دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. طرفداری
  4. ورزشی
دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ

طرفداریخبرگزاری طرفداری |
تا پیش از آغاز آگوست، افراد بسیار کمی بیرون از آتالانتا وینگر 19ساله سوئدی برگامو، دژان کولوسفسکی را می‌شناختند. از آن زمان، این بازیکن سوئدی که به طور قرضی به پارما پیوسته، به حدی درخشیده که راه خود را به تیم ملی بزرگسالان سوئد گشوده، ارزشش به 50 میلیون یورو رسیده و به منچستریونایتد، اینترمیلان و آرسنال لینک شده است. این روند برای کولوسفسکی که در چهارده بازی سری آ، سه گل و پنج پاس گل ثبت کرده، رشدی چشمگیر محسوب می‌شود.

طرفداری-این گزارش موشکافانه تحلیلی-تاکتیکی با نگاهی به نقش او در برنامه‌های پارما به دنبال این است که دریابد او چگونه بازیکنی است.

آنالیز فنی: سبک بازی دژان کولوسفسکی

کولوسفسکی وینگر است و در سمت راست پارما به کار گرفته می‌شود. شکل بازی او از آنجایی جذاب است که سرعت و قدرت دریبل‌زنی‌اش را با تکنیک عالی و جابجایی هوشمندانه ترکیب می‌کند. توانایی او در بازی کردن در فضاهای کوچک او را به سمت تبدیل شدن به یک شماره ۱۰ تمام و کمال سوق می‌دهد. حال به صورتی جزئی‌تر به توانایی‌های کولوسفسکی نگاهی می‌اندازیم.

توانایی دریبل‌زنی عالی

همان‌گونه که در بالا گفته شد، کولوسفسکی دریبل‌زن قهاری است. درواقع فقط دو بازیکن به نام‌های ریکاردو اورسولینی و جرمی بوگا بیش از کولوسفسکی اقدام به دریبل زدن کرده‌اند. پدیده سوئدی میانگین ۷٫۲ دریبل در هر بازی را ثبت و نیز در هر ۹۰ دقیقه ۲٫۴۶ مرتبه توپ را بیشتر از ۱۰ یارد رو به جلو حمل کرده است. این آمار و ارقام توانایی او در حمل توپ را برجسته می‌کند که در تیم پارما که برای ضربه زدن به رقبا از روی ضدحمله برنامه‌ریزی کرده، شاخصه مهمی به شمار می‌رود.

شتاب، تکنیک و خلاقیت کولوسفسکی او را به کابوسی برای مدافعین کناری مقابلش تبدیل کرده است. تصاویر متوالی زیر چرایی این امر را نشان می‌دهد. در تصویر نخست، کولوسفسکی در حالی رو به دروازه خودی توپ را دریافت می‌کند که مدافع رقیب وی را تحت فشار می‌گذارد. بازیکن نوزده ساله به محض اینکه درمی‌یابد پشت سر مدافع فضایی ایجاد شده، در چشم بر هم زدنی توپ را از میان پاهای مدافع عبور می‌دهد، می‌چرخد و به فضای پشت سر مدافع هجوم می‌برد.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 7

سپس با کشاندن هافبکی به سمت خود، فشار او را جذب می‌کند. بیشتر وینگرها تمایل دارند که به مسیر پیش‌روی خود ادامه دهند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 9

حال کولوسفسکی توپ را روی پای چپش آورده و فضای خوبی برای خودش ایجاد کرده است. در همان حالی که در مسیر مورد نظرش پیش می‌رود، به محض مشاهده حرکت ژروینیو به سمت دروازه، پاسی عمقی برای او ارسال می‌کند. در این موقعیت به‌خصوص، پاس قطع شد، اما عملکرد کلی بازیکن جوان نشان‌دهنده توانایی بالای او در دریبل‌زنی است.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 11

جابجایی هوشمندانه در مرکز

با این حال توانایی وی در ضربه زدن به رقبا فقط به کناره‌های زمین محدود نمی‌شود. او در جابجایی‌هایش بسیار هوشمندانه عمل می‌کند و اغلب به نظر برای انجام کارهای ترکیبی به سمت فضای مرکزی حرکت می‌کند، اما قصد او ایجاد موقعیت از طریق پاس‌های عمقی است. تصویر زیر، این حرکت او را نشان می‌دهد. در اینجا کولوسفسکی برای دریافت توپ از همی‌تیمی‌اش بال راست را ترک و به سمت داخل حرکت می‌کند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 14

