کودک‌آنلاین برای فضای فرهنگی، شناساندن مفهوم جدید وب‌سری بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
کودک‌آنلاین برای فضای فرهنگی، شناساندن مفهوم جدید وب‌سری بود

کودک‌آنلاین برای فضای فرهنگی، شناساندن مفهوم جدید وب‌سری بود

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم کوتاه و وب‌سری کودک‌آنلاین معتقد است این جشنواره نهضت تولید محتوا برای کودک را با مفاهیم جدید کلید زد.

به گزارش سینماپرس، سیدجمال هادیان دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم کوتاه و وب‌سری کودک‌آنلاین گفت: با توجه به این که زیر ساخت‌های فضای مجازی در کشور رو به رشد است و بخش عمده‌ای از شبکه ملی اطلاعات در لایه‌های زیرساختی فراهم شده است، نهادهای متولی لایه سوم یعنی لایه محتوایی شبکه عقب‌تر از جایی هستند که باید باشند. این عامل و نیز دغدغه مقام معظم رهبری و شخص وزیر ارتباطات درباره محتوای فضای مجازی، سبب‌ساز حمایت وزارت ارتباطات از نهضت تولید محتوای متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی ویژه کودکان شد.

وی بیان کرد: در حقیقت ما کاری برای تولید محتوا انجام ندادیم، بلکه تلاش کردیم حلقه‌های زنجیره تولید محتوا را کنار هم نظم دهیم تا شکل‌گیری ایده، تولید محتوا و کسب و کارهای جدید در مجموعه محتوای کودک در فضای مجازی، هم شتاب بیشتری بگیرد، هم حجم بیشتری پیدا کند.

دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم کوتاه و وب‌سری کودک‌آنلاین ادامه داد: کم‌ترین بهره جشنواره کودک‌آنلاین برای فضای فرهنگی، شناساندن مفهوم جدید وب‌سری بود. مفهومی که علاوه بر تولید محتوا، در این فضا ایجاد کسب و کار و اشتغال می‌کند. پس ما خوشحالیم از این که وب‌سری را درحالی که نمی‌شناختیم، انتخاب کردیم و امروزه بر مفهوم آن احاطه داریم و بسیاری از تولیدکنندگان محتوا به سمت این حوزه از تولید آمدند.

وی درباره نکات و مثبت و منفی این جشنواره توضیح داد: از جمله نکات مثبت جشنواره این است که خیلی زود به ثمر رسید، جشنواره کودک‌آنلاین مخاطب خودش را شناخت و نه تنها عقیم نشد بلکه در طول اجرا خودش را تصحیح کرد به طوری که امروز، این جشنواره، کسب و کار ایجاد کرده و آغازگر یک جریان بزرگ و سازنده به نام «جریان نهضت تولید محتوای کودک و نوجوان» شده است.

دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم کوتاه و وب‌سری کودک‌آنلاین درباره برخی مخالفت‌ها و ممانعت‌ها در روند برپایی جشنواره گفت: مثل هر کار دیگری فرآیندهای جدید با ممانعت، مخالفت، و شاید حسادت رو به رو می‌شوند. این جشنواره به عنوان یک ایده جدید و متفاوت که در نوع خودش منحصربه‌فرد بود با مخالفت‌ها و ممانعت‌هائی رو به رو شد که مهم‌ترینش این بود که می‌گفتند وزارت ارتباطات کارش سخت‌افزاری است و نباید در حوزه محتوای فرهنگی و هنری وارد شود. ما نیز معتقد بودیم اصلا در حوزه تولید محتوا وارد نشده‌ایم، بلکه حلقه‌های فنی تولید و توزیع محتوا را شناسایی و این حلقه‌ها را به هم مرتبط و متصل کردیم. این اختلاف‌نظر سبب شد که بعضی از نهادهای تولیدکننده محتوا که خودشان عقب‌تر بودند و هنوز مفهوم وب‌سری برایشان شناخته شده نبود، مخالفت‌هایی را به صورت جدی انجام دهند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی تاکید کرد: ما به آنها اعلام کردیم که آماده همکاری‌های مشترک و آماده واگذاری همه جشنواره به آنها هستیم، اما به هر حال چون این رویداد، یک موضوع جدید بود و نیاز به سرمایه‌گذاری داشت، هیچ‌کدام از این نهادها حاضر به همکاری یا تحویل گرفتن جشنواره نشدند، در نهایت ما تا انتها ادامه دادیم. من به عنوان دبیر جشنواره بار دیگر می‌گویم که هرگز وزارت ارتباطات وارد حوزه تولید محتوا نشده است، بلکه حلقه‌های چرخه تولید محتوا را شناسائی و به هم مرتبط کرده است.

دبیر جشنواره کودک‌آنلاین در پایان گفت: کودک‌آنلاین در آینده تمرکزش را روی وب‌سری بیشتر خواهد کرد و این چرخه را در حوزه‌های دیگر مثل بازی‌سازی، اپلیکیشن، موسیقی گسترش خواهد داد. جشنواره از ابتدا با هدف حمایت از یک ایده و این که آن ایده را به صاحبان اصلی خودش که بخش خصوصی، مردم، هنرمندان و علاقه مندان به این حوزه هستند واگذار کند، پیش می‌رفت. بخش عمده فعالیت‌های جشنواره در دوره اول با حمایت، هدایت و تلاش بخش خصوصی انجام شده است. در واقع وزارت ارتباطات صاحب ایده بوده و حمایت‌های جزئی را انجام داده است. به تدریج این جشنواره صاحب ساختار و تشکیلاتی در بخش خصوصی خواهد شد و نهادهای حاکمیتی و دولتی فقط از دور حمایت خواهند کرد. هدف اصلی همین بوده است. در دوره دوم هم این هدف ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز10 ساعت قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پوستر فیلم سینمایی «دوزیست» آخرین ساخته سینمایی برزو نیک‌نژاد که برای نخستین‌بار در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر اکران می‌شود، توسط محمد روح‌الأمین طراحی شد. «دوزیست» به تهیه‌کنندگی سعیدخانی، چهارمین فیلم بلند سینمایی برزو نیک‌نژاد در کسوت کارگردان پس از ساخت «ناخواسته»، «زاپاس» و «لونه‌زنبور» است. جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، ستاره پسیانی، مجید نوروزی، پژمان جمشیدی، مانی حقیقی و سعید پورصمیمی با معرفی الهام اخوان، ‌ ترکیب بازیگران فیلم سینمایی «دوزیست» را تشکیل می‌دهند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، روح‌الله زندی‌فرد، ‌ مدیرتولید نمایش «بیگانه در خانه» در گفتگو با تسنیم اعلام کرد پس از اعلام تماشاخانه تئاتر مستقل مبنی بر عدم‌حضور در جشنواره تئاتر فجر، نمایش اخیر محمد مساوات به سالن اصلی تئاتر شهر می‌رود. بر این اساس نمایش «بیگانه در خانه» از روز پنجشنبه در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. قرار است اجرای جشنواره فجر این نمایش نیز در سالن اصلی تئاتر شهر باشد و بلیت‌فروشی نمایش نیز از ساعت ۱۸ امروز امکان‌پذیر است. نمایش اخیر محمد مساوات با بازی نوید محمدزاده، رومینا مومنی‌ و محمد علی‌محمدی از روز نخست دی‌ماه روی صحنه رفته بود. این نمایش در بخش رقابتی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
صبح یکشنبه ۶ بهمن‌ماه حسن روحانی در نامه‌ای به ابراهیم رییسی‌ (رییس قوه قضاییه)، در واکنش به صدور بخشنامه‌ای در حوزه فضای مجازی اعلام کرد که «اینگونه امور مرتبط به شورای عالی فضای مجازی است». در دوره‌ای مدیران وزارت ارشاد معتقد بودند طبق قانون، مسوولیت نظارت بر محتوا در فضای مجازی بر عهده آنها است و سازمان صداوسیما نیز معتقد بود که بر اساس قانون اساسی نظارت بر صوت و تصویر فراگیر را برعهده دارد. آقایی با بیان اینکه «الگوی ارتباط وزارت فرهنگ و ارشاد و ‌صداوسیما بسیار قدیمی است»، یادآور شد: در دوره‌ای که مشغول تدوین آیین‌نامه‌های سامانه نمایش ویدئو درخواستی بودیم، نماینده‌های سازمان صداوسیما نیز حضور داشتند و همراهی خوبی شکل گرفت و بدون حاشیه پیش رفت. در نتیجه کسانی که این سامانه‌ها را اداره می‌کنند، نگران این استانداردهای مضاعف صداوسیما هستند. این کارشناس حوزه فضای مجازی در پایان درباره واکنش شورای عالی فضای مجازی به بخشنامه صادرشده، اظهار کرد: امیدوارم در اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی این موضوع مطرح شود.

نظرها

اخبار بیشتر