وزرای «عمانی» این روزها در تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی

وزرای «عمانی» این روزها در تهران

فارسخبرگزاری فارس |
وزرای خارجه و صنعت عمان در دو هفته اخیر در سفر به تهران درباره راه‌های تقویت مناسبات دوجانبه و اوضاع منطقه به ویژه یمن با مقامات ایرانی به رایزنی پرداختند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در دو هفته اخیر تهران میزبان دو وزیر عمانی بود. «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان و «علی بن مسعود السنیدی» وزیر تجارت و صنعت این کشور.

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان برای سومین بار در سال جاری به ایران آمد و در هفته‌ای که گذشت (۱۱ و ۱۲ آذر ماه) در سفری ۲ روزه به تهران، ضمن دیدار با محمدجواد ظریف، با حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه، اوضاع یمن و ابتکار «صلح هرمز» به رایزنی پرداخت.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 3

سفر بن علوی در حالی به تهران انجام شد که پیش از این سفری هم به واشنگتن داشت و بر همین اساس تحلیل‌هایی مطرح شد که با توجه به پیشینه میانجیگری‌های عمان، این بار هم عمانی‌ها حامل پیامی از آمریکایی‌ها هستند. حتی با آزادی «مسعود سلیمانی» استاد محبوس ایرانی در آمریکا که بعد از ۱۴ ماه، روز شنبه در سوئیس تحویل مقامات ایرانی شد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سفری به زوریخ به منظور استقبال از این دانشمند ایرانی با وی به تهران بازگشت و تبادل سلیمانی با «ژائو ونگ» شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران در بازداشت به سر می‌برد، برخی این تبادل را به سفر اخیر بن علوی به تهران گره زدند؛ در حالی که به گفته منابع مطلع این تبادل توسط نمایندگان ایران و آمریکا و با وساطت سوئیسی‌ها انجام شده و عمان در این قضیه نقشی ایفا نکرده است.

*پیشنهاد برگزاری کنفرانسی با حضور کشورهای ذینفع در منطقه

به گزارش فارس، یوسف بن علوی روز دوشنبه ۱۱ آذر ماه در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای ایرانی خود دیدار کرد. تأکید بر گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه، کاهش تنش‌ها در منطقه به ویژه یمن و پویش صلح هرمز از مواردی بود که در دیدار ظریف و بن علوی مطرح شد.

ظریف در این دیدار گفت که جمهوری اسلامی ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 8

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اراده ایران برای گفتگو با همه کشورهای منطقه را جدی خواند و افزود: پویش صلح هرمز در همین راستا ارائه شد.

یوسف بن علوی هم بر گفتگو و تفاهم هر چه بیشتر در شرایط کنون منطقه تأکید کرد و پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور کشورهای ذینفع را مطرح کرد.

* بن علوی: آماده‌ایم از ظرفیت‌هایمان برای رفع تنش‌های موجود استفاده کنیم

از سوی دیگر، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار بن علوی با اشاره به تلاش ناکام آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس، گفت: تنها ائتلاف‌هایی در منطقه راهگشا، امنیت ساز و پایدار می‌ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند.(جزییات بیشتر)

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 13

اوضاع یمن و منطقه از جمله موضوعات مورد گفتگو در دیدار بن علوی با شمخانی بود و وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار اعلام کرد که کشورش همواره آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت‌های خود برای رفع تنش‌های موجود و ایجاد زمینه گفتگوی سازنده بین کشورهای منطقه بهره بگیرد.

یوسف بن علوی در ادامه رایزنی‌هایش با مقامات ایرانی با «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی (+) نیز ملاقات کرد و اوضاع یمن، تحولات منطقه و ابتکار صلح هرمز از جمله مواردی بود که در این ملاقات درباره آن بحث شد.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 16

* هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان نداریم

به گزارش فارس، دیدار با حسن روحانی در روز سه‌شنبه، ۱۲ آذر ماه آخرین دیدار بن علوی با مقامات ایرانی بود.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه تحرک خوبی در مناسبات اقتصادی فیمابین به وجود آمده، گفت: امیدواریم با برگزاری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، گام‌های خوبی در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری‌های تهران - مسقط برداشته شود.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 20

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت که عمان می‌تواند مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد.