متعاقبا کولوسفسکی می‌تواند به مهاجمش اضافه شود. در این صحنه، با ارسال یک پاس عمقی عالی، موقعیتی تک‌به‌تک برای مهاجمش فراهم می‌کند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 16

اساسا پدیده سوئدی وقتی در مناطق مرکزی قرار می‌گیرد، به اندازه کافی خونسرد هست که درحالی که توسط بازیکنان رقیب محاصره شده، توپ را دریافت و برای انجام عمل بعدی از آن بهره بگیرد. این امر به خاطر قدرت تصمیم‌گیری عالی کولوسفسکی است که به او کمک می‌کند حتی زیر فشار شدید مدافعین، تصمیمات درستی بگیرد و از توپ به خوبی استفاده کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 19

ارسال پاس‌های خلاقانه در یک‌سوم پایانی

علاوه بر قدرت تصمیم‌گیری، آنچه که کولوسفسکی را هیجان‌انگیز می‌کند، پاس‌های خلاقانه‌اش در اطراف محوطه جریمه است. دید او، درکش از زمان ارسال و شدت پاس محشر است. در واقع کولوسفسکی در رده دوم تعداد پاس گل مورد انتظار (Expected Assists) و ارسال‌کنندگان پاس عمقی نهایی (Deep Completions)، رده سوم ارسال‌کنندگان پاس عمقی و رده چهارم ارسال‌کنندگان پاس کلیدی قرار دارد. این آمار برای یک تازه‌وارد به سری آ شگفت‌انگیز است.

تصویر زیر ادامه عمل تصویر بالاست. در اینجا کولوسفسکی (زرد) می‌چرخد و پاسی عمقی برای ژروینیو که در ادامه گل را به ثمر می‌رساند، مهیا می‌کند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 23

در تصویر زیر، کولوسفسکی (زرد) برای آندریاس کورنلیوس زمینه به ثمر رساندن گل تساوی مقابل تورینو را فراهم می‌کند. کولوسفسکی در قطر چپ پیشروی می‌کند، شانه‌اش را به پایین خم می‌کند و با ارسال پاسی دقیق در مسیر حرکت بازیکن دانمارکی می‌فرستد که او نیز قاطعانه کار را تمام می‌کند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 25

تصویر زیر قدرت پاسوری کولوسفسکی را در مقابل جنوا نشان می‌دهد. پس از تغییر جهت بازی، کولوسفسکی (زرد) توپ را روی پای چپش می‌آورد و دو مدافع را به سمت خود می‌کشد. علاوه بر ایجاد موقعیت شوتزنی ناگهانی، وینگر توپ را به کانال کناری می‌کشد تا برای یورای کوتسکا (سفید) موقعیت ایجاد کند. بازیکن اسلواک نیز با ستون کردن پای چپ، گل می‌زند.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 27

در پایان نیز قصد دارم به کیفیت کولوسفسکی در حملات انتقالی بپردازم. کولوسفسکی با توجه به گام‌هایش، شتاب، هوش و توانایی‌اش در پیش بردن توپ، هنگام تغییر فاز بسیار خطرناک است. در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم که بازیکن سوئدی چگونه از دفاع به حمله تغییر حالت می‌دهد و موقعیت خوبی ایجاد می‌کند. پس از دریافت توپی که نتیجه دفع یک سانتر است، کولوسفسکی پیش از ارسال پاس عمقی برای یان کاراموه، سر دواندن مارسلو بروزوویچ و جلب توجه دیگو گودین به سمت خودش را مدیریت می‌کند.

این قسمت از بازی، کیفیت او را نشان می‌دهد. چراکه او می‌تواند ویژگی‌های جسمانی، تکنیک و هوشش را ترکیب کند تا آینده‌ای جذاب بسازد.

دژان کولوسفسکی، پدیده سوئدی سری آ - 30

جمع‌بندی

در این تحلیل نشان داده شد که دژان کولوسفسکی استعدادی بزرگ است. با این حال او فقط چهارده بازی برای پارما در سری آ انجام داده است؛ بنابراین بهتر است کسی از خود بی‌خود نشود. اگر کولوسفسکی بتواند نمایش‌های کنونی‌اش را ادامه دهد، قطعا به بازیکنی سطح بالا در میان لیگ‌های اروپایی تبدیل خواهد شد. توانایی‌های او حاکی از آن است که می‌تواند هم به یک موقعیت‌ساز مرکزی و هم به یک تهدید کناری تبدیل شود، و این واقعیت او را به بازیکنی جذاب تبدیل کرده که طی چند فصل آینده زیر نظر گرفته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اتفاق جالب در فوتبال ترکیه/ پنالتی که سه بار تکرار شد اما گل نشد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل

حفظ اقتدار ایران مقابل بازی سیاسی AFC

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
شیخ سلمان و اطرافیان وی که آرزوی دیدن یک استادیوم پرتماشاگر را در کشور خود دارند با این تصمیمات عجیب روز به روز لذت فوتبال را در قاره کهن کمتر و کمتر می‌کنند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرانجام در پی تصمیم عجیب و غیرمنطقی کنفدراسیون فوتبال آسیا، پرونده لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ نیز برای نمایندگان کشورمان بسته شد، فقط باید امیدوار بود در سال آینده AFC دست از این تصمیمات عجیب و سیاسی بردارد تا لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ با حضور نمایندگان ایران با هیجان زیاد و استادیوم‌های پر از تماشاگر برگزار شود.
ورزش۳ورزش۳11 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، بهداد سلیمی که بعد از کنار رفتن از دنیای قهرمانی توسط رییس کمیته ملی المپیک به خوبی حمایت شد و به کلاس مربیگری بین‌المللی در مجارستان هم رفت، این روزها کار مدیریتی خود را در کمیته المپیک آغاز کرده و به عنوان مشاور امور المپین‌ها در کنار صالحی امیری فعالیت می‌کند. بهداد که در مجمع دیروز کمیته ملی المپیک هم نظاره‌گر اتفاقات بود، با چهره‌ای در هم و اخمو در گوشه‌ای از سالن دیده می‌شد. اتفاق جالب درباره قهرمان سابق وزنه برداری المپیک کاهش وزن چشمگیر او در ماه‌های اخیر بوده که باعث شده ظاهر متفاوتی را برای او رقم بزند. رژیم غذایی بهداد همچنان ادامه دارد تا بعد از پایان دوران قهرمانی به خاطر وزن بالا دچار مشکل نشود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، نهم اردیبهشت ماه ۹۸ مسئولان وقت باشگاه استقلال حکم به برکناری وینفرد شفر از نیمکت رهبری این تیم دادند. وینفرد شفر بعد از ترک استقلال مدعی شد استقلال را وارد جنگی حقوقی برای دریافت مطالباتش خواهد کرد. آندره آ استراماچونی با ارسال نامه‌ای از طریق وکلای خود به باشگاه استقلال که نامه به دست اعضای هیات مدیره هم رسیده است، جنگ حقوقی خود با این باشگاه را آغاز کرد. عدد این جنگ حقوقی چیزی در حدود ۱٫۵ میلیون دلار (۱٫۳ میلیون یورویی که نقل محافل رسانه‌ای شده بود) تخمین زده می‌شود که می‌تواند شوک بزرگی برای باشگاه آن هم در این روزهای بی پولی باشد. حتی در این راه گفته می‌شود باشگاه استقلال ادله و مستندات محکمی هم دارد که می‌تواند کمیته حقوقی فیفا را قانع کند.
طرفداریطرفداری5 ساعت قبل
طرفداری - رینیر، هافبک هجومی جدید رئال مادرید، طبق گفته‌های خودش، اکنون به قله فوتبال دنیا رسیده است. آیا از اینکه که حالا به صورت رسمی بازیکن رئال مادرید هستید، احساس گیجی می‌کنید؟ نمی دانم اسم این احساس گیجی است یا نه اما باید بگویم حضور در رئال مادرید به معنای حضور در قله فوتبال است. علاقه اتان به رئال مادرید، از کجا نشئت می‌گیرد؟ رئال مادرید بزرگ‌ترین باشگاه دنیاست. وقتی سن کمی داشتم، بازی‌های رئال مادرید را به همراه پدرم تماشا می‌کردم. با این حال، بازیکنان بسیار خوبی زیادی در رئال مادرید حضور داشتند و نمی‌دانم از کجا شروع کنم.

برتری ریوآوه با گلزنی طارمی + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ورزشی رکنا، هفته هفدهم رقابت‌های سوپر لیگ پرتغال با برتری ۲ بر صفر تیم ریوآوه در خانه‌اش مقابل بوآویشتا ادامه یافت. در این بازی مهدی طارمی، مهاجم ایرانی ریوآوه ۹۰ دقیقه در میدان حاضر بود و با زدن گل دوم تیمش در دقیقه چهارم وقت‌های تلف شده نیمه اول نقش مهمی در برتری میزبان داشت. ریوآوه با این برد ۲۵ امتیازی شد و به رده هفتم جدول سوپر لیگ پرتغال صعود کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر