قصه ناتمام نساجی‌های قائمشهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

قصه ناتمام نساجی‌های قائمشهر

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
قصه ناتمام نساجی‌های قائمشهر - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - ایرنا - روزنامه حرف مازندران در شماره روز سه شنبه خود در یاداشتی با عنوان «این قصه نا تمام»، بهره برداری‌های سیاسی و غیر سیاسی از کارخانه‌های نساجی قائمشهر را بررسی و از حل نشدن مشکل با گذشت بیش از یک دهه انتقاد کرد.

حرف نوشت: به روزهایی می‌اندیشم که زندگی اشان جریان داشت. طعم کار و کارگری در قائمشهر و در زندگی قائمشهری‌ها شیرین بود. جان داشت زندگی هنوز برایشان چون کار بود. حالا ریشه‌های باقی مانده این جریان و این زندگی می‌خشکد.

در همه هیاهوهایی که برای نساجی‌های مازندران و قائمشهر برپا شد، پول و زمین و پست اما قوی‌تر بود. پاییز است، سرما سخت و جانسوز، زمستان زودتر سر زده است به خانه‌های دل مان. خاطراتم را مرور می‌کنم، نشسته‌ام پای پله‌های فرمانداری قائمشهر، در فاصله‌ای نه چندان آن طرف‌تر و این طرف‌تر کارگران نساجی ایستاده‌اند. این برگ از خاطرات روزهای خبرنگاری من است، روزهایی که کارگران خسته و ناامید تنها پناهشان ما بودیم و قلم مان. دو نفر بودیم که می‌رفتیم پای تحصن‌ها و اعتصاب‌های کارگران نساجی. شاید سالی دو تا سه بار می‌شد که پی ما می‌گشتند کارگران. «بیایید فردا تجمع داریم، توروخدا بیایید شما که بیایید با ما کاری ندارند، ما را نمی‌برند.»

در سرمای زمستان و تابستان می‌نشستیم روی پله‌های ساختمان فرمانداری، تا غروب صبحانه و ناهار را در خیابان می‌خوردیم تا اینها تجمعشان نتیجه بدهد. خبرنگار که باشد شاید مدیری از رو برود و کار کارگری را راه بیاندازد. اما اینگونه نمی‌شد.

از ما می‌خواستند برویم اما نمی‌رفتیم، می‌ماندیم چون تنها کاری که از دستمان برای این کارگران بر می‌آمد همین بود. وگرنه چه اهمیت دارد افشاگری‌های رسانه‌ها …

چه تلخ که بخشی از خاطراتت با بدترین روزهای عده‌ای کارگر عجین شده باشد. چه داستان‌ها و چه ماجراها که نشنیده‌ایم. آنقدر مدرک و سند داده بودند به ما از تخلفات مدیران نساجی که نمی‌دانستم با آنها چه کنم. همه هم نمی‌نوشتند، انصافا همه نمی‌نوشتند، مصلحت اندیشی هم کم بد نیست!

می‌نوشتیم می‌گفتیم، چشم غره مسئولان را می‌دیدیم … اما پای ثابت تحصن هایشان بودیم و هم غم اخراجی هایشان، بدون حقوق ماندنشان … بدون تولید ماندنشان … با آن سواد کم خوب می‌دانستند که می‌شود تولید کرد اما نمی‌کنند.

همه حافظه‌ام را به کار می‌گیرم … کارگر و نساجی و زمین و حقوق و کار و شغل و تولید چه واژه‌های دل انگیزی اند برای کاندیداهای انتخابات شورا و مجلس. موسسه غدیر، بانک ملی، نماینده مجلس، کامیون‌های خالی، سرمایه گذار ترک، شرکت سایپا، زمین‌های مرغوب، مدیران واسطه، مدیران بدون دغدغه …

این روزها پس از ۱۰سال از آن روزها، حالا که فضای مجازی رونق خوبی دارد، می‌توان همه را هشتگ کرد … هر هشتگ یک سئوال؛ چرا واگذار کردید؟ چرا فروختید؟ چرا منصوب کردید؟ چرا نظارت نکردید؟

