ضرورت تعیین متولی هوشمندسازی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
ضرورت تعیین متولی هوشمندسازی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها

ضرورت تعیین متولی هوشمندسازی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران، گفت: در دستگاه‌های دولتی و عمومی ما داده یک دارایی محسوب می‌شود و رویکرد غالب این است که حتی مبادله داده با سایر دستگاه‌ها باید به صرفه باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهاره آروین، در پنل تخصصی «چالش‌های اشتراک‌گذاری و تبادل داده‌های شهری» در حاشیه سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند، افزود: عدم یکپارچگی بین دستگاه‌ها در حوزه تبادل داده‌ها، معضل ایجاد کرده و باید برای آن راه حلی پیدا کرد. در این راستا مشکلی وجود دارد که تا درخصوص آن همفکری نکنیم بحث‌ها پیرامون هوشمندسازی و تبادل داده‌های شهری بدون دستیابی به نتیجه مشخص ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: مشکل یادشده این است که در دستگاه‌های دولتی و عمومی ما داده یک دارایی محسوب می‌شود و رویکرد غالب این است که حتی مبادله داده با سایر دستگاه‌ها هم باید به‌صرفه باشد.

آروین با بیان اینکه دیتا و اطلاعات به دو نوع محرمانه و غیرمحرمانه قابل دسته‌بندی است، اظهار کرد: دیتای محرمانه را که به حریم شخصی افراد مربوط می‌شود نمی‌توان عمومی کرد اما دستگاه‌های دولتی و عمومی برای سیاستگذاری بهتر به این دیتاها نیاز دارند و باید اطلاعات را در دسترس آنها قرار داد. اینجاست که به یک متولی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها نیاز پیدا می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران دارای یک مرکز رصد داده است که ذیل سازمان فاوا فعالیت می‌کند. کاش در دولت هم مرجع واحدی در این زمینه وجود داشت. اینکه کدام دستگاه در حوزه داده‌ها تصمیم‌گیرنده است در شهرداری کم و بیش مشخص است اما در دولت مشخص نیست و ما به عنوان اعضای شورای شهر نمی‌دانیم به کدام دستگاه دولتی مراجعه کنیم تا برای خدمت‌رسانی به شهروندان داده‌های موردنیاز را دریافت کنیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

آروین اضافه کرد: همانگونه که سازمان فاوا در شهرداری تهران فرایند استانداردگذاری را انجام می‌دهد، وزارت ارتباطات هم همین وظیفه را در دولت دارد. اما تا زمانی که برای اشتراک‌گذاری داده اراده‌ای در هیات دولت وجود نداشته باشد، وزارت ارتباطات کاری از پیش نخواهد برد. اراده و عزم پیشبرد کار باید در سطح بالاترین مرجع وجود داشته باشد.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، با اشاره به اینکه اطلاعاتی مثل دیتاهای ترافیکی شهرداری تهران به کار خیلی از کسب و کارها می‌آید، گفت: مدیریت شهری به تنهایی ظرفیت استفاده از این حجم بالا از داده‌هایی که تولید می‌کند را ندارد. به همین دلیل در شهرداری تهران به سمت داده باز حرکت کردیم. اصل هم بر این است که API شهرداری تهران مگر در مورد برخی استثناها، رایگان باشد.

وی افزود: سازمان فاوا در حوزه هوشمندسازی اراده خوبی از خود نشان داده اما متاسفانه معاونت‌های شهرداری بعضا به داده‌های خود حساسیت نشان می‌دهند و همانگونه که اشاره کردم، داده را دارایی خود می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر خوب شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

همشهری TV | مسیحیانی که خود را اقلیت نمی‌دانند

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

حضور خانواده شهدا مقابل ساختمان فرو ریخته پلاسکو + فیلم و عکس

رکنارکنا2 روز قبل
سه سال پیش در چنین روزی، ایرانیان در بهت وقوع یک فاجعه خبری فرو رفتند. ساختمان پلاسکو ساعت ۸ صبح دچار حریق شد و قبل از رسیدن ساعت به زمان ظهر در برابر چشمان حیرت زده مردم، آتش نشانان، خبرنگاران و عکاسان، رهگذران و کل مردم ایران فرو ریخت. پلاسکو فرو می‌ریخت و آتش نشانانی که بیرون ساختمان بودند صورتشان غرق اشک می‌شد. اشک از دست دادن همکارانشان که هنوز در ساختمان در حال اطفا حریق بودند که پلاسکو ریخت و زندگی آنها را نیز در خود فرو برد و بی جانشان کرد. امروز در سومین سالگرد حادثه پلاسکو، خانواده شهدای این حادثه، با حضور در محل ساختمان پلاسکو، نماز اقامه کرده و نذری به یاد عزیزانشان که مرگی ایثارگرانه دادشتند پخش کردند.

توضیحاتی درباره زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل

ضرورت اعتماد به دستان توانای فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: باید به تولید کننده تسهیلات تعلق بگیرد نه به دلالی زیرا دلالی و سوداگری به تولید آسیب می‌زند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بین امنیت و اقتصاد تفکیکی وجود ندارد و با آرامش و امنیت است که تولید کننده می‌تواند نقش خود را در رونق اقتصادی کشور ایفا کند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ سرهنگ نوروزی اظهار داشت: برابر اعلام پلیس فتای استان زنجان با رصد‌های صورت گرفته بر روی گروه‌های تلگرامی فعال در زمینه کلاهبرداری مشخص شد اعضای یک باند مجرمانه در داخل و خارج کشور به صورت حرفه‌ای در زمینه راه اندازی درگاه‌های کلاهبرداری و سرقت اطلاعات و رمز کارت بانکی شهروندان فعالیت می‌کنند. این مقام مسئول ادامه داد: با تلاش‌ها و بررسی‌های فنی و تخصصی کارشناسان خبره پلیس فتا مشخص شد این باند با استخدام افراد مختلف در زمینه برنامه نویسی، تهیه کارت اجاره، سیم کارت‌های‌های افراد غیر، شناسایی و اغفال دختران جوان و شناسایی صرافی‌های متخلف، تهیه مدارک هویتی و … با راه اندازی ربات‌های مختلف و ارسال پیامک‌های انبوه حاوی پیوند درگاه‌های جعلی بانکی اقدام به سرقت اطلاعات و رمز کارت بانکی افراد می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات صورت گرفته سرنخ‌های بدست آمد که این افراد ضمن طراحی ربات‌های تلگرامی اقدام به سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی و خروج وجوه در سطح کلان و مبالغ به دست آمده را صرف خرید زمین، خودرو، ارز‌های دیجیتال و … می‌کردند. سرهنگ نوروزی گفت: ادمین‌های گروه تلگرامی مورد نظر با اسامی مستعار مختلف مورد شناسایی قرار گرفتند و تعدادی از متهمان دستگیر شده جزو سرشاخه‌های اصلی طراحی و انتشار ربات و پیوند‌های جعلی بودند و در سطح کلان با همکاری تعدادی از متهمان متواری به خارج از کشور اقدام به تبدیل وجوه سرقتی به ارز‌های دیجیتال می‌کردند. رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا ناجا اظهار داشت: بر طبق مستندات موجود در یک روز بالغ بر چهار میلیارد ریال توسط متهمان از حساب مالباختگان برداشت و تبدیل به ارز‌های دیجیتال شده است. وی با اشاره به تحویل متهمان به مراجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی پرونده شان، بیان کرد: برابر بررسی‌های صورت گرفته بر روی ربات‌ها و کانال‌های متهمان، اطلاعات حدود ۱۲۰۰۰ کارت بانکی براورد و با همکاری مقام‌های قضایی و بانک مرکزی در جهت پیشگیری از سرقت مبالغ موجودی رمز‌های دوم غیر فعال و به مالکان آن‌ها اطلاع رسانی شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

آمار ابتلا به صرع در ایران ۲ تا ۳ برابر آمار جهانی است

ایرنا19 دقیقه قبل

علی‌ نژاد به عدم میزبانی باشگاه‌های ایرانی تاکید کرد

ایمنا20 دقیقه قبل

هیئت مقررات زدایی یک بخشنامه بانک‌مرکزی را ابطال کرد

ایمنا20 دقیقه قبل

فصل دوم «دوست نابغه من» روی آنتن می‌رود

اعتمادآنلاین21 دقیقه قبل

با تازه‌ترین کتاب‌های نشر نهفت آشنا شوید

ایمنا21 دقیقه قبل

شاهد تحول اساسی در گروه سایپا هستیم/ نگاه بلندمدت برای توسعه و نوآوری در گروه سایپا شکل گرفته است/ بانک صنعت و معدن و گروه سایپا، کارگروه مشترک حمایت مالی از تولید تشکیل دادند

تابناک22 دقیقه قبل

حضور دو فرد دیگر در جلسه ایرانی‌ها با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا/ مذاکره ۲+۵ در مقر AFC

تسنیم22 دقیقه قبل