عضو هیئت رئیسه مجلس: ایجاد پرونده حسین فریدون در مجلس بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سیاسی
عضو هیئت رئیسه مجلس: ایجاد پرونده حسین فریدون در مجلس بود

عضو هیئت رئیسه مجلس: ایجاد پرونده حسین فریدون در مجلس بود

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: ایجاد پرونده حسین فریدون در مجلس بود و هفت موضوع برای ایشان مطرح کردیم و فقط یک موضوع منجر به صدور حکم شد و قاضی برای سایر موضوعات حکم برائت صادر کرد.

به گزارش وانانیوز،

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در همایش «مبارزه با فساد اقتصادی، با تاکید بر فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری» در پاسخ به این سوال مجری همایش که «رویکرد مجلس را نسبت به فساد در چند دوره‌ی اخیر، مخصوصا ۱۸ سال اخیر بعد از صدور فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری، چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: اگر موضوع وفای به عهد اتفاق بیفتد یعنی من پذیرفته‌ام نماینده مجلس شوم و به عنوان یک دویست و نودم مجلس به دنبال تحقق وظایف درون قانون اساسی که برای نماینده مجلس پیش‌بینی شده است باشم اصلا زمینه ایجاد فساد محقق نمی‌شود که بعد به دنبال برطرف کردن آن باشیم.

وی با بیان اینکه «پیشرو در مبارزه با فساد حضرت آقا است و سایر دستگاه‌ها دنبال رویشان بوده‌اند» گفت: مجلس از دولت‌ها در این زمینه جلوتر بوده اما اینکه به شکل سیستمی پیشرو بوده باشد، نه! و به شکل موردی و بنا به موضوع به این بحث پرداخته که این موضوع یا موضوع افکار عمومی بوده یا لایحه دولت و قوه قضاییه.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه «مجلس یک نهاد تصمیم‌ساز نیست و یک نهاد تصمیم‌گیر است» گفت: اینگونه نیست که ساز و کار این کار را داشته باشند البته مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بازوی مشورتی وجود دارند و بعضی‌ها هم به نمایندگان مجلس ایده می‌دهند، بالاصاله مجلس جاییست که در مورد ورودی هایش تصمیم گیری می‌کنند و مجلس جایگاه تایید کننده و تصویب کننده دارد. نیازی تشخیص داده می‌شود و اصالت نیاز هم با خواست قوا یا شورای عالی استان‌ها است و در مورد آنچه نمایندگان خود پیشنهاد می‌دهند بسط و وزنه وجود دارد.

وی افزود: در بحث مبارزه با فساد نیز باید وحدتی بین قوا شکل بگیرد تا آن موضوع دنبال شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه که «اینطور نیست با قانونگذاری صرف و با احکام قانونی بشود مسئله را حل کرد» گفت: قانون در اختیار اراده سیاسی و تعهد جمعی است. قانون خوب نیاز است برای آنکه ساختارها را اصلاح، خلاءها را پر و متخلفان را مجازات کند. قانون لازم است اما کافی نیست کفایت در کنار اراده سیاسی و تعهد جمعی است و آن از مطالبه همگانی بیرون می‌آید. باید فرهنگ قانون گرایی، مبارزه با فساد و برخورد با فساد وجود داشته باشد.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: چند وقت اخیر در خدمت آقای رئیسی بودیم و به ایشان عرض کردیم که ما دنبال پیگیرد قانونی منبعث از فعل نیستیم ما از شما می‌خواهیم دنبال ترک فعل‌ها باشید یعنی کارهایی که باید انجام می‌شده و انجام نشده است است و ما به ازای آن هیچ شخصی مورد پیگرد قرار نگرفته است.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی افزود: این بحث حقوق آمده است و در کشور ما بیشتر روی حقوق اشخاص تمرکز می‌شود و حقوق عامه مغفول مانده است.

در ادامه قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه «اصلی‌ترین وظیفه مجلس نه قانون گذاری است و نه نظارت بلکه هر دو این‌هاست» افزود: ما باید سطح نظارت را تعریف کنیم. دستگاه‌های زیادی داریم که کارشان نظارت است اما آیا نظارت در همه دستگاه‌ها یک معنا دارد یا شئون مختلف دارد؟ شما باید ببینید شأن نظارت مجلس چیست و در همان صد از مجلس انتظار داشته باشید.

وی افزود: قانون اساسی وقتی از سطح نظارت مجلس بحث می‌کند از ابزار نظارت نیز بحث می‌کنند مثل سوال، تذکر، استیضاح، تحقیق و تفحص، کمیسیون اصل ۹۰ و … که بعضی از این نوع نظارت‌ها صرفا قرائت می‌شود و بعضی هم به مراجع قضایی ارسال می‌شود.

قاضی زاده با بیان اینکه «از اول انقلاب به جز دو مورد بقیه گزارش‌ها مورد رسیدگی قضایی قرار نگرفته است» پرسید: آیا ما می‌توانیم داخل قوه‌قضاییه برویم و بگوییم شما چرا رای به خلاف نظری که ما به آن رسیدیم دادید؟

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: ایجاد پرونده حسین فریدون در مجلس بود و هفت موضوع برای ایشان مطرح کردیم و تا آن‌جا که من اطلاع دارم فقط یک موضوع منجر به صدور حکم شد و قاضی برای سایر موضوعات حکم برائت صادر کرد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه «آنچه وظیفه ماست این است که پیگیری کنیم که آیا دستگاه‌های اجرایی به وظایف خود عمل می‌کنند یا نه» افزود: اگر تعداد سوال‌ها و استیضاح‌های مجلس را ببینید متوجه می‌شوید که این روند پیش‌رونده بوده همین الان مجلس اگر بتواند شاید نزدیک به ۸۰ درصد وزرا را استیضاح کند.

وی افزود: گاهی استیضاح‌ها به حدی می‌رسد که مسئول تشخیص مصلحت در یک کشور به این جمع بندی می‌رسد که مجلس ادامه ندهد. می‌گوید دولت برای اجرا و فعالیتش دچار مشکل می‌شود ما تهدیدات زیادی داریم بنابراین شما دیگر به استیضاح ادامه ندهید. بارها این اتفاق افتاده است و مربوط به این دولت و مجلس هم نیست.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: نظام ما یک نظام ولایی است، یک جاهایی مخاطرات و مشکلات بیشتری است که این مخاطرات و مشکلات از جمله ناامنی‌ها و دشمنی‌ها باعث می‌شود که نظر نمایندگان به نتیجه نرسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا23 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر