نرخ دلاربه زودی کاهش می‌یابد / واردات سالانه ۳٫۵ میلیارد دلار دارو با دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
نرخ دلاربه زودی کاهش می‌یابد / واردات سالانه ۳٫۵ میلیارد دلار دارو با دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور

نرخ دلاربه زودی کاهش می‌یابد / واردات سالانه ۳٫۵ میلیارد دلار دارو با دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارضی از آن در افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته که به زودی نرخ آن کاهش و به ثبات می‌رسد.

اعتمادآنلاین| عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه بازدید از مرکز فناوری درخصوص آخرین وضعیت بازار ارز و نوسانات هفته گذشته، گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارض ناشی از آن در افزایش نرخ ارز تاثیر گذار بوده است؛ جو روانی حاکم در داخل و فضاسازی‌ها از خارج کشور سیر نزولی قیمت ارز را صعودی کرد.

او با اشاره به اینکه برخی از طرفداران بالا بردن قیمت ارز شایعه‌هایی را مطرح کرده‌اند که بودجه سال ۹۹ اقتصاد کشور را پولی خواهد کرد، گفت: علاوه بر شایعه پراکنی در فضای مجازی، مردم اطلاع دارند که شبکه‌های خارجی همواره بر روی تخریب آرامش روانی اقتصاد کشور تلاش میکنند.

صبر ما زیاد است هیجانی برخورد نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه صبر ما زیاد است و هیجانی برخورد نخواهیم کرد، افزود: همانطور که در یکسال گذشته بازار ارز را کنترل و متناسب با ارزش ذاتی تعدیل کرده‌ایم و انشالله ثبات را بر این بازار حاکم خواهیم کرد.

همتی توضیح داد: به تدریج ثبات را به بازار ارز بازمی‌گردانیم و امیدواریم مانند گذشته به تدریج شرایط بازار ارز را کنترل و ثبات را در نرخ‌ها حاکم کنیم.

او با اشاره به اینکه شرایط سیاسی کشور‌های همسایه هم در افزایش نرخ ارز تاثیر گذار بوده است، گفت: شرایط سیاسی که در کشور عراق در چند ماه گذشته ایجاد شده بود باعث شده که صادرات به این کشور مختل شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ما هم اکنون در پایان سال میلادی قرار داریم و بسیاری از شرکت‌ها در حال تسویه حساب با طرف خارجی خود هستند و همین موضوع زمینه ساز افزایش تقاضا در بازار می‌شود بنابراین تمامی این اتفاقات زمینه ساز افزایش نرخ ارز در بازارشده است.

همتی درباره اصلاح ساختار بودجه هم گفت: ما در شرایطی می‌خواستیم بودجه را اصلاح کنیم، اما با چند مشکل روبرو بودیم به طوری که نمی‌توانستیم یک دفعه نفت را از درآمد‌های بودجه قطع کنیم.

اصلاح ساختار بودجه چند سالی زمان می‌برد

او اظهار کرد: ما در هر حال با فشار درآمد‌های نفتی روبرو هستیم و نمی‌توانیم روی درآمد‌های نفتی حساب چندانی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار در بودجه یک شبه نمی‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: بحث سهم مالیات‌ها در بودجه و سایر درآمد‌ها از جمله فروش دارایی‌ها، اموال و املاک شرکت‌های دولتی در بودجه بسیار بحث برانگیز بوده است.

همتی درباره هزینه‌های بودجه هم گفت: هزینه‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد کارگران حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

او ادامه داد: اگر می‌خواستیم دستمزد بازنشستگان را کاهش دهیم و اصلاحاتی را در این حوزه ایجاد کنیم باید در صندوق بازنشستگی اصلاحات رخ می‌داد همچنین برای اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارگران هم باید بخشی از تصدی گری‌های دولت کاهش می‌یافت و بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار می‌شد که این اقدامات یک شبه امکان پذیر نبود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح در تمامی این بخش‌ها یک تا دو سال زمان می‌برد، گفت: جهت‌گیری و از سویی دیگر تحریم‌ها با یکدیگر قاطی شده و پیچیدگی‌هایی را در این حوزه ایجاد کرده است.

همتی اظهار کرد: با مقاومتی که از سوی مردم، دولت و دستگاه‌های مختلف صورت گرفته امیدواریم پیچ تحریم‌ها را رد کنیم و شرایط و آینده بهتری را بتوانیم برای اقتصاد کشور رقم بزنیم.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

او با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های استارت آپی سهم قابل توجهی در اقتصاد کشور پیدا کرده‌اند گفت: طبق دستورات مقام معظم رهبری توجه به بحث علمی و فناوری در کشور باید بیشتر شود و دولت و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور این موضوعات را به صورت جدی دنبال می‌کند.

رشد ۵۲درصدی ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در بحث سیستم بانکی هدف ما آن است که همانطور که شرکت‌های دانش بنیان سریع و شتاب دهنده فعالیت می‌کنند ما هم در این حوزه اقدامات شتاب دهنده‌ای را انجام دهیم.

همتی با اشاره به اینکه پتانسیل و تامین مالی این شرکت‌ها در حال بررسی است، افزود: در ۸ ماه اول امسال میزان تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده رشد ۵۲ درصدی داشته است.

او بیان کرد: از ابتدای سال حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپی به حدود ۱۰ هزار مجموعه رسیده‌اند گفت: این آمار‌ها نشان می‌دهد که پتانسیل در این بخش در حال افزایش است و با توجه استقبال این شرکت‌ها روند رسیدن به این محصول سرعت گرفته است.

همتی بیان کرد: در صورتی که ما بتوانیم این کمک‌ها را تقویت کنیم نتایج بهتری را در این بخش به دست خواهیم آورد و ما امیدواریم با کمک همکاران بانکی بتوانیم در این حوزه به نتایج مطلوبتری برسیم.

او با اشاره به اینکه در تمامی حوزه‌ها واردات تنها محدود به نیاز‌های کشور می‌شود، گفت: در بخش اول مواد اولیه حساس کارخانجات و در بخش دوم واردات دارو مهمترین نیاز‌های وارداتی کشور ما به شمار می‌رود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: باید وابستگی دارویی خود را در کشور به حداقل برسانیم و یا کاملا قطع کنیم.

همتی با اشاره به اینکه دیگر لزومی ندارد بسیاری از کالا‌ها را وارد کنیم، گفت: کار‌های بسیار خوبی در این بخش صورت گرفته و طبق صحبت‌هایی که با وزارت بهداشت انجام شده توانسته‌ایم اقدامات خوبی را در این حوزه انجام دهیم.

او با اشاره اینکه سالانه حدود ۳٫۵ میلیارد دلار فقط دارو و تجهیزات پزشکی از طریق دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، گفت: هر درصدی از این ۳٫۵ میلیارد دلار کم شود کمک شایان و قابل توجهی در حوزه کاهش وابستگی ما به کشور می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: کالا و تجهیزات دیگری در حوزه پزشکی با دلار بالای ۴۲۰۰ تومانی هم وارد کشور می‌شود که نشان می‌دهد حجم قابل توجهی در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی به کشور وارد شده است.

همتی تاکید کرد: طبق صحبت‌هایی که با وزیر بهداشت و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و در آینده وابستگی ما به دارو کاهش می‌یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
خودروی «کوییک آر» که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. خودروی کوییک ار که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. به گزارش عصر ایران این خودرو با قیمت ۶۹ میلیون تومان هفته گذشته توسط سایپا به مشتریان عرضه شد و این در حالی است که طی چند روز پس از تحویل «کوئیک آر» این خودرو با حاشیه سود حدود ۲۰ میلیون تومانی با قیمت‌های ۸۷ تا ۹۰ میلیون تومانی در سایت‌های خرید و فروش خودرو عرضه شده است. کوییک آر تنها در بحث ترکیب رنگ و نوع رینگ با کوییک دنده‌ای تفاوت دارد و در سایر مشخصات، مشابه به نمونه تولیدی در سایپا است و حال آنکه یک تفاوت رنگ حاشیه سود تا ۲۰ میلیونی را در پی داشته باشد منطقی به نظر نمی‌رسد. کوییک دنده‌ای آر به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۸ سوپاپ مجهز است که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر تولید می‌کند.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز18 ساعت قبل
فرش ماشینی یا فرش دستباف؟ هرچند فرش دستباف در نگاه اول ارجحیت دارد در مقابل فرش ماشینی، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان پی برد که فرش ماشینی هم رقیبی چندان دست و پا بسته نیست. چرا فرش ماشینی از فرش دستباف بهتر است؟ قیمتاولین مزیت فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف قیمت آن می‌باشد. اما ابعاد فرش ماشینی به صورت استاندارد ۳ سایز اصلی می‌باشد: فرش ۱۲ متری، فرش ۹ متری و فرش ۶ متری. ارتباط قیمت فرش ماشینی با ابعاد مختلف آنقیمت فرش ماشینی چطور محاسبه می‌شود؟ محاسبه قیمت فرش ماشینی بر اساس قیمت فرش ۱۲ متری محاسبه می‌شود. پس با توجه به مطالب بیان شده، قیمت فرش ماشینی ۶ متری نصف قیمت ۱۲ متری، قیمت قالیچه و کناره ۴ متری، یک سوم فرش ۱۲ متری، قیمت کناره ۳ متری، یک چهارم قیمت فرش ۱۲ متری و قیمت کناره ۲ متری، یک ششم قیمت فرش ۱۲ متری می‌باشد.

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1