همه چراها را از همه باید پرسید از آقاجانی فرماندار سال‌های ۸۵ تا ۸۴ یا قلی نژاد سال بعد، پیرفلک و محمدی امروز؛ سرمایه گذار ترک چه شد؟

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

از ادیانی و از عزت الله اکبری و از رضیان و از رعیت، چه کسی نماینده مردم بود؛ ما هم بودیم اما ما کجا و شما کجا …؟

چه کسی به بهانه ورود ماشین آلات جدید، کامیون‌های خالی را در شهر گرداند تا رای بگیرد. چه کسی زمین‌ها را در بهترین نقاط شهر فروخت و امروز هیات مدیره آن شرکت خودروسازی است. کدام قائمشهری دلش سوخت، از شرکت الغدیر و هیات مدیره بانک ملی و شرکت گسترش صنعت و وزارت صنعت و از همه و همه تهرانی‌ها که نمی‌توانستیم انتظار داشته باشیم دلشان به حال مردم بسوزد، از شما انتظار داشتیم …

باورم نمی‌شد روزی کارگری اسنادی به من داد که نشان می‌داد ۱۰۰ نفر در یکی از واحدهای نساجی حقوق می‌گیرند اما غایب هستند. همین کارخانه‌ای که به بهانه سرمایه گذار ترک، صدها برنامه پرطمطراق افتتاحیه و بازسازی و بازدید در آن برگزار شد.

خوب است عادت کردم سند و مسائل اینچنینی را نزد خودم نگه نمی‌دارم، می‌بینم و یادداشت بر می‌دارم و پس می‌دهم و گرنه امروز چه نام‌ها که باید نام برده می‌شد.

باورم نمی‌شود مدیری به مدیرعاملی یکی از واحدها منصوب شد که تکه تکه از ماشین آلات را از کارخانه خارج می‌کرد، مواد اولیه را می‌برد بعدها برای خود نساجی دیگری در یک شهرک صنعتی برپا کرد!

از کدامین درد بگوییم! یک شهردار هم جو زده شد گفت ما می‌خریم! نساجی را خرید، تنها کاری که کرد او هم لیستی از نیروهای حقوق بگیر اما غائب را به لیست کارگران وارد کرد، در محل پارکینگ کارگران ایستگاه آتش نشانی دایر کرد و رفت.

دولت ماند و تامین اجتماعی ماند و بازنشستگانی که یکی با زور و دیگری با خواهش که بیایید بازخرید کنید یا بازنشسته شوید و بروید پی کارتان، تولید در کار نیست!

اگر تولید نبود خب این نیروهای جدید، این نورچشمی‌ها چطور استخدام شدند، چطور قرارداد با آنها بسته شد.

یکی از کارگران راست می‌گفت دیگر از کارگرانی که سال‌ها در نساجی کار می‌کردند خبری نیست، به بهانه نبود تولید و عدم فروش، کارگران را یا اخراج کردند یا بازخرید یا بازنشسته اما باز هم نیرو جذب کردند.

می‌دانم مقصر اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به وضعیت بد مدیریت نساجی، من خبرنگار هستم و آن کارگری که اعتصاب کرده و آن مدیرکل آن نماینده آن فرمانداری که امضا کرده است، آن مدیرکلی که بخشش کرده که گناهی ندارد.

چقدر طمع برانگیز است این داستان نساجی‌ها … نساجی‌ها و نساجی چی‌ها تمام می‌شود اما این داستان بدهی و بدهکاری و واگذاری تمام نمی‌شود.

اما روزی تمام می‌شود این داستان نساجی، تا آخرین میلی مترها از زمین‌ها و تا آخرین تکه‌های آهن پاره‌های این کارخانه را که بفروشند تمام می‌شود.

۷۳۳۵/۱۶۵۴

قصه ناتمام نساجی‌های قائمشهر - 29

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۵ دی ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلفی همچون نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب سیل در سیستان بلوچستان و جلسه هیئت دولت … پرداخته است. انتهای پیام/

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

نظرها

اخبار بیشتر