نیاز تهران به شهر هوشمند بیشتر از شهرهای اروپایی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
نیاز تهران به شهر هوشمند بیشتر از شهرهای اروپایی است

نیاز تهران به شهر هوشمند بیشتر از شهرهای اروپایی است

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران، گفت: در گستره شهر تهران به خوبی می شود به گسترش دیجیتال پرداخت و برنامه ریزی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهردار تهران، وزیر ارتباطات و معاون فناوری ریاست جمهوری در برج میلاد برگزار شد.

در ادامه این همایش پنل‌های تخصصی نیز برگزار شد که سید محمود میرلوحی رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران در پنل تخصصی «اقتصاد چگونه بر شکل گیری تهران جدید موثر خواهد بود»، شرکت کرد و گفت: در آغاز شورای پنجم این موضوع در ذهن اعضای شورا نقش بسته بود که در مسیر شهر هوشمند کجا هستیم، آیا مسیر طی شده راضی کننده است و آیا باید این مسیر را ادامه دهیم؟ پاسخی که دریافت کردیم این بود که شهر تهران از حیث نیاز به بحث دیجیتال و حضور در این عرصه نیازش بیشتر از شهر‌های اروپایی نظیر برلین است.

وی ادامه داد: شما می‌دانید در کل اروپا تعداد اندکی شهر داریم که بالای یک میلیون جمعیت دارند و شهر‌های بالای ۳ میلیون نفر جمعیت به تعداد انگشتان دست شاید باشد.

میرلوحی افزود: این در حالی است که در تهران و در روز ۱۱ میلیون جمعیت و در شب ۸ میلیون جمعیت داریم. شهر برلین وسعت اش بیشتر از دو برابر ما است ولی جمعیتش سه میلیون نفر، از منظر ترافیک هم در نظر بگیریم کدام شهر اروپایی را سراغ دارید که روزانه ۶ میلیون وسیله نقلیه در آن تردد کند و همه خواهان حضور در خیابان‌ها باشند! کدام شهر را سراغ دارید این همه امضا طلایی در ادارات داشته باشند. متاسفانه ما کاری کردیم از خوردن آب تا مهمترین مسائل باید به ادارات دولتی مراجعه کنیم. لذا احساس کردیم در تهران به مسئله شهر هوشمند باید زیادتر از گذشته پرداخت.

رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورا گفت: این در حالی است که در تهران فضا دیگر برای کسب و کارهای سنتی هم وجود ندارد؛ امروز بیش از ۳۱۱ هزار واحد اقتصادی و تجاری در تهران وجود دارد که شرایط برای کسب و کار آنها نیز فراهم نیست.

وی افزود: این بود که شورای شهر احساس کرد که تهران نیاز و ضرورتش به شهر هوشمند بیشتر از شهرهای اروپایی است و چاره‌ای نداریم که به این سمت برویم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

میرلوحی ادامه داد: خوشحالیم در برنامه سوم توسعه شهر تهران که به تصویب شورای شهر رسید بالغ بر یک سوم این برنامه را به موضوع شهر هوشمند اختصاص داده و اقتصاد دیجیتال و اقتصاد مبتنی بر این حوزه و کسب و کارهای نوین را مورد توجه قرار داده‌ایم. در بودجه امسال شهرداری نیز به این مهم توجه شده است.

رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورا با بیان اینکه برآورد ما این است در تهران و کلان شهر‌ها ظرفیت بالایی برای این بخش وجود دارد افزود: این امر توجه به اقتصاد دیجیتال و فناوری شهر هوشمند را توجیه می‌کند. لذا ما هر مقدار بتوانیم در توسعه فیبر نوری، در ایجاد ساختار پلت فرمی که دیتای تهران را فراهم کند و به کاربر‌های مختلف به خصوص استارت اپ‌ها سرویس دهی کند و هر مقدار که بتوانیم به عمق و کیفیت و آمادگی دیتاهایی که در انحصار دستگاه‌ها است بپردازیم، می‌توانیم در تحقق شهر هوشمند موفق‌تر باشیم.

وی ادامه داد: فکر می‌کنیم در گستره شهر تهران به خوبی می‌شود به گسترش دیجیتال پرداخت و برنامه ریزی کرد. حتی می‌توان برای هر محله این موضوع را تبیین کرد به طوریکه ما در شورایاری‌های محلات کارگروهی به نام نواوری و فناوری ایجاد کردیم تا از دل محلات به فکر اقتصاد دیجیتال باشیم.

میرلوحی گفت: فکر می‌کنم با وجود این همه جوان تحصیل کرده در این حوزه در تهران شرایط فراهم است. باید سرعت و آهنگ را افزایش دهیم و موانعی موجود را هر چه سریع‌تر رفع کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان، افزود: من در مجمع شوراهای کلان شهر‌های کشور نیز در کارگروه شهر هوشمند حضور دارم و اخیرا نیز در اجلاس وین شرکت کردم و باید گفت که زمینه‌های توسعه اقتصاد دیجیتال فراهم است و لذا باید سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی، کاهش هزینه‌ها و شفافیت مشخص شود تا بهتر به این امر پرداخته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات تکان دهنده خانمی که سوار بر خودروی مسافربر شخصی شده بود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | وحشت‌ناک است، درگیری با قمه وسط خیابان

همشهریهمشهری1 روز قبل

سیل سیستان و بلوچستان/ ارتش: خیلی از هموطنانمان را از بالای درخت نجات دادیم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. «سیف الله آقا بیگی» در گفت و گو با ایرنا افزود: سازمان هواشناسی در پایش ۷۱ ساعته اعلام کرد در استان‌های خوزستان به خصوص مناطق شمالی، مناطق جنوبی استان‌های ایلام و لرستان بارندگی‌ها از روز شنبه افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
وی در ادامه در منزل خانواده شهید وحید زمانی‌نیا حاضر شد و از درگاه خداوند برای آن شهید رحمت الهی و برای خانواده او صبر و اجر را مسألت کرد. رئیسی با اشاره به اظهارات خانواده شهید وحید زمانی‌نیا در یک برنامه تلویزیونی، روحیه این خانواده شهید را ارزشمند توصیف کرد و گفت: این روحیه نشان می‌دهد که شهید زمانی‌نیا در یک خانواده متدین، انقلابی و با بصیرت رشد کرده است. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه این شهدا جز برگزیدگانی بودند که خداوند آن‌ها را گزینش کرد و در این جایگاه قرار داد، تشییع باشکوه پیکر مطهر آن‌ها را یادآور شد و گفت: تشییع باشکوه شهدای مقاومت و همچنین شهید زمانی‌نیا در شهرری از برکت و اخلاص خود این شهدا بود. وی از شهدای مقاومت به عنوان شهدایی یاد کرد که خدا آن‌ها را بلند آوازه کرده است و خطاب به خانواده شهید زمانی نیا، اظهار کرد: نشان این بلند آوازه شدن شهید زمانی‌نیا در نسل‌ شما نیز خواهد بود. بر اساس این گزارش، در این دیدار، پدر، مادر، همسر و برادران شهید وحید زمانی‌نیا نیز به بیان ویژگی‌ها و خاطره‌هایی از این شهید پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر