پیشنهادی از جانب مردم به مسئولان: شما حساب و اموال ما را چک کنید و ما هم حساب و اموال شما را!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
پیشنهادی از جانب مردم به مسئولان: شما حساب و اموال ما را چک کنید و ما هم حساب و اموال شما را!

پیشنهادی از جانب مردم به مسئولان: شما حساب و اموال ما را چک کنید و ما هم حساب و اموال شما را!

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مسئولان می‌گویند به خاطر ۵۰ هزار تومان پول باید اجازه داشته باشند حسابهای مردم را تک به تک چک کنند؛ حال چرا مردم بابت قدرت و امکاناتی که به مسئولان داده‌اند این حق را ندارند که اموال و حسابهای آنها را چک کنند؟

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - موضوع سهمیه‌بندی بنزین و نحوه اجرای آن همچنان مورد انتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی است. دولت از همان ابتدای اجرای این طرح اعلام کرد که درآمدهای کسب شده در این زمینه را در اختیار ۶۰ میلیون نفر قرار خواهد داد. پس از واریز مبالغ اعلام شده به سرپرست خانوارها، ‌ اعتراض‌های مردم نسبت به عدم واریز این مبالغ به حساب‌های بانکی‌شان نیز شروع شد.

دولت در پاسخ به این انتقادها، ‌ کد دستوری را اعلام و از سرپرست خانوارهایی که موفق به دریافت این مبالغ نشدند خواست تا با گرفتن این کد دستوری اعتراض رسمی خود را اعلام کنند. اما نکته عجیب و قابل تامل در این موضوع این بود که دولت در پس این سخنش، ‌ تهدیدی را نیز متوجه مردم کرد.

محمد شریعتمداری وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در تاریخ ۵ آذر اعلام کرد: مردم با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به کد دستوری #۶۳۶۹* به همکاران ما اجازه می‌دهند که وضعیت مالی آنها - که شامل حساب بانکی هم می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد.

اینکه دولت بخواهد به حساب‌های بانکی و اموال مردم سرکشی کند موضوع قابل نقدی است که شاید بهتر باشد مسئولان دولتی درباره چون و چرای آن شفاف‌تر اعلام‌نظر کنند، ‌ مردم معتقد هستند چرا دولت برای پرداخت ۵۰ هزار تومان باید به حساب‌های بانکی‌شان سرکشی کند و این موضوع اقدامی تلافی‌جویانه است برای انصراف از دریافت حمایت‌های معیشتی؟

مردم می‌گویند آیا همین مسئولان اجازه می‌دهند که ما هم از امول و حساب‌های بانکی آنان و فرزندانشان آگاه باشیم، ‌ آیا همین مسئولان نیز اموال خود را حاضر هستند به صورت شفاف اعلام کنند؟

انتشار اموال مسئولان قانونی است؟

مسئولان در حالی از انتشار اموال خود سرباز می‌زنند که خیالشان راحت است که طبق قانون، افشای اموال آنها جرم تلقی می‌شود.

یکی از مواد اختلاف‌برانگیز این قانون که در ۱۸ مهرماه به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، ماده ۵ است که در آن افشای اطلاعات مربوط به دارایی‌هایی مسئولین ممنوع شده و مجازاتی نیز برای افرادی که مبادرت به این کار کنند، در نظر گرفته‌شده است. پس از تصویب این ماده نظرات مختلفی مطرح شد و برخی این ماده را تأیید و برخی آن را نقد کردند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

هرچند حدود دو ماه پیش نیز اعلام شد که سامانه «ثبت دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران» راه‌اندازه شده و مسئولان باید اموال خود را در آن اعلام کنند، ‌ اما به نظر می‌رسد این سامانه نیز نمی‌تواند پاسخگوی افکار عمومی در این زمینه باشد و یا دست کم مسئولان راه دور زدن آن را بخوبی یاد گرفته‌اند و مشخص نیست چه زمانی مسئولان و مدیران اطلاعات لازم را در این سامانه وارد کنند.

اما نکته مهم این است که قانون باید به گونه‌ای تغییر یابد که راه‌های دور زدن قانون نیز در آن پیش بینی شده و اجازه چنین اقداماتی داده نشود. همچنین می‌باید زمینه برای آگاهی و اطلاع مردم از اموال و دارایی‌های مسئولان فراهم شود تا قانون از این لحاظ منطقی‌تر باشد.

اگر این تغییرات در قانون صورت گیرد و صحیح اجرایی شود حتما منجر به اصلاح خواهد شد. عباس سلیمی نمین، مورخ و کارشناس سیاسی، درباره این طرح می‌گوید: «تصور می‌شود که وضع این قانون و در جریان قرار دادن مردم از تغییرات مسئولین نکته بسیار مهمی است؛ چرا که اگر مردم از تغییرات نخبگان جامعه خود مطلع نباشند، فایده‌ای نخواهد داشت.»

شاید بهتر باشد مسئولانی که در چند وقت اخیر خطاب به کسانی که نسبت به عدم دریافت بسته حمایتی معیشتی معترض بودند، ‌گفتند: اموال و حساب‌های بانکی‌تان را بررسی می‌کنیم، ‌ اموال و حساب‌های بانکی خودشان را علام کنند تا بلکه اعتماد مردم را در این زمینه کسب کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بررسی مشخصات فنی سونی PS۴ Pro: یک پلی استیشن ایده‌آل برای تلویزیون ۴K

تکراتوچند ثانیه قبل

آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات در گوگل

تکراتوچند ثانیه قبل

پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته سوم سال ۲۰۲۰/جدول فروش فیلم‌های در حال اکران

تکراتوچند ثانیه قبل

باید با تقویت هنر اسلامی در قالب کانون‌های فرهنگی هنری کارکرد‌های مساجد را فعال کرد

میزان‌آنلاین4 دقیقه قبل

فعال یمنی: خطر مرگ بر اثر گرسنگی همه خانواده‌ها را در الحدیده تهدید می‌کند

تسنیم4 دقیقه قبل

مهلت استفاده از رمز دوم ثابت تمام و رمز پویا اجباری شد؟

همشهری4 دقیقه قبل

بهره‌برداری از تالار اجتماعات بخش شیمی و فیزیک دانشگاه شیراز

ایسنا5 دقیقه قبل