تبلیغات غیرقانونی انتخاباتی در مازندران و زبان قانون
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

تبلیغات غیرقانونی انتخاباتی در مازندران و زبان قانون

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
تبلیغات غیرقانونی انتخاباتی در مازندران و زبان قانون - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - در حالی هنوز بیش از ۲ ماه زمان به آغاز تبلیغات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است شاهد برخی تبلیغات آشکار و پنهان نامزدهای انتخاباتی در استان مازندران هستیم.

ثبت نام انتخابات در روز شنبه ۱۶ اذرماه جاری به پایان رسید و نامزدها باید حداقل تا ۲۷ آذرماه منتظر تایید صلاحیت خود بمانند، تا تکلیفشان را برای فعالیت و یا عدم فعالیت در عرصه تبلیغات انتخاباتی بدانند.

در استان مازندران نیز ۴۰۰ نامزد برای تصدی ۱۲ کرسی در ۹ حوزه انتخابیه استان در مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند. نامزدهایی که امروز خود نماینده هستند و داوطلبانی که برای نخستین بار و یا چندمین دفعه وارد کارزار انتخابات مجلس شده‌اند.

از این که بگذریم بنابر قانون نامزدهای انتخابات تا حدود ۱۰ روز مانده به روز انتخابات یعنی ۲ اسفند ماه امسال، حق ندارند به هیچ شکلی اقدام به فعالیت‌های تبلیغاتی کنند و چه به صورت آشکار و چه به صورت پنهان به تبلیغ خود و یا علیه نامزدی دیگر تبلیغ نمایند.

اما این روزها اگر گشت و گذاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بزنید، نه تنها شاهد تبلیغات گسترده نامزدهای انتخاباتی هستید، بلکه خواهید دید که برخی از نامزدهای کرسی مجلس خیلی پیشتر از آغاز ثبت نام تبلیغات خود را آغاز کرده بودند که مازندران نیز از این مسئله مستثنی نمانده است.

جالب‌تر از تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی، تبلیغات برخی رسانه‌های رسمی و به نام برای نماینده‌های حاضر و نامزدهای تازه نفس است که به نوعی داعیه افکار عمومی را همواره داشته و دارند.

در این بلبشوی تبلیغاتی روزنامه‌های رسمی نیز میدان را خالی نکرده و با نگاهی به صفحات اول تا انتهای این روزنامه‌ها سخنرانی‌های پر رنگ و لعاب نامزدهای انتخاباتی در تریبون مساجد و دیگر مناطق چشم نواز است.

از همه مهم‌تر ردپای رسانه‌های شبهه دولتی و برخی ادارت نیز در کارزار تبلیغات پیش از موعد داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس خود نمایی می‌کند.

این درحالی است که فقط در طول سال جاری به دفعات دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان تبلیغات زودهنگام نامزدهای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی را خلاف قانون دانست و اعلام کرد که فعالیت تبلیغاتی کاندیداها در فضای مجازی و در جامعه رصد می‌شود و با این افراد طبق قانون برخورد خواهد شد.

همچنین این دفتر نه تنها از قوه قضائیه خواست کمیسیون قضائی برخورد با متخلفان انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی را در استان زودتر تشکیل دهد و با تبلیغات زودهنگام و هرگونه تخلف نامزدها برخورد کند، بلکه تاکید کرد که تخلف نامزدها در تأیید صلاحیت آنها نقش خواهد داشت.

قانون چه می‌گوید؟

حال بیایید نگاهی به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بیاندازیم تا بهتر فعالیت‌های تبلیغاتی پیش از موعد را درک و تحلیل کنیم.

‌بر اساس ماده ۵۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (‌مرحله اول و دوم) آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل ازاخذ رأی ادامه خواهد داشت.

از ماده ۵۷ و ۵۸ این قانون بگذریم، می‌بینیم قانون گذار در ماده ۵۹ می‌گوید انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نمازجمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسائل و سایر امکانات‌وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکتهای دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها و شرکتها و سازمانهای وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی که ازبودجه عمومی (‌به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسائل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

جالب این است که در ‌تبصره یک این قانون آمده است که مؤسسات و نهادهایی که دارائی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می‌باشند.

همچنین به طور واضح در ‌تبصره ۲ قانون گذار می‌گوید نشریات و مطبوعات متعلق به سازمانها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای‌نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند.

ضعف‌های قانونی برای تنوع تبلیغاتی

نخستین چیزی که در قانون به چشم می‌خورد عدم انعطاف پذیری ان در برابر تبلیغات نوین و عرصه‌های جدید تبلیغات است.

برای مثال در قانون تبلیغات انتخاباتی هیچ اشاره‌ای به فضای مجازی نشده است و گویا هنوز قدرت و نفوذ شبکه‌های مجازی از سوی قانون گذار پذیرفته نشده است.

در این میان تلگرام، واتساپ و اینستاگرام مهم‌ترین شبکه‌های مجازی تبلیغات گسترده نامزدهای انتخاباتی هستند که کانال‌های رسمی استانی نیز بار تبلیغاتی انان را به دوش می‌کشند.

نکته بعدی که در قانون با ان روبرو خواهید شد تبصره ۲ ماده ۵۹ است که رسانه‌ها را از فعالیت تبلیغاتی منع کرده است، درحالی که اگر یک سر به گیشه‌های روزنامه فروشی‌های مازندران بزنید و یا به سراغ چند سایت خبری رسمی بروید حتی نیاز به ذره بین نیز ندارید و مصاحبه از نامزدهای انتخاباتی با تیترهای درشت خود به سراغ شما می‌آیند.

طنز موضوع اینجاست که برخی از رسانه‌های مازندران که از سبقه طولانی نیز برخوردار هستند با سوژه‌های منسوخ شده مانند زمان احداث سد، اعتبارات مترو و دیگر موارد به سراغ برخی نمایندگان حاضر رفته و به صورت نامحسوسی تبلیغات می‌کنند که اصلا در حیطه وظایف نمایندگان مجلس نبوده و مربوط به طرح‌های عمرانی دولت است.

همچنین دیده می‌شود برخی مدیران دولتی به واسطه نام نویسی بستگانشان برای تصدی کرسی مجلس، در روزهای اخیر جلسات متعددی با کارمندان و نیروهای اداری گذاشته و به دنبال یارگیری هستند که البته ایرنا از نام بردن این افراد معذور است.

نامزدهای انتخاباتی پا را حتی از این نیز فراتر گذاشته و در روزهای اخیر به برخی خبرنگاران رسمی و مستقل نیز پیشنهاد فعالیت تبلیغاتی داده‌اند که هم دیده و هم شنیده شده است.

اینگونه رفتارهای غیر قانونی نشان می‌دهد هنوز قوانین انتخاباتی نتوانستند پاسخگوی نظارت محکم و مستحکم در جلوگیری از تخلفات تبلیغاتی باشند که نمی‌توان آن را خاص مازندران دانست و تقریبا در تمام کشور ساری و جاری است.

علاوه بر این نه تنها باید قوانین در زمینه تبلیغات و تخلفات انتخاباتی انعطاف پذیر و بروز شوند، بلکه می‌طلبد مسئولان استانی نیز با شگردهای تبلیغاتی کاملا اشنا شوند و یا حداقل همانند شهروندان عادی تبلیغات واضح و غیرقانونی را مشاهده و پیگیری کنند.

برچسب‌ها

تبلیغات انتخابات مازندران انتخابات مجلس شورای اسلامی

پروندهٔ خبری

ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم

تبلیغات غیرقانونی انتخاباتی در مازندران و زبان قانون - 36

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا20 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر21 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

AFC رسما نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد

تسنیم11 دقیقه قبل

گوترش: زمان اقدام قاطع برای جلوگیری از جنگ‌تمار عیار در لیبی است

فارس12 دقیقه قبل

«عناصر خرابکار» جاده کربلا به نجف را مسدود کردند +عکس

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

افراد ناشناس در عراق دفتر دادستان نجف را آتش زدند

خبر فوری13 دقیقه قبل

فوتبال انتخابی المپیک| کره‌جنوبی به مصاف استرالیا می‌رود/ ازبکستان، امارات را در هم کوبید و حریف عربستان شد

تسنیم14 دقیقه قبل

پرسپولیس فردا مقابل نفت مسجدسلیمان به میدان می‌رود

فارس14 دقیقه قبل

نام «اشراقی» مانند تاریخ در یاد زمان باقی خواهد ماند

ایسنا14 دقیقه قبل