اندیشکده| مقاله ویلیام برنز، رئیس اندیشکده کارنگی درباره خیانت‌های ترامپ در خاورمیانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
اندیشکده| مقاله ویلیام برنز، رئیس اندیشکده کارنگی درباره خیانت‌های ترامپ در خاورمیانه

اندیشکده| مقاله ویلیام برنز، رئیس اندیشکده کارنگی درباره خیانت‌های ترامپ در خاورمیانه

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یک اندیشکده آمریکایی بر این باور است که حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) بیش از هر چیز به شیوع هرج‌ومرج در نقاط مختلف آن دامن زده است و به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ در این میان بیش از رؤسای جمهور پیشین خود نقش دارد.

- اخبار بین الملل -

«ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه سابق آمریکا در مقاله‌ای که در اندیشکده «کارنگی» منتشر شده، تصمیم ماه اکتبر رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از سوریه را پدیده‌ای می‌خواند که اتفاقی نادر در سیاست‌ خارجی آمریکا رقم زده و با به صدا درآوردن زنگ خطری در این کشور، مقامات هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات همزمان ترامپ را به خیانت متهم کنند.

این دیپلمات سابق که حالا ریاست اندیشکده «کارنگی» را عهده‌دار است، این اقدام ترامپ را نه تنها خیانت به نیروهای کرد به عنوان شرکای آمریکا در جنگ سوریه می‌داند، بلکه آن را خیانت به کل روند تلقی می‌کند و معتقد است که متحدان آمریکا را در ابهام و فرماندهان نظامی و دیپلمات‌های آمریکایی را در تلاشی مذبوحانه فرو برد تا مبادا از توییت‌های رئیس‌جمهور عقب بمانند و در نهایت نیز باعث ایجاد هرج و مرج شد.

وی معتقد است که اگر تمام این اتفاقات با ایجاد یک اجماع دوحزبی در آمریکا رخ داده باشد، یک تراژدی یا حتی بدتر از آن، یک اشتباه بزرگ اتفاق افتاده است.

برنز در جایگاه دیپلمات ارشد آمریکایی تأکید می‌کند که واشنگتن در اغلب موارد در خصوص تحولات منطقه خاورمیانه، اهداف و روش‌های مورد استفاده در مواجهه با این تحولات، دچار سوء‌برداشت شده و به ویژه پس از حملات یازده سپتامبر مدام سعی کرده تا بر حضور نظامی خود افزوده و از تلاش‌های دیپلماتیک بکاهد. در نتیجه در شرایط کنونی «تفکری جادویی» بر حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه سایه افکنده و باعث شده تا نفوذ خود را بیش از حد تصور کند و تمایلی به درنظر گرفتن موانع و قابلیت‌های دیگر بازیگران منطقه‌ای نداشته باشد که همین امر سیاست‌گذاری آمریکایی را به چندراهی سردرگم‌کننده‌ای کشانده است.

به نوشته برنز، شیوه‌های تعاملی آمریکا در خاورمیانه باید تغییر چشمگیری داشته باشد؛ از میزان انتظارات برای ایجاد تغییر در منطقه کاسته شود، دست از دشمن‌تراشی در منطقه کشیده شده و روی یک رویکرد باثبات در مقابله با تروریسم تمرکز شود. جنگ ۲۰۰۳ عراق، درگیری غیرضروری‌ای بود که نه تنها زخمی عمیق، سخت و غیرقابل جبران به این کشور وارد کرد، بلکه عاملی شد برای برهم‌خوردن ثبات در کشورهای عربی همسایه عراق که خودشان هم در مشکلات داخلی غرق بودند که البته باید سوءاستفاده‌های آمریکا از این نبرد علیه تروریسم را نیز به آن اضافه کرد.

در این میان ترامپ نیز همانند دیگر رؤسای جمهور آمریکا به ویژه در دوره بعد از جنگ سرد، نتوانسته استفاده از زور و دیپلماسی را به تعادل برساند و حتی دیپلماسی را کامل رها کرده و در بازی قدرت نیز مهره‌های نادرستی چیده است.

راهبرد تشکیل ائتلاف گسترده علیه ایران و بیش از حد نزدیک شدن به اسرائیل و حکومت‌های استبدادی عربی مصداق بارز این ادعاست.

سیاست آمریکا در خاورمیانه در چاه عمیقی گرفتار شده که نتیجه چندین دهه تلاش بی‌ثمری است که عمیق شدن آن از پروژه جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ شدت گرفت و رهایی از چنین معضلی در وهله نخست، نیازمند دست کشیدن واشنگتن از یک سری بلندپروازی‌های بی‌ثمر و بعضا مخرب در خاورمیانه و تمرکز بیشتر بر منابع انرژی است چرا که اقتصاد آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگر مستقیما به منابع انرژی وابسته است.

واقعیت تلخ در سیاست‌گذاری‌های اخیر آمریکا این است که استفاده بیش از حد از منابع در سال‌های پس از یازده سپتامبر و دنبال کردن سیاست‌هایی نظیر «تغییر رژیم» و «پروژه‌های بازمهندسی اجتماعی» در کشورهایی نظیر ایران، بیش از حد منافع آمریکا را تضعیف کرده است.

در مرحله دوم، آمریکا باید روابط خود با کشورهای خاورمیانه و به ویژه عربستان را بازتعریف کند و نباید این روند که آنها احساس می‌کنند یک چک سفیدامضا برای انجام هر اقدامی از جانب آمریکا دریافت کرده‌اند. جنگ یمن باید پایان یابد و مداخلات در روندهای سیاسی در کشورهایی چون لیبی و سودان باید متوقف شود. برنز حتی به واشنگتن توصیه می‌کند تا در این مرحله به یک توافق به‌روزرسانی‌شده با ایران دست یابد تا بتواند برای تحقق منافع خود در منطقه با فراغ بال بیشتر حرکت کند.

آمریکا در شرایطی خود را درگیر نبردی با پایان نامعلوم علیه تروریسم کرده که با مشکلات بسیاری در داخل جامعه خود و نقاط دیگر جهان مواجه است و هزینه‌های هنگفت مالی و جانی در ماجراجویی‌های طولانی و ناحق این کشور نقاط مختلف، بسیاری از مردم آمریکا را نیز به خشم آورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری «عین العراق» از این روزنامه آمریکایی، مفتی داعش اعتراف کرده که از سه منبع کمک مالی دریافت کرده است، یکی در عربستان سعودی و دو نفر در لندن که در حال تامین مالی تروریسم بودند. وی همچنین اعتراف کرده تعدادی فتوای تجاوز جنسی صادر کرده که به مبارزان داعش اجازه کشتار و بردگی داده بود. پس از آزادسازی موصل، این مفتی داعش فرار کرد و در خانه دخترش در محله‌ای در موصل مخفی شد تا اینکه ماه جاری میلادی توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شد. دستگاه امنیتی عراق اعلام کرد این مفتی فربه داعش در منطقه «حی المنصور» شهر موصل بازداشت شده است. وی دستور منفجر کردن مرقد یونس پیامبر (ع) و اعدام شماری از مخالفان گروه تروریستی داعش را در زمان اشغال موصل صادر کرده بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح و از رهبران الحشد الشعبی در واکنش به حملات راکتی به سفارت آمریکا در بغداد، با صدور بیانیه‌ای از دولت عراق خواست تا جلوی این گونه حملات را بگیرد. به نوشته وبگاه السومریه نیوز، هادی العامری تأکید کرد: «حمله به سفارتخانه‌ها و اماکن دیپلماتیک خارجی در عراق را نمی‌پذیریم». پیش از وی نیز «جواد الطلیباوی» سخنگوی عصائب اهل الحق در توییترش اعلام کرد که هیچ کدام از گروه‌های مقاومت الحشد الشعبی در شلیک راکت به سمت سفارت آمریکا در منطقه دخالت نداشته‌اند و اصولا الحشد الشعبی مدت‌هاست که استفاده از این سلاح را پشت سر گذاشته است. منابع خبری عصر یکشنبه از شلیک چند راکت به منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد، خبر دادند. گفته می‌شود که دست کم یک نفر در سفارت آمریکا مجروح شده است با این حال برخی منابع گزارش داده‌اند تعداد مجروحان بیشتر از یک نفر است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
پژوهش خبری صدا وسیما: برای دهه‌های متمادی بعد از جنگ کره (۱۹۵۰- ۱۹۵۳)، تقریبا هیچ گونه رابطه مستقیمی میان دو کشور آمریکا و کره شمالی، وجود نداشته است. از زمان پایان جنگ کره، مذاکرات دو کشور نتوانسته پیونگ یانگ را از ساخت یک زرادخانه اتمی بازدارد. ریشه تنش میان آمریکا و کره شمالی را می‌توان در جنگ کره و دوران جنگ سرد دنبال کرد. با پایان جنگ کره، آمریکا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه کره شمالی اعمال و هرگونه فعالیت اقتصادی با کره شمالی را محدود کرد. در سال ۱۹۹۸ آمریکا، کره شمالی را به فهرست حامیان تروریسم اضافه کرد؛ هرچند در سال ۲۰۰۸، نام این کشور از لیست حامیان تروریسم حذف شد.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در کاخ سفید با یکدیگر دیدار کردند. دونالد ترامپ پیش از این دیدار و در مراسم استقبال از بنیامین نتانیاهو به خبرنگاران گفت که بعد از ظهر فردا سه‌شنبه به وقت محلی از طرح موسوم به معامله قرن رونمایی خواهد شد. دیدار امروز ترامپ و نتانیاهو نیز به منظور تشریح ابعاد این طرح از سوی ترامپ برای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برگزار شده است. رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد که طرح آمریکایی-صهیونیستی معامله قرن به سود فلسطینی‌ها است و به همین دلیل آنها باید این طرح را با رضایت خاطر بپذیرند. بنیامین نتانیاهو نیز پیش از آغاز دیدارش با رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با خبرنگاران ضمن تعریف و تمجید از دونالد ترامپ به دلیل خوش‌خدمتی‌های وی به رژیم صهیونیستی تأکید کرد که این رژیم از معامله قرن عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
«میخاییل بوگدانف» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: این آمریکا نیست که باید (در مناقشه فلسطین و اسراییل) تصمیم گیری کند. وی افزود: اما آنها (طرف آمریکایی) با رهبری فلسطین که طرف ذینفع مستقیم است رایزنی نکردند حتی با ما هم حرفی از مفاد این طرح نزدند. بسیاری از کارشناسان آمریکایی قبل از اعلام طرح صلح خاورمیانه معروف به معامله قرن توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در روز سه شنبه بر مرده به دنیا آمدن آن تاکید دارند. طرح مزبور قرار است امروز طی مراسمی در کاخ سفید با حضور برخی از مسوولان امریکایی و صهیونیستی رونمایی شود. گروه‌های ملی و اسلامی فلسطین به منظور رویارویی با نقشه صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن» امروز و فردا را در غزه و کرانه باختری رود اردن خیزش سراسری اعلام کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

برگزاری همه‌پرسی در فلسطین با مشارکت ساکنان اصلی آن تنها راه پایان اشغال فلسطین است

خانه ملت10 ساعت قبل

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

تعیین حداقل حقوق برای دانشجو معلمان / بازنشستگان اول فروردین امسال از مزایای رتبه‌بندی بهره مند می‌شوند

خانه ملت23 ساعت قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

تصاویری از سنگ پرانی در دیدار پرسپولیس و تراکتور و شکستن سر یک تماشاگر+ تصاویر

جام نیوز2 روز قبل

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس: قوه قضاییه با وزیر امور خارجه برخورد کند

رکنا1 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل