پیشنهاد تشکیل «اتحادیه جهانی حقوق‌دانان و کانون‌های وکلا» از سوی وزیر دادگستری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
پیشنهاد تشکیل «اتحادیه جهانی حقوق‌دانان و کانون‌های وکلا» از سوی وزیر دادگستری

پیشنهاد تشکیل «اتحادیه جهانی حقوق‌دانان و کانون‌های وکلا» از سوی وزیر دادگستری

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
سیدعلیرضا آوائی، وزیر دادگستری کشورمان در مجمع جهانی وکلا گفت: پیشنهاد می‌ شود بررسی راهکارهای همکاری حقوقی در چارچوب تشکیل «اتحادیه جهانی حقوق‌دانان و کانون‌های وکلای دادگستری» در دستور کار مجمع جهانی وکلا قرار گیرد.

اعتمادآنلاین| متن سخنرانی سید علیرضا آوائی، وزیر دادگستری کشورمان در مجمع جهانی وکلا با موضوع پیشرفت علم و تکنولوژی و خدمات حقوقی که روز یکشنبه (۱۳۹۸/۹/۱۷) در شهر گوانگجو کشور چین برگزار شد به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس

وزرای محترم دادگستری

وکلای محترم دادگستری

حقوقدانان

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

بسیار خرسندم که در این جلسه حضور دارم و از کلیه برگزارکنندگان این نشست، به ویژه، دادگستری و دست‌اندرکاران نشست جهانی وکلا، انجمن وکلای سراسری جمهوری خلق چین، استانداری گوانگجو و دبیرخانه نشست به خاطر برگزاری شایسته اجلاس و همچنین جناب آقای فو جنگ هوآ وزیر محترم دادگستری جمهوری خلق چین که با پذیرایی گرمشان نشست را برای همه ما به یک خاطره شیرین تبدیل کردند، سپاسگزارم.

عالیجنابان

موفقیت و دوام هر ساختار بین‌المللی در گرو توجه به وجود متوازن ابعاد مختلف آن است: نخست، اراده سیاسی اعضاء و سازو کار مناسب برای تصمیم‌گیری‌های خردمندانه سیاسی، دوم، ترتیبات تجاری و منافع متقابل اقتصادی میان اعضاء و سرانجام، ایجاد سازوکار حقوقی برای اجرای تصمیمات سیاسی و تعمیق همکاری‌های اقتصادی بر اساس منافع متقابل. بی‌تردید، کشورهای حاضر در این نشست اراده سیاسی برای تقویت تعاملات حقوقی و قضایی را دارند و بیشتر کشورهای حاضر به صورت دو جانبه و چند جانبه در قالب سازمانهایی نظیر سازمان همکاری‌های شانگهای تا به حال در چارچوب سازوکارهای سیاسی خود، تصمیمات مهم و سرنوشت‌سازی اتخاذ کرده و دستاوردهای قابل تحسینی نیز در عرصه‌های مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی بدست آورده‌اند. در این میان، نشست حاضر با حضور مقامات حقوقی و قضایی، حقوقدانان و وکلای کشورها، با فراهم آوردن فرصت برای تبادل نظر میان دولت‌ها در مورد مسائل حقوقی و قضایی فی‌الواقع بعد اصلی آن ساختار قلمداد می‌شود و با ارتباطی که با مباحث سیاسی و اقتصادی برقرار می‌کند، دو بعد دیگر را تقویت و حتی تثبیت می‌نماید.

محصول اصلی همکاری‌های حقوقی و قضایی در قالب نشست‌هایی نظیر نشست جهانی وکلای دادگستری، استقرار حکومت قانون و ایجاد قطعیت حقوق در عرصه روابط بین‌المللی است و بدین‌ترتیب این دست همکاری‌ها لازمه تداوم و ارتقاء کیفیت روابط دولت‌ها محسوب می‌شوند. همچنین همکاری‌های حقوقی و قضایی با ایجاد قطعیت حقوقی در روابط اقتصادی و تجاری دولت‌ها باعث بسط تجارت بین‌المللی، حمایت حقوقی و قضایی از سرمایه‌گذاری، تضمین منفعت متقابل اقتصادی و حمایت از فعالیت‌های فرامرزی شهروندان می‌گردد.

عالیجنابان:

همان‌گونه که مستحضر هستید، در روابط بین‌الملل، کشورها؛ اولا، از بعد سیاسی و اجتماعی با مشکلاتی مانند؛ یکجانبه‌گرایی، جرایم سازمان‌یافته، تروریسم، افراط‌گرایی، دخالت‌های خارجی، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان و ثانیا، از بعد حقوقی و قضایی با چالش‌هایی نظیر عدم اجرای بهینه موافقت‌نامه‌های حقوقی و قضایی؛ نظیر موافقت‌نامه‌های انتقال محکومان، استرداد مجرمان و معاضدت‌های حقوقی و قضایی متقابل در امور تجاری و کیفری روبرو هستند. مقابله با این معضلات بدون وجود اراده سیاسی، قوانین مناسب و سازوکارهای قضایی کارآمد با مشکل مواجه شده است و پاسخگویی جمعی به چالش‌های موجود از طریق ایجاد ظرفیت‌های جدید حقوقی و قضایی با رویکردهای فنی و تکنولوژیکی، ضروری به نظر می‌رسد، که در این میان کمک‌های حقوقی متقابل در پرونده‌های مدنی و جزایی، بسط و گسترش اسناد دو جانبه و چند جانبه، توسعه ارائه خدمات حقوقی، حمایت از استقرار جهانی «قانون و اجرای عدالت» و تعیین کارگروه‌هایی در قالب موافقتنامه‌های همکاری حقوقی و قضایی بین‌المللی می‌تواند یاری‌رسان باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

عالیجنابان

به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران وقت آن رسیده است که نهادهای حقوقی کشورها گام‌های اجرایی ملموس و مشخص در زمینه همکاری‌ها و خدمات حقوقی و قضایی با استفاده از علم و تکنولوژی روز میان یکدیگر بردارند و تعاملات بین‌المللی را از حالت سنتی که به نوعی تحت تاثیر یکجانبه‌گرایی کشورهایی نظیر آمریکا قرار می‌گیرد کاهش دهند و به جای آن شاهد حکمرانی قانون و تعامل موثر و یکپارچه کشورها با محوریت قانون در کلیه روابط بین‌الملل باشیم. به همین خاطر، هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران موافقت دارد که نشست جاری در اولین گام و به منظور تقویت همکاری‌های حقوقی و قضایی دو جانبه و چند جانبه کشورها، چالش‌های جهانی که اتخاذ سیاست‌های واحد برای تعاملات مثبت حقوقی و قضایی و یا چالش‌های داخلی و منطقه‌ای که نیاز به همکاری بین‌المللی در چارچوب همکاری‌های حقوقی و قضایی دارد را با استفاده از ارتباطات سیستمی و تکنولوژیکی در قالب ساختارهای حقوقی جدید شناسایی کرده و توصیه‌ایی به نهادهای تصمیم‌گیری بین‌المللی در مورد چگونگی برخورد حقوقی و قضایی با این چالش‌ها به عمل آورد.

تبادل اطلاعات و تعامل سازنده و مستمر حقوقدانان و وکلای کشورها با یکدیگر، برداشتن گام‌های متقابل برای ایجاد روش‌های توسعه یافته حل و فصل اختلافات بین‌المللی از قبیل میانجیگری و داوری، ارتقای جایگاه بین‌المللی کانون‌های وکلا، تثبیت پایه‌های فعالیت حرفه‌ای وکلا به صورت مستقل که ضامن حفظ عزت و کرامت وکلا در سطح ملی و بین‌المللی می‌باشد و توسعه فنی و تکنولوژیکی کانون‌های وکلا، می‌تواند اولویت موضوع، در تبادل نظرهای حقوقی و قضایی قرار گیرد.

همچنین با توجه به دستورکار اجلاس پیشنهاد می‌شود بررسی راهکارهای همکاری حقوقی در چارچوب تشکیل «اتحادیه جهانی حقوق‌دانان و کانون‌های وکلای دادگستری» در دستور کار قرار گیرد.

در خاتمه، از بردباری شما در استماع سخنان اینجانب سپاسگزارم.»

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | تأثیر چشم‌گیر شیوع کرونا بر بازار فناوری جهان

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

فیلم/ نظر مردم درباره عملکرد اصلاحات و اعتدال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
همشهریهمشهری8 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا دکتر محمد مهدی گویا گفت هر دو مورد مثبت مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده در استان قم، ایرانی هستند. وی تاکید کرد: ارائه اطلاعات بیشتر در این خصوص منوط به انجام آزمایش‌های کاملتر است. قبلا دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از مثبت شدن دو نفر در آزمایش‌ از لحاظ ویروس جدید کورونا و ایزوله شدن آنها در شهر قم خبر داده بود.
تابناکتابناک12 ساعت قبل
به گزارش «تابناک»، دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: آزمایش اولیه به عمل آمده از نمونه‌های ارسالی مشکوک به ابتلا به کروناویروس جدید، در دو مورد مثبت گزارش شده است و آزمایشات بعدی برای بررسی قطعیت موضوع در حال انجام است و نتایج آن نیز به محض آماده شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی افزود: ظرف دو روز گذشته موارد مشکوک به ابتلا به کروناویروس در شهر قم مشاهده شد که به محض دریافت گزارش، تیم‌های شناسایی و مدیریت بیماری‌های واگیر و تیم‌های واکنش سریع در شهر قم مستقر شده و طبق پروتکل‌های موجود افراد مشکوک تحت ایزولاسیون قرار گرفته و از آن‌ها نمونه آزمایشگاهی اخذ شد، در میان نمونه‌های ارسالی، آزمایشگاه مرجع، دقایقی پیش نتایج آزمایش اولیه دو مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس مثبت گزارش کرده و برخی موارد نیز آنفلوآنزای تیپ B اعلام شده است. جهانپور در ادامه گفت: مراحل بعدی آزمایشات در حال انجام است و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی در پایان تاکید کرد: تیم‌های مدیریت و کنترل بیماری‌های واگیر در شهر قم مستقر شده‌اند، بخش ایزوله منفی برای ایزولاسیون موارد مشکوک، تجهیز و آماده ارایه خدمت است و همگی هموطنان عزیز بویژه شهروندان قم، توصیه‌های بهداشتی مبنی بر رعایت بهداشت فردی و عمومی، بهداشت دست دادن (پرهیز از مصافحه و دست دادن و روبوسی) و تنفس، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع، پرهیز از حضور در محل کار و تحصیل در صورت وجود علایم شبه آنفلونزا را مد نظر قرار دهند.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
طبق مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا، مشاهده می‌شود که با افزایش سن بیماران و مبتلایان به امراض دیگر، احتمال مرگ بر اثر این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند. مقامات بهداشت چین، اولین گزارش عمده خود را در خصوص ویروس کرونا که به طور رسمی COVID-۱۹ نام‌گذاری شده را منتشر کرده‌اند. در این مقاله آمده است که احتمال مرگ و میر با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر نیز قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در بین مردان با نرخ ۲٫۸ درصد، بیشتر از زنان با نرخ ۱٫۷ درصد بوده است. در نمودار ارائه شده، نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در بین گروه‌های سنی مختلف را مشاهده می‌کنید؛
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.

نظرها

اخبار بیشتر