کار نیست یا تحصیل کرده ماهر؟ / بررسی علت اصلی افزایش بیکاری در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

کار نیست یا تحصیل کرده ماهر؟ / بررسی علت اصلی افزایش بیکاری در کشور

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- حق شناس گفت: بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی هم اکنون به دنبال مهارت گرایی هستند، اما شاهدیم که افراد تحصیل کرده بدون مهارت کار در این بخش‌ها فعالیت می‌کنند. تاریخ انتشار: 20:30 - 18 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۵۴۳۵
کار نیست یا تحصیل کرده ماهر؟ / بررسی علت اصلی افزایش بیکاری در کشور - 0

هادی حق شناس در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، درباره مدرک گرایی در کشور اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری، مسئله مدرک گرایی در کشور است که به تازگی مورد توجه دولت قرار گرفته است.

وی افزود: افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد رشته‌های تحصیلی، مدرک گرایی را در جامعه گسترش داد و باعث شد تا از تعداد افرادی که جهت یادگیری حرفه و فن وارد بازار کار می‌شدند، کاسته شود.

این کارشناس اقتصادی مطرح کرد: افزایش جمعیت دانشجویان و کاهش شاغلان آزاد و کارگر باعث شد تا هم در بازار‌های آزاد با مشکل کمبود نیرو مواجه شویم و هم شغل‌های دولتی و خصوصی با حجم زیادی از تحصیل کرده‌هایی مواجه شوند که مهارت کار ندارند.

حق شناس بیان کرد: به طور میانگین درصد بیکاری در تحصیل کرده‌های بین دیپلم تا دکترا به مراتب بیشتر از افراد زیر دیپلم و فوق دکترا است، به این دلیل که افراد به جای تحصیل، وارد بازار کار شده‌اند و هم اکنون صاحب شغل و درآمد هستند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی ادامه داد: هم اکنون شرکت‌ها و سازمان‌های فنی حرفه‌ای به دنبال افراد با مهارت هستند یعنی مهارت گرایی در این بخش‌ها بیشتر از مدرک گرایی مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته و باعث شده است تا افراد بی سوادی که مهارت به خصوصی دارند، صاحب شغل شوند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی هم اکنون به دنبال مهارت گرایی هستند، اما شاهدیم که افراد تحصیل کرده بدون مهارت کار در این بخش‌ها فعالیت می‌کنند.بیشتر بخوانید: صنعت مناسب‌ترین بخش برای جذب نیروی بیکار است

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

ریزش قیمت خودرو از ماه آینده/پیشخوان

8+
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استان‌ها را داریم، هدف گذاری از بنگاه‌های فعال انجام داده‌ایم و درصدی از بنگاه‌های فعال را مشخص کرده‌ایم. قبادیان در خصوص ارکان طرح تاپ نیز تشریح کرد: واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان واحدهای تقاضا محور ثبت نام کرده‌اند که می‌خواهیم رفع نیازهای فناورانه و تخصصی آنها را با حداقل هزینه انجام دهیم. وی گفت: در طرف عرضه نیز اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: هدف گذاری شده که حداکثر ۱۰ درصد از طرح را به صورت پایلوت در سال ۹۸ اجرا کنیم و ۱۰ استان اول از جمله اصفهان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان، سمنان، هرمزگان بنگاه‌های خود را ثبت نام کردند.

نظرها

اخبار بیشتر