۱۵ میلیون مترمکعب نیاز آبی صنایع اصفهان از پساب تامین می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
۱۵ میلیون مترمکعب نیاز آبی صنایع اصفهان از پساب تامین می‌شود

۱۵ میلیون مترمکعب نیاز آبی صنایع اصفهان از پساب تامین می‌شود

ایمناخبرگزاری ایمنا |
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: برخی از صنایع استان با استفاده از ۱۵ میلیون متر مکعب پساب، بخشی از نیاز آبی سالانه خود را برطرف می‌کنند.

به‌ گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، هاشم امینی با بیان اینکه ظرفیت اسمی تولید پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان اصفهان ۲۸۳ میلیون متر مکعب در سال است، اظهار کرد: سالانه در ۲۵ تصفیه‌خانه فاضلاب ۱۷۲ میلیون متر مکعب پساپ تولید می‌شود.

وی با اشاره به کیفیت پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اصفهان گفت: پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های اصفهان از لحاظ پارامترهای شیمیایی و میکروبی مطابق استاندارد تعریف شده از سوی سازمان محیط زیست کشور است و به مصارف صنعتی و کشاورزی غیر مثمر می‌رسد.

امینی ادامه داد: سالانه از ۱۷۲ میلیون مترمکعب پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اصفهان حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی غیر مثمر، ۱۷ میلیون برای آبیاری فضای سبز، ۱۵ میلیون برای مصارف صنعتی، سه میلیون متر مکعب برای تغذیه آبخوان‌های مصنوعی و ۳۷ میلیون مترمکعب برای بیابان‌زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان، دومین استان صنعتی کشور محسوب می‌شود و با توجه به محدودیت منابع آبی، استفاده از بازچرخانی آب در این استان بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: صنایع زیادی در استان اصفهان مشغول به فعالیت بوده و بیش از ۷۰ درصد فولاد کشور در اصفهان تولید می‌شود، بنابراین استفاده از پساب در مصارف صنعتی در مصرف بهینه آب بسیار موثر است.

امینی با اشاره به انعقاد قرارداد بیع متقابل میان شرکت آبفای استان اصفهان و فولاد مبارکه پیرامون ایجاد تاسیسات فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان در ازای پساب تخصیصی گفت: طی قرارداد بیع متقابل میان شرکت آبفای اصفهان و فولاد مبارکه مقرر شده است در طول ۳۰ سال ۲۷۰ میلیون متر مکعب پساب تولیدی در شهرستان مبارکه و ۳۵ سال حدود ۳۰۰ میلیون پساب شهرستان لنجان در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گیرد.اختصاص ۲۷۲ لیتر در ثانیه پساب به ذوب آهن

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهانبا اشاره به قرارداد تخصیص پساب به برخی از واحدهای صنعتی در استان افزود: طی قراردادی مقرر شد سالانه ۲۷۲ لیتر در ثانیه پساب به شرکت ذوب آهن اصفهان و ۲۱۰ لیتر در ثانیه پساب در اختیار پالایشگاه قرار ‌گیرد.

امینی با اشاره به چگونگی ارتقای کیفیت پساب تولیدی گفت: در چند سال اخیر با ارتقای تجهیزات و بهره‌مندی از تکنولوژی نوین در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سطح استان توانستیم کیفیت پساب تولیدی را ارتقا دهیم.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان افزود: در چند سال اخیر احداث و ارتقای تجهیزات تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرهای خوانسار، نجف آباد، هرند، سده و ورنامخواست، نطنز، فریدونشهر، بوئین و میاندشت، زرین شهر، بهارستان، باغبهادران، نایین، شاهین شهر، سمیرم، شهرضا، سپاهان شهر و تصفیه‌خانه فاضلاب شمال و جنوب اصفهان در دستور کار قرار گرفت.۷۲ درصد جمعیت استان اصفهان تحت پوشش شبکه فاضلاب

وی ادامه داد: هم اکنون عملیات احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای چادگان، اژیه، گلپایگان، نطنز، داران و بویین و میاندشت در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۷۲ درصد جمعیت استان شامل سه میلیون و ۶۶۶ هزار و ۹۰ نفر معادل بیش از ۹۶ درصد جمعیت شهر اصفهان تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

امینی خاطرنشان کرد: در ۹ سال اخیر علاوه بر احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در اقصی نقاط استان بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در استان اجرا شده است. کد خبر ۴۰۰۳۴۵

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

همشهری TV | تأثیر چشم‌گیر شیوع کرونا بر بازار فناوری جهان

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل

فیلم/ نظر مردم درباره عملکرد اصلاحات و اعتدال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
تابناکتابناک13 ساعت قبل
به گزارش «تابناک»، دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: آزمایش اولیه به عمل آمده از نمونه‌های ارسالی مشکوک به ابتلا به کروناویروس جدید، در دو مورد مثبت گزارش شده است و آزمایشات بعدی برای بررسی قطعیت موضوع در حال انجام است و نتایج آن نیز به محض آماده شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی افزود: ظرف دو روز گذشته موارد مشکوک به ابتلا به کروناویروس در شهر قم مشاهده شد که به محض دریافت گزارش، تیم‌های شناسایی و مدیریت بیماری‌های واگیر و تیم‌های واکنش سریع در شهر قم مستقر شده و طبق پروتکل‌های موجود افراد مشکوک تحت ایزولاسیون قرار گرفته و از آن‌ها نمونه آزمایشگاهی اخذ شد، در میان نمونه‌های ارسالی، آزمایشگاه مرجع، دقایقی پیش نتایج آزمایش اولیه دو مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس مثبت گزارش کرده و برخی موارد نیز آنفلوآنزای تیپ B اعلام شده است. جهانپور در ادامه گفت: مراحل بعدی آزمایشات در حال انجام است و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی در پایان تاکید کرد: تیم‌های مدیریت و کنترل بیماری‌های واگیر در شهر قم مستقر شده‌اند، بخش ایزوله منفی برای ایزولاسیون موارد مشکوک، تجهیز و آماده ارایه خدمت است و همگی هموطنان عزیز بویژه شهروندان قم، توصیه‌های بهداشتی مبنی بر رعایت بهداشت فردی و عمومی، بهداشت دست دادن (پرهیز از مصافحه و دست دادن و روبوسی) و تنفس، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع، پرهیز از حضور در محل کار و تحصیل در صورت وجود علایم شبه آنفلونزا را مد نظر قرار دهند.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا دکتر محمد مهدی گویا گفت هر دو مورد مثبت مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده در استان قم، ایرانی هستند. وی تاکید کرد: ارائه اطلاعات بیشتر در این خصوص منوط به انجام آزمایش‌های کاملتر است. قبلا دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از مثبت شدن دو نفر در آزمایش‌ از لحاظ ویروس جدید کورونا و ایزوله شدن آنها در شهر قم خبر داده بود.

نظرها

اخبار بیشتر