تحولات منطقه، اوضاع یمن و پویش صلح هرمز از مواردی بود که در این دیدار درباره آن صحبت شد و روحانی اعلام کرد که از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد.

یوسف بن علوی نیز گفت: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح صلح هرمز مطمئنا به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشورهای منطقه خواهد بود.(بیشتر بخوانید) 

در این خصوص روزنامه کویتی الجریده (+) در مطلبی مدعی شد که طرح صلح هرمز، بحران یمن و نزاع بین واشنگتن و تهران از جمله محورهای گفتگوی وزیر عمانی با مقامات ایرانی بوده است.

*سفر بن علوی به درخواست عربستان و با هماهنگی آمریکا

در همین خصوص «صباح زنگنه» کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره سفر یوسف بن علوی به تهران گفت: هدف دوستان عمانی و هم آمریکا بر این است که بتوانند موضوع یمن را به ترتیبی جمع و جور کنند، چرا که هزینه‌هایی که بر عربستان وارد می‌شود بسیار سنگین شده و اگر این وضعیت تداوم یابد منجر به تغییرات سختی در عربستان خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 28

وی معتقد است که این سفر به درخواست عربستان و با هماهنگی آمریکا صورت گرفت که شاید بخواهند به طریقی مذاکرات یمن را تحت الشعاع قرار دهند و از وضعیت فعلی خارج شوند.

گفتنی است روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه هم در مطلبی از سفر وزیر خارجه عمان به تهران در خصوص ابتکار صلح هرمز خبر داد و نوشت: قرار است «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان برای ابلاغ موافقت کشورش با این طرح به تهران سفر کند.(اینجا بخوانید)

سید عباس موسوی چهارم آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته بود که چند کشور شامل سه کشور پاسخ مثبت به نامه رئیس جمهور را به صورت مکتوب دادند و بقیه هم احتمالا در حال بررسی هستند. وی اشاره‌ای به اسامی این کشورها نکرد.

به گزارش فارس، «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان ۳۰ اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد و پنجم مرداد ماه نیز برای دومین بار به تهران سفر و با ظریف دیدار کرد. وزرای خارجه ایران و عمان شهریور سال جاری در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کرده بودند.

*رایزنی‌های وزیر تجارت و صنعت عمان

در هفته جاری نیز تهران میزبان یک وزیر عمانی بود. «علی بن مسعود السنیدی» وزیر تجارت و صنعت عمان برای شرکت در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در رأس هیأتی متشکل از بخش‌های دولتی و خصوصی و ۳۰ تاجر عمانی به ایران آمد و ضمن شرکت در این نشست و رایزنی با همتای خود، با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرد.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران - 35

آنگونه که «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان عنوان کرد: هیأت عمان جزو بزرگترین هیأت‌هایی بوده که در سال‌های اخیر به ایران آمده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در همایش تجاری ایران و عمان که روز یکشنبه ۱۷ آذر در تهران برگزار شد، گفت: اراده مقامات عالی دو کشور ایران و عمان بر توسعه روابط تجاری است و معتقدم همانطور که روابط سیاسی دو کشور در بالاترین سطح قرار دارد، تعاملات تجاری هم باید به بالاترین سطح برسد.

السنیدی نیز در این همایش عنوان کرد: پنج سال پیش حجم روابط تجاری دو کشور به چند میلیون دلار هم نمی‌رسید، اما اکنون میزان تجارت دو کشور به یک میلیارد دلار رسیده است. ما خواستار توسعه روابط با ایران هستیم و با اینکه حجم یک میلیارد دلار روابط تجاری بین دو کشور رشد خوبی است، اما با چشم‌انداز ما همخوانی ندارد و باید به فکر توسعه روابط تجاری در آینده باشیم.

از سوی دیگر در ملاقات «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت و تجارت عمان راهکارهای توسعه استمرار و تسهیل روابط بانکی و تجاری بین ایران و عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

گفتنی است در جریان هجدهمین نشست کمیسیون‌ مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و سلطنت عمان سه تفاهمنامه همکاری در زمینه استاندارد، حمل و نقل دریایی و همکاری‌های ورزشی به امضا رسید.

