طرز تفکر تمرکزگرایی امکانات، کارایی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اجتماعی
طرز تفکر تمرکزگرایی امکانات، کارایی ندارد

طرز تفکر تمرکزگرایی امکانات، کارایی ندارد

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
دکتر امیر حیات مقدم تحلیل گر سیاسی گفت:در صورت وجود امکانات کافی در شهرستان‌ها حجم بالای مهاجرت به تهران صورت نمی‌گرفت؛ در کشور‌های توسعه یافته در تمام نقاط کشور امکانات توسط نهاد‌های خصوصی تقویت شده است...

احسن نیوز: دکتر امیر حیات مقدم تحلیل‌گر سیاسی گفت: در صورت وجود امکانات کافی در شهرستان‌ها حجم بالای مهاجرت به تهران صورت نمی‌گرفت؛ در کشور‌های توسعه یافته در تمام نقاط کشور امکانات توسط نهاد‌های خصوصی تقویت شده است. برخی آمار داده‌اند که از هر صد نفر ایرانی یازده نفر ساکن تهران هستند و این مساله باعث بالا رفتن ترافیک عذاب آور تهران شده است. شرایط زندگی در کلان شهر‌هایی مانند تهران فوق العاده سخت است و برخی از هموطنان ما برای معالجه مجبور هستند به تهران مسافرت داشته باشندالبته شیراز هم در شرایط نسبتا خوبی در زمینه درمان قرار دارد، ولی باید فضا طوری باشد که این مسافرت‌ها به حداقل خود برسد.

هر چه نهاد‌های خصوصی در زمینه بهداشت و درمان بیشتر ورود پیدا کنند و آزادی عمل مناسبی نیز داشته باشند صد درصد کیفیت درمان بالاتر می‌رود. ایران در برخی رشته‌های علمی از جمله پزشکی قوی است و ما شاهد این مساله هستیم که پزشکان ایرانی در برخی از کشور‌های اروپایی و یا آمریکایی در حال طبابت و فعالیت هستند که صد در صد این نیرو‌ها سرمایه‌های یک کشور محسوب می‌شوند.

مطلوب است برنامه ریزی به نحوی صورت گیرد که در سایر شهرستان‌ها امکاناتی شامل بیمارستان و یا شغل مناسب وجود داشته باشد. متاسفانه شرایط تهران مناسب نیست و مراجعه‌های بسیاری برای خدمات درمانی و یا موارد این چنینی وجود دارد. در برخی از شهرستان‌ها ما دیده‌ایم که پزشکان ماهر و با با هزینه‌های شخصی خود که عمدتا از راه طبابت به دست آمده در شهر و زادگاه خود یک کلینیک تخصصی احداث کرده‌اند که کار‌های با کیفیتی نیز انجام می‌دهند اقدام مذکور فوق العاده مثبت و خوب است، ولی کافی نیست باید ادامه پیدا کند که متناسب با جمعیت ایران خدمات پزشکی استاندارد نیز ارائه شود.

در استان خوزستان در بسیاری از شهر‌ها حتی امکاناتی همچون آب آشامیدنی هم وجود ندارد و مردم سالیان طولانی است به دلیل نبود آب مناسب در زجر و عذاب هستند و حتی آب در برخی از شهر‌ها برای شست و شوی اتومبیل و یا لباس هم کارایی ندارد و آب کاملا گل آلود است.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

بنده زمانی که در سمت استاندارخوزستان خدمت می‌کردم پیگیری بودم تا برای روستا‌های بالای بیست خانوار گاز شهری داشته باشند و به فضل پرودگار و همت کارکنان این مهم صورت پذیرفت از جمله مناطقی که همچنین برای پروژه گاز رسانی شهری صورت پذیرفت بندر هندیجان شهر لنج‌ها بود.

پروژه جاده بین بندر ماهشهر و بندر هندیجان را نیزدر حدود پانزده کیلومتر انجام شد و البته کل پروژه هفتاد و پنج کیلومتر بود و قرار بود که در نظر گرفته شده بود در دو سال تکمیل شود، ولی متاسفانه پروژه را رها کردند و حدودا سیزده سال طول کشید که پروژه تکمیل شود.

در دوران مذکور حدودا هزار میلیارد تومان وام به بنگاه‌های اقتصادی و خصوصی اختصاص یافت و بنده نیز پیگیر این مساله بودم وتمام سعی بر این بود که وام با بهره پایین تخصیص یابد با توجه به این مسئله آمار بیکاری کاهش یافت. (معادل سازی رقم وام باتوجه به مبلغ ریالی آنزمان حدودا یک میلیارد دلار است)

در زمان مذکور پروژه‌ها منتقدانی داشتند که ریشه در تمرکز گرایی امکانات داشت یعنی اعتقاد به گستردگی امکانات نداشتند و مخالف گاز رسانی به هندیجان یا روستا‌های بالای بیست خانوار بودند و دلیل بنده این بودکه عدم وجود امکانات کافی در نقاط دوردست باعث تورم جمعیتی در کلان شهر‌ها و از بین رفتن کیفیت زندگی در سراسر کشور می‌شود. در شرایط کنونی ما شاهد آلودگی هوا در کلان شهر تهران هستیم که یکی از مهم‌ترین دلالیل آن تورم جمعیتی است. مشکل آلودگی هوا باید به صورت ریشه‌ای حل شود و تعطیل کردن مدارس و یا طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا کارساز نخواهد بود بهترین راه حل نیز تمرکز زدایی امکانات و نهاد‌ها است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

منابع مالی و درآمدهای پایدار شهری تقویت می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده به درآمد‌های پایدار در شهرداری توجه کرده است و از شهرفروشی جلوگیری می‌کند. وی افزود:، اما در کشور ما به دلیل اینکه شهرداری‌ها متکی به درآمد‌های ناپایدار بودند مثل فروش تراکم و فروش زمین؛ در عمل به درآمد‌های پایدار توجهی نمی‌شد. الویری گفت: خوشبختانه مجلس به این موضوع مهم توجه کرد و سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد. از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده طبق قانون ۳ درصد سهم شهرداری، ۵ درصد سهم دولت و یک درصد هم سهم بهداشت و ورزش بوده است که تغییر می‌کند. عضو شورای شهر تهران گفت: در لایحه درآمد پایدار مسیر‌های مختلفی برای تامین درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها پیش بینی شده است.

خبر خوب شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

موج جدید سرما در راه کشور

الفالف22 ساعت قبل
موج جدید سرما در راه کشورگروه اجتماعی الف، ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۲:۴۶ ۳۹۸۱۱۰۱۱۷۸هواشناسی از روز جمعه حدود ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دما را در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌کند.

حضور خانواده شهدا مقابل ساختمان فرو ریخته پلاسکو + فیلم و عکس

رکنارکنا2 روز قبل
سه سال پیش در چنین روزی، ایرانیان در بهت وقوع یک فاجعه خبری فرو رفتند. ساختمان پلاسکو ساعت ۸ صبح دچار حریق شد و قبل از رسیدن ساعت به زمان ظهر در برابر چشمان حیرت زده مردم، آتش نشانان، خبرنگاران و عکاسان، رهگذران و کل مردم ایران فرو ریخت. پلاسکو فرو می‌ریخت و آتش نشانانی که بیرون ساختمان بودند صورتشان غرق اشک می‌شد. اشک از دست دادن همکارانشان که هنوز در ساختمان در حال اطفا حریق بودند که پلاسکو ریخت و زندگی آنها را نیز در خود فرو برد و بی جانشان کرد. امروز در سومین سالگرد حادثه پلاسکو، خانواده شهدای این حادثه، با حضور در محل ساختمان پلاسکو، نماز اقامه کرده و نذری به یاد عزیزانشان که مرگی ایثارگرانه دادشتند پخش کردند.

ضرورت اعتماد به دستان توانای فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس قوه قضائیه: باید به تولید کننده تسهیلات تعلق بگیرد نه به دلالی زیرا دلالی و سوداگری به تولید آسیب می‌زند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بین امنیت و اقتصاد تفکیکی وجود ندارد و با آرامش و امنیت است که تولید کننده می‌تواند نقش خود را در رونق اقتصادی کشور ایفا کند.

همشهری TV | مسیحیانی که خود را اقلیت نمی‌دانند

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

صعود مس و سن‌ایچ به نیمه‌نهایی لیگ برتر فوتسال

ایسنا2 دقیقه قبل

مسدود شدن بیش از ۱۸۰ راه روستایی کهگیلویه و بویراحمد/ محور یاسوج_ اقلید هم مسدود شد

ایسنا3 دقیقه قبل

لغو صدور روادید برای بازرگانان ایرانی/ درخواست صدور یا تمدید سایر روادیدها همچنان برقرار است

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

پوریا ایدنی، شطرنج باز ایرانی از بازی مقابل نماینده رژیم صهیونیستی انصراف داد

طرفداری6 دقیقه قبل

اجرای طرح سلامت نوروزی از اواخر اسفند

ایسنا8 دقیقه قبل