گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

الفخبرگزاری الف |
اگر رسانه‌ای در روزهای نخست ناآرامی‌ها در عراق از تحرکات گروه ها و جریان های افراطی وابسته به محور غربی - عبری - عربی از جمله نوبعثی‌ها در میان معترضان خبر می داد مورد استهزاء و هجوم قرار می‌گرفت و به توهم توطئه متهم می‌شد اما گذشت زمان به سرعت نشان داد که این مسئله یک واقعیت است.

گروه بین الملل الف؛ اوایل مهرماه اعتراضات مردمی به فساد گسترده، بیکاری و وضعیت بد معیشتی در مناطق مرکزی و جنوبی عراق از جمله در شهرهای بغداد، نجف، کربلا، ناصریه و … به صورت مسالمت آمیز آغاز شد.

شهروندان معترض در میدان‌های اصلی شهرها تجمعات آرام برگزار کردند و خواستار اصلاحات واقعی در عرصه سیاست و اقتصاد بودند اما به تدریج ناآرامی‌ها شروع شد و خسارت هایی به اموال عمومی، خصوصی، دولتی و مراکز نظامی وارد آمد.

مرجعیت عراق که از همان ابتدا به صورت صریح و علنی از مطالبات اقتصادی و سیاسی شهروندان معترض حمایت کرده بود یک بار دیگر خواستار تغییر وضعیت موجود شد اما در عین حال تاکید کرد معترضان از خشونت پرهیز کنند تا فرصت سوء استفاده از گروه هایی که به دنبال درگیری هستند گرفته شود.

در عراق مرجعیت به صورت ویژه مورد احترام مردم است و معترضان هم به درخواست برای فاصله گرفتن از هرگونه آشوب لبیک گفتند و در بیشتر شهرها تجمعات آرام را با کمترین درگیری برگزار و مدیریت کردند.

اما گذشت زمان نشان داد که چند گروه مشخص از برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز دل خوشی ندارند و سود و منفعت آنان در ایجاد درگیری و به خشونت کشیدن تجمعات آرام است و این روند در مناطق زیادی مشاهده شد و سیر صعودی گرفت.

البته با افزایش دامنه آشوب آفرینی‌ها در شهرهای کربلا، ناصریه و بغداد پرده‌ها نیز یکی پس از دیگری کنار رفت و ماهیت جریان خشونت طلب که در میان جمعیت معترضان نفوذ و ایجاد درگیری می‌کرد برای همگان مشخص شد.

گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس - 7

حمله به کنسولگرهای ایران در شهرهای کربلا و نجف و هجوم همزمان رسانه‌ای به حشدالشعبی عراق و مرجعیت و آتش زدن بخشی هایی از آرامگاه شهید «محمد باقر الحکیم» یکی از چهره‌های معروف مبارز با رژیم دیکتاتوری صدام، تصویر واضح‌تری را از آنچه که در عراق می‌گذشت نمایش داد.

در حالی که شهروندان معترض عراقی خواستار تغییرات گسترده اقتصادی و اصلاح قانون اساسی و انتخاباتی بودند که با دخالت و فشار آمریکایی‌ها در سال ۲۰۰۵ به تصویب رسیده بود، نوک پیکان حملات به سمت ایران و حشدالشعبی نشانه گرفته شد.

جریان‌های افراطی از جمله بعثی‌ها با پشتیبانی پیاده نظام رسانه‌ای و نفوذ در میان معترضان، قطع رابطه با ایران، انحلال حشدالشعبی و خارج کردن مرجعیت از جریان اعترضات را خواسته‌های اصلی مردم معرفی کردند و این دقیقا همان راهبردی بود که محور غربی- عبری - عربی در ماه‌های گذشته به شدت و شیوه‌های مختلف دنبال می‌کرد.

به گزارش گروه بین الملل الف، جریان‌های افراطی با افزایش درگیری‌ها و خشونت‌ها تلاش کردند به اهدافی که از سوی آمریکایی‌ها، سعودی‌ها و اماراتی‌ها تعیین شده بود دست یابند اما باز هم با ابتکار عمل مرجعیت و هوشیاری معترضان غافلگیر شدند.

شهروندان معترض عراقی به خوبی می‌دانستند که پروژه درگیری «شیعی - شیعی» یکی از راهبردهای اصلی جریان مقابل است تا از آب گل آلوده ماهی بگیرد و به همین دلیل کمپین «مسیر خود را جدا کنید» را به راه انداختند.

معترضان با به راه انداختن این کمپین نشان دادند که بار دیگر می‌خواهند تظاهرات را به مسیر اصلی باز گردانند و خواسته‌های اقتصادی و سیاسی خود را به صورت مسالمت آمیز پیگیری کنند و گروه هایی که به دنبال درگیری و اهداف مشخص هستند را به حاشیه بکشانند.

شهروندان معترض در شهرهای مختلف عراق کمپین «مسیر خود را جدا کنید» را با موفقیت پیش بردند و این موضوعی نبود که از سوی جریان‌های خشونت طلب مورد استقبال قرار گیرد و آنان در کمین بودند تا فرصتی را به دست آورند و یک بار دیگر ناآرامی و درگیری ایجاد کنند.

گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس - 15

پنج شنبه هفته گذشته (چهاردهم آذرماه) زمانی که هزاران نفر دیگر از مردم معترض عراقی به دعوت مرجعیت و همسو با کمپین «مسیر خود را جدا کنید» به سمت میدان التحریر بغداد حرکت کردند تا خواسته‌های اقتصادی و سیاسی خود را دنبال و آشوب را هم محکوم کنند، تحرکات گروه‌های افراطی برای ایجاد درگیری آغاز شد.

جریان‌های افراطی می‌دانستند که ورود این جمعیت به میدان التحریر ابتکار عمل را از دست آنان خارج خواهد کرد و در گام نخست فرافکنی رسانه‌ای را در دستور کار قرار داند و مردم معترض که دعوت مرجعیت را پاسخ داده بودند به سازماندهی شدن از سوی ایران متهم کردند.

به گزارش گروه بین الملل الف، گروه‌های خشونت طلب حتی مرزهای وقاحت را هم در نوردیدند و اعلام کردند که جمعیتی که به سوی میدان التحریر حرکت کرده به سلاح گرم و سرد مجهز است و قصد جان معترضانی را دارد که از دو ماه قبل در این میدان تجمع کرده‌اند.

زمانی که مشخص شد جمعیت معترضی که به سمت میدان التحریر حرکت می‌کند فقط دست نوشته‌های با مضمون وحدت و تظاهرات مسالمت آمیز دارند، جریان‌های افراطی اعلام کردند که ما ۲ ماه است در میدان حضور داریم و کسی دیگر حق ورود ندارد و همین موضوع گیری کافی بود تا باز هم ماهیت آنان آشکار‌تر شود.

گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس - 22

در نهایت روز پنج شنبه، چهاردهم آذرماه هزاران شهروند معترض بدون درگیری به تظاهرکنندگان در میدان التحریر پیوستند و این روند یک روز بعد نیز با ورود گروه بزرگی دیگر کامل شد تا گروه‌های آشوب طلب در شوک فرو روند و از سویی دیگر رسانه‌های غربی- عربی - عبری هم نتوانستند عصبانیت خود را از این حضور و تظاهرات مسالمت آمیز نشان ندهند.

ادامه تجمعات آرام و مسالمت آمیز در میدان التحریر مسئله‌ای نبود که جریان‌های افراطی از جمله بعثی‌ها و انحصار طلب‌ها تحمل کنند چرا که موجودیت آنان در معرض خطر جدی قرار می‌گرفت و ابتکار عمل را از دست می‌دادند.

جمعه شب زمانی که افراد مسلح نقاب دار به معترضان در میدان «الخلانی» و پل «سنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله و دهها تن را شهید و زخمی کردند سناریوی گروه‌های خشونت طلب برای فرار از شکست مشخص شد.

تحولات ۲ ماه گذشته عراق به خوبی نشان می‌دهد زمانی که اوضاع به سمت آرام شدن پیش می‌رود ناگهان درگیری و کشتار معترضان صورت می‌گیرد و نمونه آن پیشتر در شهرهای نجف و ناصریه دیده می‌شود که حتی منجر به استعفای نخست وزیر هم شد و البته این مسئله ثابت کرد چه گروهی از خشونت‌ها سود می‌برد.

بدون شک درگیری‌های جمعه شب در میدان «الخلانی» و پل «سنک» هم ادامه همین سناریوی است که هدف نهایی آن خون ریزی‌های بیشتر، انهدام ساختار سیاسی و ایجاد جنگ داخلی تمام عیار در عراق است.

گروه‌های حامی خشونت جمعه شب تلاش کردند درگیری‌ها را به میان معترضان در میدان التحریر بکشانند و در نهایت تظاهر کنندگانی را که به دعوت مرجعیت در میدان حاضر شده بودند را بیرون برانند که با هوشیاری شهروندان این طرح ناکام ماند.

گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس - 29

جریان‌های افراطی و قدرت طلب که همواره تلاش کرده‌اند خود را حامی معترضان نشان دهند به مانند ۲ ماه گذشته حشدالشعبی عراق را عامل حملات جمعه شب معرفی کردند و در این در حالی است که ورودی‌ها و خروجی‌های میدان «الخلانی» و پل «سنک» در کنترل آنان بود و هیچ خودرویی بدون اجازه این گروه‌ها حق تردد نداشت.

اتهام‌های بی اساس گروه‌های آشوب آفرین و انحصارطلبی که همیشه به دنبال مظلوم نمایی و ایفای نقش قهرمان هستند در حالی ادامه دارد که حشد الشعبی به دستور مرجعیت وارد اعتراضات و ناآرامی‌ها نشده و اعلام کرده که به وظیفه ملی در دفاع از خاک عراق ادامه خواهد داد.

نکته قابل توجه در خصوص درگیری‌های جمعه شب این است که جریان مدعی مبارزه با فساد که بیشترین کرسی را هم در پارلمان عراق دارد باز هم حشدالشعبی را هدف حمله قرار داد و با مظلوم نمایی تلاش کرد خود را ناجی معترضان و یک قهرمان معرفی کند و این مسئله زمانی جالب‌تر می‌شود که گروه‌های خشونت طلب مانند بعثی‌ها از نقش این جریان تمجید کردند.

پروژه مظلوم نمایی و قهرمان نمایی این جریان پیش از ظهر روز شنبه، شانزدهم آذرماه نیز تکرار و اعلام شد به خانه رهبر این جریان در نجف حمله پهپادی شده و این در حالی است که تمامی مقامات عراقی این خبر را از اساس تکذیب کردند اما نیروهای شبه نظامی این جریان به این دروغ آشکار اصرار ورزیدند و از واکنش متقابل خبر دادند.

فعالان سیاسی و معترضان عراقی معتقدند انتشار خبر کذب حمله پهپادی برای ملتهب کردن فضای آرام به وجود آمده بوده و ادامه همان پروژه درگیری «شیعی - شیعی» است که محور غربی - عبری - عربی در عراق دنبال می‌کند که هدف نهایی آن درگیری با نیروهای حشد الشعبی و ایجاد جنگ داخلی است.

گروه‌های آشوب طلب و قدرت طلب از شروع اعتراضات در مهرماه امسال، حشدالشعبی را متهم و تلاش زیادی کردند تا این نهاد مردمی را وارد درگیری کنند اما تاکنون در این مسیر ناکام مانده‌اند و به در بسته خورده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل الف، مصادره و به حاشیه کشاندن مطالبات مردم عراق، انحلال حشد الشعبی، قطع رابطه اقتصادی با ایران در جهت فشار حداکثری واشنگتن و به انزوا کشاندن مرجعیت هدف نهایی این جریان‌ها محسوب می‌شوند که دقیقا همان خواسته و هدف آمریکایی‌ها در عراق است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر22 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
الفالف1 روز قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا برای آنکه دل هواداران جمهوریخواه خود را به دست آورد، به‌رغم جریحه‌دار شدن احساسات مردم ایران، جزئیات جدیدی از شهادت سردار سلیمانی ارائه کرد. آنها (سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) با هم هستند. ۱۰، ۹، ۸ … بعد یک دفعه بوم (صدای انفجار ناشی از برخورد موشک با خودروی حامل سردار سلیمانی و المهندس) شنیده شد. این نخستین بار است که ترامپ علیرغم آگاهی از علاقه مردم ایران به سردار سلیمانی، اینچنین به شرح جزئیات عملیات تروریستی علیه وی می‌پردازد. وی حتی به این حقیقت که خبر شهادت سردار جهان را تکان داد نیز اذعان کرد.
تابناکتابناک1 روز قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.
رکنارکنا1 روز قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
الفالف1 روز قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»

نظرها

اخبار بیشتر