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی نیز در اظهاراتی با اشاره به امضای توافقنامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان از راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی بین دو کشور طبق این توافقنامه خبر داد و گفت: پروازهای بین دو کشور نیز در آینده نزدیک افزایش می‌یابد.(اینجا بخوانید) 

وزیر صنعت و تجارت عمان روز یکشنبه نیز با «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور دیدار کرد.

جهانگیری از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات دوجانبه و چند جانبه با عمان خبر داد و گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین که در سال گذشته به ۱٫۳ میلیارد دلار رسید، بیانگر رشد قابل توجه روابط اقتصادی دو کشور است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران علاقمند است در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس بالاترین حجم مبادلات تجاری را با عمان داشته باشد، افزود: حجم تجارت خارجی ایران در سخت‌ترین شرایط تحریم بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است که عمان می‌تواند در بخش زیادی از این تبادلات تجاری سهیم باشد.

به گزارش فارس، با توجه به رایزنی‌های انجام شده در سفر این دو وزیر عمانی و به ویژه وزیر تجارت و صنعت عمان و ظرفیت‌های موجود در روابط، بهره‌گیری از این پتانسیل‌ها در راستای تقویت مناسبات باید هر چه بیشتر در دستورکار مقامات دو کشور قرار بگیرد. عمان با توجه به پیشینه مثبتی که در مناسبات سیاسی با ایران در این سال‌ها از خود به جای گذاشته دارای این ظرفیت است که در شرایط کنونی و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به یکی از شرکای اقتصادی ایران در بین همسایگان جنوبی خلیج فارس تبدیل شود. البته این امر نیازمند سازوکارهایی در راستای رفع مشکلات صادرات و … است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز17 ساعت قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.
الفالف14 ساعت قبل
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۲۲ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۹به گزارش خبرآنلاین، مرتضی رضایی در رابطه با کاهش جمعیت و تولیدات دام کشور اظهار کرد: با بررسی‌های انجام‌شده از آمار جمعیت و تولیدات دام کشور و با استناد به آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دوره‌ای بودن فعالیت در واحدهای پرواربندی کشور، تصریح کرد: طبیعتا کل این واحدها نمی‌توانند در طول سال فعال و دارای دام پروار باشند. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های این معاونت جهت احداث واحدهای جدید متناسب با امکانات و منابع موجود متقاضیان، کمک مؤثری در جلوگیری از اتلاف منابع و پایداری تولید در این بخش کرده است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از این راهبرد، امکان افزایش درآمد تولیدکنندگان، کاهش قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه حاشیه بازار امکان‌پذیر شده و همچنین با استحصال سود منطقی تولیدکنندگان؛ محصولات نیز باقیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پیرو اخطاریه روز گذشته اداره کل بحران خوزستان یک سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه هفته آینده تا اواخر چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه ۹۸) وارد استان خوزستان می‌شود. این سامانه بارشی رگبار و رعدوبرق، بارش شدید و سیل آسا در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون، مارون و مناطق شمالی، شمال شرقی و شرق استان و بارش باران با شدت کمتر در بقیه مناطق استان، وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای، بارش سنگین برف همراه با کولاک در ارتفاعات و ریزش تگرگ در مناطق مستعد، همچنین مواج شدن شمال خلیج فارس همراه با رگبار و رعد و برق در مدت مذکور را به همراه دارد. همچنین به دستور استاندار خوزستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها آماده باش اعلام شد. از تمامی دستگاه‌های مذکور خواسته شد ضمن حضور در محل خدمت نسبت به اطلاع رسانی به واحد‌های تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، هواپیمایی کویت با توصیه وزارت بهداشت این کشور، پروازهای خود به ایران را با وحشت از ویروس کرونا لغو کرد. این دومین هواپیمایی منطقه است که پروازهای خود به ایران را لغو کرده است. هواپیمایی عراق هم پیش از این اعلام کرد که پروازهای خود به ایران را به علت وحشت از ویروس کرونا لغو کرده است. وزارت بهداشت ایران رسما مرگ ۲ نفر و ابتلای ۳ نفر دیگر را به ویروس کرونا اعلام کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر