زیردریایی‌های ایران یک هدف دارند: غرق کردن نیروی دریایی آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

زیردریایی‌های ایران یک هدف دارند: غرق کردن نیروی دریایی آمریکا

انتخابخبرگزاری انتخاب |
نیروی دریایی ایران برای مدتی طولانی در حال برنامه ریزی برای یک جنگ دریایی دفاعی در خلیج فارس بوده است. دکترین دفاعی ایران مبتنی بر کاربرد ناوگان بزرگی از قایق های تندرو است که مجهز به موشک های ضد کشتی هستند. نیروی دریایی ایران در راستای بستن آبراهه باریک تنگه هرمز می تواند حملات ازدحامی علیه ناوهای دشمن در آب های خلیج فارس انجام دهد.
زیردریایی‌های ایران یک هدف دارند: غرق کردن نیروی دریایی آمریکا - 0

سباستین رابلین در نشنال اینترست نوشت: نیروی دریایی ایران برای مدتی طولانی در حال برنامه ریزی برای یک جنگ دریایی دفاعی در خلیج فارس بوده است. دکترین دفاعی ایران مبتنی بر کاربرد ناوگان بزرگی از قایق‌های تندرو است که مجهز به موشک‌های ضد کشتی هستند. نیروی دریایی ایران در راستای بستن آبراهه باریک تنگه هرمز می‌تواند حملات ازدحامی علیه ناوهای دشمن در آب‌های خلیج فارس انجام دهد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: تهران برای پشتیبانی از این استراتژی جنگ چریکی خود بیست و یک زیردریایی کوچک کلاس قدیر را تولید کرده است. این زیردریایی‌ها از کلاس یونو کره شمالی نمونه برداری شده‌اند. این شناورهای ۱۲۰ تنی می‌توانند با سرعت یازده نات (سی مایل بر ساعت) حرکت کنند و هر کدام از آن‌ها دو اژدر ۵۳۳ میلی متری حمل می‌کنند. روی هم رفته آب‌های کم عمق خلیج فارس محیط مناسبی برای عملیات‌های زیردیایی‌های کوچک هستند. این زیردریایی‌ها با گریز از سیستم‌های شناسایی سونار می‌توانند در موقعیت‌های ایده آل در کمین دشمن منتظر بمانند. ایران همچنین دارای سه زیردریایی بزرگتر و توانمندتر کلاس کیلو است که در دهه ۱۹۹۰ از روسیه خریداری شده بودند. زیردریایی‌های دیزلی کلاس کیلو می‌توانند به راحتی در آب‌های اقیانوس هند مامورت‌های تعیین شده را انجام دهند.

ایران همچنین چهار سال قبل فرایند توسعه زیردریایی‌های بومی کلاس فتح را شروع کرد. البته این شناور بومی از ویژگی‌های مدرن همچون موشک‌های ضدکشتی یا سیستم‌های پیشرانه مستقل هوا برخوردار نیست.

اما چرا ایران به جای خرید تجهیزات مورد نیاز خود مبالغ هنگفتی را برای ساخت زیردریایی‌های بومی سرمایه گذاری کرده است؟

ایرانی‌ها در طول چند دهه گذشته به این واقعیت پی بردند که تغییر در ائتلاف‌های بین المللی میتواند در برنامه ریزی نظامی آن‌ها اختلال ایجاد کند. حکومت پهلوی پیش از انقلاب اسلامی به تسلیحات پیشرفته ساخت آمریکا دسترسی داشت. اما ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و حادثه گروگان گیری سال ۱۹۷۹ تحت تحریم‌های واشنگتن قرار گرفت. آمریکا و شوروی در طول جنگ ایران-عراق حاضر به فروش سلاح به ایرانی‌ها نبودند. به همین خاطر جمهوری اسلامی برای خرید سلاح به چین روی آورد. این موضوع انگیزه‌ای برای ایران ایجاد کرد تا از لحاظ صنعت نظامی به خودکفای دست پیدا کند.

زیردریایی‌های نیمه سنگین کلاس فتح بین چهل تا چهل و هشت متر طول دارند. این کلاس زیردریایی از لحاظ وزنی با زیردیایی‌های دفاع ساحلی کلاس ۲۰۵ و ۲۰۶ آلمان که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ توسعه یافته بودند قابل مقایسه است. به نظر می‌رسد که زیردریایی فتح نسخه بزرگتری از زیردریایی بومی نهنگ باشد. زیر دریایی کلاس نهنگ یک نمونه نسبتا کوچک غیرنظامی است که در حال حاضر در ناوگان زیردریایی‌های عملیات ویژه نیروی دریایی ایران حضور دارد. زیردریایی کلاس فتح دارای چهار لوله اژدر و یک آرایه سونار دایره‌ای است که زیر لوله‌ها قرار می‌گیرد.

