاری فارس |
هر چند در آستانه انتخابات، بیشتر نظرسنجی‌ها از پیشتازی حزب محافظه‌کار حکایت دارد، احتمال می‌رود حزب جانسون اکثریت پارلمان مورد نیاز برای پیشبردطرح «برگزیت» را به دست نیاورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نتایج نظرسنجی مؤسسه «سرویشن» (Survation) که برای برنامه «صبح به خیر بریتانیا» شبکه «آی تی وی» انجام گرفته و امروز (دوشنبه) منتشر شده است، حزب محافظه‌کاران «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، اختلاف خود را با حزب کارگر به ۱۴ درصد افزایش داد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نظرسنجی پیشین این شبکه که هفته گذشته منتشر شد، از پیشتازی حزب محافظه‌کار انگلیس با اختلاف ۹ درصد در مقابل حزب کارگر ‌حکایت داشت.

با این حال که اکثر نظرسنجی‌های قبل از برگزاری انتخابات آخر هفته انگلیس، حکایت از پیشتازی حزب محافظه‌کار دارد، اما برخی از آنها نشان می‌دهد که حزب جانسون مسیر دشواری را برای کسب اکثریت پارلمان در پیش دارد.

در آستانه انتخابات سراسری روز پنجشنبه هفته جاری انگلیس، نظرسجی جدید، حمایت از حزب جانسون را به ۴۵ درصد افزایش و حمایت از حزب کارگر را به ۳۱ درصد کاهش داد.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۲ درصد از شرکت‌کنندگان رأی تاکتیکی را بررسی می‌کنند و این در حالی است که ۴۴ درصد می‌گویند قصد چنین کاری را ندارند.

این نظرسنجی تلفنی در بین یکهزار و ۱۲ تن در بازه زمانی ۵ دسامبر تا ۷ دسامبر (۱۴ تا ۱۶ آذرماه) برگزار شده است.

روز شنبه هفته جاری، چهار مؤسسه نظرسنجی، نتایجی از نظرسنجی‌های قبل از انتخابات انگلیس را منتشر کردند که در آنها محافظه‌کاران با اختلافی بین هشت تا ۱۵ درصد از حزب کارگر جلوتر بودند.

طبق گزارش رویترز، جانسون احتمالا علیرغم پیروزی در انتخابات نتواند اکثریت مورد نیاز پارلمان را برای خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ضرب‌الاجل ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ماه)، به دست آورد زیرا این احتمال وجود دارد که برخی از رأی‌دهندگان انگلیسی تا با استفاده از رأی تاکتیکی مانع از پیشبرد طرح برگزیت جانسون شوند.

رأی‌دهندگان با رأی تاکتیکی به امید جلوگیری از پیروزی حزبی منفور به حزبی رأی می‌دهندکه واقعا حامی آن نیستند.

نظرسنجی روز شنبه مؤسسه «ساوانتا کامرس» (Savanta ComRes) نشان می‌دهد که اختلاف محافظه‌کاران در مقابل حزب کارگر در مقایسه با نظرسنجی روز چهارشنبه هفته گذشته به هشت درصد کاهش یافت و این در حالی است که در نظرسنجی پیشین، حزب جانسون با اختلاف ۱۰ درصد از حزب کارگر پیشی گرفته بود.

نظرسنجی «Datapraxis» همچنین نشان می‌دهد که حزب جانسون با اکثریت ۳۸ درصد در انتخابات پارلمانی ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) پیروز خواهد شد و این در حالی است که نظرسنجی دو هفته پیش نشان داده بود که حزب وی با کسب ۴۸ درصد آرا در انتخابات پارلمانی پیروز می‌شود.

نظرسنجی «یوگاو» نیز نشان داد که حزب جانسون بدون رأی تاکتیکی، در مسیر کسب ۳۴۵ کرسی پارلمان یا همان اکثریت ۴۰ درصدی پارلمان قرار گرفته است اما رأی تاکتیکی ۴۱ هزار نفر در ۳۶ استان متزلزل که احتمال رأی دادن به هر حزبی وجود دارد، از حزب جانسون برای کسب اکثریت پارلمان جلوگیری می‌کند.

انتخابات زودهنگام در انگلیس قرار است در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) برگزار شود. نخست‌وزیر انگلیس درخواست برگزاری این انتخابات را بعد از آن صادر کرد که نتوانست کشورش را در موعد مدنظر خود یعنی ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج کند.

جانسون پیشتر در مراسم رونمایی از برنامه حزب محافظه کار برای دولت بعدی، وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، انگلیس روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت دفاع روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دهها تن از نیروهای نظامی دولت سوریه در حمله گروهی از شورشیان مسلح کشته شدند. این وزارتخانه، شمار کشته شدگان را ۴۰ تن اعلام کرد. مسکو همچنین اعلام کرد که این شورشیان مسلح در یکی از این عملیات تهاجمی که روز چهارشنبه آغاز شد، دو منطقه مسکونی در ادلب را به تصرف خود درآوردند. رسانه رسمی سوریه بدون اشاره به تلفات این حمله اعلام کرد که این حمله شامل خودروهای بمب گذاری شده و گلوله باران شدید شورشیان بود. این در حالی است که سخنگوی ائتلاف جبهه آزادیبخش ملی سوریه وابسته به معارضان سوری این گزارش رسانه سوریه و دولت روسیه را تکذیب کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته است.
الفالف4 ساعت قبل
تظاهرات میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در حالی آغاز شده است که طرفداران گروه‌های مختلف شیعه – که تا چندی پیش در خصوص حمایت از دولت بغداد با هم اختلاف داشتند – اکنون یکصدا خواستار خروج آمریکا از این کشور شده‌اند. «محمد محیی» سخنگوی کتایب حزب الله و از جناح‌های حاضر در حشدالشعبی می‌گوید تظاهرات روز جمعه به تقویت هرچه بیشتر مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی منجر شده و نیز بیانگر خواسته عراقی‌ها از طبقات مختلف سیاسی و اجتماعی است. این خواسته مردم عراق و پارلمان این کشور است. " جنبش عصائب اهل حق نیز که از گروه‌های تاثیرگذار در پارلمان عراق محسوب می‌شود، از تظاهرات میلیونی عراق به عنوان اراده ملت در مخالفت با اشغالگری و نیز تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق یاد کرده است. و قطعا خروج نظامیان آمریکایی از عراق، از جمله مهم‌ترین بندهای این راهکار خواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
شبکه خبری سی‌بی‌سی گزارش داد به رغم تکذیب وجود دستور بازداشت و بازجویی مسافران ایرانی‌تبار از سوی مقام‌های آمریکایی، به سندی در تایید این مطلب دست یافته است. در این ایمیل که ساندرز آن را به سی‌بی‌سی ارسال کرده، مامور مرزی آمریکایی تایید کرده است که اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا دستور داده افراد ایرانی‌تباری که قصد ورود به ایالات متحده دارند، مورد بازجویی قرار گیرند. به گفته این مامور مرزی، دست کم اداره مرزی سیاتل که مسوول محافظ از مرز آمریکا و کانادا در محدوده واشنگتن است، این دستور را دریافت کرده است. بر این اساس، ماموران گذرگاه مرزی «پیس آرک» در مرز کانادا با آمریکا موظف به پرسیدن سئوال‌های مربوط به تروریسم از ایرانی‌تباران شده‌اند. گزارش‌ها پیرامون این اقدام اداره محافظت مرزی آمریکا اوایل ماه ژانویه (اواسط دی‌ماه) همزمان با اقدام تروریستی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی منتشر شد.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
این گزارش همچنین به دیگر ابزارهای فشار آمریکا علیه دولت عراق از جمله رد تمدید معافیتهای تحریمی واشنگتن علیه ایران اشاره کرده است. درحالیکه مشخص نیست عراق چه مقدار پول در این حساب در اختیار دارد، روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید که تا پایان سال ۲۰۱۸ بغداد حدود ۳ میلیارد دلار در آن حساب پول دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی، عراق را به اعمال تحریمهای گسترده از سوی واشنگتن تهدید کرد. ما پول زیادی از آنها را در اختیار داریم. فکر می‌کنم که آنها با پرداخت پول موافقت کنند در غیر اینصورت ما در آنجا می‌مانیم».

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
رئیس شورای اروپا روز جمعه در حساب توتیری خود از امضای توافق برگزیت بعد از تصویب این توافق در پارلمان انگلیس خبر داد. چارلز میچل رئیس شورای اروپا افزود: امروز به همراه اورسولا فن در لین رئیس کمیسیون اروپا، توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را امضا کردیم. نمایندگان پارلمان انگلیس روز چهارشنبه توافق انگلیس با اتحادیه اروپا برای اجرای «برگزیت» را به تصویب نهایی رساندند. در روز پنج شنبه نیز ملکه انگلیس آن ار مورد تایید نهایی قرار داد. انگلیس قرار است روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شود و انگلیس را به نخستین کشوری تبدیل می‌کند که از این اتحادیه خارج می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر