وکیل‌پور: ۶۹هزار میلیارد تومان از ثروت کشور به جیب قاچاقچیان سوخت رفته/ مسئولان پاسخگو باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
وکیل‌پور: ۶۹هزار میلیارد تومان از ثروت کشور به جیب قاچاقچیان سوخت رفته/ مسئولان پاسخگو باشند

وکیل‌پور: ۶۹هزار میلیارد تومان از ثروت کشور به جیب قاچاقچیان سوخت رفته/ مسئولان پاسخگو باشند

فارسخبرگزاری فارس |
دبیرکل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی گفت: باحذف کارت سوخت در سال 94 توسط دولت یازدهم و دوازدهم فقط طی سالهای 97 و هفت ماه نخست امسال ۶۹هزار میلیارد تومان از ثروت کشور به جیب قاچاقچیان سوخت رفته است.

مهدی وکیل پور دبیرکل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، در خصوص پیامدهای تک نرخی شدن بنزین از سال ۱۳۹۴ تاکنون، گفت: دولت با تصمیم خود در سال ۱۳۹۴ که هنوز هم معلوم نیست بر چه مبنایی صورت گرفته است، سهمیه بندی را از عرضه سوخت حذف و از آن سال تاکنون استفاده از کارت سوخت جایگاه داران را جایگزین کارت سوخت شخصی کرد که با این سیاست غیر کارشناسانه ضررها و صدمات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد کرد که این سیاست هیچگونه ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و صرفا یک سوء مدیریت تمام عیار است.

وی افزود: با اتخاذ سیاست تک نرخی شدن بنزین و حذف سهمیه بطور میانگین روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین به دلیل اختلاف قیمت با کشورهای همسایه قاچاق شده است و از سوی دیگر با حذف کارت سوخت بابت واردات بنزین سالانه چیزی حدود ۲ میلیارد دلار نیز سوخت شده است که با اتخاذ تصمیم مناسب می‌شد آن را صرف ساخت پالایشگاه کرد.

وکیل پور با اشاره به افزایش نرخ ارز در سالهای ۹۷ و ۹۸ و تاثیر آن بر قاچاق سوخت، یادآور شد: با عرضه بنزین ۱۰۰۰ تومانی و افزایش نرخ ارز بابت هر لیتر بنزین مبلغ ۹۵۰۰ تومان و اگر ۱۰ میلیون لیتر را برای قاچاق سوخت بصورت روزانه در نظر بگیریم روزانه مبلغ ۹۵ میلیارد تومان سود به جیب قاچاقچیان سوخت رفته است که این رقم بصورت سالانه معادل ۳۴ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

دبیرکل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی تاکید کرد: با توجه به نرخ ارز و بدون در نظر گرفتن سال‌های ۹۵ و ۹۶ فقط طی سالهای ۹۷ و ۷ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۶۹ هزار میلیارد تومان به کشور ضرر وارد شده است که لازم است در کنار این ارقام به خروج ۴ میلیارد دلاری ارز بابت واردات بنزین نیز اشاره کرد.

وی در پایان با بیان اینکه با این اوصاف دولتمردان با تدبیر نسبت به این بی تدبیری باید پاسخگو باشند، گفت: آنها باید به مردم بگویند چرا طرحی که توسط دولت دیگری با کار کارشناسی انجام شده است را به دلیل اینکه در نظر مردم ناکارآمد جلوه دهند با سیاسی کاری لغو و ثروت ملی را با سوء مدیریت خود به هدر می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه روز جمعه در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «کشورهای عادی کشتارگاه‌هایشان را به جای کنسولگری جا نمی‌زنند. کشورهای عادی به همسایگانشان حمله نمی‌کنند، باعث ایجاد بحران‌های بشردوستانه نمی‌شوند و از مذاکره سرباز نمی‌زنند. ما هیچ پیش‌شرطی برای مذاکره تعیین نمی‌کنیم» عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان در جلسه‌ گفت‌وگویی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفته بود زمانی که ایران مانند یک کشور عادی عمل کند، می‌توانیم رابطه‌مان را احیا کنیم.

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل
ایرناایرنا19 ساعت قبل
«عدیل سروی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم پیله‌تر ابریشم توسط دولت در سال گذشته ۲۱ هزارو ۹۰۶ تومان بود، اما به دلیل بالا بودن قیمت این محصول در بازار، دولت نتوانست خریدی انجام دهد. به گفته وی، سال گذشته قیمت هر کیلوگرم پیله‌تر ابریشم در بازار به مبلغ ۷۴ هزار تومان معامله شد. وی با بیان اینکه هر ساله نرخ خرید تضمینی پیله‌تر ابریشم اواخر اسفندماه و اوایل فروردین ماه اعلام می‌شود، اظهارداشت: براساس افزایش هزینه‌های تمام شده تولید و نرخ تورم نیاز بود قیمت خرید تضمینی پیله‌تر ابریشم برای هر کیلوگرم ۳۹ هزارو ۹۰۰ تومان پیشنهاد شود. استان‌های گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی و مازندران به ترتیب بیشترین حجم تولید کرم ابریشم کشور را بر عهده دارند. صنعت نوغانداری کشور در دهه‌های ۸۰ تا ۹۰ دچار افول شده بود اما با تصویب هیات وزیران در سال ۱۳۹۳ مرکز توسعه نوغانداری کشور به عنوان متولی این بخش برای اعمال وظایف حاکمیتی، نظارتی و توسعه‌ای راه اندازی شد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
در هفته اخیر دامنه نوسانات بازارهای طلا و دلار به یک درصد هم نرسید، منتها تغییر طلا مثبت و دلار منفی بود. در همین حال میزان بازدهی بازار سهام حدود سه درصد بود. اما آیا این روند در هفته آینده نیز تکرارپذیر است؟ به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از شروع هفته اخیر آخرین کارنامه هفتگی بازارها این گونه بود؛ بورس بازدهی مثبت ۱۳ درصدی، طلا بازدهی مثبت سه درصدی، سکه بازدهی مثبت سه درصدی و دلار بازدهی منفی ۰٫۷۵ درصدی. در نهایت طی هفته اخیر بازدهی بازارها این گونه بود: دلار بازدهی منفی ۰٫۷۶ درصد، طلا بازدهی مثبت ۰٫۲۲ درصد، سکه بازدهی مثبت ۰٫۳۰ درصد و بورس هم بازدهی مثبت ۲٫۹۴ درصد. در این دوره یک‌سال و نیمه به کمک دولت، توانسته‌ایم که این توطئه را متوقف کرده و بازار ارز را به ثبات برسانیم.
ایبناایبنا20 ساعت قبل
روند حق بیمه تولیدی آن نیز به ۱۵٫۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. براین اساس ۹۱ درصد از بیمه‌نامه‌های صادر شده در رشته زندگی و ۹ درصد در رشته‌های غیرزندگی بوده‌اند. با این حال از نظر حق بیمه تولیدی، ۱۲ درصد از حق بیمه تولید شده در رشته زندگی و ۸۸ درصد در رشته‌های غیرزندگی بوده است. ۶۰ درصد از تعداد بیمه‌نامه‌های صادر شده توسط بخش دولتی (بیمه ایران) و ۴۰ درصد دیگر توسط بخش غیردولتی صادر شده است. همچنین ۶۷ درصد از حق بیمه تولیدی ۱۵٫۴ هزار میلیارد تومانی توسط بخش دولتی و ۳۳ درصد توسط بخش غیردولتی در تابستان امسال تولید شده است.

نظرها

اخبار بیشتر