زیردریایی‌های کلاس فتح می‌توانند حداکثر دویست متر زیر سطح آب به فعالیت خود ادامه دهند. این کلاس می‌تواند گزینه مناسبی برای آب‌های کم عمق خلیج فارس باشد. مطابق با گزارش‌های منتشر شده، حداکثر سرعت این زیردریایی بین چهارده تا بیست و سه نات تخمین زده شده است. خبرگزاری فارس ایران می‌گوید که زیردریایی فتح می‌تواند برای مدت پنج هفته ماموریت خود را تا فاصله ۳۱۰۰ مایلی از سواحل کشور ادامه دهد. بدین ترتیب این زیردیایی می‌تواند تا نزدیکی آب‌های دریای عربی نفوذ کند. البته ما نمی‌دانیم که این زیردریایی دیزلی برای چه مدتی بدن شارژ مجدد باطری‌های خود می‌تواند در زیر سطح آب بماند.

فرایند ساخت زیردریایی فتح در سال ۲۰۱۳ در کارخانه کشتی سازی بستانه پایان یافت. اما به نظر می‌رسد که این شناور هنوز در حال تکمیل مراحل آزمایشی است. مطابق با تصاویر ماهواره‌ای ایران در حال ساخت دومین زیر دریایی کلاس فتح خود در پایگاه دریایی بندر انزلی در دریای خزر است.

تهران همچنین برنامه‌های خود برای تولید دو زیردریایی کلاس بعثت را شروع کرده است. این زیردریایی شصت متر طول دارد و مجهز به شش لوله اژدر است. این زیردریایی ظاهرا میتواند سیصد متر زیر سطح آب فرو برود و حداکثر سرعت آن بیست و سه مایل بر ساعت است.

ایران در سال ۲۰۰۸ برنامه خود برای ساخت این طراحی جدید را اعلام کرده بود و قرار بود این کلاس در سال ۲۰۱۵ به نیروی دریایی تحویل داده شود. اما با توجه به عدم اطلاع رسانی میتوان نتیجه گیری کرد که این پروژه به تاخیر افتاده است.

اما اداره اطلاعات نیروی دریایی آمریکا در ماه مارس ۲۰۱۷ گزارشی را در مورد زیردریایی کلاس بعثت منتشر کرد. آمریکا ادعا می‌کند که این زیردریایی در طول پنج سال آینده وارد ناوگان نیروی دریایی ایران خواهد شد. ظاهرا این کلاس توانایی شلیک موشک‌های کروز را دارد. چنین تسلیحاتی به زیردریایی‌های ایران اجازه می‌دهند که به اهداف دورتری حمله کنند. البته بعید به نظر می‌رسد که تهران به طور مستقل توانایی توسعه چنین فناوری را داشته باشد.

مطابق با گزارش‌های منتشر شده، اژدر فوق سریع حوت در آستانه ورود به ناوگان زیردریایی‌های ایران قرار دارد. این اژدر می‌تواند به سرعت دویست مایل در ساعت دست پیدا کند و چهار برابر نسبت اژدرهای مدرن عادی سریع‌تر است. اژدر حوت با تولید حبابهای بخار که از نوک دماغه و پوسته خود خارج می‌کند لایه‌ای از گاز در اطراف خود شکل می‌دهد و بدین ترتیب خود را از تماس مستقیم با آب و پسای قابل ملاحظه ناشی از آن دور می‌کند. تلویزیون ایران اولین بار در سال ۲۰۰۶ گزارشی در مورد آزمایش این اژدر منتشر کرد. این سلاح در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ نیز مورد آزمایش قرار گرفته است. البته ما اطلاعاتی در مورد نتایج این آزمایش‌ها در دسترس نداریم. تحلیل گران نظامی معتقدند که این موشک از اژدر شکوال روسیه الگوبرداری شده است.

در گذشته بارها مشاهده کرده‌ایم که تهران به طور مکرر در مورد قابلیت‌ها و مقیاس پروژه‌های دفاعی خود اغراق کرده است. در هر صورت، زیردریایی کلاس فتح به مراحل پایانی توسعه رسیده است و می‌تواند قابلیت‌های میان برد ناوگان زیردریایی‌های ایران را گسترش دهد. ما هنوز نمیتوانیم در مورد پروژه زیردریایی کلاس بعثت اظهار نظر کنیم. اما این کلاس نیز قابلیت‌های نظامی نیروی دریایی ایران را بهبود خواهد داد.

شاید شناورهای جدید ایران از لحاظ فناوری‌های مدرن قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی نباشد، اما در هر صورت می‌توانند تهدید بزرگی برای دشمنان ایران در آب‌های کم عمق خلیج فارس محسوب شوند. ایران در حال ادامه تلاش‌های خود برای توسعه زیردریایی‌های بزرگتر و توانمندتر است. این موضوع نشان می‌دهد که تهران برنامه بلندمدتی برای خودکفا شدن در صنعت دفاعی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وزیر ورزش و جوانان گفت: خوشبختانه در شرایط کنونی ورزش شاهد یک اجماع ملی هستیم که می‌تواند برای رسیدن به هدف کمک بزرگی باشد. اجماع ملی ما را به هدف نزدیک می‌کنداجماع ملی ما را به هدف نزدیک می‌کندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مسعود سلطانی‌فر در حاشیه مجمع عمومی کمیته ملی المپیک در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: رسانه‌ها با وجود گرایشات متعدد در اتفاقات اخیر کمک کردند تا ما به یک اجماع ملی برسیم، از طرف آمریکا تحت شدیدترین و ناعادلانه‌ترین تحریم‌ها قرار گرفتیم که ابتدا پولی بود، اما در هفته‌های اخیر متوجه ورزش، فرهنگ، گردشگری و … شده است. سلطانی‌فر ادامه داد: مهدی تاج به عنوان عضو کمیته اجرایی AFC, رضا صالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک و من نامه‌های جداگانه‌ای و اعتراضی را برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کردیم. سلطانی‌فر افزود: دیروز در فراکسیون ورزش مجلس حاضر شدم آن‌ها از موضع گیری باشگاه‌ها حمایت جدی کردند، ۲۰۰ نفر از نماینده‌ها امروز با امضای نامه‌ای از تصمیم مان بطور جدی حمایت کرده‌اند، خوشبختانه حتی در بین رسانه‌ها هم اجماع خوبی به وجود آمده است و همه از این تصمیم ملی حمایت کردند و متفق القول شدیم باید احقاق حق شود. وی گفت: باید اعلام کنم که برای حل مشکل از ظرفیت دیپلماسی کشور با برگزاری جلسه با حضور ظریف و معاونانش استفاده کردیم تا همه ظرفیت‌های کشورمان را برای بازپس‌گیری میزبانی‌ها بکار گرفته باشیم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
مدیر مرکز پویانمایی و تلویزیون حوزه هنری دبیر بخش پویانمایی دومین رویداد رویازی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در دومین رویداد رویازی که همان پیچ بزرگ تهران نامیده می‌شود در مرحله نخست ۳۹ طرح پویانمایی ثبت نام کردند. آقای احسان کاوه افزود: پس از ارائه این طرح‌ها در آغاز سال و برگزاری کلا س‌های آموزشی به مدت ۴۰ ساعت و سپری کردن دوره مربی‌گری به مدت دو ماه با انجام ارزیابی نهایی ۱۰ طرح به مرحله پایانی این رویداد راه یافت. وی ادامه داد: پس از ارائه ۱۰ طرح که در معرض انتخاب ۷۰ نهاد سرمایه گذار داخلی و خارجی در حوزه پویانمایی قرار گرفت سه طرح توانست علاوه بر توجه سرمایه گذاران داخلی پویانمایی به بازار پویانمایی روسیه نیز وارد شوند. دبیر بخش پویانمایی دومین رویداد رویازی افزود: طرح‌های دنیای دست و پا چلفتی‌ها، زیرو و آلبینو سه طرح ایرانی هستند که توانستند به بازار محتوا و پخش کشور روسیه راه یابند.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل: از ابعاد سیاسی و راهبردی پیامد‌های ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این است که آمریکا باید از منطقه برود. آقای امیرعبداللهیان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی را در راستای اهداف هرج و مرج و دولت سازی در کشور‌های منطقه ارزیابی کرد و گفت: شب بعد از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بازار بورس شرکت‌های اسلحه سازی جهش قابل توجهی پیدا کرد. آقای امیرعبداللهیان گفت: ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تصمیم نظام سیاسی آمریکا نبود، اما تصمیم درباره پاسخ ندادن به حمله نظامی ایران را نظام سیاسی آمریکا گرفت. آقای امیرعبداللهیان گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این موضوع را به آقای ظریف اطلاع داد تا در مذاکره با آقای جان کری در میان بگذارد. وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات بود که با نگاهی راهبردی به دقت همه کنشگر‌ها در عراق حتی روسیه و چین را هم می‌دید و مدیریت می‌کرد.

نظرها

اخبار بیشتر